Προς το περιεχόμενο

Εναρξη προγραμματισμου σχεδον απο το 0


Unforgiven21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Unforgiven21 είπε

Παιδια πραγματικά ειμ στο απολυτο 0..html εκανα μια ωρα πριν στο codeacademy και μ φάνηκε γελοια... Ειν όντως;;; η απλα δεν κατάλαβα τίποτα;;... Επισης web και app development θελω να μαθω... Ποια καθοριζει το καθενα; επιπλέον πως θα μαθω;;; online free? Online με πληρωμη? Βιβλια;;; πως;; ειμ σε επαρχία

Δεν κατάλαβες αλλά δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι😀.H HTML ( Hyper Text Markup Language ) δεν είναι γλώσσα προγραμματισμού. Είναι όμως μια γλώσσα που  όσοι ασχολούνται με προγραμματισμό web κατλαβαινούν. Οπότε πρέπει να μάθεις τουλάχιστον τα βασικά της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ενταξει ρε παιδες αν μαθει for loops  και πως κανεις μια συναρτηση  σε c   και διαπεραση πινακα δεν θα χαθει ο κοσμος, μια γρηγορη ματια  στην c  στην αρχη δεν εβλαψε κανεναν δεν ειπαμε να εμβαθυνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα για να μη σπαμαρω απαντηστε μου..

Επισης web και app development θελω να μαθω... Ποια καθοριζει το καθενα; επιπλέον πως θα μαθω;;; online free? Online με πληρωμη? Βιβλια;;; πως;; ειμ σε επαρχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Unforgiven21 είπε

απλα για να μη σπαμαρω απαντηστε μου..

Επισης web και app development θελω να μαθω... Ποια καθοριζει το καθενα; επιπλέον πως θα μαθω;;; online free? Online με πληρωμη? Βιβλια;;; πως;; ειμ σε επαρχία

οτι σε βοιλευει εσενα εγω προτιμω tutorials  και αν κολληβσω καπου ανατρεχω σε βιβλια. αλλους τους βολευει το αντιθετο. δεν ειναι τοι υπαρχει σωστη στρατηγικη. απο εκι και περα μια πολυ καλη αρχη τζαμπα ειναι να χωθεις  w3school.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Unforgiven21 είπε

Παιδια πραγματικά ειμ στο απολυτο 0..html εκανα μια ωρα πριν στο codeacademy και μ φάνηκε γελοια... Ειν όντως;;; η απλα δεν κατάλαβα τίποτα;;... Επισης web και app development θελω να μαθω... Ποια καθοριζει το καθενα; επιπλέον πως θα μαθω;;; online free? Online με πληρωμη? Βιβλια;;; πως;; ειμ σε επαρχία

Φίλε μου καλησπέρα!

Πρέπει να αποφασίσεις ποιον κλάδο θέλεις να ακολουθήσεις (wed ή moblie development) για να επικεντρωθείς σε ένα και μόνο πράγμα. Τότε πραγματικά θα τα καταφέρεις γιατί αν μπλέξεις με πολλά πράγματα τότε δεν θα μάθεις τίποτα και θα απογοητευτείς.

Αν καταλήξεις στο wed development τότε άποψη μου είναι:

1. Ξεκινάς με HTML. Όσο γελοία και αν σου φαίνεται, είναι απαραίτητη.

2. Στην συνέχεια αρχίζεις να μαθαίνεις CSS και την συνδέεις με την HTML.

3. Αφού έχεις εμπεδώσει τα υπόλοιπα τότε μπαίνεις σε javascript και PHP αλλά αυτά είναι κάπως μακρινοί στόχοι. Δώσε βάση στο τι θες να ακολουθήσεις.

 

Αν πάλι επιλέξεις το mobile development τότε τα τελευταία χρόνια επικρατούν δύο βασικοί κλάδοι και εννοώ android και iOS.

Μπορείς να δεις σε αυτό το θέμα περισσότερες πληροφορίες για την αρχή του mobile development.

Καλή αρχή και μην απογοητεύεσε ή βιάζεσε στην προσπάθεια σου. Καλή υπομονή!

 

 

Επεξ/σία από AlexisG13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μου απαντατε πως να μαθω..online free??online πληρωμη;;βιβλια;;;τι ακριβως;

επισης η html css και php ειναι αποκλειστικα για σαιτ και για τιποτα παραπερα;;;;μονο web development?

για προγραμματα υπολογιστη ποια γλωσσα ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Unforgiven21 είπε

δε μου απαντατε πως να μαθω..online free??online πληρωμη;;βιβλια;;;τι ακριβως;

επισης η html css και php ειναι αποκλειστικα για σαιτ και για τιποτα παραπερα;;;;μονο web development?

για προγραμματα υπολογιστη ποια γλωσσα ειναι;

Η άποψή μου είναι να καταλήξεις πρώτα στον τομέα που θα ακολουθήσεις. Μόλις καταλήξεις τότε περνάς στο στάδιο του πως να μάθεις. Εγώ προσωπικά πιστεύω πως αν το βλέπεις σοβαρά τότε αξίζει να δώσεις κάποια χρήματα σε courses αλλά υπάρχουν και άφθονα δωρεάν. Ξαναλέω όμως . . . πρώτα προσπάθησε να καταλήξεις και τότε θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε και συγκεκριμένα από που να μάθεις και αν αξίζει να πληρώσεις ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, vel0city said:

Το OOP δεν είναι η λύση σε όλα, έχει πολλά ([1], [2]) προβλήματα 

Πληροφοριακά, για τα links:

Έκανα κλικ στο πρώτο, και ήταν πραγματικά για τον πούτσο. Εκτός του ότι είναι απλά μια λίστα παραθέσεις χωρίς κανένα απολύτως context ή επιχείρημα, πράγμα που είναι ήδη ιδιαίτερα κακό, διάβασα δειγματοληπτικά μερικές από τις παραθέσεις και έκατσα μια στιγμή να το σκεφτώ.

Ο τύπος είναι τόσο αστείος που μερικές από τις παραθέσεις που χρησιμοποιεί σαν... επιχείρημα ότι oop is bad, είναι φανερό και μόνο που τις διαβάζεις το context στο οποίο ειπώθηκαν και ότι είναι έτη φωτός μακριά από αυτό που προσπαθεί να πουλήσει η δημοσίευση. Σε κάποια άλλα τυχαίνει να έχω διαβάσει το πρωτότυπο και να ξέρω από πριν το context. Ε και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι χρησιμοποιεί την άποψη του Linus για τη c++ ως πολεμοφόδιο κατά του oop. Αν ξέρεις για ποιο λόγο ο Linus λέει τέτοια πράγματα (και δεν εννοώ ότι κάνει προπαγάνδα ή κάτι) γελάνε και οι πέτρες.

TLDR: Δεν πάτησα το δεύτερο αλλά το πρώτο όχι απλά κάνει μόνο για κωλόχαρτο, προσωπικά το θεωρώ επιπλέον αρκετό για να βάλει κανείς στην κατηγορία "πιθανότατα βλακείες" οτιδήποτε έχει πει στο παρελθόν ο συγγραφέας.

ΥΓ: Θα έλεγα ότι προβλήματα δεν έχει ο oop, προβλήματα έχουν όσοι έχουν την εντύπωση πως το να ακολουθείς παπαγαλιστικά μερικές απλές αρχές θα ήταν καλή λύση για οποιοδήποτε πρόβλημα μπορεί να εμφανιστεί. Αν πας να ανοίξεις κονσέρβα χτυπώντας τη με κουτάλι επειδή κάποιος σου έδειξε πώς ανοίγουν καρύδια με σφυρί, το πρόβλημα δεν είναι στο κουτάλι. 😛

Επεξ/σία από defacer
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AlexisG13 είπε

Η άποψή μου είναι να καταλήξεις πρώτα στον τομέα που θα ακολουθήσεις. Μόλις καταλήξεις τότε περνάς στο στάδιο του πως να μάθεις. Εγώ προσωπικά πιστεύω πως αν το βλέπεις σοβαρά τότε αξίζει να δώσεις κάποια χρήματα σε courses αλλά υπάρχουν και άφθονα δωρεάν. Ξαναλέω όμως . . . πρώτα προσπάθησε να καταλήξεις και τότε θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε και συγκεκριμένα από που να μάθεις και αν αξίζει να πληρώσεις ή όχι.

 

ξαναρωταω ποιες γλωσσες ειναι για web development?

Ποιες για mobile app development?

ΠΟιες για windows programms development?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Unforgiven21 είπε

ξαναρωταω ποιες γλωσσες ειναι για web development?

Ποιες για mobile app development?

ΠΟιες για windows programms development?

Φίλε μου αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις το πρώτο μου σχόλιο σου απάντησα ξεκάθαρα το ποιες είναι οι γλώσσες για wed development και επίσης σου ανέφερα ένα λινκ από ένα άλλο θέμα στο φόρουμ το οποίο εξηγεί εξίσου αναλυτικά τις γλώσσες για mobile development. Όσον αφορά το windows development δεν γνωρίζω να σου απαντήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AlexisG13 είπε

Φίλε μου αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις το πρώτο μου σχόλιο σου απάντησα ξεκάθαρα το ποιες είναι οι γλώσσες για wed development και επίσης σου ανέφερα ένα λινκ από ένα άλλο θέμα στο φόρουμ το οποίο εξηγεί εξίσου αναλυτικά τις γλώσσες για mobile development. Όσον αφορά το windows development δεν γνωρίζω να σου απαντήσω. 

οποτε html css python ειναι για web...καταλαβα...

και δηλαδη να ρωτησω γιατι εχω μια απορια τωρα, δεν υπαρχει καποιος δηλαδη που να ξερει ολες αυτες τις γλωσσες μαζι;;;ειδικευονται σε κατι συγκεκριμενο οι περισσοτεροι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Unforgiven21 είπε

οποτε html css python ειναι για web...καταλαβα...

και δηλαδη να ρωτησω γιατι εχω μια απορια τωρα, δεν υπαρχει καποιος δηλαδη που να ξερει ολες αυτες τις γλωσσες μαζι;;;ειδικευονται σε κατι συγκεκριμενο οι περισσοτεροι;;;

Δεν σου ανέφερα την python ως web γλώσσα.

Σίγουρα κάποιοι γνωρίζουν και web και mobile development αλλά είναι καλό να επικεντρωθείς σε έναν τομέα...

Αν επιλέξεις τον web τομέα τότε είναι προυπόθεση να γνωρίζεις σχεδόν όλες τις γλώσσες που σου ανέφερα...γιατί αλλιώς δεν θα μπορείς να κάνεις μια ολοκληρωμένη ιστοσελίδα.

Επεξ/σία από AlexisG13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως κρίνοντας απο τις αντιδράσεις σου το 1ο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να σκεφτείς πραγματικά αν όντως είναι αυτό που θες να κάνεις....η συνεχής προσπάθεια σου για ανεύρεση της "καλύτερης" λύσης ρωτώντας και ξαναρωτώντας υποδηλώνει μια "αδυναμία" που σε αυτήν την δουλειά δεν είναι ότι καλύτερο...πήρες 2-3 απόψεις...καλές κακές δεν έχει σημασία...ξεκινάς και το ψάχνεις...σήμερα έρευνα για την 1η άποψη.αύριο για την 2η και πάει λέγοντας....ουσιαστικά αυτή η δουλειά είναι κάποιος σου δίνει ένα σκαμνάκι και με αυτό ανεβαίνεις τον ουρανοξύστη...(υπόψιν δεν έχει σκάλες/ασανσερ)

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, masteripper είπε

Πάντως κρίνοντας απο τις αντιδράσεις σου το 1ο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να σκεφτείς πραγματικά αν όντως είναι αυτό που θες να κάνεις....η συνεχής προσπάθεια σου για ανεύρεση της "καλύτερης" λύσης ρωτώντας και ξαναρωτώντας υποδηλώνει μια "αδυναμία" που σε αυτήν την δουλειά δεν είναι ότι καλύτερο...πήρες 2-3 απόψεις...καλές κακές δεν έχει σημασία...ξεκινάς και το ψάχνεις...σήμερα έρευνα για την 1η άποψη.αύριο για την 2η και πάει λέγοντας....ουσιαστικά αυτή η δουλειά είναι κάποιος σου δίνει ένα σκαμνάκι και με αυτό ανεβαίνεις τον ουρανοξύστη...(υπόψιν δεν έχει σκάλες/ασανσερ)

Φιλε ειμ αγχωμενος... Μ αρεσει αυτο και εχει κ ζητηση απ οτι ειδα.... Γ αυτο ρωταω... Εσυ τι προτεινεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...