Προς το περιεχόμενο

Η Intel ετοιμάζει τους επεξεργαστές 10-core «Comet Lake» στα 14nm για να ανταγωνιστεί τους αρχιτεκτονικής Zen 2 της AMD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλι μια από τα ίδια, θα αγοράζουμε μητρική Z395 με ανεμιστήρες στα VRM, πακέτο με 280mm υδρόψυξη, 1000W τροφοδοτικό και δώρο ο πυροσβεστήρας.

Επεξ/σία από Xzidique
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fotoalexandros είπε

Δεν ξέρω τι λένε εδώ μέσα οι ''ειδικοί'' αλλά δεν ενδιαφέρουν όλους μόνο τα παιχνίδια. Σε εργασίες photo - video editing - 3d animation η Intel είναι μονόδρομος για την ώρα, καθώς οι κατασκευαστές λογισμικού του είδους, από adobe μέχρι avid κ.λ.π έχουν κάνει optimizing τις μηχανές redering για τα προγράμματά τους πάνω στους intel ( και η επιλογή δεν είναι καθόλου τυχαία ) οι οποίοι αποδίδουν 20-30% ταχύτερα από τους αντίστοιχους amd.
Ούτε ιδιοκτήτης της intel είμαι ούτε της amd και θα πάρω το καλύτερο για την δουλειά μου.  

Πως γίνεται δηλαδή το optimization ειδικά για επεξεργαστές της Intel;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, adolfos είπε

Τί με νοιάζει αν είναι στα 10nm ή στα 80nm. Ειδικά όταν είμαι enterprise πελάτης (εκεί που κοιτάν να βάλουν το πόδι τους βαθύτερα αμφότερες οι εταιρείες), κοιτάω την υποστήριξη που έχω, IGP της πλάκας και ξερό ψωμί, το συμβόλαιο χονδρικής που έχω με την Intel για προμήθεια επεξεργαστών και να εξυπηρετώ τη μίζα μου (καλή ώρα το Ελληνικό δημόσιο με την Oracle).

Η τεχνολογία είναι το τελευταίο πράγμα που ενδιαφέρει τον κύριο όγκο πελατών της AMD και της Intel. To όνομα που πάντα εμπιστευόμουν στην πιάτσα μετράει. Στη τιμή τα βρίσκουν...

Τα 7nm και τα ανάστροφα finfet είναι για εμάς εδώ μέσα να λέμε τη μπούρδα μας. Πού ξέρει ο CEO της Dell στα πόσα νανόμετρα έχει παραχθεί ο Zen2 ή ο cookie lake... 

Τι ασυναρτησίες είναι αυτές που γράφεις?Λες να μην ξέρει ο CEO της Dell τι παραγγέλνει?έχεις ανακατέψει IGP, ψωμιά με μιζες και CEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostas7837aek είπε

Ο κύριος στόχος της AMD είναι ακριβώς οι μεγαλες επιχειρήσεις.. εκεί στοχεύει για αρχή.. τα αλλά έρχονται μετά.. 

Επίσης η μικρότερη κατανάλωση ισούται με λιγότερη θερμότητα.. αυτά τα δυο σε συνδυασμό αυξάνουν την διάρκεια ζωής του επεξεργαστή.. είναι και αυτο ένα συν στην όλη φάση.. 

όσο καιρό ασχολούμαι ελαφρά με τους υπολογιστές, έχω αγοράσει καμιά 10αριά ΑΜΔ (ακόμη και όταν ήταν χώμα) και έναν ίντελ. κανένας δεν έχει σκάσει, απλά έχουν ξεπεραστεί από την τεχνολογία και δεν μπορούν να αποδώσουν. και σε μηχανήματα που τα είχα σκίσει κανονικότατα με 24/7 να δουλεύουν στο φουλ. όταν σηκωνόταν ο αδερφός μου, καθόμουν εγώ (gaming ασύστολο) και ανάποδα.

 

4 ώρες πριν, elorant είπε

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα συμβατότητας γιατί το πρωτόκολλο x64 είναι πατέντα της AMD. Και datacenters σε Epyc έχουν αρχίσει ήδη να στήνονται με πρώτο και καλύτερο το AWS που προσφέρει τέτοιους servers για ενοικίαση. Από εκεί και πέρα δεν στήνονται μηχανήματα σε Epyc από την μια μέρα στην άλλη γιατί όποιος έχει επενδύσει σε Xeon θα περιμένει μερικά χρόνια να κάνει απόσβεση μέχρι να πάρει κάτι άλλο. Μπορώ να πω πάντως από forums που παρακολουθώ στο εξωτερικό ότι υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για τους Epyc καθώς αυτά που προσφέρουν είναι σε τιμές 50% κάτω από αντίστοιχους της Intel.

Στα δε 7nm μπορεί να δεις ταχύτητες στα 5GHz χωρίς να χρειάζεται να έχεις κι ένα μπουρί πάνω για να ψύχεις τον επεξεργαστή. Ή μπορεί να έχεις διπλάσιους πυρήνες με την ίδια κατανάλωση που έχεις σήμερα. Ο CTO της GlobalFoundries που κατασκευάζει επεξεργαστές είχε πει ότι σε αυτή την κλίμακα μικραίνει το μέγεθος του die κατά 2,7.  

Όσο για την κριτική στην Intel είναι δικαιολογημένη γιατί τόσα χρόνια χρέωνε τα κέρατα της για να σου δώσει οτιδήποτε πάνω από 4 πυρήνες. Πέρσι αγόρασα έναν 12πύρηνο Xeon και πλήρωσα €1.200. Σήμερα θα μπορούσα να πάρω έναν 16πύρηνο Epyc με τα μισά λεφτά. Ο δε Xeon που αγόρασα πέρσι η τιμή του έχει πέσει μόλις 10% σε ένα χρόνο. Αν δεις τις αντίστοιχες πτώσεις τιμών σε επεξεργαστές AMD μέσα στο χρόνο είναι σχεδόν 50%. Αυτό λέγεται σεβασμός του καταναλωτή.

το αντιλαμβάνομαι αυτό που μου λες αλλά όμως σε εταιρείες δεν πρόκειται εύκολα τεχνικός (ειδικά στην Ελλάδα) να σου στήσει μηχάνημα με Epyc. εάν κάτι δεν κάτσει σωστά, κάτι δε δουλέψει, δεν πολυθέλει να μπλέκει. οι περισσότερες εταιρείες λογισμικού προτείνουν ίντελ καθώς είναι σίγουροι πως θα τρέξει σωστά και πως δεν θα υπάρχουν προβλήματα. τα προγράμματα είναι φτιαγμένα πάνω τους. δεν λέω πως με ΑΜΔ θα υπάρχει πρόβλημα αλλά όμως δεν θα σου το εγγυηθούν 100%. ειδικά εάν είσαι μικρή εταιρεία και δεν μπορείς να τους πληρώσεις για να φέρουν το software εκεί που το θες εσύ και να εκμεταλλευτείς τον εξοπλισμό σου στο έπακρο. παίρνεις αυτό που σου δίνουν και φτιάχνεις μηχανήματα πάνω σε αυτά που σου λένε αυτοί για να μην μπλέκεις. μπορεί να κερδίσεις στον εξοπλισμό όμως μπορεί να τα χάσεις αλλού. εάν είσαι η άμαζον, μπορείς να κάνεις ότι θες καθώς για εσένα θα τρέχουν όλοι.

για οικιακούς χρήστες, σίγουρα κερδίζεις με την ΑΜΔ και ευτυχώς που υπάρχει γιατί ποτέ σε κανέναν δεν έκανε καλό το μονοπώλιο. και για αυτόν τον λόγο έχουν πέσει και οι τιμές. εάν είχαν πέσει και οι τιμές στις ΡΑΜ στους υψηλούς χρονισμούς, δεν υπήρχε περίπτωση καινούργιο μηχάνημα οικιακό να μην στηνόταν με ryzen. για τους επαγγελματίες και τις εταιρείες όμως, θα μου επιτρέψεις να έχω επιφυλάξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μηχανήματα στις εταιρίες δεν τα στήνουν "τεχνικοί" ρε παλικάρι. Τα στήνουν τμήματα τα οποία επιλέγουν βάσει προδιαγραφών. Να μιλάμε λίγο σοβαρά. Καμία εταιρία λογισμικού δεν προτείνει συγκεκριμένους επεξεργαστές. Τα βγάζεις από το κεφάλι σου αυτά που γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Arkin είπε

Oι 12 cores zen πως θα μπαινουν σε μητρικες απλες που εμπαιναν οι ryzen 1300 1500? Εχουν καλυτερα vrms απο τις z370 των 200 ευρω?

 

Θα πάνε στα 7nm οι ZEN 2 (RYZEN 3000) αυτό σημαίνει έως και 60% κάτω σε καταναλώσεις, όπως αναφέρει η AMD / TSMC .

Για αυτό λοιπόν μπορεί να γίνει.

Η Intel θα φέρει 10-πύρηνο στα 14nm+ , την στιγμή που κορυφαίες Z370 δεν μπορούν να κρατήσουν τον 8-πύρηνο.

8 ώρες πριν, james01gr είπε

μια ερώτηση. εμένα ως τελικό καταναλωτή τι ζόρι πρέπει να τραβάω εάν ο επεξεργαστής είναι στα 14 ή στα 7; το θέμα είναι να κάνω την δουλειά μου, να είναι γρήγορος, αποδοτικός κτλ. εάν η Ίντελ κρίνει πως στα 14 είναι αποδοτικότερη και τα τσιπάκια είναι αξιόπιστα, τι με ενδιαφέρει εμένα;

για να μην παρεξηγηθώ, σχεδόν όλοι οι επεξεργαστές που έχω αγοράσει έως τώρα είναι AMD 

 

Τα 7nm δίνουν έως και 60% χαμηλότερη κατανάλωση από τα 14nm.  Αυτό σημαίνει πως ακριβώς ο ίδιος επεξεργαστής με την ίδια ισχύ στα 7nm θα καταναλώνει 60% λιγότερο, θα θερμαίνει 60% λιγότερο , οπότε θα είναι πιο αποδοτικός.

Αυτό μια εταιρία μπορεί να το εκμεταλλευτεί για να ανεβάσει συχνότητες  ή να βάλει παραπάνω πυρήνες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση; Εσείς που λέτε ότι ο i9 9900K είναι θερμός επεξεργαστής και ότι χρειάζεται πυροσβεστήρα και άλλα τέτοια, αν ο Ryzen χρονιστεί στα 5 GHz όπως ο 9900Κ τι θερμοκρασίες θα έχουμε; Και τι ρεύμα θα χρειάζεται για να πιάσει τα 5; Να σημειώσω ότι ο i9 9900K πιάνει τα 4.3 GHz (η μέγιστη δλδ συχνότητα που πάει με overclock ο Super Wow Ryzen 2700X στα Super Wow 12nm) με ρεύμα κάτω απο 1V και θερμοκρασίες ~50 βαθμούς κελσίου. Ας μην λέμε ότι θέλουμε παρακαλώ πολύ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, james01gr είπε

όσο καιρό ασχολούμαι ελαφρά με τους υπολογιστές, έχω αγοράσει καμιά 10αριά ΑΜΔ (ακόμη και όταν ήταν χώμα) και έναν ίντελ. κανένας δεν έχει σκάσει, απλά έχουν ξεπεραστεί από την τεχνολογία και δεν μπορούν να αποδώσουν. και σε μηχανήματα που τα είχα σκίσει κανονικότατα με 24/7 να δουλεύουν στο φουλ. όταν σηκωνόταν ο αδερφός μου, καθόμουν εγώ (gaming ασύστολο) και ανάποδα.

το αντιλαμβάνομαι αυτό που μου λες αλλά όμως σε εταιρείες δεν πρόκειται εύκολα τεχνικός (ειδικά στην Ελλάδα) να σου στήσει μηχάνημα με Epyc. εάν κάτι δεν κάτσει σωστά, κάτι δε δουλέψει, δεν πολυθέλει να μπλέκει. οι περισσότερες εταιρείες λογισμικού προτείνουν ίντελ καθώς είναι σίγουροι πως θα τρέξει σωστά και πως δεν θα υπάρχουν προβλήματα. τα προγράμματα είναι φτιαγμένα πάνω τους. δεν λέω πως με ΑΜΔ θα υπάρχει πρόβλημα αλλά όμως δεν θα σου το εγγυηθούν 100%. ειδικά εάν είσαι μικρή εταιρεία και δεν μπορείς να τους πληρώσεις για να φέρουν το software εκεί που το θες εσύ και να εκμεταλλευτείς τον εξοπλισμό σου στο έπακρο. παίρνεις αυτό που σου δίνουν και φτιάχνεις μηχανήματα πάνω σε αυτά που σου λένε αυτοί για να μην μπλέκεις. μπορεί να κερδίσεις στον εξοπλισμό όμως μπορεί να τα χάσεις αλλού. εάν είσαι η άμαζον, μπορείς να κάνεις ότι θες καθώς για εσένα θα τρέχουν όλοι.

για οικιακούς χρήστες, σίγουρα κερδίζεις με την ΑΜΔ και ευτυχώς που υπάρχει γιατί ποτέ σε κανέναν δεν έκανε καλό το μονοπώλιο. και για αυτόν τον λόγο έχουν πέσει και οι τιμές. εάν είχαν πέσει και οι τιμές στις ΡΑΜ στους υψηλούς χρονισμούς, δεν υπήρχε περίπτωση καινούργιο μηχάνημα οικιακό να μην στηνόταν με ryzen. για τους επαγγελματίες και τις εταιρείες όμως, θα μου επιτρέψεις να έχω επιφυλάξεις

 

H Intel δεν θα έχει πρόβλημα, όσο έχει τα συμβόλαια με του OEMs (DELL, HP, LENOVO κ.λ.π.).

Μια ματιά στα έτοιμα συστήματα των μεγάλων κατασκευαστών που διακινούν χιλιάδες pc κάθε μέρα θα σας πείσει.

https://www.skroutz.gr/c/891/branded-desktop-pc.html

Στο Skroutz πχ  τα AMD συστήματα πρέπει να είναι καμιά 10αριά  και μόνο από HP .... με επεξεργαστές κάτι παλαιούς Kaveri,  τον 2200G, τον 2600 και ένα OMEN με τον 2700Χ .

Αντιθέτως τα Intel είναι πάρα πολλά και με επεξεργαστές προηγούμενης γενιάς . Οπότε όταν μια εταιρία πάει να αγοράσει έτοιμα συστήματα για το προσωπικό της, είναι δεδομένο πως θα πάρει Ιντελ.

Εκεί που η AMD έχει καταφέρει να διεισδύσει είναι στην αγορά των τοπικών prebuilt συστημάτων , από τα τοπικά καταστήματα. Εκεί φαίνεται πως η αγορά κινείται σωστά .

πχ.

https://www.skroutz.gr/c/24/desktops.html

 

Φαντάσου τώρα, πως το κομμάτι των server το διακινούν κατά 90% οι μεγάλοι OEMS .... Οπότε για την AMD δεν υπάρχει μεγάλο μερίδιο, όσο οι μεγάλοι δεν την βάζουν στο παιχνίδι...

Η Intel λέγεται πως κάνει τρομερές εκπτώσεις σε σχέση με την τιμή καταλόγου σε αυτούς, ώστε να μην ανοίξει η αγορά προς την AMD .

 

32 λεπτά πριν, Lerios είπε

Να κάνω μια ερώτηση; Εσείς που λέτε ότι ο i9 9900K είναι θερμός επεξεργαστής και ότι χρειάζεται πυροσβεστήρα και άλλα τέτοια, αν ο Ryzen χρονιστεί στα 5 GHz όπως ο 9900Κ τι θερμοκρασίες θα έχουμε; Και τι ρεύμα θα χρειάζεται για να πιάσει τα 5; Να σημειώσω ότι ο i9 9900K πιάνει τα 4.3 GHz (η μέγιστη δλδ συχνότητα που πάει με overclock ο Super Wow Ryzen 2700X στα Super Wow 12nm) με ρεύμα κάτω απο 1V και θερμοκρασίες ~50 βαθμούς κελσίου. Ας μην λέμε ότι θέλουμε παρακαλώ πολύ...

 

Το θέμα είναι η απόδοση σε συνέρτηση με την τιμή και την κατανάλωση.  Η Intel στην προσπάθειά της να πάρει το performance crown  στην mainstream κατηγορία , χρόνισε τους επεξεργαστές της πολύ πάνω από την συχνότητα που αυτοί δίνουν την καλύτερη απόδοση. (Αλλο απόδοση και άλλο επίδοση ....) .

Αυτό την έκανε να έχει επεξεργαστή 8 πυρήνων που να καταναλώνει σχεδόν όσο ο 16 πυρήνων της AMD ....   Εκεί λοιπόν είναι το πρόβλημα, γιατί όπου και να χρονιστεί ο 8 πύρηνος, θα τρώει την σκόνη του 16 πύρηνου στα πολυνηματικά σενάρια ....

Στο gaming από την άλλη και τον 8600Κ να έχεις, στα ίδια θα είσαι με τον 9900Κ, οπότε δεν υπάρχει για αυτό το cpu αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι εταιρίες κάνουν εκπτώσεις όταν αγοράζεις volume. Από την Cisco μέχρι την Microsoft, την IBM, την Oracle κ.ο.κ. Και στους δίσκους αν παραγγείλεις 10.000 κομμάτια δεν θα πάρεις την τιμή χονδρικής.

Όσο για server builds η Dell ήδη έχει αρχίσει να πουλάει rigs με Epyc.

https://www.amd.com/en/campaigns/amd-and-dell

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Lerios είπε

Να κάνω μια ερώτηση; Εσείς που λέτε ότι ο i9 9900K είναι θερμός επεξεργαστής και ότι χρειάζεται πυροσβεστήρα και άλλα τέτοια, αν ο Ryzen χρονιστεί στα 5 GHz όπως ο 9900Κ τι θερμοκρασίες θα έχουμε; Και τι ρεύμα θα χρειάζεται για να πιάσει τα 5; Να σημειώσω ότι ο i9 9900K πιάνει τα 4.3 GHz (η μέγιστη δλδ συχνότητα που πάει με overclock ο Super Wow Ryzen 2700X στα Super Wow 12nm) με ρεύμα κάτω απο 1V και θερμοκρασίες ~50 βαθμούς κελσίου. Ας μην λέμε ότι θέλουμε παρακαλώ πολύ...

οπως ειπες μονος σου οι νορμαλ συχνοτητες του 2700Χ ειναι κοντα στα 4.2 λογικα λογω της αρχιτεκτονικης, η οποια μη ξεχναμε ειναι μονο η 2η γενια. η αμδ εχει ανακοινωσει οτι στους ζεν2 (3η γενια) θα ανεβουν τα μεγιστα clock. προσωπικα δεν νομιζω να φτασει τα 5, γυρω στα 4.5-4.6 το πολυ θα ναι μαλλον

εχω ιντελ 4ης γενιας και σε νορμαλ θερμοκρασιες και ρευματα στα 4.3 ειμαι, οποτε μη νομιζεις οτι η ιντελ εκανε καλυτερη δουλεια,10 χρονια της πηρε :P

απο κει και περα για δες τι θερμοκρασιες εχει ο 9900Κ στα στοκ που λες..

αν πιστευεις οτι στα 4.2 ειναι θεμιτο να χρειαζεσαι υδροψυξη custom (οχι closed loop) για να μη βαρας 80αρια.. παω πασο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

οπως ειπες μονος σου οι νορμαλ συχνοτητες του 2700Χ ειναι κοντα στα 4.2 λογικα λογω της αρχιτεκτονικης, η οποια μη ξεχναμε ειναι μονο η 2η γενια. η αμδ εχει ανακοινωσει οτι στους ζεν2 (3η γενια) θα ανεβουν τα μεγιστα clock. προσωπικα δεν νομιζω να φτασει τα 5, γυρω στα 4.5-4.6 το πολυ θα ναι μαλλον

εχω ιντελ 4ης γενιας και σε νορμαλ θερμοκρασιες και ρευματα στα 4.3 ειμαι, οποτε μη νομιζεις οτι η ιντελ εκανε καλυτερη δουλεια,10 χρονια της πηρε :P

απο κει και περα για δες τι θερμοκρασιες εχει ο 9900Κ στα στοκ που λες..

αν πιστευεις οτι στα 4.2 ειναι θεμιτο να χρειαζεσαι υδροψυξη custom (οχι closed loop) για να μη βαρας 80αρια.. παω πασο

Τον 9900Κ έχω και με την Kraken X72 είδα αυτά τα νούμερα. Δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, elorant είπε

Όλες οι εταιρίες κάνουν εκπτώσεις όταν αγοράζεις volume. Από την Cisco μέχρι την Microsoft, την IBM, την Oracle κ.ο.κ. Και στους δίσκους αν παραγγείλεις 10.000 κομμάτια δεν θα πάρεις την τιμή χονδρικής. 

Όσο για server builds η Dell ήδη έχει αρχίσει να πουλάει rigs με Epyc.

https://www.amd.com/en/campaigns/amd-and-dell

Το ξέρω ότι πουλάει Epyc, αλλά με το σταγονόμετρο.

 

Μιλάμε για εξτρά εκπτώσεις, πέρα από τις συνήθεις εκπτώσεις που τους έκανε βάση όγκου .🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...