Προς το περιεχόμενο

Αισθάνεστε οικονομική ασφάλεια ως web designers? είναι εύκολη η εύρεση εργασίας για κάποιον μέτριο coder στο διαδίκτυο?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Link or it didnt happen, 2

Εδω ειμαστε ξινοι, φασιστες, γουρουνια, ξενοφοβικοι, απλυτοι και δεινοσαυροι. 

Σου πήρε πολύ να βρεις ένα video με χιμπατζή  να ανεβάσεις? φαίνεται ταυτίζεσαι πολύ με αυτό το ζώο για να παρουσιάζεις τον εαυτό σου έτσι και το έψαξες τόσο, από ότι βλέπω υπάρχουν καλοί λόγοι για αυτό. Προσωπικά δε μπορώ να σε κατηγορήσω που η φύση σε έφτιαξε έτσι. Δεν είμαι ρατσιστής με τους μεταλλαγμένους. Τουλάχιστον είσαι ειλικρινείς και δεν το κρύβεις. Καλό θα ήταν επίσης να μάθεις να βάζεις και τόνους αλλά ίσως ζητάω πολλά.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

Φυσικά δεν θα πεθάνει αύριο το internet αλλά κάτι μπορεί να αλλάξει στο μακρινό μέλλον

Στο μακρινό μέλλον όλοι θα είμαστε νεκροί οπότε no worries.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Σου πήρε πολύ να βρεις ένα video με χιμπατζή  να ανεβάσεις?

Ηταν gif

43 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Καλό θα ήταν επίσης να μάθεις να βάζεις και τόνους αλλά ίσως ζητάω πολλά.

Και αγραμματοι, το ξεχασα πριν. 

Το λινκ περιμενουμε με τις απαντησεις των Αμερικανων,  μην αποφευγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Ηταν gif

Και αγραμματοι, το ξεχασα πριν. 

Το λινκ περιμενουμε με τις απαντησεις των Αμερικανων,  μην αποφευγεις.

Ψάξε και βρες τα μόνος σου, αν τα καταφέρεις θα σου δώσω ένα καρβέλι να φας γιατί η σύνταξη της γιαγιάς σου δεν είναι αρκετή για να σε θρέψει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Ψάξε και βρες τα μόνος σου, αν τα καταφέρεις θα σου δώσω ένα καρβέλι να φας γιατί η σύνταξη της γιαγιάς σου δεν είναι αρκετή για να σε θρέψει σωστά.

Νιαου γατουλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2018 στις 12:41 ΠΜ, aizensama24 είπε

Τι προτείνετε?

Χωρίς διάθεση ειρωνίας, παράτα το web dev/design. Για κάποιο λόγο έχεις κολλήσει με αυτό, ότι θα σε σώσει και θα σε εξασφαλίσει άμα αποτύχεις και θα σου γλιτώσει πολλά λεφτά αν στήσεις κάτι μόνος σου.

Στη πραγματικότητα δε νομίζω να προλαβαίνεις να μαθεις και html και css και javascript και php και mysql και seo και apache και sys admin και prepared statements και οτι αλλο add-on, framework, library θα σε βοηθησει να υλοποιήσεις και και καλές πρακτικές σε όλα αυτά και να κανεις τον ceo και να τσεκαρεις αγορά/ανταγωνιστές και να βγάζεις μισθοδοσίες και να μιλάς με λογιστή και να κυνηγάς έσοδα. Χαμούλης.

Θα σου πρότεινα να αποδεχτείς αυτή τη πραγματικότητα , όχι τίποτα άλλο , για να μη παλαβώσεις και δε σου βγεί. Έτσι θα μπορείς να εστιάσεις πως θα οργανωθείς. Οπότε, ρεαλιστικά, μάζεψε κεφάλαιο καταρχάς. Κατοχύρωσε ιδέα αν αυτό γίνετε και έχει νόημα. Ανέλαβε πιο πολύ ρόλο οργανωτή και PR/marketing. Ανάλογα με το κεφάλαιο σου, προσέλαβε κόσμο που ήδη ξέρει και κόψε του μισθό για να προγραμματίσει. ΜΗΝ πεις ελάτε να προγραμματίσετε για μένα και θα πληρωθείτε με την επιτυχία μας, γιατί η αγορά δε ψαρώνει μ αυτά και οι developers τα αποφεύγουν. Εσύ μπορεί να το λες με όλη σου τη καρδιά, αλλά κανείς δε τα πιστεύει αυτά, είναι ολοι καχύποπτοι με τέτοια πια. Φτιάξτε κάτι απλό στην αρχή απο θέμα app/site αλλά να δείχνει τη προτοτυπία σου, και μετά εξελίσσεσσαι.

Καλό θα είναι να συνεχίσεις να έχεις μια επαφή με κώδικα γενικά, θα σε βοηθήσει πάρα πολύ να συζητάς με τους developers σου και αν υπάρξει κανα θέμα, θα καταλαβαίνεις, έστω και περίπου τι σου λένε. 

Τώρα, γενικά αν νιώθουμε ασφάλεια, εγώ δε ξέρω απο freelancing, γιατί καλώς ή κακώς δεν ήμουν ποτέ μου. Αλλά σε εταιρίες Αθήνα, παίζει ρόλο η ταχύτητα και να πας εκεί λέγωντας τους ειλικρινά τι ξέρεις και οτι θες να εξελιχθείς κ αλλο μέσω αυτών. Αν σου αφήσουν όντως χώρο, θα μάθεις κ άλλα και θα βγάζεις έναν αξιοπρεπή μισθό. Ξεκίνα με κάτι που σου έχει τραβήξει τη προσοχή (desgin? ε τοτε προς css, html κτλ) και συνέχισε να δουλεύεις και να μαθαίνεις συνέχεια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kordoni είπε

Τώρα, γενικά αν νιώθουμε ασφάλεια, εγώ δε ξέρω απο freelancing, γιατί καλώς ή κακώς δεν ήμουν ποτέ μου. Αλλά σε εταιρίες Αθήνα, παίζει ρόλο η ταχύτητα και να πας εκεί λέγωντας τους ειλικρινά τι ξέρεις και οτι θες να εξελιχθείς κ αλλο μέσω αυτών. Αν σου αφήσουν όντως χώρο, θα μάθεις κ άλλα και θα βγάζεις έναν αξιοπρεπή μισθό. Ξεκίνα με κάτι που σου έχει τραβήξει τη προσοχή (desgin? ε τοτε προς css, html κτλ) και συνέχισε να δουλεύεις και να μαθαίνεις συνέχεια. 

Έχει κάποιο πλεονέκτημα να δουλεύεις IRL αντί από το web για την εταιρία? γιατί ξέρω γω να προσλάβει εσένα αντί για έναν ινδό ή ουκρανό που μπορεί να κάνει το ίδιο πράμα σε πολύ μικρότερη τιμή? επίσης υπάρχουν και στο web εταιρίες που σε προσλαμβάνουν ως μόνιμο. Σε κάθε σελίδα που γυρνάω ζητάνε και από έναν developer στα career. Αλλά να υποθέσω δεν αξίζει επειδή μάλλον σε παίρνουν ως freelancer και πληρώνεις εφκα? άρα είναι καλύτερο να βρεις εργασία IRL?

Ένα πράγμα που με μπερδεύει αρκετά σε αυτές τις δουλειές είναι η διαφορά μεταξύ freelancing και corporate. Μπορώ να φανταστώ τι προσφέρει ένας UI ως freelancer αλλά τι δίνει αν δουλεύει μόνιμος για εταιρία? τι του μένει να κάνει αφού ολοκληρωθεί μία σελίδα? (που να μη μπορεί να κάνει graphic designer)  Για τον developer ξέρω ελαφρώς περισσότερα αλλά πάλι έχω απορίες. Θα ήθελα να μου περιγράψετε πως είναι οι δουλειές σας και τι σας αναθέτουν για να πάρω μία ιδέα. Ξέρω πολύ περισσότερα για το freelancing αντί για το corporate. Πάντα δούλευα ως freelancer. Όλα αυτά θέλω να τα ξέρω όχι απαραίτητα για να δω αν εγώ θα κάνω κάτι τέτοιο αλλά  επειδή μπορεί να μου χρειαστεί η γνώση για πολλούς λόγους. Δε καταλαβαίνω γενικά τη σημαίνει Junior developer και όλη αυτή η ιεραρχία και τι κάνει ο καθένας και η εταιρία εν τέλη μία επιχείρηση είναι. Όσον αφορά το freelancing σε αυτό το κλάδο βλέπω ότι ποντάρουν πολλά στο local marketing, προφανώς ο ανταγωνισμός είναι μικρός σε local επίπεδο και η εμπιστοσύνη ανεβαίνει πολύ σε face to face, επίσης η γλώσσα παίζει κάποιο ρόλο, αλλά ξέρω γω? πρέπει να υπάρχουν και άλλα πλεονεκτήματα στο IRL.

Τις απορίες για το τι μου αρέσει και το πόσο σταθερή καριέρα είναι τις έχω απαντήσει, είμαι ενάντια στο να κάνεις πράγματα για βιοποριστικούς λόγους, ωστόσο όχι απαραίτητα ενάντια στο να κάνεις μη αρεστά πράγματα για έναν μελλοντικό στόχο ο οποίος σου αρέσει ή σου είναι απαραίτητος. Προφανώς στη μία εκ των δύο αυτών τεχνών, το μη αρεστό πράγμα καταλαμβάνει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό της όλης διαδικασίας, που το κάνει σχεδόν απάλευτο, όσο ωραίο και να είναι το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο για εμένα προσωπικά δεν είναι και τόσο ωραίο που να δικαιολογεί τέτοια θυσία. (μιλάω για το developing). Όπως και να έχει απολαμβάνω να βλέπω συζητήσεις επί του θέματος αν και είναι ακαταλαβίστικες γιατί μου αρέσει η μηχανική. Το web design είναι ένα άλλο φρούτο το οποίο το ήθελα εξαρχής για άλλους λόγους και όχι βιοποριστικούς. Το web design προσφέρετε σε πολλά επίπεδα,  σε ατομικό επίπεδο δεν είναι τρελά πολύπλοκο, επίσης η ορολογία του είναι λίγο μπερδεμένη. Κάποιοι που μιλάνε για web design εννοούν UI design ενώ άλλοι εννοούν όλα όσα αποτελούν το site(το 2ο αποκάλεσα πολύπλοκο).  Αυτό το μελετάω ακόμη γιατί κρίνω ότι μπορεί όντως να μου φανεί πολύ χρήσιμο και ο κώδικας δεν είναι καν προϋπόθεση,  όχι ότι θα με πείραζε πολύ λίγο frontend coding. Δεν ξέρω αν μου αρέσει ή όχι ακόμη γιατί δε το έχω δοκιμάσει αρκετά και δε καταλαβαίνω πολλά οπότε είναι πρακτικά αδύνατον να κρίνω,  αλλά ξέρω ότι θα είχε πολλές χρήσεις για εμένα. Το πρόβλημα μου με αυτό είναι ότι δε ξέρω πως να κάνω πρακτική, είμαι λίγο μπερδεμένος ακόμη. Πήγα στα cssawards αλλά δε ξέρω τι πρέπει να κάνω με αυτά(πως τα κάνω slice). Πρέπει να δω κανά video μάλλον.

Τέλος πάντων, όσον αφορά το δήθεν τρόλιννκ με το γιατρό, είμαι παραπάνω από σίγουρος ότι υπάρχουν γιατροί που δεν αντέχουν τα αίματα όπως επίσης στρατιωτικοί που δεν αντέχουν τα πτώματα, πιλότοι ή ειδικές δυνάμεις που δεν αντέχουν και τόσο τα ύψη, μάγειρες που φοβούνται μη καούν και πολλά άλλα ωραία. Όλοι αυτοί αγαπάνε αρκετά τη δουλειά τους για αυτό υπομένουν ή ξεπερνάνε τα αρνητικά. Σε πολλές περιπτώσεις επίσης, τα αρνητικά δεν καταλαμβάνουν το 100% της δουλειάς αλλά ένα μικρό ποσοστό οπότε η θυσία δεν είναι μεγάλη. Καλό είναι να σκεφτόμαστε με ποσοστά ή πιθανότητες(γενικά μαθηματικά) και να βλέπουμε το κάθε τι μεμονωμένα και όχι να τα βάζουμε όλα στο ίδιο καλούπι που οδηγεί στο να βγάζουμε λάθος συμπεράσματα. Αρνητικά πάντα θα υπάρχουν όπως και θετικά, το θέμα είναι αν τα θετικά είναι αρκετά ώστε να ξεπεράσεις τα αρνητικά. Εγώ με αυτό το θέμα ήθελα να πάρω απλά πληροφορίες για να βγάλω τα συμπεράσματα μου γιατί μπορεί να σκέφτηκα και κάτι λάθος. Δεν θα ρώταγα καν αν δεν μου άρεσε τίποτα στην όλη διαδικασία.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο όλο αυτό το παραλλήρημα, αλλά από εμάς τι ακριβώς θες; Έχεις γράψει μισή ντουζίνα κατεβατά και δεν έχεις ρωτήσει ΕΝΑ συγκεκριμένο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, elorant είπε

Ωραίο όλο αυτό το παραλλήρημα, αλλά από εμάς τι ακριβώς θες; Έχεις γράψει μισή ντουζίνα κατεβατά και δεν έχεις ρωτήσει ΕΝΑ συγκεκριμένο πράγμα.

Εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι αφου του απαντησαν οι Αμερικανοι, γιατι ρωταει και εδω; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Predatorkill είπε

Εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι αφου του απαντησαν οι Αμερικανοι, γιατι ρωταει και εδω; 

Οι Αμερικάνοι έχουν μια λέξη για άτομα που κάνουν τετοιου είδους ερωτήσεις. Τους αποκαλούν:  askholes

Askhole είναι κάποιος που ρωτάει γνωστούς και άγνωστους, το ίντερνετ, τον κόσμο όλο για να του πει τι να κάνει με την ζωή του. Και πάντα είναι δυσαρεστημένος, ή με τη απάντηση που του δόθηκε, ή με την ελλειψη προσοχής του κοινού στο ερώτημά του.

askhole.jpg.d739acb2ab98b83d6ed3627e7a7b6573.jpg

Επεξ/σία από ajaxmonkey4hire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, elorant είπε

Ωραίο όλο αυτό το παραλλήρημα, αλλά από εμάς τι ακριβώς θες; Έχεις γράψει μισή ντουζίνα κατεβατά και δεν έχεις ρωτήσει ΕΝΑ συγκεκριμένο πράγμα.

Από εσένα τίποτα συγκεκριμένα γιατί δεν έχω απορίες σχετικά με τσόντες, πόσο μάλλον κακές τσόντες. Για κάποιον άλλον που θα ενδιαφερόταν να διαβάσει τις πρώτες 2 παραγράφους, θα έβλεπε ξεκάθαρα τι ρωτάω. Οι υπόλοιπες ήταν απαντήσεις σε posts άλλων. Δεν αναγκάζω κανέναν με το ζόρι να μου απαντήσει αλλά προτιμώ όσοι δεν ενδιαφέρονται απλά να μη χαλάνε το θέμα μου με βλακώδες απαντήσεις. Δε πρόκειται να τους κατηγορήσω. Έτσι και αλλιώς δε πρόκειται να συνεχίσω να ποστάρω άμα κανείς δεν απαντάει οπότε το θέμα μου θα χαθεί. Απλή λογική.

1 ώρα πριν, ajaxmonkey4hire είπε

Οι Αμερικάνοι έχουν μια λέξη για άτομα που κάνουν τετοιου είδους ερωτήσεις. Τους αποκαλούν:  askholes

Askhole είναι κάποιος που ρωτάει γνωστούς και άγνωστους, το ίντερνετ, τον κόσμο όλο για να του πει τι να κάνει με την ζωή του. Λες και ο κάθε άγνωστος στο ίντερνετ έχει γνώση των περιστάσεων και τον επιδιώξεων του και την έτοιμη λύση.

Δεν ξέρω αν όντως έχουν τέτοια λέξη αλλά σίγουρα έχουν μία άλλη για offtopic απαντήσεις και αυτή ονομάζεται spam και troll, τις περισσότερες φορές οδηγεί σε διαγραφή του post, σε πιο ποιοτικά forums οδηγεί και σε ban. Δεν υπάρχει ούτε μία ερώτηση στα posts μου, που να αναφέρεται στο τι θα κάνω εγώ με τη ζωή μου, όλες αναφέρονται στο συγκεκριμένο επάγγελμα και είναι ξεκάθαρες. Ευχαριστώ αλλά δε ψάχνω για life coach. Επιμένω άμα ρωτούσα όλα τα παραπάνω σε ξένα forums ή σε κανά discord, δε ξέρω αν οι απαντήσεις θα ήταν ιδανικές αλλά θα απαντούσαν χωρίς κανείς να τρολάρει το θέμα μου ή δεν θα απαντούσαν καθόλου και αυτό όχι απλοί developers αλλά άτομα με μεγάλη πείρα στο software engineering και τη πληροφορική που γράφουν σε Java/c+ και όχι σε γλώσσες τύπου php, αυτό το αναφέρω γιατί φαντάζομαι θα απαντήσεις με τρολιά όπως για τον andre staltz τον οποίο υποτίμησες.  Η Αμερική σου έδωσε να φας αλλά από ότι φαίνεται δεν σου έμαθε σεβασμό όπως έχουν εκεί, παρέμεινες ελληναράς. Εδώ υπάρχουν κάποιοι που προσπαθούν εν μέρη και δίνουν ωραίες απαντήσεις, αλλά δυστυχώς υπάρχουν και πολλά κομπλεξικά τρολάκια. 

Τέλος να πω, ότι είναι αποδεδειγμένο ότι οι πολλές ερωτήσεις έστω και αν αυτές είναι χαζές, σε κάνουν καλύτερο. Όσοι δε τολμάνε να ρωτήσουν για να μην τους κρίνουν δε μαθαίνουν  και μένουν πίσω. Το έχουν πει πολλοί μεγάλοι αυτό, δε το λέω εγώ. Δεν είναι ντροπή να ρωτάς. Στο internet συγκεκριμένα είναι τσάμπα.

2 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι αφου του απαντησαν οι Αμερικανοι, γιατι ρωταει και εδω; 

Άχου το μωρέ, έχει πληγεί το εγώ του που είπα για αμερικανούς.  Το τραύμα πρέπει να είναι βαθύ. Έκανα μεγάλο κακό, συγνώμη.  Εγώ το αγαπάω καταβάθος.

2u88sNH.gif

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Δεν υπάρχει ούτε μία ερώτηση στα posts μου, που να αναφέρεται στο τι θα κάνω εγώ με τη ζωή μου, όλες αναφέρονται στο συγκεκριμένο επάγγελμα και είναι ξεκάθαρες.

Και η αρχική σου ερώτηση:

Αναφορά σε κείμενο

Είμαι σε δίλημμα, είμαι σε θέση να επενδύσω αρκετά σε μία επιχείρηση την οποία γνωρίζω καλά αλλά άμα αποτύχω θα είναι πολύ δύσκολο να ανακάμψω από αυτό διότι η συγκεκριμένη επιχείρηση είναι μεγάλη επένδυση και χρονοβόρα και δύσκολα ξαναστήνεται, θα μείνω χωρίς καμία καλή εναλλακτική λύση. Είναι αυτό που λέμε win or die.

Αναρωτιέμαι: Ζητάς από ένα φόρουμ στο ίντερνετ συμβουλές για να βγεις από το δίλημμα του "win or die"; 

 

Αναφορά σε κείμενο

Η Αμερική σου έδωσε να φας αλλά από ότι φαίνεται δεν σου έμαθε σεβασμό όπως έχουν εκεί, παρέμεινες ελληναράς. Εδώ υπάρχουν κάποιοι που προσπαθούν εν μέρη και δίνουν ωραίες απαντήσεις, αλλά δυστυχώς υπάρχουν και πολλά κομπλεξικά τρολάκια. 

Η Αμερική μου έμαθε ότι η μόνη ασυγχώρητη αμαρτία σε αυτόν τον κόσμο είναι η Βλακεία. Συγκρατούμαι εδώ μέσα διότι οι "Έλληνες" είστε κάπως ευαίσθητοι. Εμείς οι Αμερικανοί τα λέμε ωμά μεταξύ μας και αν ποτέ κάνεις τετοιου είδους ερωτήσεις σε Αμερικανούς επαγγελματίες ΙΤ θα εισπράξεις πολύ κορόιδεμα.

 

 

 

 

Επεξ/σία από ajaxmonkey4hire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, ajaxmonkey4hire είπε

Και η αρχική σου ερώτηση:

Αναρωτιέμαι: Ζητάς από ένα φόρουμ στο ίντερνετ συμβουλές για να βγεις από το δίλημμα του "win or die"; 

Το δίλημμα από ότι ξέρω δεν είναι ερώτηση αλλά στοιχείο που μπορεί να επηρεάσει την απάντηση προς την ερώτηση. Η ερώτηση φαίνεται ξεκάθαρα στο τίτλο του θέματος. Κάποιοι απάντησαν ορθά προς την ερώτηση όπως ¨ο προγραμματισμός είναι δύσκολος και αν δεν ασχολείσαι πολύ συνέχεια δεν θα έχεις οικονομική ασφάλεια και εύρεση εργασίας" άρα δεν αποτελεί εναλλακτική λύση σε τίποτα καθώς είναι εξελίξιμη τέχνη σε αντίθεση με άλλες τέχνες.  Κάποιοι άλλοι κόλλησαν σε άλλα άκυρα στοιχεία και δώσανε άκυρες απαντήσεις. Φυσικά μπορεί να φταίω και εγώ γιατί μετέδωσα λάθος ίσως τη σκέψη μου.

Ας δούμε τις υπόλοιπες ερωτήσεις μου:

  • Έχει η εταιρία κάποιο μεγάλο πλεονέκτημα αν δουλεύεις για αυτήν εκεί που είναι αντί από το web? 
  • Γιατί ξέρω γω να προσλάβει εσένα αντί για έναν ινδό ή ουκρανό που μπορεί να κάνει το ίδιο πράμα σε πολύ μικρότερη τιμή? 
  • Υπάρχουν στο web εταιρίες που σε προσλαμβάνουν ως μόνιμο, σε κάθε σελίδα που γυρνάω ζητάνε και από έναν developer στα career. Αλλά να υποθέσω δεν αξίζει επειδή μάλλον σε παίρνουν ως freelancer και πληρώνεις εφκα? άρα είναι καλύτερο να βρεις εργασία IRL?
  • Ένα πράγμα που με μπερδεύει αρκετά σε αυτές τις δουλειές είναι η διαφορά μεταξύ freelancing και corporate. Μπορώ να φανταστώ τι προσφέρει ένας UI ως freelancer αλλά τι δίνει αν δουλεύει μόνιμος για εταιρία? τι του μένει να κάνει αφού ολοκληρωθεί μία σελίδα? (που να μη μπορεί να κάνει graphic designer)   
  • Θα μπορούσατε να μου περιγράψετε πως είναι οι δουλειές σας και τι σας αναθέτουν για να πάρω μία ιδέα? Δε καταλαβαίνω γενικά τη σημαίνει Junior developer και όλη αυτή η ιεραρχία και τι κάνει ο καθένας. 
  • Όσον αφορά το freelancing σε αυτό το κλάδο βλέπω ότι ποντάρουν πολλά στο local marketing, προφανώς ο ανταγωνισμός είναι μικρός σε local επίπεδο και η εμπιστοσύνη ανεβαίνει πολύ σε face to face, επίσης η γλώσσα παίζει κάποιο ρόλο, αλλά ξέρω γω? Μήπως υπάρχουν και άλλα πλεονεκτήματα στο IRL?

Ξέρω είναι πολλές και μπορώ να καταλάβω κάποιο παράπονο επί τούτου αλλά είναι ξεκάθαρες και on topic, επίσης δεν έχουν σχέση με τις προηγούμενες. Όλα αυτά θέλω να τα ξέρω  γενικά γιατί μπορεί να μου χρειαστούν ακόμη και αν δεν δουλεύω εγώ ο ίδιος. Ίσως θα ήταν καλύτερα να γράφω απλά τις ερωτήσεις χωρίς τίποτα άλλο, τι να πω...

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Do you expect anyone here to know your personal circumstances better than you do?

If your  answer is NO, as it should, your initial question becomes pointless.

I'm afraid you are being an askhole. I would gladly answer concrete questions in regards to technology and market demands though.

Επεξ/σία από ajaxmonkey4hire
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...