Προς το περιεχόμενο

Η Intel ετοιμάζει τους επεξεργαστές 10-core «Comet Lake» στα 14nm για να ανταγωνιστεί τους αρχιτεκτονικής Zen 2 της AMD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nero62 είπε

ε... Intel είναι... κάτι θα ξέρει...πάντως σίγουρα δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Εικασίες ότι κάνει κινήσεις για "ανταγωνισμό" ενώ ουσιαστικά δεν υπάρχει ανταγωνισμός... Ίσα που την γαργαλάει η amd. 

Και 1nm να βγάλει αν δεν είναι Intel η snapdragon (από το άλλο στρατόπεδο με τον kirin) δεν αγοράζω (και μαζί μου το μεγαλύτερο ποσοστό να φανταστώ...

σωστός... και κανείς δεν λέει τίποτε για σταθερότητα, ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ και ομαλή χρήση. Μπα... Intel Και πάλι Intel.. Ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα...

 

Εύγε για το πολύ πετυχημένο trolling! Οι επιτυχίες τις Intel με τα Spectre και Meltdown καθώς και τα φανταστικά, τόσο από άποψη απόδοσης, όσο και από άποψη σταθερότητας patches που έβγαλε για την αντιμετώπιση τους, αποστομώνουν και τα πιο μεγάλα fanboys. Intel μέχρι να σβήσει ο ήλιος!

Επεξ/σία από Solowing
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άντε να βγάλει η amd να πέσουν οι τιμές τον xeon να πάρουμε σε φυσιολογικές τιμές χ79 και χ99 γιατί ειδικά για τα χ79 έπρεπε να είναι κάτω οι τιμές για τους v2 

 

Πάντως δεν λέει να κανει αναβάθμιση καποιος σε υπολογιστή πάνω από 300 γιατί μέχρι να σταθεροποιηθεί η αγορά είναι δίκοπο μαχαίρι αν δεν καταλαβαίνει κάποιος τι εννοώ ρωτήστε αυτόν που έδωσε 300+ για τον 7700κ και σε 6 μήνες βγήκε 8core cpu κάπως έτσι έπαθαν και αυτήν που πήραν 16πυρηνα και μεταν βγήκαν 32 πυρήνες σε 1 χρόνο 

Επεξ/σία από weros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ShooterX είπε

Ηλίθιος??Θα έλεγα τπτ τώρα άλλα έχει χάρη....gtx 1080 έχω και 8700k,oc κιόλας...Και μάντεψε σε τι ανάλυση παίζω..Βασικά το ξέρεις από την υπογραφή μου..Για πες μου και άλλα....Να φανταστώ είσαι των 60fps for the win....Και επίσης ξέρεις καλύτερα από μένα (που το έχω το σύστημα) πως αποδίδει...

 

Με GTX1080 και 1080p, η διαφορά μεταξύ 8700K και 2700Χ παίζει να ειναι και μικρότερη του 10% σε average FPS και 5% σε minimum 1% FPS. Αν μάλιστα ασχοληθείς λίγο με RAM OC και βάλεις αρκετά tighter timings τότε η διαφορά τίνει προς το μηδέν. Αντίστοιχα, όσο "μικρότερη" κάρτα τόσο λιγότερη διαφορά σε FPS βλέπεις. Το ίδιο σντίστοιχα ισχύει όσο ανεβαίνεις ανάλυση.

 

Αυτό προσπαθεί να σου εξηγεί ο φίλος για τους 9900Κ, 9700Κ και τα 1080p. Το misconception για την καλύτερη Gaming CPU του κόσμου προκύπτει απο το γεγονός ότι όλοι οι youtubers τεστάρουν με 1080ti και 1080p τις CPU σε gaming περιβάλλον για να δουν πόσα είναι τα maximum frames μπορείς να λάβεις με την καλύτερη δυνατή κάρτα.

 

Ο μέσος χρήστης (το 95% των pc gamers παγκοσμίως) παίζει σε κάρτες mid-low level επιπέδου maximum GTX1060-RX 580. Αυτός ο χρήστης είτε Ryzen 2700x έχει, είτε i7 8700k τα ίδια frames θα παίζει. Οι χρήστες που ανεβαίνουν επίπεδο GTX1070, 1080, RTX 2070 ή αντίστοιχα RX Vega 56-64, πολλές φορές ανεβαίνουν και σε ανάλυση γιατί αυτές οι κάρτες είναι φτιαγμένες για να παίζεις 1440p ή ακόμα και 4Κ (ειδικά στην περίπτωση 10-2080ti). Και σε αυτές τις αναλύσεις επειδή έχεις GPU bottleneck συμβαίνει ακριβώς το ίδιο με την προηγούμενη περίπτωση. Δηλαδή έχεις τα ίδια FPS ανεξαρτήτως Ryzen 2700x ή i7 8700k.

 

To να έχεις 2080ti και 9900k και να παίζεις 1080p για να βγάζεις 450 FPS αντί για 380 FPS με ένα Ryzen είναι δικαιωμά σου. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και λογικό. Είναι όντως χαζό. Όπως θα ήταν χαζό και εγώ να παίζω με την Vega σε 720p στο PUBG για να έχω 120-140 fps συνέχεια.

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ShooterX είπε

Ηλίθιος??Θα έλεγα τπτ τώρα άλλα έχει χάρη....gtx 1080 έχω και 8700k,oc κιόλας...Και μάντεψε σε τι ανάλυση παίζω..Βασικά το ξέρεις από την υπογραφή μου..Για πες μου και άλλα....Να φανταστώ είσαι των 60fps for the win....Και επίσης ξέρεις καλύτερα από μένα (που το έχω το σύστημα) πως αποδίδει...

να σου πω αγορίνα, επειδή το συνεχίζεις χωρίς κανένα λόγο.. (ελπίζω τουλάχιστον να είσαι πολύ κάτω από 23-24 και ειλικρινά ελπίζω να μην ξόδεψες λεφτά που δούλεψες εσύ ο ίδιος για τις αγορές σου, αν είναι άλλου είσαι μάγκας ο,τι κι αν κάνεις )

 

αλλά, έδωσες ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ να πάρεις το "e-sports monitor" , που δεν έχει ΚΑΝ gsync 

 

δηλαδή και κακή εικόνα γιατί είναι tn της κακιάς ώρας και πολλά λεφτά (για αυτό που παίρνεις), και 1080p  και χωρίς gsync

 

δηλαδή άσχετος παιχταράς

 

ελπίζω τουλάχιστον από τα esports να έβγαλες πολλά λεφτά γιατί το μόνο που πήρες από αυτά που χρυσοπλήρωσες είναι hz και μια πανάκριβη gpu να παίζει τα online σαβουροπαίχνιδα στα 100000fps (ενώ έχεις μόνιτορ για 144 που ίσως τα πιάνεις και με πιο φθηνή κάρτα) .. ή μήπως όχι; απλά σπαταλάς τα χρήματά σου και δεν κάνεις καν σωστά και αυτό που υποτίθεται ότι πρέπει να κάνεις 

 

οπότε πάρε την όλη φάση σου από την αρχή και άσε τις συμβουλές για τους επεξεργαστές 

 

πήγαινε πάρε τουλάχιστον ένα 1440p με gsync και σοβαρό πάνελ και ξαναμιλάμε, αυτή τη στιγμή μου φαίνεσαι άσχετος , αν είναι  να  το παίξεις μπρούκλης κάντο σωστά , ή έστω γίνε σαν τους χρήστες της apple σε φάση γουστάρω να πλερώνω γιατί τα έχω χωρίς κάποιο σοβαρό επιχείρημα (που δεν υπάρχει), σεβαστό, αλλά άσε τις αναλύσεις και τις ψαγμενιές  

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, logistoulis είπε

να σου πω αγορίνα, επειδή το συνεχίζεις χωρίς κανένα λόγο.. (ελπίζω τουλάχιστον να είσαι πολύ κάτω από 23-24 και ειλικρινά ελπίζω να μην ξόδεψες λεφτά που δούλεψες εσύ ο ίδιος για τις αγορές σου, αν είναι άλλου είσαι μάγκας ο,τι κι αν κάνεις )

αλλά, έδωσες ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ να πάρεις το "e-sports monitor" , που δεν έχει ΚΑΝ gsync 

δηλαδή και κακή εικόνα γιατί είναι tn της κακιάς ώρας και πολλά λεφτά (για αυτό που παίρνεις), και 1080p  και χωρίς gsync

δηλαδή άσχετος παιχταράς

ελπίζω τουλάχιστον από τα esports να έβγαλες πολλά λεφτά γιατί το μόνο που πήρες από αυτά που χρυσοπλήρωσες είναι hz και μια πανάκριβη gpu να παίζει τα online σαβουροπαίχνιδα στα 100000fps (ενώ έχεις μόνιτορ για 144 που ίσως τα πιάνεις και με πιο φθηνή κάρτα) .. ή μήπως όχι; απλά σπαταλάς τα χρήματά σου και δεν κάνεις καν σωστά και αυτό που υποτίθεται ότι πρέπει να κάνεις 

οπότε πάρε την όλη φάση σου από την αρχή και άσε τις συμβουλές για τους επεξεργαστές 

πήγαινε πάρε τουλάχιστον ένα 1440p με gsync και σοβαρό πάνελ και ξαναμιλάμε, αυτή τη στιγμή μου φαίνεσαι άσχετος , αν είναι  να  το παίξεις μπρούκλης κάντο σωστά , ή έστω γίνε σαν τους χρήστες της apple σε φάση γουστάρω να πλερώνω γιατί τα έχω χωρίς κάποιο σοβαρό επιχείρημα (που δεν υπάρχει), σεβαστό, αλλά άσε τις αναλύσεις και τις ψαγμενιές  

Αλλού οι προσωπικές επιθέσεις.. Λες και με ξέρεις και από χτες... 

Το τι χρήση κάνω εγώ και που βρήκα τα λεφτά δεν σε απασχολεί.. Αλλά τα δούλεψα.. έτσι για την ιστορία... Επίσης όταν πήρα εγώ monitor παίζει και μην υπήρχε gsync τεχνολογία..Εχω δοκιμάσει gsync.. Εχω άποψη....Εσυ?? Δοκίμασες ένα TN panel και άρα όλα  ίδια εε? Και μάντεψε... Δεν με ενδιαφέρει σαν τεχνολογία.. Μιλάω προσωπικά, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν το έχω προτείνει... Εγω δίνω συμβουλές για κάτι που γνωρίζω... Εχω στήσει και ryzen για φίλους και Intel... Εσύ απλά την λες σε ανθρώπους σε forum... Μπρουκλη... Που ξέρεις ότι παίζω και σαβούροπαιχνιδα.. Επίσης τα έχει βγάλει τα λεφτά του το σύστημα για μένα.. 

Επεξ/σία από ShooterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πολύ καλά ζητώ συγγνώμη για την προσωπική επίθεση, παμ παρακάτω

 

παίζεις λοιπόν στα 1080p με tearing και περιφρονείς τα 60 (γιατί αν δε θες να έχεις  tearing θα έχεις 60)

 

σε tn panel... όχι δεν υπάρχει καλό tn panel υπάρχει μέχρι  ανεκτό και μόνο αν δε κουνήσεις το κεφάλι σου μερικούς πόντους πιο πέρα

 

και βασανίζοντας τα μάτια σου με αυτό το χάλι σε χαλάνε τα 60αρια? ή μου λες για την χρησιμότητα του 1080p με μια gtx1080 και έναν i7? σοβαρά τώρα; 

 

φιλική συμβουλή να το κλείσουμε εδώ, πάρε μια οθόνη της προκοπής και άσε τις λοιπές συμβουλές 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβαινω μερικους που τους αρεσει να ειναι παντα super αρνητικοι.. Ενταξει ολοι ξερουμε οτι η Intel ειναι money hungry εταιρεια και οτι η amd ειναι πολυ πιο φθηνη κτλπ... Αλλα μην ξεχνατε οτι οι επεξεργαστες της Intel ισοπεδωνουν τους επεξεργαστες της amd στο gaming καθως εχουν αρκετα καλυτερο single core performance. Κιαυτος φυσικα ειναι ενας λογος που ειναι πιο ακριβοι εκτος απο το οτι εχουν καλυτερη κατασκευη και αντεχουν περισσοτερο στον χρονο.. Τωρα αμα εσεις δεν γουσταρετε Intel κανενα προβλημα, δεν σας εβαλε κανεις το πιστολι στο κεφαλι, αν δεν σας αρεσει μην αγοραζετε, η Intel τοσο θελει να τους πουλαει, δεν καταλαβαινω προς τι τοση αρνητικοτητα? Δεν ειμαι fanboy ειμαι απλα ανθρωπος της λογικης.

11 ώρες πριν, Crus είπε

Με GTX1080 και 1080p, η διαφορά μεταξύ 8700K και 2700Χ παίζει να ειναι και μικρότερη του 10% σε average FPS και 5% σε minimum 1% FPS. Αν μάλιστα ασχοληθείς λίγο με RAM OC και βάλεις αρκετά tighter timings τότε η διαφορά τίνει προς το μηδέν. Αντίστοιχα, όσο "μικρότερη" κάρτα τόσο λιγότερη διαφορά σε FPS βλέπεις. Το ίδιο σντίστοιχα ισχύει όσο ανεβαίνεις ανάλυση.

Αυτό προσπαθεί να σου εξηγεί ο φίλος για τους 9900Κ, 9700Κ και τα 1080p. Το misconception για την καλύτερη Gaming CPU του κόσμου προκύπτει απο το γεγονός ότι όλοι οι youtubers τεστάρουν με 1080ti και 1080p τις CPU σε gaming περιβάλλον για να δουν πόσα είναι τα maximum frames μπορείς να λάβεις με την καλύτερη δυνατή κάρτα.

Ο μέσος χρήστης (το 95% των pc gamers παγκοσμίως) παίζει σε κάρτες mid-low level επιπέδου maximum GTX1060-RX 580. Αυτός ο χρήστης είτε Ryzen 2700x έχει, είτε i7 8700k τα ίδια frames θα παίζει. Οι χρήστες που ανεβαίνουν επίπεδο GTX1070, 1080, RTX 2070 ή αντίστοιχα RX Vega 56-64, πολλές φορές ανεβαίνουν και σε ανάλυση γιατί αυτές οι κάρτες είναι φτιαγμένες για να παίζεις 1440p ή ακόμα και 4Κ (ειδικά στην περίπτωση 10-2080ti). Και σε αυτές τις αναλύσεις επειδή έχεις GPU bottleneck συμβαίνει ακριβώς το ίδιο με την προηγούμενη περίπτωση. Δηλαδή έχεις τα ίδια FPS ανεξαρτήτως Ryzen 2700x ή i7 8700k.

To να έχεις 2080ti και 9900k και να παίζεις 1080p για να βγάζεις 450 FPS αντί για 380 FPS με ένα Ryzen είναι δικαιωμά σου. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και λογικό. Είναι όντως χαζό. Όπως θα ήταν χαζό και εγώ να παίζω με την Vega σε 720p στο PUBG για να έχω 120-140 fps συνέχεια.

Εδω ερχεται αυτο που λανθασμενα λενε πολλοι οτι τα pci lanes δεν εχουν σημασια.. Στην περιπτωση που το gpu ειναι το bottleneck και στην mobo ειναι εγκατεστημενο εκτος απο το gpu και κατι αλλο pci που τρωει lanes, αν εχεις cpu 8700K π.χ που εχει 16 lanes μπορεις να δεις μειωση στα fps ακομα και της ταξεως του 15-20%.. Πολυς κοσμος που δεν γνωριζει τρεχει στα τυφλα και σκαει λεφτα σε ενα cpu που ουσιαστικα δεν αξιζει. Η Intel ξερει τι κανει παρολαυτα. Αμα θες πραγματικα καλο cpu πρεπει να σκασεις χοντρα.

Επεξ/σία από Thod
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ShooterX είπε

Ηλίθιος??Θα έλεγα τπτ τώρα άλλα έχει χάρη....gtx 1080 έχω και 8700k,oc κιόλας...Και μάντεψε σε τι ανάλυση παίζω..Βασικά το ξέρεις από την υπογραφή μου..Για πες μου και άλλα....Να φανταστώ είσαι των 60fps for the win....Και επίσης ξέρεις καλύτερα από μένα (που το έχω το σύστημα) πως αποδίδει...

χαχα καλα το ηλιθιος δεν στο ειπα προσωπικα, καθοτι δεν σε ξερω, το εννοουσα οτι ειναι ηλιθια επιλογη σαν καταναλωτης. Σχωρα με αλλα δεν ειχα δει την υπογραφη σου καν. Θα επιμεινω παντως παρολαυτα , οπως σου εχουν γραψει και αλλοι, οτι για τον μεσο χρηστη ειναι τρομερα αστεια επιλογη να κανει αυτο που εκανες. Εσυ που απο οτι καταλαβα κανεις streaming , παιζεις competitively κτλ ισως να σε εξυπηρετει αλλα και παλι θα μπορουσες να επιτυχεις πανω κατω τα ιδια αποτελεσματα με πολυ φτηνοτερο hardware. Οταν κανουμε καποια σχολια στο φορουμ δεν εχουμε στο μυαλο μας το 0,001% των καταναλωτων, μιλαμε για τα πιο mainstream κοινο. Και για να λυσω και την απορια σου, ναι 60fps/1440p στοχευω που ειναι το sweetspot για μενα που το 99% των παιχνιδιων που παιζω ειναι single player, εχω εναν 6600Κ στα 4,2Ghz με μια GTX1080 με ενα Dell UltraSharp U2515H και ειμαι υπερευχαριστημενος απο την αποδοση και την ποιοτητα που παιρνω αναλογικα με τα χρηματα που εχω δωσει. Ανταγωνιστικα παιζω Dota 2 που δεν εχει ιδιαιτερο νοημα να βλεπω πανω απο 60 fps και ειμαι γυρω στα 5000 MMR.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, tsibosp είπε

Ανταγωνιστικα παιζω Dota 2 που δεν εχει ιδιαιτερο νοημα να βλεπω πανω απο 60 fps και ειμαι γυρω στα 5000 MMR.

ξέρω πολύ κόσμο πάντως προσωπικά (και ίσως για αυτό και επηρεάστηκα και μίλησα εκτός ορίων, κακώς) που τρέχουν και παίρνουν "gaming" υπερτιμημένο hw λες και αυτό θα τους κάνει παικταράδες 

 

δεν λέω κι εγώ έχω αγοράσει τέτοια πράγματα και θα ξαναγοράσω, είτε γιατί μου αρέσουν σχεδιαστικά είτε γιατί όντως έχουν κάποια χρήσιμα χαρακτηριστικά , είτε γιατί έτσι

 

απλά πολλές φόρες βλέπεις κάτι άκυρα, πάει φίλος μου τις προάλλες χωρίς να το συζητήσει και παίρνει nvidia κάρτα (1060) γιατί την βρήκε λίγο πιο φθηνή από την 580 που αρχικά έλεγε, δεκτό και τίμιο, και 144αρι freesync ( "gaming" φυσικά..) μόνιτορ και του λέω τι κάνεις;  τι το πήρες αυτό;

 

και μου λέει για το Online φίλε, είναι σημαντικά τα 144hz.. και το Online του είναι το lol... (και είναι πάτος όχι σε αντίστοιχο επίπεδο που είσαι εσύ σε αυτό που παίζεις )

 

τελοσπάντων τα ζόρικα σε τεχνικό τομέα  παιχνίδια κατά κανόνα είναι τα single όπου αν πιάσεις το 60αρι λες και ευχαριστώ, φυσικά και τα παραπάνω hz κάνουν πιο ευχάριστη την εμπειρία , αλλά όταν παίρνεις high end hardware κυρίως αυτό σε ενδιαφέρει, όπως και το να μην παίζεις σε peasant 1080p ανάλυση , οτιδήποτε άλλο το κάνεις και με πιο φθηνό hw , ή έστω παίρνεις γαμάτο hw για να παίζεις σε θεϊκές αναλύσεις και με πολλά fps

 

από ένα σημείο και πέρα τα fps δεν έχουν κανένα νόημα  (εγώ το μόνο που θα κάτσω να παίξω online και θα ασχοληθώ κάπως είναι fighting που είναι κλειδωμένα στα 60 fps, οπότε η gpu μόνο παραπάνω ανάλυση θα μου προσφέρει πράγμα που φυσικά δεν με χαλάει , αλλά και πάλι κάποιος που παίζει ένα first person και σωστά  τα θέλει, αν είναι πάνω από 100 τι σκατά θα καταλάβει; είναι καλύτερα τα 300 σε 1080p από τα 144 που υποτίθεται ότι στηρίζουν και τα περισσότερα φοβερά gaming monitor σε 1440p ή ακόμα και σε 4Κ αν μιλάμε για κάρτα γαϊδούρι? αν και ακόμα το 4Κ/144 είναι ακριβό και σπάνιο ας μείνουμε στο 1440p/144) 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, logistoulis είπε

και μου λέει για το Online φίλε, είναι σημαντικά τα 144hz.. και το Online του είναι το lol... (και είναι πάτος όχι σε αντίστοιχο επίπεδο που είσαι εσύ σε αυτό που παίζεις )

χαχα καλα "ανταγωνιστικα" παντα μεσα σε εισαγωγικα ετσι δεν κατεβαινουμε και στο παγκοσμιο. Ας πουμε πανω απο το μεσο ορο. Πραγματικα αρκετος κοσμος εχει δωσει πολλα τσαμπα λεφτα ας ειναι καλα το μαρκετινγκ. Διαφορα θα δει σε ενα competitive fps αν καποια στιγμη κατσει και κανει 1 skillshot που θα πρεπει να κανει drag το ποντικι απο την μια ακρη στην αλλη σε δεκατα του δευτερολεπτου και ιιιιιιιιισως τον φαει πρωτος. Οχι πες μου δεν αξιζει αυτο τα παραπανω λεφτα;!  Γενικα εγω ειμαι υπερ να κανει ο καθενας οτι του αρεσει και την βρισκει απλα να ξερει γιατι το κανει και να μην λεει αρλουμπες. Εγω τωρα κοιταω πχ να φτιαξω ενα custom arcade cabinet θα μου κοστισει οπως ολα δειχνουν καμμια 300αρα ευρω πανω-κατω κατι ψιλα. Mπορω να παιζω ολα τα emulator στο pc μου τσαμπα και να μην δωσω δεκαρα τσακιστη; Φυσικα και μπορω και το κανω ηδη. Θα μου δωσει κατι το cabinet εκτος απο retro look  και αυτο το συναισθημα της αναπολησης που ημουνα μικρος και ελιωνα στα ουφαδικα της περιοχης μου; Οχι, δεν θα μου δωσει τπτ αλλο. Θα το φτιαξω; Μαλλον ναι. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Thod είπε

Δεν καταλαβαινω μερικους που τους αρεσει να ειναι παντα super αρνητικοι.. Ενταξει ολοι ξερουμε οτι η Intel ειναι money hungry εταιρεια και οτι η amd ειναι πολυ πιο φθηνη κτλπ... Αλλα μην ξεχνατε οτι οι επεξεργαστες της Intel ισοπεδωνουν τους επεξεργαστες της amd στο gaming καθως εχουν αρκετα καλυτερο single core performance. Κιαυτος φυσικα ειναι ενας λογος που ειναι πιο ακριβοι εκτος απο το οτι εχουν καλυτερη κατασκευη και αντεχουν περισσοτερο στον χρονο.. Τωρα αμα εσεις δεν γουσταρετε Intel κανενα προβλημα, δεν σας εβαλε κανεις το πιστολι στο κεφαλι, αν δεν σας αρεσει μην αγοραζετε, η Intel τοσο θελει να τους πουλαει, δεν καταλαβαινω προς τι τοση αρνητικοτητα? Δεν ειμαι fanboy ειμαι απλα ανθρωπος της λογικης.

Εδω ερχεται αυτο που λανθασμενα λενε πολλοι οτι τα pci lanes δεν εχουν σημασια.. Στην περιπτωση που το gpu ειναι το bottleneck και στην mobo ειναι εγκατεστημενο εκτος απο το gpu και κατι αλλο pci που τρωει lanes, αν εχεις cpu 8700K π.χ που εχει 16 lanes μπορεις να δεις μειωση στα fps ακομα και της ταξεως του 15-20%.. Πολυς κοσμος που δεν γνωριζει τρεχει στα τυφλα και σκαει λεφτα σε ενα cpu που ουσιαστικα δεν αξιζει. Η Intel ξερει τι κανει παρολαυτα. Αμα θες πραγματικα καλο cpu πρεπει να σκασεις χοντρα.

 

Tι δουλεια εχει αυτο που γραφεις εσυ με το κειμενο μου που εκανες παραθεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, Thod said:

Αλλα μην ξεχνατε οτι οι επεξεργαστες της Intel ισοπεδωνουν τους επεξεργαστες της amd στο gaming καθως εχουν αρκετα καλυτερο single core performance. Κιαυτος φυσικα ειναι ενας λογος που ειναι πιο ακριβοι εκτος απο το οτι εχουν καλυτερη κατασκευη και αντεχουν περισσοτερο στον χρονο..

Τι σας βάζουν στο νερό να βάζω και γω να πουλάω πράγματα...

Καλύτερη κατασκευή; Εννοείς αυτήν που αντί για solder έχει πλέον θερμοαγώγιμη πάστα για μείωση του κόστ-- εεε βελτίωση της κατασκευής; Αυτή που κάνει τη θερμική συμπεριφορά του επεξεργαστή πολύ χειρότερη για ελάχιστο κέρδος; Αλλά τουλάχιστον θα μου πεις πάει στην τσέπη σου γιατί η Intel δε χάνει ευκαιρία να ρίξει τις τιμές και 🤣

Σορι δε μπορώ να συνεχίσω.

Κανείς δεν αρνείται ότι υπάρχουν χαρακτηριστικά που τυπικά είναι καλύτερα στους Intel επεξεργαστές από ότι στους AMD (και όποιος δεν είναι 25 χρονών το πολύ έχει δει και τις εποχές που ίσχυε ακριβώς το αντίθετο, η AMD σκούπιζε το πάτωμα με τις CPU της Intel).

Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να τα καταπίνετε όλα αμάσητα σαν τον eSports gamer.

13 hours ago, Thod said:

Δεν ειμαι fanboy ειμαι απλα ανθρωπος της λογικης.

Εδώ είναι η ευκαιρία σου να μας δείξεις τη λογική στα περί κατασκευής που μόλις σχολίασα.

ΥΓ προς αποφυγή παρεξηγήσεων, τυχαίνει μέχρι τώρα στη ζωή μου όλες οι CPU που έχω αγοράσει ο ίδιος να είναι Intel εκτός από τον 386DX/40.

Επεξ/σία από defacer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2018 στις 11:51 ΜΜ, logistoulis είπε

έδωσες ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ να πάρεις το "e-sports monitor" , που δεν έχει ΚΑΝ gsync

Πριν χωθείς και αφού δεν ξέρεις από monitors σκέψου, αφού δεν έχει ούτε gsync αλλά ούτε freesync σημαίνει πως βγήκε ~5 χρόνια πριν, αφού όλα τα monitors πλέον άνω των 100 ευρώ έχουν freesync αφού είναι τζαμπέ.

Στις 29/11/2018 στις 10:17 ΜΜ, Crus είπε

Αυτό προσπαθεί να σου εξηγεί ο φίλος για τους 9900Κ, 9700Κ και τα 1080p. Το misconception για την καλύτερη Gaming CPU του κόσμου προκύπτει απο το γεγονός ότι όλοι οι youtubers τεστάρουν με 1080ti και 1080p τις CPU σε gaming περιβάλλον για να δουν πόσα είναι τα maximum frames μπορείς να λάβεις με την καλύτερη δυνατή κάρτα.

Ο μέσος χρήστης (το 95% των pc gamers παγκοσμίως) παίζει σε κάρτες mid-low level επιπέδου maximum GTX1060-RX 580. Αυτός ο χρήστης είτε Ryzen 2700x έχει, είτε i7 8700k τα ίδια frames θα παίζει. Οι χρήστες που ανεβαίνουν επίπεδο GTX1070, 1080, RTX 2070 ή αντίστοιχα RX Vega 56-64, πολλές φορές ανεβαίνουν και σε ανάλυση γιατί αυτές οι κάρτες είναι φτιαγμένες για να παίζεις 1440p ή ακόμα και 4Κ (ειδικά στην περίπτωση 10-2080ti). Και σε αυτές τις αναλύσεις επειδή έχεις GPU bottleneck συμβαίνει ακριβώς το ίδιο με την προηγούμενη περίπτωση. Δηλαδή έχεις τα ίδια FPS ανεξαρτήτως Ryzen 2700x ή i7 8700k.

Ακριβώς ! Απλή και καθαρή εξήγηση.

Απλά πηγαίνετε για R7 2700X και με τα λεφτά που σώνεις αγοράζεις δυνατότερη GPU - ή έχεις καβάτζα για το μαράκι - βγάζοντας περισσότερα FPS, μόνο άμα έχεις απεριόριστο budget (+3K ευρώ) πάνε για κανά 9900Κ, κάτι που δεν έχει ούτε το 1% των χρηστών.

14 ώρες πριν, logistoulis είπε

απλά πολλές φόρες βλέπεις κάτι άκυρα, πάει φίλος μου τις προάλλες χωρίς να το συζητήσει και παίρνει nvidia κάρτα (1060) γιατί την βρήκε λίγο πιο φθηνή από την 580 που αρχικά έλεγε, δεκτό και τίμιο, και 144αρι freesync ( "gaming" φυσικά..) μόνιτορ και του λέω τι κάνεις;  τι το πήρες αυτό;

και μου λέει για το Online φίλε, είναι σημαντικά τα 144hz.. και το Online του είναι το lol... (και είναι πάτος όχι σε αντίστοιχο επίπεδο που είσαι εσύ σε αυτό που παίζεις

Μπορεί τα περισσότερα hz να μην είναι τόσο σημαντικά στο lol όσο στο cs:go κτλπ αλλά η διαφορά υπάρχει, ακόμα και στο desktop φαίνεται πόσο πιο ομαλό και ρευστό είναι. Ξεκούραστο.

Το λάθος του φίλου ήταν ότι σαν άσχετος έκατσε και πήγε nvidia gpu με amd monitor και έχασε το sync.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...