Προς το περιεχόμενο

Πότε αγοράζεις καινούριο Smartphone;


Έλεος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kaliakman είπε

Συνήθως όταν η μπαταρία του πέφτει σε τέτοιο βαθμό που να γίνεται ενοχλητικό

Χμμμμ δηλαδή και όταν στο αυτοκίνητο σου, η μπαταρία παραδώσει πνεύμα, εσύ θα αλλάξεις το αυτοκίνητο ολόκληρο, ανεξάρτητα αν σου καλύπτει τις ανάγκες σου;;;;

Μάλιστα…

 

 

ΥΓ πια γίνονται και αλλαγές στις μπαταρίες των κινητών…

 

Επεξ/σία από bromiaris
  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Χμμμμ δηλαδή και όταν στο αυτοκίνητο σου, η μπαταρία παραδώσει πνεύμα, εσύ θα αλλάξεις το αυτοκίνητο ολόκληρο, ανεξάρτητα αν σου καλύπτει τις ανάγκες σου;;;;

Μάλιστα…

ΥΓ πια γίνονται και αλλαγές στις μπαταρίες των κινητών…

θυμισε μου ποσα μοντελα που βγηκαν το 2018 αντε 2017 αλλαζει η μπαταρια χωρις επισκεψη σερβις ?

ποσα δλδ εχουν μπαταρια που να βγαινει?

λιγο ατοπη η συγκριση με αμαξια παντως

σε ενα αμαξι καινουριο 3,4  ετων θες μπαταρια

σε ενα κινητο παλι 3 4 ετων παλι θες μπαταρια

ποιο ειναι καινουριο και πιο ειναι παλιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω προσωπικα αλλαξα συσκευη μετα απο 4,5 χρονια...Συγκεκριμενα το Πασχα του 14 ειχα αγορασει το LG g2 και το καλοκαιρι φετος πηρα το S9+. Καποιος θα πει περασαν πολλα χρονια η οτι το κινητο που πηρα ηταν πολυ ακριβο και που το χρησιμοποιεις και θες τετοιο τουμπανο κτλπ κτλπ...Λοιπον, πρωτον το G2 ηταν αριστο τα πρωτα 3 χρονια...ΑΡΙΣΤΟ! Μονο θεμα το κιτρινισμα της οθονης που ομως πηγαινα στο Service (procordia) και σε μιση ωρα ηταν κομπλε με επεκταση εγγυσης 2 χρονια. Το ειχα κανει 2 η 3 φορες...

Κατα το 17 αρχισε να δειχνει οτι παλιωνει...περα απο οτι κολλαγαν τα παιχνιδια και το multitask ηταν μαρτυριο (2gb ram) ειχα θεμα με τον χωρο μιας και ηταν 16gb χωρις επεκταση αρα 10 ωφελιμα...Καμερα για την εποχη πολυ κακια και οθονη πολυ μετρια...

Οποτε γυρω στο 17 αρχισα να ψαχνομαι και να μαζευω λεφτα...σκεφτομουν 1+, σκεφτομουν κανα LG G5/6 αλλα επειδη οτι βγηκε μετα το G2 δεν ηταν ανταξιο των προσδωκιων τα απερριπτα απευθειας. Ημουν φανατικος antisamsung λογω του software, καπου εκει ομως αρχισα να διαβαζω οτι απο το S6 και μετα τα πραγματα ηταν αρκετα καλυτερα...Καπου στα τελη του 17 αγορασε και η φιλη μου το S8 και καθως επαιξα λιγο μαζι του σκεφτηκα οτι μυο αρεσει και αξιζει να παω για το S8+...καπως ετσι μετα απο ενα 6μηνο κατεληξα με το S9+....

 

Συνοψιζοντας, οι λογοι που πηγα σε νεο κινητο ηταν λογω του οτι δεν με καλυπτε το παλιο και πιο σημαντικο απο ολα οτι ειχα χρονο αφενως να μαζεψω λεφτα και αφετερου να ψαξω αρκετα για το ποιο θα ειναι το νεο μου κινητο!

 

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Χμμμμ δηλαδή και όταν στο αυτοκίνητο σου, η μπαταρία παραδώσει πνεύμα, εσύ θα αλλάξεις το αυτοκίνητο ολόκληρο, ανεξάρτητα αν σου καλύπτει τις ανάγκες σου;;;;

Μάλιστα…

ΥΓ πια γίνονται και αλλαγές στις μπαταρίες των κινητών…

Πέρα από όπως ειπώθηκε και πριν ελάχιστα πλέον κινητά δεν αλλάζουν χωρίς να πας στο service, στο προηγούμενο κινητό άλλαξα μπαταρία,βελτιώθηκε αλλά τα νούμερα σε SOT που έπιανε στην αρχή δεν τα έφτασε ούτε για αστείο.

Υ.Γ Να σημειώσω ότι μιλάω για κινητά βαριά μέχρι 300 ευρώ. Να πάω σε service να μου πουν 50 ευρώ να γίνει η αλλαγή δεν το κάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Πέρα από όπως ειπώθηκε και πριν ελάχιστα πλέον κινητά δεν αλλάζουν χωρίς να πας στο service, στο προηγούμενο κινητό άλλαξα μπαταρία,βελτιώθηκε αλλά τα νούμερα σε SOT που έπιανε στην αρχή δεν τα έφτασε ούτε για αστείο.

Υ.Γ Να σημειώσω ότι μιλάω για κινητά βαριά μέχρι 300 ευρώ. Να πάω σε service να μου πουν 50 ευρώ να γίνει η αλλαγή δεν το κάνω.

Έστω ότι η αντικατάσταση της μπαταρίας με νέα, γνήσια, κοστίζει 50 ευρώ…

Προτιμάς αντί 50 ευρώ να δώσεις 300, για να αντικαταστήσεις ένα κινητό που καλύπτει 100% τις ανάγκες σου;;;;;;

Μάλιστα.. δεν συνεχίζω άλλο… δεν έχει νόημα…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bromiaris είπε

Έστω ότι η αντικατάσταση της μπαταρίας με νέα, γνήσια, κοστίζει 50 ευρώ…

Προτιμάς αντί 50 ευρώ να δώσεις 300, για να αντικαταστήσεις ένα κινητό που καλύπτει 100% τις ανάγκες σου;;;;;;

Μάλιστα.. δεν συνεχίζω άλλο… δεν έχει νόημα…

Πάμε πάλι: Ακόμα και με την αλλαγή της μπαταρίας δεν μου κάλυπτε τις ανάγκες. Βελτιώθηκε σε σχέση με πριν αλλά και πάλι δεν έφτανε την μια μέρα που ήθελα εγώ. Το έδωσα σε συγγενικό πρόσωπο που δεν το χρησιμοποιεί όσο εγώ.
Επίσης ήταν αγορασμένο το 2015. Έτρεχε ακόμα android 4.4 και πολλές εφαρμογές απλά σταμάτησαν το support και δεν μπορούσες καν να τις βάλεις. 
 

Το συμπέρασμα; Ναι προτίμησα να δώσω (σχεδόν τα μισά από 300 είναι η αλήθεια) παραπάνω για να πάρω καινούριο αντί να παιδεύομαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Πάμε πάλι: Ακόμα και με την αλλαγή της μπαταρίας δεν μου κάλυπτε τις ανάγκες. Βελτιώθηκε σε σχέση με πριν αλλά και πάλι δεν έφτανε την μια μέρα που ήθελα εγώ. Το έδωσα σε συγγενικό πρόσωπο που δεν το χρησιμοποιεί όσο εγώ.
Επίσης ήταν αγορασμένο το 2015. Έτρεχε ακόμα android 4.4 και πολλές εφαρμογές απλά σταμάτησαν το support και δεν μπορούσες καν να τις βάλεις. 
 

Το συμπέρασμα; Ναι προτίμησα να δώσω (σχεδόν τα μισά από 300 είναι η αλήθεια) παραπάνω για να πάρω καινούριο αντί να παιδεύομαι. 

Εξ αρχής το σχόλιο μου, αναφέρονταν σε συσκευή που σε καλύπτει…

Γι αυτό και συνεχίζω να το τονίζω…

Εσένα προφανώς δεν σε κάλυπτε για τους δικούς σου λόγους και καλά έκανες. Αλλά αν σε καλύπτει, ναι προτιμότερο είναι να αλλάξεις απλά μπαταρία…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευτυχώς δεν έχω τέτοιους προβληματισμούς.

Αλλάζω ανα 2 χρόνια περίπου γιατί τόσο περιπου αντέχουν μέχρι να πέσουν και να σπάσουν απο τα χέρια μου..😁

Επεξ/σία από no_freak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν το κινητο μου η το κινητο του αλλου μισου τα παιξει, η απλα οταν θελω να παρω καινουργιο.

Αυτο που δεν εχω αλλαξει εδω και 5 + χρονια και δεν βλεπω να το αλλαζω συντομα, ειναι το ταμπλετ μου (ipad Air). Στο ιδιο διαστημα εχω αλλαξει 3 κινητα ( αν και οπως ανεφερα το παλιο παει παντα στην συζυγο, οποτε ειναι 3 κινητα για 2 ατομα).

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως νιώθω ότι κάναν ένα μικρό άλμα τα smartphones με τις διπλές/τριπλές κτλ κάμερες και το portrait mode εδώ και περίπου 1-2 χρόνια οπότε νιώθω ότι είναι κάτι που μου λείπει. Επίσης θα ήθελα να δοκιμάσω και το face id. θεωρώ ότι είναι χαρακτηριστικά που έχουν ενδιαφέρον όπως και η έλλειψη περιγράμματος. Γιατί το λίγο καλύτερη οθόνη, λίγο καλύτερη κάμερα και γενικά απλά τα ίδια χαρακτηριστικά απλά λίγο καλύτερα δεν έχει νόημα να αλλάζεις κάθε χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...