Προς το περιεχόμενο

Η Intel ετοιμάζει τους επεξεργαστές 10-core «Comet Lake» στα 14nm για να ανταγωνιστεί τους αρχιτεκτονικής Zen 2 της AMD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Lerios είπε

Τον 9900Κ έχω και με την Kraken X72 είδα αυτά τα νούμερα. Δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου.

ειναι αριθμοι στον "αερα" ομως. τι εφαρμογη τρεχεις? εισαι στα 4.2 all core ή με boost (2 πυρηνες)? θερμοκρασια δωματιου ή το χεις βαλει σε κανα ψυγειο (βαζει ιδεες η ιντελ :P)? με τι προγραμμα παρακολουθεις τις θερμοκρασιες ρευματα κλπ?

στο βιντεο λοιπον που μου δινει αυτες τις απαντησεις εγω βλεπω 80+ θερμοκρασιες, τις οποιες μπορω να τις συγκρινω με αλλους επεξεργαστες που εχουν μετρησει με την ιδια μεθοδο. ο αριθμος ο δικος σου δεν με εξυπηρετει γιατι δεν εχεις μετρησει αλλους επεξεργαστες στις ιδιες συνθηκες..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, adolfos είπε

Τί με νοιάζει αν είναι στα 10nm ή στα 80nm. Ειδικά όταν είμαι enterprise πελάτης (εκεί που κοιτάν να βάλουν το πόδι τους βαθύτερα αμφότερες οι εταιρείες), κοιτάω την υποστήριξη που έχω, IGP της πλάκας και ξερό ψωμί, το συμβόλαιο χονδρικής που έχω με την Intel για προμήθεια επεξεργαστών και να εξυπηρετώ τη μίζα μου (καλή ώρα το Ελληνικό δημόσιο με την Oracle).

Η τεχνολογία είναι το τελευταίο πράγμα που ενδιαφέρει τον κύριο όγκο πελατών της AMD και της Intel. To όνομα που πάντα εμπιστευόμουν στην πιάτσα μετράει. Στη τιμή τα βρίσκουν...

Τα 7nm και τα ανάστροφα finfet είναι για εμάς εδώ μέσα να λέμε τη μπούρδα μας. Πού ξέρει ο CEO της Dell στα πόσα νανόμετρα έχει παραχθεί ο Zen2 ή ο cookie lake... 

 

 

 

1 ώρα πριν, Lerios είπε

Να κάνω μια ερώτηση; Εσείς που λέτε ότι ο i9 9900K είναι θερμός επεξεργαστής και ότι χρειάζεται πυροσβεστήρα και άλλα τέτοια, αν ο Ryzen χρονιστεί στα 5 GHz όπως ο 9900Κ τι θερμοκρασίες θα έχουμε; Και τι ρεύμα θα χρειάζεται για να πιάσει τα 5; Να σημειώσω ότι ο i9 9900K πιάνει τα 4.3 GHz (η μέγιστη δλδ συχνότητα που πάει με overclock ο Super Wow Ryzen 2700X στα Super Wow 12nm) με ρεύμα κάτω απο 1V και θερμοκρασίες ~50 βαθμούς κελσίου. Ας μην λέμε ότι θέλουμε παρακαλώ πολύ...

 

Τα 12nm των GloFo είναι εφάμιλλα με τα 14nm της Intel, η αριθμητική διαφορά είναι καθαρά θέμα marketing. Για την ακρίβεια το 12nm LP process που χρησιμοποιείται για τους Zen απευθύνεται κυρίως σε mobile επεξεργαστές με frequency targets το πολύ 3ghz. Το ότι οι Zen φτάνουν συχνότητες τόσο υψηλότερες από αυτές για τις οποίες προορίζεται το process οφείλεται στο πόσο scalable αρχιτεκτονική υλοποιούν. Για να καταλάβεις τη διαφορά πάρε έναν Intel cpu που έχει κατασκευαστεί σε κάποιο low power node και προσπάθησε να τον βάλεις να παίξει στα 4ghz...

Αν με τους Zen2 η AMD αποφασίσει να πάει με διαφορετικά processes για διαφορετικά marget segments όπως η Intel, θεώρησε το δεδομένο πως θα ξεπεράσει τα 4.5ghz και θα το κάνει με 16 hyper threaded cores χωρίς να αυξήσει ιδιαίτερα την κατανάλωση.

Επεξ/σία από Solowing
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Lerios said:

Να κάνω μια ερώτηση; Εσείς που λέτε ότι ο i9 9900K είναι θερμός επεξεργαστής και ότι χρειάζεται πυροσβεστήρα και άλλα τέτοια, αν ο Ryzen χρονιστεί στα 5 GHz όπως ο 9900Κ τι θερμοκρασίες θα έχουμε;

Χεστήκαμε, γιατί τον Ryzen δε σου τον πουλάνε λέγοντας ότι πιάνει 5GHz. Αν θες εσύ να τον κάνεις έτσι, δικό σου θέμα.

Άμα σου πει κανείς ότι η Φεράρι σου καίει πολύ, "το δικό σου πόσο νομίζεις θα έκαιγε αν έπιανε τα 300" δεν είναι σοβαρή απάντηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Fp84 είπε

Παιδια ξέρουμε αν ο νέος 10 core CPU τις Intel θα έχει και ψυκτρα μέσα???

και να χει πεταμενα λεφτα θα ναι. εδω δε μπορουν να κρατησει 8 πυρηνες σε νορμαλ θερμοκρασιες, θα ψυξει τους 10 πυρηνες σε ιδια λιθογραφια?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εχει τοσο μεγαλο market share η Intel που δεν της καιγεται καρφι κυριολεκτικα.14nm  μεχρι τη δευτερα παρουσια.Αν δεν χασει σημαντικο market share δεν το κοβω να ιδρωνει το αυτι της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mozozozo1 είπε

Μα εχει τοσο μεγαλο market share η Intel που δεν της καιγεται καρφι κυριολεκτικα.14nm  μεχρι τη δευτερα παρουσια.Αν δεν χασει σημαντικο market share δεν το κοβω να ιδρωνει το αυτι της

φίλε μην το θεωρείς τόσο δεδομένο αυτό που λές

 

πάρε πχ πρόσφατα στοιχεία από γερμανίες

 

https://wccftech.com/amd-ryzen-intel-core-cpu-market-share-price-report-september-2018/

 

ΜΙΑ ΧΑΡΑ έχει ιδρώσει το αυτί τους, για αυτό κάνουν τις κινήσεις πανικού που κάνουν και βγάζουν τοστιέρες στα 5GHz

 

δεν είναι φυσικά απλό πράγμα να τους ρίξουν από το θρόνο τους, ούτε είναι αυτό το ζητούμενο ίσως, αλλά από κει που η amd ήταν ξεγραμμένη πλέον είναι ανταγωνιστική και πολλοί την σκέφτονται.

στην intel από την άλλη δεν ξέρω τι πήγε στραβά, αλλά από ότι φαίνεται δεν είχαν προετοιμαστεί σοβαρά για να δεχθούν ανταγωνισμό, σα να ήταν στον κόσμο τους , ούτε είχαν κρυμμένες έτοιμες τεχνολογίες στο συρτάρι τους να τους πάρουν τα σώβρακα χωρίς να ιδρώσουν, δεν είχαν τίποτα.. απλά ανέβασαν συχνότητα και έφτιαξαν όπως όπως την ψύξη τους χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα κιόλας 

 

εγώ προσωπικά το θεωρώ σχεδόν δεδομένο ότι θα αναβαθμίσω σε ryzen 2 μόνο και μόνο για την αντιμετώπιση που είχα σαν καταναλωτής από την intel τα χρόνια της απόλυτης κυριαρχίας της , αλλά και επειδή ποτέ δεν ήμουν πραγματικά ικανοποιημένος από τις 2 τελευταίες αγορές που έκανα από αυτήν τις τελευταίες  φορές που χρειάστηκα επεξεργαστή

 

θα μου πεις είχε η amd κάτι καλύτερο αυτές τις δύο φορές; όχι δυστυχώς, από την άλλη άλλο η ανικανότητα κάποιου να μου δώσει ένα καλό προϊόν και άλλο το να μου δίνει κάποιος ένα μέτριο υπετιμημένο προϊόν επί τούτου επειδή μπορεί και δεν τον απειλεί κανείς (βέβαια αυτή τη στιγμή και η Intel φαίνεται να μην ειναι ικανή να ακολουθήσει τις εξελίξεις , αλλά ακόμα κι έτσι αν είναι προφανώς θα κοιτάξω το συμφέρον μου). επίσης εδώ και αρκετά χρόνια είμαι αρκετά ικανοποιημένος πελάτης στις gpu στο ποσό είμαι διατεθειμένος να ξοδέψω, οπότε θα συνεχίσω να την υποστηρίζω. ελπίζω και περιμένω δηλαδή όχι απλά ελπίζω μέχρι το '20 που θα αναβαθμίσω να έχει (ανταγωνιστικά) πράγματα να με καλύψει απόλυτα, ώστε να την στηρίξω ξανά  

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2018 στις 9:47 ΜΜ, chris_g92 είπε

Όλοι πάνε για τα 7 . Η Amd και όλα ταarm based chips.  Δεν μπορώ να καταλάβω τι πρόβλημα έχουν εκεί στην Intel.

ε... Intel είναι... κάτι θα ξέρει...πάντως σίγουρα δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Εικασίες ότι κάνει κινήσεις για "ανταγωνισμό" ενώ ουσιαστικά δεν υπάρχει ανταγωνισμός... Ίσα που την γαργαλάει η amd. 

Και 1nm να βγάλει αν δεν είναι Intel η snapdragon (από το άλλο στρατόπεδο με τον kirin) δεν αγοράζω (και μαζί μου το μεγαλύτερο ποσοστό να φανταστώ...

18 ώρες πριν, Lerios είπε

Να κάνω μια ερώτηση; Εσείς που λέτε ότι ο i9 9900K είναι θερμός επεξεργαστής και ότι χρειάζεται πυροσβεστήρα και άλλα τέτοια, αν ο Ryzen χρονιστεί στα 5 GHz όπως ο 9900Κ τι θερμοκρασίες θα έχουμε; Και τι ρεύμα θα χρειάζεται για να πιάσει τα 5; Να σημειώσω ότι ο i9 9900K πιάνει τα 4.3 GHz (η μέγιστη δλδ συχνότητα που πάει με overclock ο Super Wow Ryzen 2700X στα Super Wow 12nm) με ρεύμα κάτω απο 1V και θερμοκρασίες ~50 βαθμούς κελσίου. Ας μην λέμε ότι θέλουμε παρακαλώ πολύ...

σωστός... και κανείς δεν λέει τίποτε για σταθερότητα, ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ και ομαλή χρήση. Μπα... Intel Και πάλι Intel.. Ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, nero62 είπε

 

σωστός... και κανείς δεν λέει τίποτε για σταθερότητα, ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ και ομαλή χρήση. Μπα... Intel Και πάλι Intel.. Ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα...

θες να σου πω εγώ για τα 270 ευρώ που έδωσα  πριν 3μιση μόλις  χρόνια για να πάω από 4-core σε.. 4core (όπου την προηγούμενη φορά είχα δώσει 200 για το ανάλογο προϊόν) και όταν βάζω hdr 4K 60fps στο youtube ο επεξεργαστής πάει 100% και πάλι το βίντεο παίζει με σπασίματα; (δηλαδή δεν βλέπεται)

και μιλάμε για βίντεο, όχι τίποτα πιο σοβαρό

 

αλλά οκ είναι στα 4.4 με 50 βαθμούς κελσίου και σταθερός, φοβερό 

 

περιμένω πώς και πώς να το πουλήσω αυτό το σταθερό και  συμβατό σκουπίδι 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2018 στις 2:33 ΠΜ, ShooterX είπε

Εγώ να σοβαρευτώ ε?Σε 4κ δεν μετράει ο cpu άλλα λέμε τώρα...Και το cs έγινε βαρύ game Ε??Μάλιστα...απλά θέλει ρολόγια όπως και άλλα games...

Μαγκα αμα πας να παρεις κατι παραπανω απο 9600κ και μια GTX1070 για να παιζεις 1080p οχι μονο δεν εισαι σοβαρος, εισαι ο ορισμος του ηλιθιου. Το hardware που σχολιαζεις ειναι για 1440p και 4Κ αναλυσεις. Σε αυτες τις αναλυσεις τα 2 cpu που σχολιαζετε εχουν 1-2 fps διαφορα. Το ενα cpu ειναι κατα πολυ ακριβοτερο απο μονο του συν του οτι απειτει ξεχωριστο cooler συν και το premium που πληρωνεις για την μητρικη που ειναι ακριβοτερη γτ...ετσι. Μαντεψε ποιο CPU ειναι αυτο. Μην εισαι fanboy.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nero62 said:

Και 1nm να βγάλει αν δεν είναι Intel η snapdragon (από το άλλο στρατόπεδο με τον kirin) δεν αγοράζω (και μαζί μου το μεγαλύτερο ποσοστό να φανταστώ...

Μη σε στεναχωρήσω αλλά δεν έχεις τόση φαντασία όση νομίζεις.

1 hour ago, nero62 said:

σωστός... και κανείς δεν λέει τίποτε για σταθερότητα, ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ και ομαλή χρήση. Μπα... Intel Και πάλι Intel.. Ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα...

Οκ, το πιάσαμε το υπονοούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, nero62 said:

Και 1nm να βγάλει αν δεν είναι Intel η snapdragon (από το άλλο στρατόπεδο με τον kirin) δεν αγοράζω (και μαζί μου το μεγαλύτερο ποσοστό να φανταστώ...

Μην το πάρεις προσωπικά, θα το ρώταγα όποιος κι αν το έγραφε ανεξαρτήτως κατασκευαστών ή  προϊόντων, αλλά γιατί μας το λες? Δεν νοιάζει κανέναν αν αγοράζει κάποιος ή όχι το Χ/Υ προϊόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2018 στις 11:13 ΜΜ, kostas7837aek είπε

Ποιον ανταγωνισμό; 600+ ευρό επεξεργαστής; Τίποτα δεν έχει τσακίσει. Είναι ένας υπερκοστολογημένος επεξεργαστής που δεν υπάρχει κανένα νόημα να τον αγοράσεις. Οι θερμοκρασίες του είναι τραγικές και αυτό είναι αποτέλεσμα της μη προόδου της Intel. Τα 14nm έφτασαν στα όριά τους και είναι δεδομένο ότι οι θερμοκρασίες την οδήγησαν στο να κάνει Soldered την 9η γενιά. Φαντάσου να ήταν ακόμα με την πάστα τι θα γινόταν. Αναγκάστηκε να το κάνει και τα πρόβατα έλεγαν "omg" και "ουαου". Αναμένουμε να δούμε τι ανταγωνισμό θα τσακίσει σε σύγκριση με τους Zen2.  

600 ευρώ χωρίς ψύξη, βάλε κανά +50 και εκεί. Δεν θα του βάλεις και μία φθηνή των 20 ευρώ, δεν θα βγάλει απόδοση.

Στις 27/11/2018 στις 11:37 ΜΜ, ShooterX είπε

Βασικά την amd περιμένουμε να τσακίσει κάτι i7 6700k-7700k-8700k-9700k-9900k ανεβάζοντας ρολόγια και όχι μόνο cores...Για gaming χρήση μιλάω (το κοινό που απευθύνονται τα cpu αυτά)..Όλα τα άλλα είναι λόγια του αέρα..

6700K/7700K μια χαρά τσακίζει άμα παίζεις και έχεις ανοιχτό οτιδήποτε άλλο (Chrome/Mozilla π.χ. όπως το 90% όλων των χρηστών ακόμα και των casual), έχουν τερματίσει αυτοί οι CPU.

9900K δεν το συζητάω καν, συγκρίνουμε 320 ευρώ επεξεργαστή vs 650+, με τα +300 ευρώ που γλυτώνεις με τον 2700Χ αγοράζεις μία πιο δυνατή GPU και βγάζεις περισσότερα FPS. Εκτός άμα έχεις ήδη μία RTX 2080Ti, ε τότε τι να πω έχεις να δώσεις +2.000 για το PC κάτι που ούτε το 5% της αγοράς δεν κάνει !

Μόνο ο 8700 την παλεύει, που και αυτός λόγω των προβλημάτων παραγωγής που αντιμετοπίζει η Intel έχει ξεπεράσει τα 400 ευρώ ενώ ήταν κοντά στα 300 παλιά και έχει χάσει την αξία του, πληρώνεις +100 ευρώ για χειρότερη ψύξη, -2 πυρήνες μόνο και μόνο για να βγάλεις μερικά FPS παραπάνω σε μερικά single core games ενώ ταυτοχρόνως η πλατφόρμα σου είναι ήδη απαρχαιωμένη και άμα θες να ανανεώσεις τον CPU πρέπει να πάρεις νέα μητρική, κάτι που δεν ισχύει με τον 2700Χ και το ΑΜ4.

Εν κατακλείδι δεν χρειάζεται να περιμένεις πολύ, σε κανά εξάμηνο θα βγει Zen 2 και όλα καλά με τα ρολογάκια και IPC.

3 ώρες πριν, nero62 είπε

σωστός... και κανείς δεν λέει τίποτε για σταθερότητα, ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ και ομαλή χρήση. Μπα... Intel Και πάλι Intel.. Ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα..

Επεξεργαστής είναι ο Ryzen όχι μολότοβ, μια χαρά σταθερός είναι. Δεν βλέπω κάποιο επιχείρημα που να τεκμηριώνει ΓΙΑΤΙ δεν είναι σταθερός ή συμβατός ένας Ryzen σε σχέση με έναν Intel.

Από 4690Κ πήγα σε 2700Χ, χαώδης διαφορά σε απόδοση. Άνοιγα να δω με τον 4690Κ ένα stream στο twitch 1080p/60fps και έπιανα 100αριες στο usage. Με τον 2700Χ είμαι μια χαρά και πιάνω 10% με το ζόρι, δεν έχω κανένα θέμα με σφάλματα ή αστάθειες και έχω δοκιμάσει δεκάδες παιχνίδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsibosp είπε

Μαγκα αμα πας να παρεις κατι παραπανω απο 9600κ και μια GTX1070 για να παιζεις 1080p οχι μονο δεν εισαι σοβαρος, εισαι ο ορισμος του ηλιθιου. Το hardware που σχολιαζεις ειναι για 1440p και 4Κ αναλυσεις. Σε αυτες τις αναλυσεις τα 2 cpu που σχολιαζετε εχουν 1-2 fps διαφορα. Το ενα cpu ειναι κατα πολυ ακριβοτερο απο μονο του συν του οτι απειτει ξεχωριστο cooler συν και το premium που πληρωνεις για την μητρικη που ειναι ακριβοτερη γτ...ετσι. Μαντεψε ποιο CPU ειναι αυτο. Μην εισαι fanboy.

Ηλίθιος??Θα έλεγα τπτ τώρα άλλα έχει χάρη....gtx 1080 έχω και 8700k,oc κιόλας...Και μάντεψε σε τι ανάλυση παίζω..Βασικά το ξέρεις από την υπογραφή μου..Για πες μου και άλλα....Να φανταστώ είσαι των 60fps for the win....Και επίσης ξέρεις καλύτερα από μένα (που το έχω το σύστημα) πως αποδίδει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...