Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το COSMOTE Home Speed Booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι τιμή σας έχουν δώσει για ανανέωση μετά την διετία; Κάτι ψέλλισαν για 16 ευρώ στο τηλεφωνικό κέντρο και γέλασα. Δεν πρόκειται να πληρώνω για κατακρεουργημένη 40άρα σύνδεση συνολικά 42-43 ευρώ τον μήνα..

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα ήθελα και εγώ να μοιραστώ την εμπειρία μου μιλώντας με την Cosmote 3 φορές
Και τις τρεις φορές με απέτρεψαν να βάλω αυτό το "booster"
Θα εκτιμούσα πολύ τη δικιά σας γνώμη. Στην περιοχή που είμαι και στην πολυκατοικία όπου διαμένω, αποκλείεται να βάλουν οπτικές ίνες ή να αναβαθμιστεί με κάποιο τρόπο η γραμμή. Η σύνδεσή φθάνει μέχρι 13. Υπόψην πως μένω στο κέντρο (Νεάπολη Εξαρχείων) και έχω καθημερινά πάνω από 6 συσκευές ανοιχτές με wi-fi. Έχω πρόγραμμα μέχρι adsl 24, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη για μέχρι 50 στην περιοχή. Όταν πήρα τηλέφωνο την cosmote μού είπαν πως έχω "εξαιρετική ταχύτητα" και πως δεν θα μου χρησιμεύσει σε ΤΙΠΟΤΑ αν βάλω το booster. Όταν τους εξήγησα πως καθημερινά κολλάνε οι συσκευές μου, μου απάντησαν πως είναι φυσικό επειδή "τραβάει" από το wi-fi. Όταν τους μετέφερα κάποια από τα σχόλια που διάβασα, πως θα πιάνω μέχρι 24 mbs λόγω γραμμής και όταν τελειώσουν τα 200 gb + 15 mbs, μού απάντησαν πως για 7 ευρώ δεν αξίζει καθόλου. Εγώ πάλι τους απάντησα πως ίσως καταφέρω να φθάσω τα 20-22 mbs και πάλι ήταν αρνητικοί και μου απάντησαν πως και πάλι δεν αξίζει. Γιατί τόσος αρνητισμός; Κάνω κάπου λάθος; Όσο για 4g σήμερα, πήρα μια κάρτα σήμερα και έχει σήμα 2 γραμμές το download ξεκινάει από 25 mbps και φθάνει μέχρι 35, έφθασε κάποια στιγμή και το 40 με διάφορα speedtest που έχω κάνει.

Πιστεύετε πως αξίζει να βάλω με σήμα 2 γραμμές;

σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας
 

9 λεπτά πριν, tasospe1 είπε

Θα ήθελα και εγώ να μοιραστώ την εμπειρία μου μιλώντας με την Cosmote 3 φορές
Και τις τρεις φορές με απέτρεψαν να βάλω αυτό το "booster"
Θα εκτιμούσα πολύ τη δικιά σας γνώμη. Στην περιοχή που είμαι και στην πολυκατοικία όπου διαμένω, αποκλείεται να βάλουν οπτικές ίνες ή να αναβαθμιστεί με κάποιο τρόπο η γραμμή. Η σύνδεσή φθάνει μέχρι 13. Υπόψην πως μένω στο κέντρο (Νεάπολη Εξαρχείων) και έχω καθημερινά πάνω από 6 συσκευές ανοιχτές με wi-fi. Έχω πρόγραμμα μέχρι adsl 24, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη για μέχρι 50 στην περιοχή. Όταν πήρα τηλέφωνο την cosmote μού είπαν πως έχω "εξαιρετική ταχύτητα" και πως δεν θα μου χρησιμεύσει σε ΤΙΠΟΤΑ αν βάλω το booster. Όταν τους εξήγησα πως καθημερινά κολλάνε οι συσκευές μου, μου απάντησαν πως είναι φυσικό επειδή "τραβάει" από το wi-fi. Όταν τους μετέφερα κάποια από τα σχόλια που διάβασα, πως θα πιάνω μέχρι 24 mbs λόγω γραμμής και όταν τελειώσουν τα 200 gb + 15 mbs, μού απάντησαν πως για 7 ευρώ δεν αξίζει καθόλου. Εγώ πάλι τους απάντησα πως ίσως καταφέρω να φθάσω τα 20-22 mbs και πάλι ήταν αρνητικοί και μου απάντησαν πως και πάλι δεν αξίζει. Γιατί τόσος αρνητισμός; Κάνω κάπου λάθος; Όσο για 4g σήμερα, πήρα μια κάρτα σήμερα και έχει σήμα 2 γραμμές το download ξεκινάει από 25 mbps και φθάνει μέχρι 35, έφθασε κάποια στιγμή και το 40 με διάφορα speedtest που έχω κάνει.

Πιστεύετε πως αξίζει να βάλω με σήμα 2 γραμμές;

σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας
 

από κάτω σας παραθέτω την ταχύτητα του 4G

 

IMG_0534.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/03/2024 at 16:17, tasospe1 said:

Θα ήθελα και εγώ να μοιραστώ την εμπειρία μου μιλώντας με την Cosmote 3 φορές
Και τις τρεις φορές με απέτρεψαν να βάλω αυτό το "booster"
Θα εκτιμούσα πολύ τη δικιά σας γνώμη. Στην περιοχή που είμαι και στην πολυκατοικία όπου διαμένω, αποκλείεται να βάλουν οπτικές ίνες ή να αναβαθμιστεί με κάποιο τρόπο η γραμμή. Η σύνδεσή φθάνει μέχρι 13. Υπόψην πως μένω στο κέντρο (Νεάπολη Εξαρχείων) και έχω καθημερινά πάνω από 6 συσκευές ανοιχτές με wi-fi. Έχω πρόγραμμα μέχρι adsl 24, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη για μέχρι 50 στην περιοχή. Όταν πήρα τηλέφωνο την cosmote μού είπαν πως έχω "εξαιρετική ταχύτητα" και πως δεν θα μου χρησιμεύσει σε ΤΙΠΟΤΑ αν βάλω το booster. Όταν τους εξήγησα πως καθημερινά κολλάνε οι συσκευές μου, μου απάντησαν πως είναι φυσικό επειδή "τραβάει" από το wi-fi. Όταν τους μετέφερα κάποια από τα σχόλια που διάβασα, πως θα πιάνω μέχρι 24 mbs λόγω γραμμής και όταν τελειώσουν τα 200 gb + 15 mbs, μού απάντησαν πως για 7 ευρώ δεν αξίζει καθόλου. Εγώ πάλι τους απάντησα πως ίσως καταφέρω να φθάσω τα 20-22 mbs και πάλι ήταν αρνητικοί και μου απάντησαν πως και πάλι δεν αξίζει. Γιατί τόσος αρνητισμός; Κάνω κάπου λάθος; Όσο για 4g σήμερα, πήρα μια κάρτα σήμερα και έχει σήμα 2 γραμμές το download ξεκινάει από 25 mbps και φθάνει μέχρι 35, έφθασε κάποια στιγμή και το 40 με διάφορα speedtest που έχω κάνει.

Πιστεύετε πως αξίζει να βάλω με σήμα 2 γραμμές;

σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας
 

από κάτω σας παραθέτω την ταχύτητα του 4G

 

IMG_0534.PNG

Για ποιον ακριβώς λόγο ρωτάς την άποψη των πωλητών;

Κάνε αίτηση, θα λάβεις εξοπλισμό και θα δεις αν τελικά είναι ικανοποιητική η σύνδεση (που πιθανώς θα είναι). Αν κάτι πάει στραβά, το πρόστιμο εντός του πρώτου διμήνου είναι πολύ χαμηλό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους έχω Speed Booster και σήμερα η ταχύτητα μου σέρνοταν και έκανα έναν έλεγχο, το speedtest έδειχνε ότι το speed booster δεν λειτουργεί καθόλου (έπιανα γύρω στα 30 και τώρα 2-3mbps) τηλεφωνώντας στην εξυπηρέτηση πελατών με ενημέρωσαν πως έχω καταναλώσει τα δεδομένα (200GB) και για αυτό έχει μειωθεί η ταχύτητα. Παραπέμποντας τους στο site image.png.05cc7f081606d18a8d1d3c073a5fb474.png

απόρησαν γιατί υπάρχει αυτό εκεί καθώς μου είπε πως δεν έχει τέτοια ενημέρωση. Έκανε αίτηση για βλάβη, από την μεριά μου γιατί όπως ισχυρίστηκε ο ίδιος δε διαπιστώνει κάτι και θα μου απαντήσουν σε κάποιες μέρες.

Εμένα το συμβόλαιο μου λέει ότι λέει και το website μέχρι και σήμερα. Έχει κάποιος άλλη ενημέρωση;
Με κούρασαν και θέλω να φύγω γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να την κάνω χωρίς έξτρα χρεώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Kenny McCormick είπε

Καλημέρα σε όλους έχω Speed Booster και σήμερα η ταχύτητα μου σέρνοταν και έκανα έναν έλεγχο, το speedtest έδειχνε ότι το speed booster δεν λειτουργεί καθόλου (έπιανα γύρω στα 30 και τώρα 2-3mbps) τηλεφωνώντας στην εξυπηρέτηση πελατών με ενημέρωσαν πως έχω καταναλώσει τα δεδομένα (200GB) και για αυτό έχει μειωθεί η ταχύτητα. Παραπέμποντας τους στο site image.png.05cc7f081606d18a8d1d3c073a5fb474.png

απόρησαν γιατί υπάρχει αυτό εκεί καθώς μου είπε πως δεν έχει τέτοια ενημέρωση. Έκανε αίτηση για βλάβη, από την μεριά μου γιατί όπως ισχυρίστηκε ο ίδιος δε διαπιστώνει κάτι και θα μου απαντήσουν σε κάποιες μέρες.

Εμένα το συμβόλαιο μου λέει ότι λέει και το website μέχρι και σήμερα. Έχει κάποιος άλλη ενημέρωση;
Με κούρασαν και θέλω να φύγω γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να την κάνω χωρίς έξτρα χρεώσεις;

Επειδή το έχω και εγώ χρόνια, ισχύει ότι γράφει στο site, μετά την κατανάλωση των 200GB η ταχύτητα πέφτει στα 15mbps όχι στο μηδέν. Άπειρες φορές το έχω παρατηρήσει και εγώ να σέρνεται στα 2-3 mbps. Μπορείς να φύγεις ατελώς αν δεν σου φτιάξουν την βλάβη, να τους δίνεις συνέχεια βλάβη μέχρι να βαρεθούν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Kenny McCormick είπε

Καλημέρα σε όλους έχω Speed Booster και σήμερα η ταχύτητα μου σέρνοταν και έκανα έναν έλεγχο, το speedtest έδειχνε ότι το speed booster δεν λειτουργεί καθόλου (έπιανα γύρω στα 30 και τώρα 2-3mbps) τηλεφωνώντας στην εξυπηρέτηση πελατών με ενημέρωσαν πως έχω καταναλώσει τα δεδομένα (200GB) και για αυτό έχει μειωθεί η ταχύτητα. Παραπέμποντας τους στο site image.png.05cc7f081606d18a8d1d3c073a5fb474.png

απόρησαν γιατί υπάρχει αυτό εκεί καθώς μου είπε πως δεν έχει τέτοια ενημέρωση. Έκανε αίτηση για βλάβη, από την μεριά μου γιατί όπως ισχυρίστηκε ο ίδιος δε διαπιστώνει κάτι και θα μου απαντήσουν σε κάποιες μέρες.

Εμένα το συμβόλαιο μου λέει ότι λέει και το website μέχρι και σήμερα. Έχει κάποιος άλλη ενημέρωση;
Με κούρασαν και θέλω να φύγω γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να την κάνω χωρίς έξτρα χρεώσεις;

Κάνε αίτημα διακοπής λόγω ανεφικτότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2024 στις 9:21 ΠΜ, Kenny McCormick είπε

Καλημέρα σε όλους έχω Speed Booster και σήμερα η ταχύτητα μου σέρνοταν και έκανα έναν έλεγχο, το speedtest έδειχνε ότι το speed booster δεν λειτουργεί καθόλου (έπιανα γύρω στα 30 και τώρα 2-3mbps) τηλεφωνώντας στην εξυπηρέτηση πελατών με ενημέρωσαν πως έχω καταναλώσει τα δεδομένα (200GB) και για αυτό έχει μειωθεί η ταχύτητα. Παραπέμποντας τους στο site image.png.05cc7f081606d18a8d1d3c073a5fb474.png

απόρησαν γιατί υπάρχει αυτό εκεί καθώς μου είπε πως δεν έχει τέτοια ενημέρωση. Έκανε αίτηση για βλάβη, από την μεριά μου γιατί όπως ισχυρίστηκε ο ίδιος δε διαπιστώνει κάτι και θα μου απαντήσουν σε κάποιες μέρες.

Εμένα το συμβόλαιο μου λέει ότι λέει και το website μέχρι και σήμερα. Έχει κάποιος άλλη ενημέρωση;
Με κούρασαν και θέλω να φύγω γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να την κάνω χωρίς έξτρα χρεώσεις;

Υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει το ρούτερ, μου συνέβη και όταν το άλλαξε ο ΟΤΕ επανήλθε η ταχύτητα. 

Επίσης συχνά τα καλοκαίρια μπουκώνει η κεραία κινητής λόγω κόσμου και παρατηρώ κι εγώ πολύ μειωμένες ταχύτητες. Ζήτα από τον ΟΤΕ να ελέγξει μήπως έχει βλάβη η κινητή τηλεφωνία στην περιοχή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, VPoint είπε

Υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει το ρούτερ, μου συνέβη και όταν το άλλαξε ο ΟΤΕ επανήλθε η ταχύτητα. 

Επίσης συχνά τα καλοκαίρια μπουκώνει η κεραία κινητής λόγω κόσμου και παρατηρώ κι εγώ πολύ μειωμένες ταχύτητες. Ζήτα από τον ΟΤΕ να ελέγξει μήπως έχει βλάβη η κινητή τηλεφωνία στην περιοχή 

τι ταχύτητες παίζεις το καλοκαίρι; σε ποια περιοχή είσαι αν επιτρέπεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2024 στις 6:31 ΜΜ, Georpap1987 είπε

τι ταχύτητες παίζεις το καλοκαίρι; σε ποια περιοχή είσαι αν επιτρέπεται; 

Στην Κορινθία είμαι και η επίγεια δίνει 4-5 mbps. Το χειμώνα με το booster είμαι στο 35-40 συνολικά. Το καλοκαίρι η ταχύτητα είναι πραγματικό ασανσέρ μέσα στη μέρα και τα Σ/Κ Ιουλίου-Αυγούστου είμαι σταθερά στα 5-6 (πρακτικά μόνο με την επίγεια) με συχνές αποσυνδέσεις μάλιστα.

Η Cosmote δηλώνει αδυναμία γιατί λέει λόγω του τουρισμού οι κεραίες κινητής φορτώνονται (αλλά δεν τους συμφέρει η αναβάθμιση μου είπε ο ΟΤΕτζής που ήρθε να ελέγξει την επίγεια γραμμή). 

Νομίζω η λύση είναι η Starlink, το σκέφτομαι σοβαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, VPoint είπε

Στην Κορινθία είμαι και η επίγεια δίνει 4-5 mbps. Το χειμώνα με το booster είμαι στο 35-40 συνολικά. Το καλοκαίρι η ταχύτητα είναι πραγματικό ασανσέρ μέσα στη μέρα και τα Σ/Κ Ιουλίου-Αυγούστου είμαι σταθερά στα 5-6 (πρακτικά μόνο με την επίγεια) με συχνές αποσυνδέσεις μάλιστα.

Η Cosmote δηλώνει αδυναμία γιατί λέει λόγω του τουρισμού οι κεραίες κινητής φορτώνονται (αλλά δεν τους συμφέρει η αναβάθμιση μου είπε ο ΟΤΕτζής που ήρθε να ελέγξει την επίγεια γραμμή). 

Νομίζω η λύση είναι η Starlink, το σκέφτομαι σοβαρά

επειδή και εγώ βρίσκομαι τώρα σε τουριστικό μέρος στην Χαλκιδική πρώτο πόδι και θα μετακομισω σε λίγο καιρό πάλι πρώτο πόδι αλλά με όχι τόσο τουρισμό φοβάμαι να κάνω το booster η το unlimited μην έχω θέμα τα καλοκαίρια όπως και εσύ.. μέχρι στιγμής έχω εδώ μειωμένη vdsl στα 27 αλλά εκεί που θα πάω η επίγεια θα δίνει το πολύ 8 με10.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ξέρει καποιος τι γίνεται με την τιμη του booster σε περίπτωση διακοπής της σταθερής; Σκευτομαι να αλλάξω πάροχο μιας και το συμβόλαιο της σταθερής λήγει (η cosmote δεν δίνει καποιος προσφορά) αλλα θελω να κρατήσω το booster. Η τιμη του να υποθέσω οτι θα εκτοξευτεί απο τα 6,90 στα 20+ ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Unlock solution είπε

Καλημέρα, ξέρει καποιος τι γίνεται με την τιμη του booster σε περίπτωση διακοπής της σταθερής; Σκευτομαι να αλλάξω πάροχο μιας και το συμβόλαιο της σταθερής λήγει (η cosmote δεν δίνει καποιος προσφορά) αλλα θελω να κρατήσω το booster. Η τιμη του να υποθέσω οτι θα εκτοξευτεί απο τα 6,90 στα 20+ ευρώ.

To booster συνδυάζεται μόνο με σταθερή σύνδεση και δεν δίνεται ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα ελαβα booster στο σπιτι αφου με την adsl γραμμη ειχα 7mb ταχυτητα.

Κανω speed test και μου δειχνει ταχύτητα 45+mb.

Ωραια λεω θα βαλω ενα torrent να κατεβαινει να δω ταχυτητες....

Απογοητευση... Δοκιμασα 2 torrent με παρα πολλες seeds και δεν ειδα σε κανενα ταχυτητα πανω απο 100kb/s. Το download εκτος torrent ειναι στην μεγιστη ταχυτητα 5mb/s

ΣΤο μαγαζι μου που εχω vdsl 50mb τα ιδια torrent κατεβαινουν με την μεγιστη ταχυτητα 5mb/s

Υπαρχει θεμα με τα torrent και το booster?

 

Επεξ/σία από AGGANIS13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...