Προς το περιεχόμενο

Πότε αγοράζεις καινούριο Smartphone;


Έλεος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις προάλλες κουβεντιαζα με δύο γνωστούς μου και ο καθένας είχε μια διαφορετική άποψη για το κάθε πότε είναι λογικό να αγοράζει κάποιος καινούρια συσκευή.

1)Ο ένας είχε πιο φιλελεύθερη άποψη και έλεγε ότι στα 2 χρόνια είναι πολύ κατανοητή η αλλαγή αν θες να έχεις updates του OS με απόλυτη συμβατότητα λογισμικού/apps, και γενικά να είσαι στην πρώτη γραμμή των νέων τεχνολογιών που βγαίνουν. 

2)Ο άλλος ήταν πιο συντηρητικός, λαμβάνοντας υπόψην και το περιβάλλον, και υποστήριζε ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένο όριο, και ότι είναι προτιμότερο να αλλάζουμε συσκευή οταν φθαρεί σε σημείο που δε μπορεί πλέον να είναι καθόλου αξιόπιστη από άποψη λειτουργικότητας, ταχύτητας και μπαταρίας.

Εσείς σε ποια από τις δύο απόψεις είστε πιο κοντά 1 ή 2;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εάν είσαι απλά πρακτικός άνθρωπος, η απάντηση είναι: όποτε σου χρειάζεται. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.
Απο εκεί και πέρα αλλάζεις επειδή βαρέθηκες το παλιό και θες κάτι καινούργιο, δεν μπορώ να δω άλλο λόγο. 

Επομένως ως πρακτικός άνθρωπος θα έλεγα το 2 (αν και έχω αλλάξει τηλέφωνο και χωρίς λόγο)

  • Like 18
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Έλεος είπε

Τις προάλλες κουβεντιαζα με δύο γνωστούς μου και ο καθένας είχε μια διαφορετική άποψη για το κάθε πότε είναι λογικό να αγοράζει κάποιος καινούρια συσκευή.

1)Ο ένας είχε πιο φιλελεύθερη άποψη και έλεγε ότι στα 2 χρόνια είναι πολύ κατανοητή η αλλαγή αν θες να έχεις updates του OS με απόλυτη συμβατότητα λογισμικού/apps, και γενικά να είσαι στην πρώτη γραμμή των νέων τεχνολογιών που βγαίνουν. 

2)Ο άλλος ήταν πιο συντηρητικός, λαμβάνοντας υπόψην και το περιβάλλον, και υποστήριζε ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένο όριο, και ότι είναι προτιμότερο να αλλάζουμε συσκευή οταν φθαρεί σε σημείο που δε μπορεί πλέον να είναι καθόλου αξιόπιστη από άποψη λειτουργικότητας, ταχύτητας και μπαταρίας.

Εσείς σε ποια από τις δύο απόψεις είστε πιο κοντά 1 ή 2;

Συνήθως όταν η μπαταρία του πέφτει σε τέτοιο βαθμό που να γίνεται ενοχλητικό.Με την μικρή μου εμπειρία αυτό γίνεται γύρω στα 2μιση χρόνια.Από χαρακτηριστικά πλέον δεν υπάρχει ουσιαστική αναβάθμιση για να νιώθω left out.  Οπότε για εμένα ισχύει κάτι στη μέση από τα δυο που είπες.

  • Thanks 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ προς το 2ρο πηγαίνω. Έχω ένα smartphone όπου αν δεν χαλάσει (πλην μπαταρίας) δεν το αλλάζω. Αυτό που έχω τώρα το έχω από Νοεμβριο του 2015 και δεν σκέφτομαι καν να το αλλάξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kaliakman είπε

Συνήθως όταν η μπαταρία του πέφτει σε τέτοιο βαθμό που να γίνεται ενοχλητικό.Με την μικρή μου εμπειρία αυτό γίνεται γύρω στα 2μιση χρόνια.Από χαρακτηριστικά πλέον δεν υπάρχει ουσιαστική αναβάθμιση για να νιώθω left out.  Οπότε για εμένα ισχύει κάτι στη μέση από τα δυο που είπες.

Στο 2ο πας αφού η μπαταρία έχει στην ουσία φθαρεί όπως είπες και καθιστά το τηλέφωνο "δυσκολα" λειτουργικό και βέβαια υπάρχει η πιθανότητα να σε αφήσει όποτε θέλει απο μπαταρία γρηγορότερα οπότε το λες και αφερέγγυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Stamer είπε

Στο 2ο πας αφού η μπαταρία έχει στην ουσία φθαρεί όπως είπες και καθιστά το τηλέφωνο "δυσκολα" λειτουργικό και βέβαια υπάρχει η πιθανότητα να σε αφήσει όποτε θέλει απο μπαταρία γρηγορότερα οπότε το λες και αφερέγγυο.

Απλά το χρονικό πλαίσιο που συμβαίνει αυτό είναι στα 2-2μιση χρόνια(YMMV) που είναι και το πρώτο επιχείρημα για αυτό είπα κάπου στην μέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο μισθός σου είναι αρκετός για να αγοράζεις 3 κινητά τον μήνα (ας πούμε 2000 2500 €) άλλαζε κάθε χρόνο η δύο 

Αν ζεις στην Ελλάδα με μισθό 400 έως 800 ευρώ αλλάζεις οπότε τα φτύσει και προφανώς δεν αγοράζεις αυτό που σου αρέσει αλλά αυτό που μπορείς 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω 2 τηλεφωνα, ενα ελληνικο ενα ξενο. Το ξενο (που εχει και λιγοτερη χρηση πλεον) αλλαζει καθε 2 χρονια αφου ετσι κι αλλιως ανανεωνει το συμβολαιο και η συσκευη ειναι μεσα στη τιμη, το ελληνικο πιο συχνα, καθε χρονο τουλαχιστον, γιατι τρωει ξυλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και πριν 3 περίπου χρόνια που τα οικονομικά μου ήταν καλύτερα ,άλλαζα τηλ. πιο συχνά πουλώντας το προηγούμενο όντας σε καλή κατάσταση και χρηματοδοτούσα την αγορα του νέου .Πλεον έχω το ίδιο τα τελευταία 3 χρόνια και είμαι σε αναζήτησή να το αλλάξω κυρίως γιατί η μπαταρία έχει παραδόσει πνεύμα και επειδή μια μεγαλύτερη οθόνη θα μου έκανε την ζωή πιο εύκολη στην δουλεια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να έχει νόημα η συζήτηση, πρέπει να βάλουμε μια σταθερά, ως προς το οικονομικό. Θα το θέσω ως εξής:

Ας υποθέσουμε ότι μπορείς να αλλάζεις κάθε χρόνο συσκευή.

Με βάση αυτό, εγώ λέω ότι το κάθε χρόνο είναι υπερβολή, το κάθε δύο είναι λογικό από τεχνολογικής άποψης εκτός αν μιλάμε για iPhone που ίσως τα τρία να είναι πιο λογικό, τουλάχιστον αυτή τη στιγμή που τα cpu τριετίας είναι αρκετά καλά και το iOS up to date.

Αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος, μπορείς άνετα να πας και στα τέσσερα ή πέντε, ανάλογα τη συσκευή. 

Εγώ είχα, 2,5 χρόνια το 3G, 5,5 χρόνια το 4 (περίμενα το SE 😁) και τώρα είμαι στον τρίτο χρόνο τού SE. Με αλλαγή μπαταρίας τα Χριστούγεννα, θα πάω σίγουρα άλλον έναν χρόνο, εκτός αν βγει κανένα full screen στο ίδιο σασί. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν χαλάσει και δε συμφέρει η επισκευή ή σχεδόν κάθε 2 χρονια για κάτι καλύτερο σε κάμερα μπαταρία πάντα σε χαμηλή τιμή <250 πουλώντας το παλιό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Freestyler, όταν νιώθεις ότι η καινούρια συσκευή θα σου κάνει καλύτερη την καθημερινότητα αλλάζεις.

That said προσωπικά είμαι στο μόλις τέταρτο αγορασμένο smartphone μου ever. Και τα δύο πρώτα ήταν single core. Προτιμώ να κάνω κάτι άλλο με αυτά τα λεφτά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...