Προς το περιεχόμενο

Αισθάνεστε οικονομική ασφάλεια ως web designers? είναι εύκολη η εύρεση εργασίας για κάποιον μέτριο coder στο διαδίκτυο?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, elorant είπε

Παλικάρι η ζωή δεν είναι αυτά που διαβάζεις στο Internet.

Δεν είναι, αλλά είναι ο μόνος τρόπος να πάρω πληροφορίες για ένα επάγγελμα, δηλαδή εσείς όταν αρχίσατε αυτή τη καριέρα, δεν ψάξατε καθόλου από πριν να δείτε τι παίζει? δε νομίζω ότι κάνω κάτι παράλογο, μακάρι να είχα φίλους σε αυτό το πεδίο για να μου πουν τι ισχύει στο περίπου. Απαντήσεις όπως έχεις "μαύρα μεσάνυχτα¨ ή ότι η αντίληψή μου είναι εκτός πραγματικότητας είναι άκυρες γιατί έτσι και αλλιώς εγώ ο ίδιος έχω πει ότι ισχύει αυτό, αφού δεν έκανα ποτέ κάτι τέτοιο στη ζωή μου. Ήρθα στο θέμα για να πάρω πληροφορίες για κάτι που ΔΕ ΞΕΡΩ και όχι για να τσεκάρω αν το πέος μου είναι αρκετά μεγάλο. Τέλος πάντων το κλείνω το θέμα γιατί δεν έχει νόημα. Ευχαριστώ όσους μπήκαν στο κόπο να δώσουν πληροφορίες και σοβαρές απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

Υπάρχει μία αλήθεια βέβαια μέσα σε όλα αυτά, είμαι αλλεργικός στην ελληνική κομπλεξική χολή, για αυτό 1000 φορές freelancing

Παντού ισχύουν αυτά που γράφεις. Απαντήσεις με ειρωνικά gif, από αμερικάνικα forums ήρθαν και 'δω.

Στον τομέα (και σε αντίστοιχους με ανάλογα χαρακτηριστικά) θα συναντήσεις πολλούς εγωιστές, είρωνες, άσχετους αλλά και όντως αυθεντίες με αγενή έως και γελοία συμπεριφορά, ξερόλες. Και εσύ μπορεί να γίνεις τέτοιος αργότερα ή ήδη να είσαι ως (πρώην;) επαγγελματίας gamer. Δε θα τους παντρευτείς, οπότε θα πρέπει να συνηθίσεις.

Για να λέμε πάντως την αλήθεια, ακόμη και αυτοί που σε ειρωνεύτηκαν/τρόλαραν, σου απάντησαν. (τα καρβέλια ήταν άκυρα/γελοία και από μέρους σου)

Για να καταλήξω, στη θέση σου θα λάμβανα υπόψιν ό,τι σου έγραψε ο kordoni. Αν θες να αποφύγεις όλους τους χαρακτήρες (της πρώτης σειράς), σωστά γράφεις, θα πρέπει να δουλεύεις μόνος σου. Το μειονέκτημα είναι ότι θες πολύ χρόνο (κατά τη γνώμη μου 5 χρόνια το λιγότερο) για να φτάσεις σε καλό επίπεδο. Αν τον έχεις, προχώρα. Θα τις λύσεις στην πορεία τις απορίες σου. Αν δεν τον έχεις και θες, "ντε και καλά" να επενδύσεις στον τομέα, κάνεις ό,τι σου γράφει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, marios28 είπε

Παντού ισχύουν αυτά που γράφεις. Απαντήσεις με ειρωνικά gif, από αμερικάνικα forums ήρθαν και 'δω.

Στον τομέα (και σε αντίστοιχους με ανάλογα χαρακτηριστικά) θα συναντήσεις πολλούς εγωιστές, είρωνες, άσχετους αλλά και όντως αυθεντίες με αγενή έως και γελοία συμπεριφορά, ξερόλες. Και εσύ μπορεί να γίνεις τέτοιος αργότερα ή ήδη να είσαι ως (πρώην;) επαγγελματίας gamer. Δε θα τους παντρευτείς, οπότε θα πρέπει να συνηθίσεις.

Για να λέμε πάντως την αλήθεια, ακόμη και αυτοί που σε ειρωνεύτηκαν/τρόλαραν, σου απάντησαν. (τα καρβέλια ήταν άκυρα/γελοία και από μέρους σου)

Για να καταλήξω, στη θέση σου θα λάμβανα υπόψιν ό,τι σου έγραψε ο kordoni. Αν θες να αποφύγεις όλους τους χαρακτήρες (της πρώτης σειράς), σωστά γράφεις, θα πρέπει να δουλεύεις μόνος σου. Το μειονέκτημα είναι ότι θες πολύ χρόνο (κατά τη γνώμη μου 5 χρόνια το λιγότερο) για να φτάσεις σε καλό επίπεδο. Αν τον έχεις, προχώρα. Θα τις λύσεις στην πορεία τις απορίες σου. Αν δεν τον έχεις και θες, "ντε και καλά" να επενδύσεις στον τομέα, κάνεις ό,τι σου γράφει. 

Νομίζω σε μια διαμάχη έχει σημασία και ποιος το αρχίζει, έδειξα τεράστια ευγένεια, επίπεδο και μετριοπάθεια και πήρα ως αντάλλαγμα χολή. Απαντήσεις του στυλ ότι καλά κάνουν και μου τα χώνουν και άλλες ειρωνείες της πλάκας που έχω φάει με το κουτάλι. Ως εκ τούτου απάντησα με αγριότητα στις προκλήσεις κυρίως για να κρατήσω σε κάποιο επίπεδο το θέμα και όχι απαραίτητα για να εκδικηθώ, αυτά τα αρνάκια που δήθεν με τρολάρανε και θα μου τα χώνανε, τώρα ούτε μιλάνε ούτε λαλάνε. Αυτό θα βοηθήσει και στο αν κάποιος άλλος στο μέλλον χρειαστεί πληροφορίες από εδώ και βλέπει σοβαρά αυτή τη καριέρα, αυξάνονται οι πιθανότητες να πάρει ποιοτικές απαντήσεις που τις χρειάζεται αντί για ειρωνείες, δύο κακά κάνουν ένα καλό τελικά.

 Ως πρώην επαγγελματίας gamer αλλά και ως businessman έχω δουλέψει σε ομαδικό περιβάλλον(ευτυχώς όχι σαν μισθωτός) και έχω συνεργαστεί με πολλούς από πολλές εθνικότητες. Το να βλέπει κανείς τα πράγματα απόλυτα ως προς μία φυλή είναι λάθος αλλά σίγουρα υπάρχει μία ΠΟΛΥ μεγάλη τάση στη πλειοψηφία. Έχω συνεργαστεί με έλληνες που ήταν και γαμώ αλλά και πολύ ικανοί, ωστόσο στη πλειοψηφία τους και ιδικά σε ομαδικό περιβάλλον έχουν μικρή σχέση με τον επαγγελματισμό. Η θα τους ελέγχεις και θα τους συμπεριφέρεσαι άγρια ή θα είσαι το θύμα,  όταν είναι εξαρτημένοι από εσένα γίνονται παναγίες. Από την άλλη ένας λαός πχ όπως οι γερμανοί ή οι βρετανοί είναι εξαιρετικά τυπικοί και ψυχροί επαγγελματίες, όπου δεν υπάρχουν πολλά προσωπικά αισθήματα, ότι δίνεις παίρνεις (πάντα μιλάμε για πλειοψηφίες και τάσεις). Δεν υπάρχει εκεί η νοοτροπία του βαρύμαγκα αλλά του ανταγωνιστικού επαγγελματία. Κάποιοι είναι επιθετικοί ή απαιτητικοί ακόμη και όταν τους ελέγχεις αλλά με πολύ διαφορετικό επαγγελματικό τρόπο και όχι κομπλεξικό ή εγωιστικό ή ξεροκέφαλο. Εγώ προσωπικά σε όλες τις συνεργασίες μου φέρομαι με τον ίδιο τρόπο, επαγγελματικά, ψυχρά, ακριβοδίκαια και απαιτητικά αλλά μου αρέσει να βοηθάω κιόλας και να δίνω ευκαιρίες άμα αξίζει. Ποτέ δεν έχω υπάρξει υβριστικός ή είρωνας ακόμη και όταν είχα καλούς λογούς να είμαι και σε περιπτώσεις πολλοί ικανών συνεργατών μπορώ να κάνω τα κλειστά μάτια και να δείξω ανοχή χωρίς να βάλω το αίσθημα μπροστά εκτός αν δεν υπάρχει επιλογή και πρέπει να μπει τάξη. Υβριστικός έχω υπάρξει μόνο σε συνεργασίες με Έλληνες αλλά και Γάλλους(η πιο άθλια ράτσα όλων), σε όλες αυτές τις περιπτώσεις δεν έφταιξα. Δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ έξυπνο να είσαι υβριστικός ή οτιδήποτε κακό, είναι δείγμα χαμηλής νοημοσύνης, κανείς δεν κερδίζει τίποτα με αυτό, ωστόσο δε πρέπει και να το ανέχεσαι.

Μπορεί να μην είμαι προγραμματιστής αλλά στο αντικείμενο που ασχολήθηκα πολλοί με προσέγγισαν για να πάρουν πληροφορίες και έχω εργαστεί και ως coach, ουδέποτε δε τόλμησα να φερθώ με αγένεια ή με τρολ σε άσχετους και πίστεψε με δε ξέρεις για το ΠΟΣΟ άσχετους μιλάω. Τους άσχετους τους αγαπάω περισσότερο από όλους. Ίσως είναι ο χαρακτήρας μου έτσι αλλά μου αρέσει να βοηθάω και τον χειρότερο όλων, δε το κάνω για να παριστάνω τον καλό αλλά το θεωρώ πιο έξυπνο και μου δίνει χαρά.  Ποτέ δε πρόκειται να αποθαρρύνω και να μειώσω κανέναν ακόμη και αν είναι η χειρότερη περίπτωση και αυτή τη νοοτροπία έχουν και οι ξένοι σε ΜΕΓΑΛΗ αντίθεση με τους έλληνες. Είναι δείγμα υψηλής νοημοσύνης να βοηθάς και να βρίσκεις λύσεις για τον άλλον. Ο έξυπνος παίρνει χαρά και αναγνώριση από τη βελτίωση των άλλων και τα πραγματικά κατορθώματα του ενώ ο καθυστερημένος παίρνει αναγνώριση από τη προσωρινή ψεύτικη βελτίωση της αυτοεκτίμησής του που προέρχεται από τη μείωση και ξεπεσμό όλων των άλλων. Πολλοί από όσους πανάσχετους βοήθησα πήραν μπρος και πετύχανε στο αντικείμενο. Δεν θα είχε γίνει αυτό αν απλά έβγαζα τη χολή μου στη μάπα τους για να το παίξω μάγκας, το οποίο θα με έδειχνε και ως κτήνος από τι στιγμή που αυτοί με σέβονται. Το ίδιο ακριβώς θα έκανα και αν ήμουν προγραμματιστής και φυσικά άλλοι προγραμματιστές(ξένοι κυρίως) έχουν κάνει με εμένα.

Επί του θέματος, η απάντηση σου ήταν καλή, άρα λες ότι ουσιαστικά υπάρχει μεγάλο χάσμα μεταξύ μοναχικής εργασίας και εταιρίας και η εταιρία δρα ως εναλλακτικός καθοδηγητής για τη βελτίωσή σου όπου μπορείς να εργάζεσαι κιόλας αλλά σε πιο χαμηλό επίπεδο όσο μαθαίνεις. Μάλιστα μόνος θες 5 χρόνια για να αποδώσεις....όλα αυτά είναι πολύ σημαντικά, εγώ στο μυαλό μου νόμιζα ότι είναι το ίδιο πράμα μόνος ή μη απλά πίστευα ότι υπάρχουν διαφορές στις υπηρεσίες που δίνεις στο κάθε τομέα αλλά φυσικά και η ανάγκη για προώθηση όταν είσαι μόνος που μπορεί να έκανε κάποιον να προτιμήσει τη λύση της εταιρίας. Μακάρι να υπήρχε ένας καλός οδηγός για όλα αυτά.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Επί του θέματος, η απάντηση σου ήταν καλή, άρα λες ότι ουσιαστικά υπάρχει μεγάλο χάσμα μεταξύ μοναχικής εργασίας και εταιρίας και η εταιρία δρα ως εναλλακτικός καθοδηγητής για τη βελτίωσή σου όπου μπορείς να εργάζεσαι κιόλας αλλά σε πιο χαμηλό επίπεδο όσο μαθαίνεις. Μάλιστα μόνος θες 5 χρόνια για να αποδώσεις....όλα αυτά είναι πολύ σημαντικά, εγώ στο μυαλό μου νόμιζα ότι είναι το ίδιο πράμα μόνος ή μη απλά πίστευα ότι υπάρχουν διαφορές στις υπηρεσίες που δίνεις στο κάθε τομέα αλλά φυσικά και η ανάγκη για προώθηση όταν είσαι μόνος που μπορεί να έκανε κάποιον να προτιμήσει τη λύση της εταιρίας. Μακάρι να υπήρχε ένας καλός οδηγός για όλα αυτά.

Ούτε εγώ έχω/είχα εμπειρία από εταιρίες. 

Δεν εννοώ ότι θες 5 χρόνια για να αποδώσεις, αλλά 5 χρόνια για να φτάσεις στο σημείο/επίπεδο να είσαι ανταγωνιστικός. Με ό,τι και αν ασχολείσαι μόνος σου (web development ή με δικές σου εφαρμογές) πρέπει να είσαι ανταγωνιστικός (σε αρκετές περιπτώσεις με όλους απ΄ όλο τον κόσμο).  Για να είσαι ανταγωνιστικός πρέπει κάτι να κάνεις καλύτερα, όχι μόνο πρέπει να τα έχεις συνδέσει όλα, αλλά και να τα κάνεις καλύτερα από άλλους που έχουν φτάσει σε αντίστοιχο επίπεδο. Διαφορετικά, γιατί να σε προτιμήσουν (για να αναλάβεις project ή να προτιμήσουν τις εφαρμογές σου);  Στην εταιρία θα παίρνεις το μισθό σου και δε χρειάζεται να είσαι super σε γνώσεις. Σιγά σιγά ξεκινάς. Θα βοηθάς σε συγκεκριμένα σημεία. Μόνος σου, θα πρέπει να τα κάνεις και να τα ξέρεις όλα.

Τα 5 χρόνια πάντως είναι δικός μου υπολογισμός (γράφω κατά τη γνώμη μου παραπάνω), βάσει της δικής μου εμπειρίας συνυπολογιζόμενου του γεγονότος ότι (θα) είσαι αυτοδίδακτος και ξεκινάς σχεδόν από το μηδέν. Δεν είμαι αυτοδίδακτος (έχω αντίστοιχες σπουδές εννοώ), οπότε καλύτερα να σου απαντήσει ένας αυτοδίδακτος που ειδικεύεται στο web development. Αν και κατέχω τον κύριο "πυρήνα" των γλωσσών/τεχνολογιών και του web development, ασχολούμαι κυρίως με «παραδοσιακό» προγραμματισμό. Στον "παραδοσιακό" προγραμματισμό πάντως, θεωρώ ότι είναι λίγα τα 5 χρόνια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτοδιδακτος στο web front/back (javascript) μου πηρε 1 χρονο περιπου με 8~10 ωρες διαβασμα την ημερα ( ενω παραλληλα εφτιαχνα ενα project δικο μου με αυτα που μαθαινα σε αυτο το ~10 ωρο) μεχρι να βρω δουλεια με εναν αξιοπρεπη μισθο και οχι τον βασικο.

Αυτη τη στιγμη υπαρχει τεραστια ελλειψη σε React devs, ή εργαζονται ολοι καπου και δεν κουνιουνται ή οσοι υπαρχουν δεν ειναι seniors. Εδω και 20-25 μερες εχουμε αγγελια ακομα και για remote και οτι μας στελνουν δεν εχουν τις ικανοποιτικες γνωσεις, οι πιο πολλοι παντως δειχνουν διαθεση να κατσουν να διαβασουν.

Στις ΗΠΑ που ψαξαμε ζητανε $2000 τις 40 ωρες/βδομαδα για freelancer, ειναι αλλιως εκει βεβαια τα πραγματα.

Για μενα ειναι μεγαλο ρισκο να ανοιξεις εταιρια αυτη τη στιγμη, υπαρχει τεραστιος κορεσμος στο επαγγελμα και για να μπεις στο παιχνιδι πρεπει να εχεις να δειξεις πραγματα πριν σε εμπιστευτουν κατι που θελει χρονο. Δεν χρειαζεται να ειναι γνωστες εταιριες, αλλα να μην ειναι και το κομμωτηριο ή ο γιατρος της γειτονιας, να ειναι κατι χρηστικο (web app). Ας μην συζητησουμε για τον εξτρα συνεταιρο, το κρατος.

Αντε και την ανοιγεις, αντε και παιρνεις 3 τζιμανια, η δουλεια δεν θα ερθει μονη της, θα ριξεις χρημα στην διαφημιση, θα ερθει ο αλλος στο site, θα δει αδειο portfolio, θα παει στον επομενο.

Αμα γουσταρεις τρελα, βρες μια ιδεα και μπες σε ευρωπαϊκα προγραμματα χρηματοδοτησης. Τρεχουν διαρκως και αμα εχεις ακρες θα κανεις ενα καλο φακελο, αλλα θελει χρονο και υπομονη. 

Κανε κατι με το γραψιμο σου, ειναι λες και διαβαζουμε ανεμοστροβιλλο, ενα συνοθυλευμα σκεψεων σου (απο τη μια στην αλλη και ξανα μανά πισω-μπρος) με παραγραφους 4 χιλιομετρα και δεν διαβαζεται με τιποτα.

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/12/2018 στις 9:27 ΜΜ, Predatorkill είπε

Το σκατο εχει φτασει στη καλτσα, ψαχνω ηδη για αλλη δουλεια.

Σταματηστε τη γη να κατεβω.

περα απο το τρολαρισμα, αφου λες δε γουσταρεις να προγραμματιζεις, γιατι ανοιγεις ολοκληρο σεντονι; Μετα κραζετε τον defacer που σας τα χωνει στα ισια. Ρε τι εχουν δει τα ματια μας εδω μεσα.

Παω να ανοιξω ενα θεμα στο μπλα μπλα αν ειναι ασφαλες επαγγελμα η ιατρικη αλλα δε μ αρεσουν τα αιματα και με πνιγουν οι γραβατες.

giphy.gif?cid=4bf119fc5c06d7755461325659

Δεν ειναι αναγκαστικο να μπορεις τα αίματα για να γίνεις γιατρός.

Στη σχολή θα δεις μερικά σιχαμερά πράγματα (που αν το ηξεραν ίσως να μην επελεγαν αυτην τη σχολή) αλλά στην ειδικότητα οι περισσότεροι επιλεγουν πιο ας το πω soft κατευθυνσεις (παθολογια, παιδιατρικη κτλ). Δεν πανε ολοι με το ονειρο να γινουν νευροχειρουργοι.

 

Επεξ/σία από xaerialtwistx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Δεν ειναι αναγκαστικο να μπορεις τα αίματα για να γίνεις γιατρός.

Στη σχολή θα δεις μερικά σιχαμερά πράγματα (που αν το ηξεραν ίσως να μην επελεγαν αυτην τη σχολή) αλλά στην ειδικότητα οι περισσότεροι επιλεγουν πιο ας το πω soft κατευθυνσεις (παθολογια, παιδιατρικη κτλ). Δεν πανε ολοι με το ονειρο να γινουν νευροχειρουργοι.

Γι αυτο εβαλα και τις γραβατες μεσα, γι αυτους που ειναι πιο σοφτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, aizensama24 είπε

πρώην progamer είμαι

 Τι ακριβώς είναι ο progamer; 

1 ώρα πριν, Predatorkill είπε

Στις ΗΠΑ που ψαξαμε ζητανε $2000 τις 40 ωρες/βδομαδα για freelancer, ειναι αλλιως εκει βεβαια τα πραγματα.

Αυτό είναι σαν να λέμε 1200€/μήνα στην Ελλάδα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Αυτη τη στιγμη υπαρχει τεραστια ελλειψη σε React devs, ή εργαζονται ολοι καπου και δεν κουνιουνται ή οσοι υπαρχουν δεν ειναι seniors. Εδω και 20-25 μερες εχουμε αγγελια ακομα και για remote και οτι μας στελνουν δεν εχουν τις ικανοποιτικες γνωσεις, οι πιο πολλοι παντως δειχνουν διαθεση να κατσουν να διαβασουν.

Καλή φάση ακούγεται όλο αυτό, πολεμάτε ξέρω γω σαν ομάδα, είστε δεμένοι. Το κοινωνικό στοιχείο από κοντά απλά δε συγκρίνετε με τίποτα, να προσπαθείτε όλοι μαζί, να βοηθάει ο ένας τον άλλον, να έχετε κοινούς rivals κτλ. Μου έχουν λείψει αυτά και πρέπει να έχουν πολύ από αυτό το στοιχείο αυτοί οι κλάδοι.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vadou είπε

@defacer Να κεράσω ή θα φέρεις το δικό σου; 😛
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

flit.jpeg.1bfb5c9be44f8cc654869098b3c7b115.jpeg

Αν δεν έχεις τίποτα χρήσιμο να προσφέρεις επειδή προφανώς είσαι άσχετος με τι συζήτηση για να μη πω γενικά, απλά πάρε δρόμο από το θέμα μου, υπάρχουν άλλοι που βοηθάνε εδώ. Θα τα είχα παρατήσει προσωπικά αλλά τώρα παίρνω καλές απαντήσεις που μου είναι χρήσιμες. Σε ένα σοβαρό forum θα είχε φάει delete το spam σου και εσύ permanent ban πριν καν καταλάβεις τι έγινε.  Όσον αφορά το συγκεκριμένο αντικείμενο θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις πάνω σου κάτι που θα σε απελευθέρωνε από τη μίζερη και ανούσια ύπαρξή σου ή ακόμη καλύτερα  να το χώσεις σε ένα συγκεκριμένο μέρος του σώματος σου όπου θα σε κάλυπτε προσωρινά μέχρι να έρθει ο ήρωας σου ο defacer να σε ολοκληρώσει. Δε χρειάζεται να βγάζεις τις υποσυνείδητες ανάγκες σου στο θέμα μου. 

Θα πρότεινα αν υπάρχει moderator σε αυτό το αχούρι, να κάνει delete όλα τα spam posts(και τα δικά μου) και να αφήσει ότι προσφέρει αξία, και να ρίξει ένα ωραίο  ban στα σπαμέρια έστω temporary. Η συζήτηση είχε πάρει ωραία τροπή και τώρα καταστρέφεται πάλι από καθυστερημένους.

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας προσπαθήσω να απαντήσω κάτι σε όλα αυτά...

Με το coding δε σε κόβω να το έχεις, ούτε να το βρεις ποτέ. Αν βαριέσαι στα πρώτα tutorials, αστο. Το web γίνεται πιο πολύπλοκο κάθε μέρα, αν το ξεκίνημά σου ήταν 10-15 χρόνια πριν θα ήταν κάτι πιο εύκολο. Με το design επίσης δεν καταλαβαίνω αν το έχεις. Κι εκεί θέλει γνώσεις, δεν είναι ό,τι κάτσει ή ό,τι φαίνεται όμορφο, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Αν κατάλαβα καλά, τελικά δεν είσαι πιτσιρικάς, οπότε το ενδεχόμενο να σπουδάσεις κάτι σχετικό δεν παίζει (?) Με γνωριμίες IRL δεν κατάλαβα πόσο καλά τα πας,  γνωρίζεις κόσμο του χώρου;

Προφανώς, μην ελπίζεις πως αν ανοίξεις απλά μια επιχείρηση "web design" online με ένα ωραίο site και περιμένεις να πετύχει, πως κάτι τέτοιο θα γίνει κιόλας. Το 2000 αυτά.
Freelance στην Ελλάδα είναι δύσκολη δουλειά, θέλει καλή δικτύωση και γνωριμίες.
Μισθωτός σε καλή εταιρία έχει απαιτήσεις (χωρίς κάποιο πτυχίο; χωρίς - το κυριότερο - ταλέντο που μπορείς να το αποδείξεις; που πας;)
Αγγελίες για remote work σε καλές εταιρίες μην τις κοιτάς καν. Δεν τους κάνεις.
Αγγελίες για remote work σε εταιρίες πιο ό,τι να ναι, ξέρω γω, θέλει προσοχή και εκεί ανταγωνίζεσαι και τους ασιάτες.
Γενικά οι απαιτήσεις είναι ανεβασμένες, να ξέρεις. Εκτός αν πας για intern κάπου. Γιατί για junior παίρνουν είτε φρέσκους πτυχιούχους ή γνωστούς. Young people are 🔥.

Το μόνο που μπορεί να το σώσει είναι να είσαι κάποιου είδους genius σε marketing / promotion / social media ώστε να μπορείς να υποστηρίξεις ή να τρέξεις κάποια "δουλειά" στο χώρο αυτό.
Αλλά... άν διαβάζεις πως το web θα πεθάνει και σε βάζει σε σκέψεις.... κάτι μου λέει πως κι εκεί ... δε το χουμε και πολύ.

Τελικά καταλήγω με την περίπτωσή σου πως το μόνο σχετικό που θα μπορούσες να κάνεις θα ήταν να μάθεις να δουλεύεις 1-2 CMS και 3-4 plugins και να στήνεις sites έτσι. Να μην αγγίζεις κώδικα. Άντε να μάθεις λίγο css. Κακή συμβουλή όμως, υπάρχουν νομίζω εκατοντάδες γραφεία που σου φτιάχνουν sites των 300 ευρώ, και το θεωρώ και λίγο μίζερο (αν είσαι προγραμματιστής βέβαια, γιατί αν είσαι άσχετος μπορεί να σου φανεί και συναρπαστικό ξέρω γω.) Mπορείς όμως να πιάνεις και παλιά sites, να τα αναβαθμίζεις, να τα συντηρείς, να τα διαχειρίζεσαι, υπάρχουν διάφορες δουλειές που δεν είναι web development ή actual design. Πρέπει να έχεις 10άδες πελάτες συνεχώς όμως για να ζήσεις από κάτι τέτοιο. Αν έχεις τέτοιες προοπτικές, γιατί όχι, δεν θέλει και μεγάλο κεφάλαιο, εώς καθόλου. Θέλει χρόνο όμως. (Και πάλι, κακή συμβουλή, δε το πιστεύω καν πως το πρότεινα αυτό, but who knows...)

Αν έχεις πιο grande σχέδια, γιατί δε γυρνάς στο προηγούμενο πεδίο, το gaming? Την εμπειρία σου εκεί πως θα μπορούσες να την εξαργυρώσεις; Δουλειές δεν υπάρχουν εκεί που δεν είναι development? Testing? Promotion?

Tip: το forum εδώ είναι για όλους. Προσπάθησε να παρακολουθήσεις το thread και θα δεις πως γράφεις 1) πολλά 2) κάπως ανακατεμένα 3) ορισμένα ακραία πράγματα που δεν γίνεται να μην σε τρολάρει κανείς. Φιλικά, σου προτείνω με ό,τι κι αν ασχοληθείς να φροντίσεις να διαβάσεις και να κατανοήσεις πολύ καλά και το context και τις λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SeaLion είπε

Τελικά καταλήγω με την περίπτωσή σου πως το μόνο σχετικό που θα μπορούσες να κάνεις θα ήταν να μάθεις να δουλεύεις 1-2 CMS και 3-4 plugins και να στήνεις sites έτσι. Να μην αγγίζεις κώδικα. Άντε να μάθεις λίγο css. Κακή συμβουλή όμως, υπάρχουν νομίζω εκατοντάδες γραφεία που σου φτιάχνουν sites των 300 ευρώ, και το θεωρώ και λίγο μίζερο (αν είσαι προγραμματιστής βέβαια, γιατί αν είσαι άσχετος μπορεί να σου φανεί και συναρπαστικό ξέρω γω.) 

Tip: το forum εδώ είναι για όλους. Προσπάθησε να παρακολουθήσεις το thread και θα δεις πως γράφεις 1) πολλά 2) κάπως ανακατεμένα 3) ορισμένα ακραία πράγματα που δεν γίνεται να μην σε τρολάρει κανείς. Φιλικά, σου προτείνω με ό,τι κι αν ασχοληθείς να φροντίσεις να διαβάσεις και να κατανοήσεις πολύ καλά και το context και τις λεπτομέρειες.

Ας αφήσω τα υπόλοιπα που είπες, βγάζεις μία ειρωνεία γενικά η οποία είναι άκυρη(αφού δεν αναλύεις τι εννοείς) αλλά έστω προσθέτεις κάποιο  ενδιαφέρον value, οπότε θα είμαι σοβαρός. Το κάνεις να φαίνεται λες και το "pro" freelance web design ή το corporate web design είναι κλάσεις ανώτερα σε εισόδημα από ότι να φτιάχνεις απλά sites με wordpress και έτοιμα templates.

Πρώτα από όλα να πω ότι δεν με χαλάει καθόλου ως βοηθητικό πλάνο να μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο και έχω δει πολλούς που το κάνουν για 100ε+ το site. Έχω δει και άλλους που έχουν βγάλει ΠΟΛΛΑ με αυτό το τρόπο το χρόνο. Υπάρχει ένα εύλογο ερώτημα όμως, στο εξωτερικό ίσως οι μισθοί είναι παχουλοί στην εταιρία που δουλεύεις, ωστόσο οι μισθοί στην Ελλάδα πόσο να είναι, 800-1000ε ξερω γω?

Πως γίνεται να είναι πιο μίζερο να φτιάχνεις απλές σελίδες μόνος σου με wordpress όταν βγάζεις περισσότερα λεφτά με ΠΟΛΥ λιγότερο κόπο? δηλαδή εσύ που είσαι ικανός σε αυτό το πράμα, πόσα βγάζεις για κάθε σελίδα που φτιάχνεις μόνος σου? επίσης πόσα σε πληρώνει η εταιρία που δουλεύεις στην Ελλάδα? Επίσης στο CMS business η ικανότητα σου με UI/UX δε μπορεί να κάνει διαφορά στη τελική τιμή? δεν είναι εφαρμόσιμα κάποια από αυτά τα concepts με wordpress και έτοιμα templates? 

Τέλος πάντων, δεν είναι η προταιρεότητά μου ένα cms business γιατί έχει πολύ μικρό scalability, ωστόσο δεν θα με χάλαγε να μπορώ να το κάνω άμα χρειαστεί ή ξέρω γω να με κάνει πιο ικανό στη διαχείριση τις σελίδας μου. Έχω λύσει τις απορίες μου με developing, θα το εκτιμούσα όποιος μου απαντάει να επικεντρωθεί στο design. Έχω δει πολλά με τούτο και δε κατανοώ τπτ, κάποιοι δουλεύουν μόνο με adobexd/figma/photoshop, άλλοι κάνουν και code.

Δε ξέρω καν τις προοπτικές του σε εταιρίες στην Ελλάδα ή πόσα πρέπει να ξέρει κάποιος για να δουλέψει μόνος του ή σε εταιρία και πόσα χρόνια θέλει, το χειρότερο είναι ότι δε ξέρω πως να κάνω practise. Τι πρέπει να μελετήσω πρώτα και ποιος είναι καλύτερος τρόπος?

Τέλος να πω, ότι τίποτα ακραίο δεν είπα χωρίς να με προκαλέσανε πρώτα, αν υπήρχε κάποιος moderator να κάνει delete το spam και το τρολ, το επίπεδο της συζήτησης θα ήταν άψογο, προφανώς κάποιοι κάνουν trash το θέμα μου, ε μη περιμένουν ότι εγώ θα τους απαντήσω με ευγένεια, καταλαβαίνω κάποιος να κάνει ένα αστείο ή να πει κάτι offtopic αλλά κάποιοι εδώ μέσα τρολάρουν ανεγκέφαλα και spamaroun, αυτή είναι δουλειά του moderator, όχι δική μου. Αν ο moderator ήταν αυστηρός δεν θα το κάνανε.

 

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...