Προς το περιεχόμενο

Αισθάνεστε οικονομική ασφάλεια ως web designers? είναι εύκολη η εύρεση εργασίας για κάποιον μέτριο coder στο διαδίκτυο?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, ajaxmonkey4hire είπε

Do you expect anyone here to know your personal circumstances better than you do?

If your  answer is NO, as it should, your initial question becomes pointless.

I'm afraid you are being an askhole. I would gladly answer concrete questions in regards to technology and market demands though.

Δεν υπάρχει ούτε ένα πράμα σε αυτές τις ερωτήσεις που να επηρεάζεται με οποιοδήποτε τρόπο από εμένα ή τη ζωή μου. Όλες αυτές οι ερωτήσεις έχουν μία απάντηση. Try harder trolhole.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι ερωτήσεις που κάνεις δεν έχουν καμία συνάφεια. Σαν να θέλω εγώ να γίνω μάγειρας και να ρωτάω τη μια για τους μισθούς και την άλλη για το τι υλικό χρησιμοποιούν στα τραπεζομάντηλα. Έχεις μαύρα μεσάνυχτα απο το αντικείμενο κι έχεις αρπάξει πέντε πράγματα από εδώ κι από εκεί τα οποία στο κεφάλι σου είναι τελείως μπερδεμένα. Και τι περιμένεις να σου πούμε; Αν έχουμε ασφάλεια στην δουλειά μας; Ο καθένας εδώ μέσα κάνει κάτι διαφορετικό. Σε τι ακριβώς θα σου χρησιμεύσει αν εγώ στα 45 μου έχω λύσει το οικονομικό μου πρόβλημα όταν είμαι 20 χρόνια μεγαλύτερος από εσένα και με τριάντα χρόνια εμπειρία στον χώρο;

Επίσης, μην χρησιμοποιείς συνέχεια αγγλικούς όρους γιατί και η κουβέντα γίνεται πιο δύσκολη και η δική σου άγνοια πιο εμφανής καθώς 9/10 φορές τις χρησιμοποιείς με λάθος τρόπο. Ενδεικτικά, δεν υπάρχει επάγγελμα UI. UI λέγεται το user interface το οποίο είναι αφορά το εκάστοτε μέσο για το οποίο σχεδιάζεις (desktop, mobile, web).

Και τέλος πάντων, για να τελειώνει αυτή η περιττή κουβέντα, ένας senior προγραμματιστής στην Google από γνωστούς που έχω καθαρίζει μισό εκατομμύριο το χρόνο από μισθό και bonus, χώρια τα δικαιώματα των μετοχών. Αφού γουστάρεις τόσο πολύ το αμέρικα κι είσαι κι έξυπνος ιδού πεδίον δόξης λαμπρό. Λογικά, αυτά τα λεφτά σε καλύπτουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Δεν υπάρχει ούτε ένα πράμα σε αυτές τις ερωτήσεις που να επηρεάζεται με οποιοδήποτε τρόπο από εμένα ή τη ζωή μου. Όλες αυτές οι ερωτήσεις έχουν μία απάντηση. Try harder trolhole.

Ρώτησες:

Αναφορά σε κείμενο

Έχει η εταιρία κάποιο μεγάλο πλεονέκτημα αν δουλεύεις για αυτήν εκεί που είναι αντί από το web? 

Αυτό δεν έχει καμία σχέση με τα "Personal Circumstances" σου;  Έχεις τον χώρο, την άνεση, την ησυχία, τις υποδομές, την πειθαρχία, τις γνώσεις και αυτοπεποίθηση να εργαστείς από το σπίτι σου και να τελειώσεις ένα project μόνος σου; Αυτό το ξέρεις εσύ και μόνο εσύ.

Υπάρχουν εταιρίες στην γειτονιά σου που προσφέρουν θέσεις IRL; Είναι επίπεδου που θα μπορούσες να αποκομίσεις γνώσεις από την εμπειρία; Και πάλι, αυτό το ξέρεις εσύ και όχι εγώ. Γιατί ρωτάς τετοιου είδους ερωτήσεις όπου, εκ φύσεως, την απάντηση μπορείς να την δώσεις μόνο εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, elorant είπε

Οι ερωτήσεις που κάνεις δεν έχουν καμία συνάφεια. Σαν να θέλω εγώ να γίνω μάγειρας και να ρωτάω τη μια για τους μισθούς και την άλλη για το τι υλικό χρησιμοποιούν στα τραπεζομάντηλα. Έχεις μαύρα μεσάνυχτα απο το αντικείμενο κι έχεις αρπάξει πέντε πράγματα από εδώ κι από εκεί τα οποία στο κεφάλι σου είναι τελείως μπερδεμένα. Και τι περιμένεις να σου πούμε; Αν έχουμε ασφάλεια στην δουλειά μας; Ο καθένας εδώ μέσα κάνει κάτι διαφορετικό. Σε τι ακριβώς θα σου χρησιμεύσει αν εγώ στα 45 μου έχω λύσει το οικονομικό μου πρόβλημα όταν είμαι 20 χρόνια μεγαλύτερος από εσένα και με τριάντα χρόνια εμπειρία στον χώρο;

Επίσης, μην χρησιμοποιείς συνέχεια αγγλικούς όρους γιατί και η κουβέντα γίνεται πιο δύσκολη και η δική σου άγνοια πιο εμφανής καθώς 9/10 φορές τις χρησιμοποιείς με λάθος τρόπο. Ενδεικτικά, δεν υπάρχει επάγγελμα UI. UI λέγεται το user interface το οποίο είναι αφορά το εκάστοτε μέσο για το οποίο σχεδιάζεις (desktop, mobile, web).

Και τέλος πάντων, για να τελειώνει αυτή η περιττή κουβέντα, ένας senior προγραμματιστής στην Google από γνωστούς που έχω καθαρίζει μισό εκατομμύριο το χρόνο από μισθό και bonus, χώρια τα δικαιώματα των μετοχών. Αφού γουστάρεις τόσο πολύ το αμέρικα κι είσαι κι έξυπνος ιδού πεδίον δόξης λαμπρό. Λογικά, αυτά τα λεφτά σε καλύπτουν.

Όλα όσα λες είναι άκυρα, ότι ρώτησα ήταν ξεκάθαρο και περιέγραφε τα πάντα και έχω καλούς λόγους που το ρώτησα που αφορούν εμένα και τις δικές μου δυνατότητες. Βγάζεις επίσης έναν κομπλεξισμό, ψάχνεις να βρεις πράγματα για να μου την πεις, πόσο κακός είμαι που δε ξέρω την ορολογία και το παίζω και μάγκας με τα αγγλικά ενώ εσύ ο γαμάο με 30 χρόνια πείρα ξέρω γω, που έχεις και φίλους στη google. Πήγαινε δες τη τσόντα σου να ανακτήσεις τη χαμένη αυτοεκτίμηση σου και μετά ξαναέλα.

 

22 λεπτά πριν, ajaxmonkey4hire είπε

Ρώτησες:

Αυτό δεν έχει καμία σχέση με τα "Personal Circumstances" σου;  Έχεις τον χώρο, την άνεση, την ησυχία, τις υποδομές, την πειθαρχία, τις γνώσεις και αυτοπεποίθηση να εργαστείς από το σπίτι σου και να τελειώσεις ένα project μόνος σου; Αυτό το ξέρεις εσύ και μόνο εσύ.

Υπάρχουν εταιρίες στην γειτονιά σου που προσφέρουν θέσεις IRL; Είναι επίπεδου που θα μπορούσες να αποκομίσεις γνώσεις από την εμπειρία; Και πάλι, αυτό το ξέρεις εσύ και όχι εγώ. Γιατί ρωτάς τετοιου είδους ερωτήσεις όπου, εκ φύσεως, την απάντηση μπορείς να την δώσεις μόνο εσύ;

Ρώτησα τι πλεονέκτημα έχει η εταιρία, όχι εγώ. Θα μπορούσες απλά να πεις, "το να δουλεύεις από κοντά σε εταιρία είναι καλύτερο διότι σε βοηθάει πολύ το περιβάλλον και υπάρχουν πολύ καλύτερες υποδομές, όπως επίσης θέλει να σε ελέγχει καλύτερα η εταιρία" Στο δικό μου το μυαλό που δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό, δε ξέρω πόσο σε επηρεάζει το περιβάλλον και τι παίζει γενικά. Με αυτό το τρόπο μου δίνεις να καταλάβω ότι υπάρχουν πολύ σημαντικά πλεονεκτήματα, τα οποία δικαιολογούν να πληρωθείς παραπάνω από κάποιον πολύ φθηνότερο με τις ίδιες γνώσεις από το διαδίκτυο.

Τέλος πάντων, έστω και έτσι απάντησες την ερώτηση.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την τσόντα ήταν αστείο. Το ότι το κατάλαβαν όλοι εκτός από εσένα και το έχεις επαναλάβει δύο φορές είναι ενδεικτικό της νοημοσύνης σου. Κι όχι δεν προσπαθώ να σου την πω γιατί είναι εμφανές ότι είσαι πιτσιρικάς οπότε δεν έχει και νόημα. Προσπαθώ να σου πω να ρωτάς πιο συγκεκριμένα πράγματα για να παίρνεις κι αντίστοιχα συγκεκριμένες απαντήσεις. Αλλά ούτε κι αυτό το καταλαβαίνεις. Το αν μια επιχείρηση έχει όφελος να σε προσλάβει ως εξωτερικό συνεργάτη ή όχι δεν είναι συγκεκριμένη ερώτηση. Υπάρχουν κάτι εκατομμύρια επιχειρήσεις, δεν ισχύουν τα ίδια για όλες.

Για την ιστορία, δεν είναι και τίποτα φοβερό να έχει κάποιος γνωστούς στην Google. Άμα περνάς την μισή σου μέρα στο Hacker News και μιλάς με κόσμο νομοτελειακά θα μιλήσεις και με κάποιον που δουλεύει εκεί μέσα. Ογδόντα χιλιάδες υπαλλήλους έχει, δεν είναι δα και δυσεύρετοι. Το ότι το εξέλαβες ως προσπάθεια επίδειξης μάλλον εσένα δείχνει ως κομπλεξικό κι όχι εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την εταιρία το πλεονέκτημα είναι ότι δεν χρειαζεται να σου προσφέρει χώρο και καρέκλα στο γραφείο. Αυτό όμως δεν έχει καμία σημασία για εσένα, εγώ τουλάχιστον επιλέγω αυτό που είναι καλύτερο για έμενα και όχι οπωσδήποτε και για την εταιρία. Δουλεύω λοιπον από το σπίτι και έτσι έχω να διανύσω δέκα μέτρα από το κρεβάτι στο γραφείο μου και όχι 65 μίλια. Πρέπει όμως να είσαι προσεκτικός με εταιρίες που προσφέρουν remote εργασία σε αρχάριους. Οι περισσότερες από αυτές είναι μικρά startups με αμφίβολα οικονομικά. Σοβαρές εταιρίες προσφέρουν remote εργασία μόνο σε άτομα έμπειρα και της εμπιστοσύνης τους ή σε temps για μη κρίσιμες και λιγότερο απαιτητικές δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, elorant είπε

 είναι εμφανές ότι είσαι πιτσιρικάς οπότε δεν έχει και νόημα.

Ευχαριστώ για το κομπλιμέντο, μου το έχουν πει και άλλοι ότι είμαι ακόμη παιδί. Τσάμπα στεναχωριέμαι κάθε χρόνο που περνάει ότι γερνάω, είμαι τουλάχιστον 20 χρόνια νεότερος από τους συνομήλικούς μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ajaxmonkey4hire είπε

 

Η Αμερική μου έμαθε ότι η μόνη ασυγχώρητη αμαρτία σε αυτόν τον κόσμο είναι η Βλακεία. Συγκρατούμαι εδώ μέσα διότι οι "Έλληνες" είστε κάπως ευαίσθητοι. Εμείς οι Αμερικανοί τα λέμε ωμά μεταξύ μας και αν ποτέ κάνεις τετοιου είδους ερωτήσεις σε Αμερικανούς επαγγελματίες ΙΤ θα εισπράξεις πολύ κορόιδεμα.

Τι να πω ρε φίλε, όποτε μιλάω ωμά με λένε αντικοινωνικό και με βλέπουν καχύποπτα, όποτε μιλάω ευγενικά βγάζουν τη χολή τους και με λένε ευαίσθητο. Δεν έχω βρει το σωστό voice για τους Έλληνες. Άμα θες να μιλήσουμε ωμά δεν έχω πρόβλημα, πρώην progamer είμαι οπότε το έχω τερματίσει το hobby, ελπίζω απλά να μη φάω ban και παρεξηγηθώ. Δε ξέρω τι αμερικανούς γνώρισες εσύ,αν και ότι περιγράφεις ακούγεται φυσιολογικό. Προσωπικά έχω γνωρίσει ΠΟΛΛΟΥΣ λαούς και συγκεκριμένα οι αμερικανοί πληροφορικάριοι ή προγραμματιστές είναι συγκλονιστικά ευγενικοί και intelligent. Σε κάνουν να νιώθεις ισάξιος τους.

Υπάρχει μία αλήθεια βέβαια μέσα σε όλα αυτά, είμαι αλλεργικός στην ελληνική κομπλεξική χολή, για αυτό 1000 φορές freelancing. CEO ή θάνατος. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Προσωπικά έχω γνωρίσει ΠΟΛΛΟΥΣ λαούς και συγκεκριμένα οι αμερικανοί πληροφορικάριοι ή προγραμματιστές είναι συγκλονιστικά ευγενικοί και intelligent.

Ευγενικοί είναι στον δρόμο ή αν σε βλέπουν για επίδοξο πελάτη. Στην δουλειά.... cut throat. Το κλίμα είναι άκρως ανταγωνιστικό και η αδυναμία ασυγχώρητη. Από την άλλη πλευρά βέβαια δεν κρατάει κάνεις φάκελο για πάντα. Υπάρχει και δεύτερη, και τρίτη, και τεταρτη ευκαιρία. Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του τα καταφέρνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aizensama24 είπε

πρώην progamer είμαι οπότε το έχω τερματίσει το hobby,

 

Και μετά απορείς γιατί σε τρολάρουν. Γιατί λες ψέματα σαν αυτό όλη την ώρα. Πέντε μηνύματα πιο πάνω έλεγες ότι δεν έχεις καμία επαφή με το αντικείμενο, τώρα λες ότι είσαι πρώην προγραμματιστής. Δεν είναι κακό να είσαι άσχετος, όλοι κάποτε άσχετοι ήμασταν. Το κακό είναι να κάνεις συνέχεια τον έξυπνο με ύφος κλαρινογαμπρού. Άστο αγόρι μου, πήγαινε παίξε με τις κούκλες σου γιατί μας κούρασες.

Είσαι ο κλασικός έλληνας αεριτζής. Παχιά λόγια κι από έργα ένα μύδι κι ένα φρύδι. Win or die, CEO ή θάνατος, όλα τα βαρύγδουπα που λένε κάτι άβγαλτα παιδάκια που νομίζουν ότι επειδή είδαν πέντε βίντεο στο youtube κι ένα sitcom τα έμαθαν όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

in b4 the lock :o

@aizensama24 δεν έχω να πω πολλά, έχω δηλαδή αλλά στο βρόντο θα πάνε so what's the point, οπότε το μόνο που θα πω είναι ότι η αντίληψή σου απέχει πολύ από την πραγματικότητα.
Πέρα από αυτό, καλή τύχη, ελπίζω να τον βρεις και εσύ το δρόμο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, elorant είπε

Και μετά απορείς γιατί σε τρολάρουν. Γιατί λες ψέματα σαν αυτό όλη την ώρα. Πέντε μηνύματα πιο πάνω έλεγες ότι δεν έχεις καμία επαφή με το αντικείμενο, τώρα λες ότι είσαι πρώην προγραμματιστής.

Κάποιος χρειάζεται γυαλιά, δε λέω programmer αλλά PRO-GAMER, προφανώς δεν θα είχα επαφή με "ωμότητες΄' αν ήμουν το πρώτο. (εφόσον δεν δούλευα σε καμία εταιρία στο κέντρο και έκανα μία ωραία freelance καριέρα). Ακόμη και η πληροφορία ότι σε τέτοια περιβάλλοντα γίνονται περίεργα ήταν χρήσιμη, οι αμερικανοί συνήθως έχουν μία επιθετικότητα αλλά είναι ανταγωνιστικού και όχι χολερικού ή abusive τύπου γιατί είναι επαγγελματίες, επίσης αν είσαι καλός σε αυτό που κάνεις δεν σε αδικούν ΠΟΤΕ, αντιθέτως πέρνεις σεβασμό, αυτό ισχύει σε ξένες χώρες γιατί είναι ανταγωνιστικοί αλλά όχι κομπλεξικοί και εκδικητικοί.

Το σημαντικό που κρατάω είναι ότι γίνονται "περίεργα" ακόμη και αν το αντικείμενο είναι intelligent τύπου. Υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά στην ελλάδα αν είσαι κάτι λιγότερο από CEO, συνήθως αυτό δεν είναι καλό και φυσικά και πολύ ικανός να είσαι δεν είναι σίγουρο ότι θα ανταμειφτείς για αυτά που δίνεις άλλα μόνο αν είσαι καλός σκλάβος και σε χονεύουν. φυσικά δεν έχω δουλέψει ποτέ σε ομαδικό περιβάλλον οπότε τι να πω? μπορεί να κάνω λάθος, αυτή την εντύπωση την έχω από άλλες εμπειρίες και πράγματα που έχω ακούσει και δει.

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...