Προς το περιεχόμενο

Η Intel ετοιμάζει τους επεξεργαστές 10-core «Comet Lake» στα 14nm για να ανταγωνιστεί τους αρχιτεκτονικής Zen 2 της AMD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, ilos είπε

10 core στα 14nm, έτσι για να γίνουν mainstream και τα chillers 🤩.

μαλλον μετα το soldered τον 10 core στα 14 θα τον δινουν με ψυκτρα με υγρο αζωτο δωρο για να τσακισουν τον ανταγωνισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, james01gr είπε

μια ερώτηση. εμένα ως τελικό καταναλωτή τι ζόρι πρέπει να τραβάω εάν ο επεξεργαστής είναι στα 14 ή στα 7; το θέμα είναι να κάνω την δουλειά μου, να είναι γρήγορος, αποδοτικός κτλ. εάν η Ίντελ κρίνει πως στα 14 είναι αποδοτικότερη και τα τσιπάκια είναι αξιόπιστα, τι με ενδιαφέρει εμένα;

για να μην παρεξηγηθώ, σχεδόν όλοι οι επεξεργαστές που έχω αγοράσει έως τώρα είναι AMD

Όσο μικραίνουν τα νανόμετρα τόσο αυξάνεται η απόδοση των επεξεργαστών και παράλληλα η απώλεια ενέργειας που μεταφράζεται σε θερμότητα. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι ένας επεξεργαστής με ίδιο αριθμό πυρήνων μπορεί να είναι ταχύτερος στα 7nm από ότι στα 14 ή να καταναλώνει λιγότερο ρεύμα. Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι μένοντας στα 14nm δεν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου μια χαρά κι ωραία για πολλά χρόνια ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD ε ? αχ παλιες εποχες Athlon , μπραβο τους που επιτελους υπαρχει και καποιος ανταγωνισμος, Αντε να δουμε με την Nvidia τι θα κανει , Τωρα που τα εκανε θαλασσα με τις  (εκρηκτικες RTX ) καρτες. Το βλεπω να πανε οι 1080TI στον θεο παλη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Agony είπε

AMD ε ? αχ παλιες εποχες Athlon , μπραβο τους που επιτελους υπαρχει και καποιος ανταγωνισμος, Αντε να δουμε με την Nvidia τι θα κανει , Τωρα που τα εκανε θαλασσα με τις  (εκρηκτικες RTX ) καρτες. Το βλεπω να πανε οι 1080TI στον θεο παλη .

δεν νομίζω να κάνει κάτι καλο στο άμεσο μέλλον.. έχουν επικεντρωθεί στους επεξεργαστές..  μακάρι να κάνει αλλά δεν φαίνεται κάτι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

δεν νομίζω να κάνει κάτι καλο στο άμεσο μέλλον.. έχουν επικεντρωθεί στους επεξεργαστές..  μακάρι να κάνει αλλά δεν φαίνεται κάτι.. 

Αυτό που λεγανε για μια RX590 ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elorant είπε

Όσο μικραίνουν τα νανόμετρα τόσο αυξάνεται η απόδοση των επεξεργαστών και παράλληλα η απώλεια ενέργειας που μεταφράζεται σε θερμότητα. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι ένας επεξεργαστής με ίδιο αριθμό πυρήνων μπορεί να είναι ταχύτερος στα 7nm από ότι στα 14 ή να καταναλώνει λιγότερο ρεύμα. Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι μένοντας στα 14nm δεν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου μια χαρά κι ωραία για πολλά χρόνια ακόμα.

το καταλαβαίνω. αλλά μιλάμε για οικιακό καταναλωτή που θα έχει διαφορά 5 watt σε κάθε τσιπάκι; αμφιβάλλω εάν θα υπάρχει και κάποια τέτοια διαφορά.

και μερικοί πανηγυρίζουν λες και η AMD ανακάλυψε την Αμερική ή η Ίντελ πρόκειται για μαγαζάκι.

όπως είπαν και οι περισσότεροι, όλο το παιχνίδι είναι στους μεγάλους επεξεργαστές για εταιρείες. η AMD προσπαθεί αλλά αμφιβάλλω εάν κάποιος που στήνει έναν καινούργιο σέρβερ θα ρισκάρει συμβατότητες και θα χρησιμοποιήσει ΑΜΔ αντί για Ίντελ.

μην μου φέρει κάποιος παραδείγματα μεγάλες εταιρείες και εγκαταστάσεις, καθώς σε τέτοιους πελάτες παρέχεται διαφορετική υποστήριξη από ότι σε μια μικρή ή μεσαία επιχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, james01gr είπε

το καταλαβαίνω. αλλά μιλάμε για οικιακό καταναλωτή που θα έχει διαφορά 5 watt σε κάθε τσιπάκι; αμφιβάλλω εάν θα υπάρχει και κάποια τέτοια διαφορά.

και μερικοί πανηγυρίζουν λες και η AMD ανακάλυψε την Αμερική ή η Ίντελ πρόκειται για μαγαζάκι.

όπως είπαν και οι περισσότεροι, όλο το παιχνίδι είναι στους μεγάλους επεξεργαστές για εταιρείες. η AMD προσπαθεί αλλά αμφιβάλλω εάν κάποιος που στήνει έναν καινούργιο σέρβερ θα ρισκάρει συμβατότητες και θα χρησιμοποιήσει ΑΜΔ αντί για Ίντελ.

μην μου φέρει κάποιος παραδείγματα μεγάλες εταιρείες και εγκαταστάσεις, καθώς σε τέτοιους πελάτες παρέχεται διαφορετική υποστήριξη από ότι σε μια μικρή ή μεσαία επιχείρηση.

Ο κύριος στόχος της AMD είναι ακριβώς οι μεγαλες επιχειρήσεις.. εκεί στοχεύει για αρχή.. τα αλλά έρχονται μετά.. 

Επίσης η μικρότερη κατανάλωση ισούται με λιγότερη θερμότητα.. αυτά τα δυο σε συνδυασμό αυξάνουν την διάρκεια ζωής του επεξεργαστή.. είναι και αυτο ένα συν στην όλη φάση.. 

Επεξ/σία από kostas7837aek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, malakudi είπε

Το review του techspot που αναφέρεις είναι η καταστροφή της Intel, ενώ δείχνει και το πρόβλημα των gaming workload. Όταν ο 8600K των 250 ευρώ έχει ίδια ακριβώς απόδοση με τον 9900K (100 fps min vs 98 fps min), o 9900K δεν έχει θέση στην αγορά. Ακόμα και ο 7700K που είναι παρακάτω, είμαι σίγουρος πως αν ήταν overclocked στα 4600-4700 θα είχε κι αυτός 97-98 min fps. Όταν ένα παιχνίδι αποδίδει ουσιαστικά το ίδιο είτε έχεις 6 πυρήνες χωρίς multithreading είτε 8 με multithreading, το πρόβλημα δεν είναι στις CPUs αλλά στο παιχνίδι.

Επιπλέον, αυτό που βλέπουμε από το υπόλοιπο test είναι πως σε 1440p η CPU δε παίζει κανένα ρόλο εκτός αν έχεις την 2080 Ti και σε 4Κ όλες οι CPUs είναι ίδιες.

Δες σε παρακαλώ τα προηγούμενα post μου στο θέμα τι γράφω περί amd-clock-cores και άσε το <πρόβλημα των gaming workload>..Εδω και χρόνια τα games ζητάνε stp..Όσο για τον 7700k π λες μην έχεις αμφιβολίες..στα 9/10 games που κυκλοφορούν είναι δίπλα σε 8700k-9900k αν τους δουλέψεις στα ίδια clocks..και λες ότι είναι θέμα των game engines και οχι των cpu..Οκ...Εγώ σαν καταναλωτής, αν το πιο βαρύ workload που κάνω είναι το gaming λες ότι πρέπει να κοιτάξω σε multi core λύση ε?με την ελπίδα ότι τα games στα επόμενα χρόνια ΘΑ γίνουν multithreaded και δεν θα λογαριάζουν ρολόγια κτλ...OK..Μέχρι τότε θα έχω την χ,ψ gpu να κάθεται επειδή δεν την loadarei ο cpu και η 2080 μου θα παίζει όπως η 1070 πχ...<--υπάρχει post εδώ μέσα..

Αυτό π βλέπεις εσύ στο test είναι αυτό π θέλει να σου δείξει η να μην σου δείξει ο reviewer...Μάλλον δεν παίζεις games...Το λέω αυτό γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα παίξει multiplayer game με ultra γραφικά...Δεν θα ξεχωρίζει εχθρό από το clusterf@ck που θα γίνεται στην οθόνη του...Θα ρίξει quality settings για να <καθαρίσει> ας το πω...Οπότε μάντεψε τι γίνεται και ποιο υποσύστημα τρώει το μανίκι...Aυτο γίνεται σε 1080p αλλά και σε 1440p...Απλή λογική...

@strawman αν ναι?vfm ο 1800x?Mainstream cpu??Well....Κλαίνε τα λεφτά τους οι ιδιοκτήτες τους μετά από 6 μήνες κυκλοφορίας του (και πτώση τιμής κατά 50%+,,RIP value)..

Και ποιος ήταν ο ανταγωνιστής του π λες??Μιλάμε για mainstream cpu έτσι?

Ας αφήσω και αυτό εδώ :

cbase.jpg.7be9085db7294b9c44e6ae480930a2b5.jpg

https://www.computerbase.de/2018-09/ryzen-7-2700x-core-i7-8700k-geforce-rtx-2080-ti/#diagramm-performancerating-fps-1510

Για το θέμα : Σαν καταναλωτές ΓΙΑΤΙ μας νοιάζει στα πόσα nm ειναι το cpu???Την απόδοση δεν κοιτάμε??Και εγώ εύχομαι να βγάλει η amd cpu με ανεβασμένα ρολόγια η ipc και να στείλει την intel για ραδίκια..αλλά ας περιμένουμε καλύτερα και ας μην κάνουμε υποθέσεις..

 

Επεξ/σία από ShooterX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, james01gr said:

μια ερώτηση. εμένα ως τελικό καταναλωτή τι ζόρι πρέπει να τραβάω εάν ο επεξεργαστής είναι στα 14 ή στα 7; το θέμα είναι να κάνω την δουλειά μου, να είναι γρήγορος, αποδοτικός κτλ. εάν η Ίντελ κρίνει πως στα 14 είναι αποδοτικότερη και τα τσιπάκια είναι αξιόπιστα, τι με ενδιαφέρει εμένα;

για να μην παρεξηγηθώ, σχεδόν όλοι οι επεξεργαστές που έχω αγοράσει έως τώρα είναι AMD

Σε ενδιαφέρει γιατί το process size επηρεάζει άμεσα χαρακτηριστικά όπως ο αριθμός cores, η συχνότητα λειτουργίας, η κατανάλωση, και η τιμή του προϊόντος στην αγορά (all other things being equal είναι φτηνότερη η κατασκευή σε μικρότερο process size). Συγκεκριμένα, ο μόνος ρεαλιστικός τρόπος να δεις "σημαντική" βελτίωση από τη μια γενιά στην επόμενη είναι να μικρύνει το process size.

Οπότε μπορεί να μη σε νοιάζει με την έννοια ότι κοιτάς ένα μαγικό νούμερο, αλλά αυτό το νούμερο πάει πακέτο με άλλα νούμερα τα οποία όντως σε νοιάζουν και μάλιστα πολύ. Δεν έχει να κάνει με το τι "κρίνει" η Intel και η κάθε Intel, δε μιλάμε για χρώμα μπογιάς.

11 minutes ago, james01gr said:

το καταλαβαίνω. αλλά μιλάμε για οικιακό καταναλωτή που θα έχει διαφορά 5 watt σε κάθε τσιπάκι; αμφιβάλλω εάν θα υπάρχει και κάποια τέτοια διαφορά.

και μερικοί πανηγυρίζουν λες και η AMD ανακάλυψε την Αμερική ή η Ίντελ πρόκειται για μαγαζάκι.

όπως είπαν και οι περισσότεροι, όλο το παιχνίδι είναι στους μεγάλους επεξεργαστές για εταιρείες. η AMD προσπαθεί αλλά αμφιβάλλω εάν κάποιος που στήνει έναν καινούργιο σέρβερ θα ρισκάρει συμβατότητες και θα χρησιμοποιήσει ΑΜΔ αντί για Ίντελ.

μην μου φέρει κάποιος παραδείγματα μεγάλες εταιρείες και εγκαταστάσεις, καθώς σε τέτοιους πελάτες παρέχεται διαφορετική υποστήριξη από ότι σε μια μικρή ή μεσαία επιχείρηση.

Πρώτον η διαφορά δεν είναι 5 watt. Βασικά δεν είναι καν watt, γιατί συνήθως τα watt που κερδίζουν τα "ξοδεύουν" πάλι για να κερδίσουν επιδόσεις.

Δεύτερον δεν είναι όλοι οι οικιακοί καταναλωτές με ένα πύργο και υδρόψυξη αγκαλιά.

Τρίτον είναι κι άλλοι παράγοντες όπως ανέφερα. Αν ας πούμε ήθελες αυτό το 10 core CPU με process size δέκα ετών πριν, θα ήταν τεράστιο σε διαστάσεις με αποτέλεσμα να είναι α) πανάκριβο στην κατασκευή, και β) αδύνατο να κυκλοφορήσει σαν προϊόν έτσι κι αλλιώς λόγω μεγέθους. Το ότι σήμερα έχουμε τάδε CPU συμβαίνει επειδή χθες πήγαμε σε μικρότερο process size.

Αυτό που λες περι ρίσκου ασυμβατότητας είναι τελείως ανυπόστατο και δε θα το σχολιάσω περισσότερο παρά για να πω pics or it didn't happen. Which it didn't.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, ShooterX said:

 

@strawman αν ναι?vfm ο 1800x?Mainstream cpu??Well....Κλαίνε τα λεφτά τους οι ιδιοκτήτες τους μετά από 6 μήνες κυκλοφορίας του (και πτώση τιμής κατά 50%+,,RIP value)..

Και ποιος ήταν ο ανταγωνιστής του π λες??Μιλάμε για mainstream cpu έτσι?

Για τις δουλειες που θελει να κανει καποιος που ενδιαφερεται για 8/16 επεξεργαστη ο πιο κοντινος απο πλευρας επιδοσεων της Intel κοστιζε τα διπλασια. Αν δεν μπορεις να το δεις απλα εθελοτυφλεις.

Η τιμη του 1800x επεσε γιατι επεσε πρωτα η τιμη των Intel. Για πηγαινε μια βολτα απο το ιστορικο του skroutz και δες ποσο εκαναν οι 6800/6850/6900 κλπα απο Intel πριν και μετα ελευσης Ryzen. Εκει να δεις κλαμα οι ιδιοκτητες και rip value ;)

Τον 6850k για παραδειγμα περσυ τετοια εποχη τον δινανε 200-250€ αγγελιες απο 750 που εκανε 3 μηνες πριν ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, james01gr είπε

το καταλαβαίνω. αλλά μιλάμε για οικιακό καταναλωτή που θα έχει διαφορά 5 watt σε κάθε τσιπάκι; αμφιβάλλω εάν θα υπάρχει και κάποια τέτοια διαφορά.

και μερικοί πανηγυρίζουν λες και η AMD ανακάλυψε την Αμερική ή η Ίντελ πρόκειται για μαγαζάκι.

όπως είπαν και οι περισσότεροι, όλο το παιχνίδι είναι στους μεγάλους επεξεργαστές για εταιρείες. η AMD προσπαθεί αλλά αμφιβάλλω εάν κάποιος που στήνει έναν καινούργιο σέρβερ θα ρισκάρει συμβατότητες και θα χρησιμοποιήσει ΑΜΔ αντί για Ίντελ.

μην μου φέρει κάποιος παραδείγματα μεγάλες εταιρείες και εγκαταστάσεις, καθώς σε τέτοιους πελάτες παρέχεται διαφορετική υποστήριξη από ότι σε μια μικρή ή μεσαία επιχείρηση.

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα συμβατότητας γιατί το πρωτόκολλο x64 είναι πατέντα της AMD. Και datacenters σε Epyc έχουν αρχίσει ήδη να στήνονται με πρώτο και καλύτερο το AWS που προσφέρει τέτοιους servers για ενοικίαση. Από εκεί και πέρα δεν στήνονται μηχανήματα σε Epyc από την μια μέρα στην άλλη γιατί όποιος έχει επενδύσει σε Xeon θα περιμένει μερικά χρόνια να κάνει απόσβεση μέχρι να πάρει κάτι άλλο. Μπορώ να πω πάντως από forums που παρακολουθώ στο εξωτερικό ότι υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για τους Epyc καθώς αυτά που προσφέρουν είναι σε τιμές 50% κάτω από αντίστοιχους της Intel.

Στα δε 7nm μπορεί να δεις ταχύτητες στα 5GHz χωρίς να χρειάζεται να έχεις κι ένα μπουρί πάνω για να ψύχεις τον επεξεργαστή. Ή μπορεί να έχεις διπλάσιους πυρήνες με την ίδια κατανάλωση που έχεις σήμερα. Ο CTO της GlobalFoundries που κατασκευάζει επεξεργαστές είχε πει ότι σε αυτή την κλίμακα μικραίνει το μέγεθος του die κατά 2,7.  

Όσο για την κριτική στην Intel είναι δικαιολογημένη γιατί τόσα χρόνια χρέωνε τα κέρατα της για να σου δώσει οτιδήποτε πάνω από 4 πυρήνες. Πέρσι αγόρασα έναν 12πύρηνο Xeon και πλήρωσα €1.200. Σήμερα θα μπορούσα να πάρω έναν 16πύρηνο Epyc με τα μισά λεφτά. Ο δε Xeon που αγόρασα πέρσι η τιμή του έχει πέσει μόλις 10% σε ένα χρόνο. Αν δεις τις αντίστοιχες πτώσεις τιμών σε επεξεργαστές AMD μέσα στο χρόνο είναι σχεδόν 50%. Αυτό λέγεται σεβασμός του καταναλωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω τι λένε εδώ μέσα οι ''ειδικοί'' αλλά δεν ενδιαφέρουν όλους μόνο τα παιχνίδια. Σε εργασίες photo - video editing - 3d animation η Intel είναι μονόδρομος για την ώρα, καθώς οι κατασκευαστές λογισμικού του είδους, από adobe μέχρι avid κ.λ.π έχουν κάνει optimizing τις μηχανές redering για τα προγράμματά τους πάνω στους intel ( και η επιλογή δεν είναι καθόλου τυχαία ) οι οποίοι αποδίδουν 20-30% ταχύτερα από τους αντίστοιχους amd.
Ούτε ιδιοκτήτης της intel είμαι ούτε της amd και θα πάρω το καλύτερο για την δουλειά μου.  

Επεξ/σία από fotoalexandros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευτυχώς που, έχοντας παρακολουθήσει άπειρα επεισόδια Τσουκαλά, Γεωργίου - άντε και Κωστόπουλου, μπαίνει εδώ μέσα ο κάθε πικραμένος και ξεσκεπάζει τις αγοραστικές πλεκτάνες, την αυτουργία του οικονομικού μοντέλου και το ατελέσφορο του τεχνολογικού αδιεξόδου των νανόμετρων - όλα μαζί, ενώ ο ίδιος θα έριχνε έξω και περίπτερο. ΑΙΦΤΟΙΧΟΣ ΜΑΣ ΣΟΣΑΤΑΙ ΛΑΙΜΑΙ!

ΥΣ. Το "ιντέλα" κάνει ρίμα με το "βουβουζέλα", έτσι;

Επεξ/σία από Occultist
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, fotoalexandros είπε

Δεν ξέρω τι λένε εδώ μέσα οι ''ειδικοί'' αλλά δεν ενδιαφέρουν όλους μόνο τα παιχνίδια. Σε εργασίες photo - video editing - 3d animation η Intel είναι μονόδρομος για την ώρα, καθώς οι κατασκευαστές λογισμικού του είδους, από adobe μέχρι avid κ.λ.π έχουν κάνει optimizing τις μηχανές redering για τα προγράμματά τους πάνω στους intel ( και η επιλογή δεν είναι καθόλου τυχαία ) οι οποίοι αποδίδουν 20-30% ταχύτερα από τους αντίστοιχους amd.
Ούτε ιδιοκτήτης της intel είμαι ούτε της amd και θα πάρω το καλύτερο για την δουλειά μου.  

 

Δώσε κανα benchmark γιατί πρώτη φορά το ακούω.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...