Προς το περιεχόμενο

Πότε αγοράζεις καινούριο Smartphone;


Έλεος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

όταν ανανεώνεται το συμβόλαιο μου κάθε 2 χρόνια. 

της δουλειάς μου το αλλάζουν κάθε χρόνο γιατί το ζητάω - ~3αν δεν το ζητήσω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε 6 μήνες όπως το επιβάλλουν οι τάσεις της τεχνολογίας και οι νεωτερισμοί.  Ότι βγαίνει με επιπλέον χαρακτηριστικά το παίρνω ακόμη και αν δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω ούτε το 10%. Όσο πιο καινούριο και αδοκίμαστο τόσο το καλύτερο. Το παλιό μπαίνει κατευθείαν στο μπλέντερ ή το κάνω πέλλετ για τη σόμπα. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, De@th L0rd είπε

Κάθε 6 μήνες όπως το επιβάλλουν οι τάσεις της τεχνολογίας και οι νεωτερισμοί.  Ότι βγαίνει με επιπλέον χαρακτηριστικά το παίρνω ακόμη και αν δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω ούτε το 10%. Όσο πιο καινούριο και αδοκίμαστο τόσο το καλύτερο. Το παλιό μπαίνει κατευθείαν στο μπλέντερ ή το κάνω πέλλετ για τη σόμπα. 

στην Αφρική θα το τρωγαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, De@th L0rd είπε

Κάθε 6 μήνες όπως το επιβάλλουν οι τάσεις της τεχνολογίας και οι νεωτερισμοί.  Ότι βγαίνει με επιπλέον χαρακτηριστικά το παίρνω ακόμη και αν δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω ούτε το 10%. Όσο πιο καινούριο και αδοκίμαστο τόσο το καλύτερο. Το παλιό μπαίνει κατευθείαν στο μπλέντερ ή το κάνω πέλλετ για τη σόμπα. 

Όλο ευθεία πρώτη πόρτα αριστερά 

Spoiler

Είναι το WC.  κατουρα λίγο γιατί έτσι όπως σε κόβω θα σπάσει η φούσκα111!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν δεν με καλύπτει από άποψη δυνατοτήτων/χαρακτηριστικών, ή αν πάθει κάποια βλάβη και δεν αξίζει η επισκευή.... Σαν μέσο όρο μέχρι στιγμής θα έλεγα είναι τα τρία χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία από τις δύο. Όποτε διαλυθεί το προηγούμενο από τα νεύρα της δουλειάς!Δυστυχώς την τελευταία 5ετία αυτό το βιολί με έχει αναγκάσει να αλλάξω ακόμα και σε μικρότερο του έτους διάστημα συσκευή. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι τελευταία η xiaomi κάνει ό,τι μπορεί για να είμαι με bendαρισμένα κινητά με ξεκολλημένες οθόνες. ^_^

Προηγούμενα τηέφωνα που είχα, μετά το σουτ, απλά δεν άναβαν ποτέ. Αυτά και το moto g, σκυλιά. Απλά λύγισαν.

Κατά τα λοιπά, ιδεολογικά είμαι υπέρ της άποψης ότι το αλλάζεις όταν δεν σε ικανοποιεί σε ένα σύνολο παραγόντων, που έχει να κάνει με αξιοπιστία, διάρκεια μπαταρίας και γενικότερη αίσθηση απόκρισης, ειδικά εάν το χρησιμοποιείς και σαν εργαλείο δουλειάς. Θέλει ισορροπία, όπως παντού. Να μην αλλάζεις κάθε 6μηνο για να κλέψεις 1ms στο άνοιγμα του pubg, αλλά να μην σε περιμένει και ο πελάτης πχ να ανοίξει το gmail ένα λεπτό.Απλά πειδή όπως και με τους υπολογιστές, έτσι και με τα κινητά, η περίσσεια υπολογιστικής ισχύος για την συνήθη χρήση σε κάνει να έχεις περιθώρια να τα κρατήσεις για μεγαλύτερο διάστημα εάν δεν μπει στη μέση ζήτημα με μπαταρίες. Παλιότερα και να ήθελες να το κρατήσεις 2 χρόνια, απλά δεν θα άντεχε ούτε τις αναβαθμίσεις του λογισμικού, όσο και να το είχες πληρώσει. Πλέον και κινητά του 150ρικου είναι αεράτα στο οτιδήποτε για τέτοια διαστήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bigi444444 είπε

Σε καμία από τις δύο. Όποτε διαλυθεί το προηγούμενο από τα νεύρα της δουλειάς!Δυστυχώς την τελευταία 5ετία αυτό το βιολί με έχει αναγκάσει να αλλάξω ακόμα και σε μικρότερο του έτους διάστημα συσκευή. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι τελευταία η xiaomi κάνει ό,τι μπορεί για να είμαι με bendαρισμένα κινητά με ξεκολλημένες οθόνες. ^_^

Προηγούμενα τηέφωνα που είχα, μετά το σουτ, απλά δεν άναβαν ποτέ. Αυτά και το moto g, σκυλιά. Απλά λύγισαν.

Κατά τα λοιπά, ιδεολογικά είμαι υπέρ της άποψης ότι το αλλάζεις όταν δεν σε ικανοποιεί σε ένα σύνολο παραγόντων, που έχει να κάνει με αξιοπιστία, διάρκεια μπαταρίας και γενικότερη αίσθηση απόκρισης, ειδικά εάν το χρησιμοποιείς και σαν εργαλείο δουλειάς. Θέλει ισορροπία, όπως παντού. Να μην αλλάζεις κάθε 6μηνο για να κλέψεις 1ms στο άνοιγμα του pubg, αλλά να μην σε περιμένει και ο πελάτης πχ να ανοίξει το gmail ένα λεπτό.Απλά πειδή όπως και με τους υπολογιστές, έτσι και με τα κινητά, η περίσσεια υπολογιστικής ισχύος για την συνήθη χρήση σε κάνει να έχεις περιθώρια να τα κρατήσεις για μεγαλύτερο διάστημα εάν δεν μπει στη μέση ζήτημα με μπαταρίες. Παλιότερα και να ήθελες να το κρατήσεις 2 χρόνια, απλά δεν θα άντεχε ούτε τις αναβαθμίσεις του λογισμικού, όσο και να το είχες πληρώσει. Πλέον και κινητά του 150ρικου είναι αεράτα στο οτιδήποτε για τέτοια διαστήματα.

Έτσι από νεύρα άλλαξα ένα nokia 5800 που είχα, το πέταξα στον τοίχο όπως έβλεπα έναν αγώνα και δεν άντεξε! :lol:

Στο αρχικό ερώτημα, όλο και πιο αραιά πλέον. Το τελευταίο μου κινητό ήταν μεταχειρισμένο και το έχω ένα χρόνο. Σκεφτομαι να το κρατήσω ένα χρόνο ακόμα τουλάχιστον και να πάω μετά σε άλλο, μεταχειρισμένο ή καινούργιο.

Είναι ήδη 4 χρόνων αλλά με καλύπτει μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αρχίσει να τα φτύνει η μπαταρία, η οποία στο δικό μου που μόλις έκλεισε χρόνο απλά κρατάει μέχρι το μεσημέρι.Στο επόμενο θα επιλέξω εκείνο με τη μεγαλύτερη μπαταρία και με τις καλύτερες δυνατές κάμερες για βιντεοκλήσεις κυρίως, πάντα μέχρι 150 ευρώ. Δεν δίνω ούτε ευρώ παραπάνω για smartphone, κι ας το χρησιμοποιώ αναγκαστικά διαρκώς. Δεν βλέπω καν τον λόγο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, BritGreek είπε

Όταν αρχίσει να τα φτύνει η μπαταρία, η οποία στο δικό μου που μόλις έκλεισε χρόνο απλά κρατάει μέχρι το μεσημέρι.Στο επόμενο θα επιλέξω εκείνο με τη μεγαλύτερη μπαταρία και με τις καλύτερες δυνατές κάμερες για βιντεοκλήσεις κυρίως, πάντα μέχρι 150 ευρώ. Δεν δίνω ούτε ευρώ παραπάνω για smartphone, κι ας το χρησιμοποιώ αναγκαστικά διαρκώς. Δεν βλέπω καν τον λόγο.

Σε ένα χρόνο να κρατάει μέχρι το μεσημέρι δεν μου φαίνεται λογική φθορά πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 7€ πήρα μπαταρία από ebay.

Μάλιστα ήταν και μεγαλύτερης χωρητικότητας ( 3600 αντί για 3000). Την άλλαξα μόνος μου σε 5' παρόλο που έπρεπε να ξεβιδωσω και να αφαιρέσω καλώδια.

Επίσης πέταξα το flyme , και έβαλα το lineage.

Του έβαλα και μια Samsung 64αρα κάρτα και έχω άπειρο χώρο. Έβαλα και το hack για ntfs.

Η αλήθεια είναι ότι το κινητό (meizu m2 note), σήμερα πάει καλύτερα από ότι το πήρα ακριβώς 3 χρόνια πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο πρώτο που είχα πάρει ήταν το Samsung Galaxy J1 (νομίζω αυτό ήταν) το οποίο πήγαινε σφαίρα, μέχρι που κάποια στιγμή έκανε update στο android και έγινε για πέταμα

Συμπτωματικά εκείνη την εποχή (Τέλη 14) ένας συνάδελφος άλλαζε το 5S του με το 6S και πήρα το πρώτο iphone

2.5 χρόνια μετά πήρα το SE και έδωσα το 5S στη γυναίκα, το οποίο με μια αλλαγή μπαταρίας λειτουργεί ακόμη μια χαρά και ας έχει περάσει τα 5 χρόνια ζωής 

Το δικό μου θα το αλλάξω μόνο αν βγάλει η Apple μικρό τηλέφωνο (στην κάσα των 5S / SE), και υπό τη προϋπόθεση φυσικά ότι δεν θα έχει 500-600€...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BritGreek είπε

Όταν αρχίσει να τα φτύνει η μπαταρία, η οποία στο δικό μου που μόλις έκλεισε χρόνο απλά κρατάει μέχρι το μεσημέρι.Στο επόμενο θα επιλέξω εκείνο με τη μεγαλύτερη μπαταρία και με τις καλύτερες δυνατές κάμερες για βιντεοκλήσεις κυρίως, πάντα μέχρι 150 ευρώ. Δεν δίνω ούτε ευρώ παραπάνω για smartphone, κι ας το χρησιμοποιώ αναγκαστικά διαρκώς. Δεν βλέπω καν τον λόγο.

Ακριβως. Τα πρώτα που κοιτάω σε ένα κινητό είναι η μπαταρία και η κάμερα. Όλα τα άλλα είναι δευτερευοντα 

Αν ψάξεις βρίσκεις και καλή μπαταρία και πολύ καλές κάμερες και οθόνη ακόμα και με 130€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...