Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το COSMOTE Home Speed Booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/11/2022 στις 11:27 ΠΜ, tvkal είπε

Για το 2.   Αν μπορέσεις και το δεις πως γίνεται στο speedbooster, θα με βοηθούσες πολύ. 

Για το 1.   Δηλαδή καθώς θα μετακινείσαι NA MHN χρειάζεται να αλλάξεις χειροκίνητα σε ποιο SSID θα συνδεθείς.  Αυτό θέλω.  Ολο το σπίτι παντού ένα ssid.  Γι αυτό σκέφτομαι μήπως το Mesh είναι πιο εξυπηρετικό. Αν το έχω και αυτό καταλάβει καλά γιατί δεν είμαι και πολύ σχετικός. 

  • Για να δεις το εύρος των IP που έχεις διαθέσιμο:

Advanced>LAN>DHCP Server> {Start IP Address : End IP Address} 

image.png.72cbc2c5861a9449885405a9e0246cd5.png

Για παράδειγμα σε εμένα μπορώ να δώσω από 192.168.1.3 έως 192.168.1.253.

  • Για να ορίσεις Static IP σε συγκεκριμένες συσκευές

Advanced>LAN>Static DHCP>New> Και προσθέτεις τις συσκευές μια μια γνωρίζοντας το MAC Address τους που μπορεί να το γράφει στο ταμπελάκι που έχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρήκα τις mac ολων των συσκευών μου και τώρα ξέρω ποιές είναι που. 

1. Θα βοηθήσει σε κάτι να τις βάλω σε συγκεκριμένες IP ?

2. Λιγες συσκευές τις δείχνει σαν ssid5.  Τι είναι αυτό ? 

3. Βλέπω οτι το speedboοster υποστηρίζει wifi6. Τα mesh που βρίσκω σε wifi6 (που να είναι και 3 τεμάχια) για να απασχολήσω το ένα ως ρούτερ και τα άλλα 2 ως extenders ειναι πανάκριβα. Καμια ιδέα ?   Δεν θέλω να αλλάζω ssid αναλόγως που κινούμαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tvkal είπε

Βρήκα τις mac ολων των συσκευών μου και τώρα ξέρω ποιές είναι που. 

1. Θα βοηθήσει σε κάτι να τις βάλω σε συγκεκριμένες IP ?

2. Λιγες συσκευές τις δείχνει σαν ssid5.  Τι είναι αυτό ? 

3. Βλέπω οτι το speedboοster υποστηρίζει wifi6. Τα mesh που βρίσκω σε wifi6 (που να είναι και 3 τεμάχια) για να απασχολήσω το ένα ως ρούτερ και τα άλλα 2 ως extenders ειναι πανάκριβα. Καμια ιδέα ?   Δεν θέλω να αλλάζω ssid αναλόγως που κινούμαι. 

1. Η στατικές IP βοηθάνε συνήθως όταν θες να μιλήσεις σε μια συσκευή από μια άλλη ο ίδιος, και θες να ξέρεις ποια είναι. Να μην χρειάζεται να δεις τι IP έχει πάρει κάθε φορά. Στις κάμερες αν είναι plug and play και τις βλέπεις από εφαρμογή της εταιρείας λογικά δεν θα χρειάζεται...

2. Που το δείχνει αυτό;

3. Με mesh προϊόντα δεν έχω εμπειρία να σου πω δυστυχώς ... Όμως διαβάζω μπορείς να σετάρεις το tp-link extender που έστειλα με παραπάνω από ένα στο ίδιο δίκτυο αρκεί να μιλάνε στο κεντρικό ρούτερ. Αλλιώς έχουν θέλει άλλη τοπολογία...

Θα έχουν και ίδιο SSID σαν extenders...

https://community.tp-link.com/en/home/forum/topic/155927

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. ΟΚ κατάλαβα.  Με βοηθάει όμως να ξέρω τι είναι που και πως λέγεται γιατι μου είχε δείξει ένα παλικάρι εδώ πως μπορώ να βάζω περιορισμούς να μη μου τρώνε τα gb του speedbooster συσκευές όπως κάμερες, streaming κλπ.  (bonding filter)

2. Στο setup του speedboster στις wifi συσκευές μου δείχνει το laptop μου, το κινητό, το tablet, την alexa και το google mini σαν ssid5. 

3. Κάτι τετοιο έχω σκέφτηκα και εγώ. Ενα ρούτερ (speedbooster) και 2 clients (extenders) αντι να βάλω Mesh που είναι ακριβά.  Το μονο που εύχομαι είναι αυτά τα extenders να παίζουν καλά με το HUAWEI DN9245X6 (αυτό ήταν και το αρχικό μου θέμα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tvkal είπε

1. ΟΚ κατάλαβα.  Με βοηθάει όμως να ξέρω τι είναι που και πως λέγεται γιατι μου είχε δείξει ένα παλικάρι εδώ πως μπορώ να βάζω περιορισμούς να μη μου τρώνε τα gb του speedbooster συσκευές όπως κάμερες, streaming κλπ.  (bonding filter)

2. Στο setup του speedboster στις wifi συσκευές μου δείχνει το laptop μου, το κινητό, το tablet, την alexa και το google mini σαν ssid5. 

3. Κάτι τετοιο έχω σκέφτηκα και εγώ. Ενα ρούτερ (speedbooster) και 2 clients (extenders) αντι να βάλω Mesh που είναι ακριβά.  Το μονο που εύχομαι είναι αυτά τα extenders να παίζουν καλά με το HUAWEI DN9245X6 (αυτό ήταν και το αρχικό μου θέμα). 

1. Αν δεν κάνω λάθος αυτό το σετάρεις ξέροντας την MAC Address και όχι την IP της συσκευής; Άρα δεν σε ενδιαφέρει τι IP έχει πάρει...

2. Αν μπορείς ανέβασε μια φωτό... Αν παίζουν μια χαρά  πάντως μην σε νοιάζει... 

3. Με το δικό μου δεν έχω θέμα για αυτό το πρότεινα. Είναι και σε λογική τιμή. Δεν βρίσκω λόγο ώστε να μην παίζουν πάντως.. Μπορείς να πάρεις και τα απλά που δεν έχουν πρίζα για ποιο φθηνά..

Πρόσεξε μόνο το σημείο που θα τα βάλεις να έχει αρκετό σήμα, χωρίς πολλές παρεμβολές και εμπόδια, ώστε το extended δίκτυο να είναι καλό. Αυτός είναι ο λόγος που το έβαλα σαν AP γιατί το σημείο που το ήθελα ήταν μακριά από το Speedport...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στο setup του ρουτερ γράφει οτι υποστηρίζει τεχνολογία  Wi-Fi EasyMesh

Wi-Fi EasyMesh is a certification program that defines multiple access point home and small office Wi-Fi networks that are easy to install and use, self-adapting, and add multi-vendor interoperability. This technology brings both consumers and service providers additional flexibility in choosing Wi-Fi EasyMesh devices for home deployment.

Και η tp-link γράφει εδώ https://www.tp-link.com/uk/blog/288/what-is-easymesh-/  "... The WiFi Alliance, which oversees WiFi standards, introduced a new standard called EasyMesh. The new setup allows router manufacturers to produce mesh routers that work across company lines. As long as any two routers support EasyMesh, you can put them in the same network. What is EasyMesh?  EasyMesh is a standard certification launched by the WiFi Alliance, which brings a standards-based approach to multiple AP networks. It is a basic standard that defines the protocol for the interconnectivity between different APs. The latest version is EasyMesh R2.
WiFi EasyMesh networks use a common standard that allows devices from multiple vendors to be onboard, configured, and able to communicate with each other. This brings flexibility, enabling devices from different vendors to work together to increase capacity and effective throughput by forming a smart and adaptable network. Not to mention, these networks are easy to set up and maintain. All can be self-organized to provide consistent coverage anywhere in a home, office, or outdoor space..."

Ολα αυτά πριν ένα χρόνο.  Αν αναζητήσεις EasyMesh devices θα δεις οτι προσχωρούν όλο και περισσότεροι και βγάζουν συμβατές συσκευές.   Εγω προς το παρόν παράγγειλα 2 κεραίες εξωτερικές να δω "  Router Antenna for Huawei, 2PCS 4G LTE Full Band Antenna for Huawei  " και αν θα δω βελτίωση αλλιώς θα περιμένω λίγο, οσο περνά ο καιρός όλο και πιο πολύ θα μπαίνουν στο wifi6 και σε αυτούς αν χρειαστεί θα βρω και easymesh για να μην καταργησω το ρούτερ της cosmote, το οποίο φαίνεται οτι είναι αρκετά προηγμένο ( με wifi6 και easymesh ).  

Screenshot 2022-11-18 130327.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tvkal είπε

Μέσα στο setup του ρουτερ γράφει οτι υποστηρίζει τεχνολογία  Wi-Fi EasyMesh

Wi-Fi EasyMesh is a certification program that defines multiple access point home and small office Wi-Fi networks that are easy to install and use, self-adapting, and add multi-vendor interoperability. This technology brings both consumers and service providers additional flexibility in choosing Wi-Fi EasyMesh devices for home deployment.

Και η tp-link γράφει εδώ https://www.tp-link.com/uk/blog/288/what-is-easymesh-/  "... The WiFi Alliance, which oversees WiFi standards, introduced a new standard called EasyMesh. The new setup allows router manufacturers to produce mesh routers that work across company lines. As long as any two routers support EasyMesh, you can put them in the same network. What is EasyMesh?  EasyMesh is a standard certification launched by the WiFi Alliance, which brings a standards-based approach to multiple AP networks. It is a basic standard that defines the protocol for the interconnectivity between different APs. The latest version is EasyMesh R2.
WiFi EasyMesh networks use a common standard that allows devices from multiple vendors to be onboard, configured, and able to communicate with each other. This brings flexibility, enabling devices from different vendors to work together to increase capacity and effective throughput by forming a smart and adaptable network. Not to mention, these networks are easy to set up and maintain. All can be self-organized to provide consistent coverage anywhere in a home, office, or outdoor space..."

Ολα αυτά πριν ένα χρόνο.  Αν αναζητήσεις EasyMesh devices θα δεις οτι προσχωρούν όλο και περισσότεροι και βγάζουν συμβατές συσκευές.   Εγω προς το παρόν παράγγειλα 2 κεραίες εξωτερικές να δω "  Router Antenna for Huawei, 2PCS 4G LTE Full Band Antenna for Huawei  " και αν θα δω βελτίωση αλλιώς θα περιμένω λίγο, οσο περνά ο καιρός όλο και πιο πολύ θα μπαίνουν στο wifi6 και σε αυτούς αν χρειαστεί θα βρω και easymesh για να μην καταργησω το ρούτερ της cosmote, το οποίο φαίνεται οτι είναι αρκετά προηγμένο ( με wifi6 και easymesh ).  

Screenshot 2022-11-18 130327.jpg

Δεν το ξέρω αλλά από αυτά που διαβάζω φαίνεται να είναι για mesh συσκευές που έχουν αυτήν την λειτουργία.

Η TP link έχει ένα που λέγεται onemesh αλλά θες και ένα ρουτερ tp link με αυτή την δυνατότητα.

Πρέπει να δεις ποια λύση σε συμφέρει οικονομικά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! Ρε παιδιά θα με τρελάνει η cosmote. Ενεργοποίησα speedbooster στο εξοχικό, προσπαθώ να περάσω το τηλ. στο Cosmote app και τα pin επιβεβαίωσης στέλνονται στο νούμερο της SIM του ρούτερ αντί το κινητό μου. Ποιός έξυπνος το σκέφτηκε αυτό;;  Και εδώ και 3 μέρες από το 13888 ή μου προτείνουν επανεγκατάσταση του app (δε δουλεύει) ή να περιμένω και θα με ειδοποιήσουν (ακόμα περιμένω). Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2022 στις 10:24 ΜΜ, Smell είπε

Σημερα το δοκιμασα παλι στο σπιτι εκει που εχω και το double play , εδω λειτουργησε κανονικα,χωρις φυσικα να το εχω πανω στο καλωδιο, Δευτερα θα δοκιμασω παλι σε αλλο μερος, ισως τελικα εχουν κλειδωσει περιοχη ...

Καλησπέρα φίλε , σου δουλεύει ακόμα χωρίς να έχεις το καλώδιο πάνω στο ίδιο σπίτι ?  

Στις 9/9/2022 στις 11:14 ΜΜ, tvkal είπε

Και εμένα σήμερα και εχθές λειτουργεί κανονικά. Σχεδόν 50mbps μου δίνει. 

σου λειτουργεί ακόμα  έτσι? η τελικά το μπλοκάρουνε μετά από μια μέρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bscybgr είπε

Καλησπέρα φίλε , σου δουλεύει ακόμα χωρίς να έχεις το καλώδιο πάνω στο ίδιο σπίτι ?  

σου λειτουργεί ακόμα  έτσι? η τελικά το μπλοκάρουνε μετά από μια μέρα ?

44,86 μου έβγαλε στο κινητό, 47,92 στο pc. Ολα καλά, η γραμμή της περιοχής μου είναι 12αρα με το ζόρι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tvkal είπε

44,86 μου έβγαλε στο κινητό, 47,92 στο pc. Ολα καλά, η γραμμή της περιοχής μου είναι 12αρα με το ζόρι. 

 

έμενα πιάνει 4mbps με το ζόρι η γραμμή.

δηλαδή σου λειτουργεί το booster χωρίς να έχεις την dsl πάνω? το είχα παλιά έτσι ώστε να έχω δυο διαφορετικά internet στο ίδιο σπίτι με την dsl έπαιζα gameς και το booster το είχα για την υπόλοιπη οικογένεια για youtube,netflix κ.λ.π καθώς όταν είχα το dsl πάνω στο booster και έβλεπε κάποιος netflix τα games κολλούσανε συνέχεια  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bscybgr είπε

έμενα πιάνει 4mbps με το ζόρι η γραμμή.

δηλαδή σου λειτουργεί το booster χωρίς να έχεις την dsl πάνω? το είχα παλιά έτσι ώστε να έχω δυο διαφορετικά internet στο ίδιο σπίτι με την dsl έπαιζα gameς και το booster το είχα για την υπόλοιπη οικογένεια για youtube,netflix κ.λ.π καθώς όταν είχα το dsl πάνω στο booster και έβλεπε κάποιος netflix τα games κολλούσανε συνέχεια  

Το έχω μια χαρά κανονικότατα συνδεδεμένο, οπως πρέπει να ειναι. Αυτο που λες να περιορίζεις δηλαδή κάποιες συσκευές να μη σου τρώνε απο το speedbooster περιθώριο των 100giga που έχεις και για να απολαμβάνεις εσυ την ταχύτητα που θέλεις στις άλλες συσκευές ρυθμίζεται απο το μενού του ρούτερ σου, bonding filter θα πας και βάλεις περιοριστή - κόφτη να μην συνδέονται όσες συσκευες θέλεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tvkal είπε

Το έχω μια χαρά κανονικότατα συνδεδεμένο, οπως πρέπει να ειναι. Αυτο που λες να περιορίζεις δηλαδή κάποιες συσκευές να μη σου τρώνε απο το speedbooster περιθώριο των 100giga που έχεις και για να απολαμβάνεις εσυ την ταχύτητα που θέλεις στις άλλες συσκευές ρυθμίζεται απο το μενού του ρούτερ σου, bonding filter θα πας και βάλεις περιοριστή - κόφτη να μην συνδέονται όσες συσκευες θέλεις. 

 

αα οκ , κατάλαβα λάθος τότε

το είχα δοκιμάσει αυτό με το bonding filter αλλά δεν άλλαξε κάτι  εξακολουθούσα να έχω κολλήματα στα games με το που το συνδεότανε κάποια άλλη συσκευή στο internet  

σε ευχαριστώ για την βοήθεια παντός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2022 στις 1:27 ΜΜ, bscybgr είπε

Καλησπέρα φίλε , σου δουλεύει ακόμα χωρίς να έχεις το καλώδιο πάνω στο ίδιο σπίτι ?  

σου λειτουργεί ακόμα  έτσι? η τελικά το μπλοκάρουνε μετά από μια μέρα ?

Καλησπερα, ναι λειτουργει κανονικα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Smell είπε

Καλησπερα, ναι λειτουργει κανονικα .

υπέροχα , από ότι μου είπαν και σε άλλο forum πλέον το κάνουν με homezoning δηλαδή αν βάλεις το booster σε απόσταση μεγαλύτερη των 200  μέτρων περίπου από ότι είναι η dsl τότε στο μπλοκάρουν

και έτσι είναι και το σωστό , για την με την παλιά λύση του ΟΤΕ οπότε είχε βλάβη η dsl μετά από λίγο σου μπλοκάρανε και το booster με αποτέλεσμα να μην έχεις καθόλου internet 

Επεξ/σία από bscybgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...