Προς το περιεχόμενο

Η Intel ετοιμάζει τους επεξεργαστές 10-core «Comet Lake» στα 14nm για να ανταγωνιστεί τους αρχιτεκτονικής Zen 2 της AMD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως αλλάζουν οι καιροί! Κάποτε η ΑΜD ήταν πίσω και ανέβαζε χρονισμους και watt. Τώρα η Intel μεγαλώνει το die size. 

Το αποτέλεσμα και στις 2 περιπτώσεις είναι CPU ψηστηρια που θα βγάζουν θερμοκρασίες και θα απαιτούν δυνατή ψύξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Istros είπε

Εδώ και πέντε χρόνια η Intel κατασκευάζει επεξεργαστές στα 14nm.5 γενιές ολόκληρες.

Θα έχει να λεει όμως οτι στα 14nm δεν την πιανει κανείς!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τεχνολογικης αποψης θελω να δω πως θα εχουν συνδεσει τα cores. Το mesh topology ηδη δειχνει σημαδια bottlenecking στην επικοινωνια core to core οσο πλησιάζουν στους 16 single die cores.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω την παραμικρη επαφη με πισι, αλλα επειδη το θεμα δειχνει ενδιαφερον, μπορει καποιος γνωστης να ποσταρει ενα μεριδιο αγορας απο 18Q2 η 18Q3, οτι πιο προσφατο υπαρχει διαθεσιμο τελοσπαντων, να καταλαβουμε τι παιζει? Αν δλδ ολη αυτη η νεα κουρσα που (φαινεται να) οδηγειται απο ΑΜΔ εχει καταναλωτικο αντικρυσμα? Κοσνολων συμπεριλαμβανομενων (τα τσιπς νομιζω ειναι ΑΜΔ)

Θενκ γιου τζεντλεμεν 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να κάνει η amd η intel θα είναι καλύτερη και θα κλοκαρει ψιλοτερα από την amd, πως το εξιγειτε το ότι για τα ίδια ρολόγια η intel ζητάει λιγότερα volt & watt από την amd? 

Οπότε τα νανόμετρα δεν λένε και πολλά κατά τη γνώμη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, ShooterX said:

Για να μην το κάνουμε vs ψάξε και εδώ μέσα αν θες να δεις τι γίνεται με ryzen cpus και nvidia RTX κάρτες και μην μου ποσταρεις CPU REVIEW με gpu bottleneck...Δεν είναι μόνο 5% η διάφορα στα games...και λογικό αυτό λόγο ρολογιών.

Μιλάς για gaming με 500 βάλε ευρώ μόνο τη CPU, ολόκληρο το σύστημα θα βγαίνει άνετα 2000 ευρώ. Προφανώς θα είναι η GPU το bottleneck, σε τι θα παίζεις με τέτοιο εξοπλισμό, σε 1080p και medium settings?

Edit: μόλις είδα ότι σου έχουν πει κι άλλοι ακριβώς το ίδιο πράγμα, αλλά ΟΚ, είναι φανερό ότι δεν.

Επεξ/σία από defacer
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ShooterX είπε

Για να μην το κάνουμε vs ψάξε και εδώ μέσα αν θες να δεις τι γίνεται με ryzen cpus και nvidia RTX κάρτες και μην μου ποσταρεις CPU REVIEW με gpu bottleneck...Δεν είναι μόνο 5% η διάφορα στα games...και λογικό αυτό λόγο ρολογιών.

https://www.techspot.com/review/1754-battlefield-5-cpu-multiplayer-bench/

Παράδειγμα από review :

https://pclab.pl/art79001.html

Δεν λέω ότι τα αξίζει τα 500+ που ζητάει ο 9900k με αυτό..

Το review του techspot που αναφέρεις είναι η καταστροφή της Intel, ενώ δείχνει και το πρόβλημα των gaming workload. Όταν ο 8600K των 250 ευρώ έχει ίδια ακριβώς απόδοση με τον 9900K (100 fps min vs 98 fps min), o 9900K δεν έχει θέση στην αγορά. Ακόμα και ο 7700K που είναι παρακάτω, είμαι σίγουρος πως αν ήταν overclocked στα 4600-4700 θα είχε κι αυτός 97-98 min fps. Όταν ένα παιχνίδι αποδίδει ουσιαστικά το ίδιο είτε έχεις 6 πυρήνες χωρίς multithreading είτε 8 με multithreading, το πρόβλημα δεν είναι στις CPUs αλλά στο παιχνίδι.

Επιπλέον, αυτό που βλέπουμε από το υπόλοιπο test είναι πως σε 1440p η CPU δε παίζει κανένα ρόλο εκτός αν έχεις την 2080 Ti και σε 4Κ όλες οι CPUs είναι ίδιες.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hexenlord είπε

Δεν εχω την παραμικρη επαφη με πισι, αλλα επειδη το θεμα δειχνει ενδιαφερον, μπορει καποιος γνωστης να ποσταρει ενα μεριδιο αγορας απο 18Q2 η 18Q3, οτι πιο προσφατο υπαρχει διαθεσιμο τελοσπαντων, να καταλαβουμε τι παιζει? Αν δλδ ολη αυτη η νεα κουρσα που (φαινεται να) οδηγειται απο ΑΜΔ εχει καταναλωτικο αντικρυσμα? Κοσνολων συμπεριλαμβανομενων (τα τσιπς νομιζω ειναι ΑΜΔ)

Θενκ γιου τζεντλεμεν 

Δεν είναι τόσο εύκολο να βγάλεις συμπέρασμα γιατί υπάρχουν δύο διαφορετικές αγορές για επεξεργαστές (consumer και enterprise) και δεν υπάρχουν data για τις πωλήσεις της κάθε αγοράς ξεχωριστά. Για να στο πω αλλιώς, στο enterprise κομμάτι η Intel πρέπει να έχει πάνω από 95% της αγοράς. Που σημαίνει ότι ακόμα κι αν αυξηθούν ας πούμε οι πωλήσεις της AMD κατά 30% στο consumer δύσκολα να νοιώσει η Intel τη διαφορά όταν χρεώνει χιλιάρικα ανά CPU σε server περιβάλλοντα. Η πλάστιγγα θα αρχίσει να γέρνει όταν αρχίσουν να αγοράζουν Epyc επεξεργαστές στα datacenters, γιατί εκεί είναι τα πολλά λεφτά.

Κατά τα λοιπά, μπορείς να πάρεις μια εικόνα για το consumer κομμάτι στο παρακάτω γράφημα:

https://www.cpubenchmark.net/market_share.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, ShooterX said:

Tο αν είναι θύμα κάποιος δεν θα το κρίνεις εσύ και εγώ ανάλογα τα λεφτά π ζητάει το cpu...Οι επιδόσεις είναι εκεί που είναι του cpu...Αν το πας έτσι θύματα είναι κ αυτοί που πήρανε :

FXPOWAW.jpeg.fb123210e9a9de9bec16c963dbea13c7.jpeg

αλλά και Ryzen 1800x με τιμή 500€+ ΣΩΣΤΑ?

Για τον 5ghz fx, σωστα, για τον 1800x λαθος. Ο ανταγωνισμος του 1800x κοστιζε τα διπλασια, ακομα και στα 500€ για τον Απριλιο του 2017 ηταν απιστευτο vfm :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση. εμένα ως τελικό καταναλωτή τι ζόρι πρέπει να τραβάω εάν ο επεξεργαστής είναι στα 14 ή στα 7; το θέμα είναι να κάνω την δουλειά μου, να είναι γρήγορος, αποδοτικός κτλ. εάν η Ίντελ κρίνει πως στα 14 είναι αποδοτικότερη και τα τσιπάκια είναι αξιόπιστα, τι με ενδιαφέρει εμένα;

για να μην παρεξηγηθώ, σχεδόν όλοι οι επεξεργαστές που έχω αγοράσει έως τώρα είναι AMD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...