Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει ελιτισμός στο Arch Linux?


becoming_I

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, elorant είπε

Γιατί έχει σημασία για σένα να πάει το optimus στο Linux; Για παράδειγμα εγώ θέλω το Visual Studio στο Linux γιατί αν αναπτύσσω web apps εκεί μειώνεται κατά πολύ το κόστος για hosting. Εσύ πάλι τι μετρήσιμο όφελος θα έχεις;

Αρχικα να ξεκινησουμε με το γεγονος οτι τα φορητα στις μερες μας εχουν πιασει μεγαλο μεριδιο της αγορας.Να συνεχισουμε με το γεγονος οτι αν εξαιρεσουμε τα φορητα που εχουν σκετη intel καρτα γραφικων τα υπολοιπα ειναι intel/ati ή intel/nvidia.Και αν υποθεσουμε οτι τα intel/ati ειναι αυτα που εχουν κυριως amd επεξεργαστες και οσο ναναι δεν παιζουν πολυ , αλλα περισσοτερο παιζουν φορητα με ιντελ επεξεργαστες αρα καποια υλοποιηση intel/nvidia τοτε καταληγουμε οτι τα φορητα που εχουν intel/nvidia ειναι παρα πολλααααα.

Παμε στο πρακτικο κομματι που ρωτας.Εγω προσωπικα (θελω να πιστευω και αλλοι που σκασανε λεφτα για ενα φορητο) , δεν θελω να χω ενα φορητο που η καρτα γραφικων του δεν θα δουλευει.Δηλαδη να περασω μια διανομη και να δουλευει σωστα μονο η ιντελ , ενω για την nvidia πρεπει να καταφυγω σε λυσεις bumbleblee , prime κλπ μαλακιες που πρεπει να ασχολεισαι με optirun , login/logout για να κανεις τις εναλλαγες των ενεργων καρτων κλπ.Ή στην τελικη να μου πει καποιος , χεσε την nvidia , δουλευε μονο με την ιντελ.Δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα.

Απο την αλλη , ναι την θελω την nvidia να λειτουργει , για παιχνιδια και για προγραμματα .Οπως εχω αναφερει σε προηγουμενα ποστς για κατι δουλειες που κανω , χρησιμοποιω 3d προγραμματα και photogrammetry προγραμματα.Η πλακα ειναι οτι μερικα απο αυτα λειτουργουν και σε λινουξ..natively.Αλλα θελουν καρτα γραφικων οπως και δηποτε.Ειδικα μερικα παιζουν μονο με cuda , αρα μονο με nvidia.Αρα οπως εχω ξαναπει οι καρτες γραφικων δεν ειναι μονο για παιχνιδια , αλλα και για δουλεια.

Και οταν με το που βγαζει την σειρα 20xx τρεχει αμεσως να βγαλει linux drivers , ενω με το optimus δεν εχει δειξει σημαδια να ασχοληθει εδω και κατι χρονια , με κανει να πιστευω οτι μαλλον δεν θα ασχοληθει ποτε , και ειναι τραγικο δεδομενου ποσα φορητα (χρηστες δηλ) , κυκλοφορουν εκει εξω με optimus γραφικα.

Θα μου πεις , μεινε με windows , ε εκει μενω..αναγκαστικα..αλλα αν υποστηριζοταν το optimus , θα ειχα φυγει χτες.Το 95% των πραγματων που κανω στα windows το κανω και στο λινουξ και ακομα καλυτερα.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pmav99 είπε

πχ;

Agisoft photoscan , πλεον ονομαζεται metashape. Εχει linux client εξαρχης , οπως μπορεις να δεις εδω.Δεν το χρησιμοποιω πολυ τελευταια , αλλα το θεμα ειναι οτι δουλευει σε λινουξ.Και θελει καρτα γραφικων αλλιως δεν κανεις δουλεια.Υπαρχουν και αλλα photogrammetry προγραμματα που τρεχουν σε λινουξ αλλα ειναι open-source και πολυ κατωτερα...

Απο Autodesk , δεν νομιζω να περιμενουμε να βγαλει ποτε το 3ds max σε λινουξ , μιας και πλεον θελει να προωθησει το Maya για το οποιο υπαρχει λινουξ client.Νομιζω υπαρχει πακετοποιημενο και στο AUR.
Aπο 3d sculpting , το 3d coat εχει λινουξ client οπως φαινεται και εδω.
Και τελος χρησιμοποιω που και που καποια προγραμματα για 3d printing οταν χρειαζεται να τυπωσουμε κατι σε εκτυπωτη καλουμπας και εκει σχεδον ο,τι χρησιμοποιω παιζει λινουξ.
Cura slicer , simplify3d slicer.Αυτα δεν χρειαζονται τοσο την καρτα γραφικων για υπολογισμους κλπ , αλλα κυριως για να διαχειριζονται τα 3d models στο viewport...


Αυτα ειναι μερικα απο τα προγραμματα που χρησιμοποιω , που χωρις καρτα γραφικων δεν κανεις δουλεια.Θελω να καταληξω οτι υπαρχουν εξειδικευμενα προγραμματα που εχουν μικρη ή μεγαλη παρουσια στο λινουξ , αλλα χωρις σωστους drivers της καρτας γραφικων , απλα καθεσαι στα windows.Δεν ειναι μονο για παιχνιδια οι gpu...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mphxths είπε

@becoming_I

Μολις δοκιμασα το archlabs σε ενα vm.Νομιζω ηρθε η ωρα για EOL για το σκριπτ σου :)

Κρίμα και ότι έλεγα να σε κάνω επίτιμο beta tester 😂😂😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Κρίμα και ότι έλεγα να σε κάνω επίτιμο beta tester 😂😂😂

Αν παραπανω εγραψες "κριμα και οτι ελεγα να σε πληρωνω για να κανεις beta testing" , τοτε να το συζητησουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mphxths είπε

Αν παραπανω εγραψες "κριμα και οτι ελεγα να σε πληρωνω για να κανεις beta testing" , τοτε να το συζητησουμε :)

Αααααα τωρα διάλεξες στρατόπεδο 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συνηθιζω να γραφω σε φορουμ σημερα ομως θα κανω μια εξερεση. Διαβασα το νημα και το βρηκα διασκεδαστικο.
Ξεκινισα πριν 11 χρονια με debian sid και περασα 10 χρονια με αυτο οντας πολυ ευχαριστημενος! Την προηγουμενη χρονια και βλεποντας πως εξελισονται τα πραγματα το χωρο του linux μετακομισα σε opensuse tumbleweed και ειμαι επισεις πολυ ευχαριστημενος. Ολο αυτο το διαστημα συντηρουσα μηχανακια (για χαβαλε) με οτι διανομη μπορει κανεις να σκεφτει.

Γεγονοτα
1. Το linux με την υποστιριξη εταιριων-κολοσων εξελισετε τοσο γρηγορα που η κοινοτητα αδυνατει να ακολουθησει (δειτε τα commits).
2. Η κοινοτητα ειναι χρησημη για να δινει βημα σε προτζεκτ που για καποιο λογο δεν προσελκυουν το ενδιαφερων των εταιριων για υποστηριξη, αν στην πορεια αποδειχτουν χρησημα υιοθετουνται.
Συμπερασμα
Το linux οπως ειναι σημερα ειναι ΤΕΛΕΙΟ!

Στο θεμα
Καταρχην τι ειναι ελιτισμος μιας κοινοτητας? Ειναι μια κοινοτητα η οποια πρωτα σε ''μαλωνει'' σου κανει θεωρια για ''ορθες και λαθος πρακτικες'' και μετα ασχολητε (αν ασχοληθει) με το θεμα.
ARCH GENTOO DEBIAN εχουν ελιτιστικες κοινοτητες (κατα φθηνουσα σειρα), υπαρχει η εντυπωση οτι κανουν κατι μαγικο (?) ζουν για να σου την πουν (?) δε το καταλαβα ακομα. Οταν καποιος ρωτησει κατι πρωτα τον προσβαλλουν και μετα ασχολουντε με το θεμα. Το ιδιο προβλημμα υπαρχει και σε πιο μικρες διανομες οπως το voidlinux (ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΔΙΑΝΟΜΗ) το οποιο εχει μετρημενους χρηστες.
Παντως μακραν την χειροτερη κοινοτητα την εχει το ARCH (το οποιο και σαν διανομη δεν εκτιμω, αλλα μικρη σημασια εχει αυτο)!

Καποιος φιλος εγραψε οτι στο adslgr τα καναλια arch gentoo ειναι τα πιο ενεργα, ισχυει, του θυμιζω ομως οτι πριν 10 χρονια ολες οι διανομες ηταν εξισου ενεργες.
Τοτε της μοδος ηταν το GENTOO (ηταν και ειναι μεγαλο σχολειο) την λεγανε σε ολους τους αλλους, τοσο μεγαλη την ειχανε! Μετα μοδα εγινε το ARCH οι ιδιοι τυποι (...με τα 3 ποδαρια) μεταναστευσαν σε νεο λιμανι και παλι τα ιδια .. μαθημα .. μαθημα...
Με τα πολλα μειναν μια χουφτα, μπορει βεβαια να ταν μια χουφτα αλλα τα ποδια ηταν 3!!! Τι να πεις (?) παιδια της χουφτας!!!
Το ιδιο πανω κατω εγινε σε ολα τα φορουμς (στο ινσομνια οχι τοσο, για αυτο αλωστε καταδεχομαι και να απαντησω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pik62200 είπε

Το linux οπως ειναι σημερα ειναι ΤΕΛΕΙΟ!

Δεν ξερω αν το λες ειρωνικα ή αν το εννοεις πραγματικα , αλλα ... ουτε καν.Ασχετως αν αυτα που διαβασεις εκει σαν προβληματα ισως δεν φτασουν ποτε να μας επηρεασουν , ειναι υπαρκτα , μερικα πολυ σοβαρα , και μερικα μας επηρεαζουν.Ειναι μακραν απο τελειο , τοσο σε ουσια , οσο και σε εμφανιση , κατευθυνση κλπ κλπ.

Oσο για τον ελιτισμο , δεν θελω να ξαναμιλησω , τα εχω πει χιλιαδες φορες..απο ο,τι βλεπω το εχεις καταλαβει και συ οτι υπαρχει ελιτισμος..αρα περιττο να επεκταθουμε..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οχι δεν ειναι ειρωνικο, επετρεψε μου να εξηγησω

για τη χρηση του ως σερβερ δε νομιζω να διαφωνει κανεις οτι ειναι ιδανικο

για τη χρηση του ως workstation εξαρτατε, υπαρχουν εταιριες που τρεχουν workstations σε SLED και Red Hat Enterprise Linux Desktop (Red Hat Enterprise Linux Workstation)

για home user ... τελειο!

για την χρηση του σε εξειδικευμενα task (πχ τοπογραφοι, γραφιστες κ.α.) υστερει

 

με το αρθρο που εβαλες δεν ασχολουμε.. οταν βλεπει προβληματα σε wifi/printers τι να ασχοληθω, επισεις πολλα απο τα προβλημματα που αναφερουν αφορουν αρχιτεκτονικη υποσυστηματων (so what?) κοινως θελει να δει προβλημματα... βλεπει προβλημματα

 

 

 

 

Επεξ/σία από pik62200
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pik62200 είπε

κοινως θελει να δει προβλημματα... βλεπει προβλημματα

Αρα λες οτι τα προβληματα ειναι φανταστικα , τα κατεβασε απο το μυαλο του?Επειδη εσυ κολησες στο wifi/printers?Ποιος τα γαμει αυτα?
Υπαρχουν σημαντικοτερα προβληματα , π.χ. με τον Xorg/wayland και τους drivers nvidia/amd. Mε το audio subsystem.Power saving σε φορητα?Αστεια πραματα.
Εχουμε τον Xorg 15 χρονια να μας πρηζει τα @@ , και ξαφνικα ξεκινανε τον wayland που μετα απο 10 χρονια αναπτυξης σε τι φαση βρισκεται ?Να δουλευει μονο στο gnome/gdm σωστα και στα υπολοιπα ουτε για πλακα.Και στο gnome , με την βοηθεια Χ απο πισω...και φυσικα δεν παιζει με nvidia driver (τον κλειστο..οχι τον ανοιχτο)...δηλ εχουμε να φαμε τον Χ για πολλα χρονια ακομα στην μαπα.
Δεν θελω να μιλησω για graphics drivers γιατι μου ναι δυσκολο να γραφω και να κλαιω ταυτοχρονα :)
Και περα απο ολο αυτο το χαος που συμβαινει σε διαφορους τομεις..εχεις και τον ελιτισμο.Αυτους που θελουν την διανομη προεκταση του πουλιου τους.Που την προοριζουν για τους λιγους και τους μαγκες και τους χακερς..που εχουν πεισει τον εαυτο τους οτι πρεπει να ζησουν ολη την υπολοιπη ζωη τους με console και tiling DE και το να ακουμπησουν ποντικι ειναι ιεροσυλια που τιμωρειται με ....φορματ :) Γιατι ο χακερ δεν θελει gui...δεν θελει ευκολιες..Στα windows ομως ολοι θελουν ευκολιες και gui..και χακερς και ξε-χακερς...

Και μετα βγαινει ο Λινους και λεει "το λινουξ το εφτιαξα για desktop pc , για home using".Ναι οκ πεταχτηκαν καποιοι εδω μεσα και λενε..οκ αλλαξανε τα δεδομενα , το λινουξ βασιλευει αλλου..σε σερβερς σε κινητα κλπ.Κανεις δεν ειπε το αντιθετο...οταν ομως ο ιδιος ο κατασκευαστης του λεει οτι το εφτιαξε για desktop pc και σε αυτον τον τομεα απετυχε..κατι ειναι και αυτο.
Και η πλακα ειναι οτι δικαιολογησε την αποτυχια αυτην στο γεγονος οτι το λινουξ δεν ερχοταν προεγκατεστημενο στα καινουργια pc/laptops , οποτε ο κοσμος μαθαινε στα windows και προφανως δεν ειχε την ορεξη και σε πολλες περιπτωσεις ουτε τις γνωσεις να αρχισει να ξηλωνει τα windows και να περναει λινουξ.Εχει δικιο αλλα δεν ηταν αυτος ο λογος που απετυχε το λινουξ στα desktop.

Παντα ελεγα οτι ο πλουραρισμος στις διανομες και η ελλειψη κοινης κατευθυνσης ειναι μπουμεραγκ...και πλακωναν ολοι και μου λεγανε..οτι ειναι καλο να χουμε επιλογες..και μπλα μπλα μπλα μπλα..
Και σε προσφατη συνεντευξη τι ειπε ο Λινους?Το λινουξ απετυχε γιατι στις διανομες υπαρχει κατακερματισμος και καμμια κοινη κατευθυνση και καποια στιγμη πρεπει να βγει καποια εταιρια μπροστα και να βαλει καποια στανταρντς...Σωπα ρε Λινους ! Σοβαρα?Εμενα περιμενες να στα πω ? :)

Και γιατι υπαρχει κατακερματισμος ?Ελλειψη κοινης κατευθυνσης?Γιατι η καθε διανομη θεωρει μαγκια να χει το δικο της κοινο...ειμαι arch..ειμαι elite user...εγκατασταση με το χερι ...ειμαι gentoo guru , διδασκω λινουξ σε ολους..ειμαι διανομη σχολειο...καντε compile μεχρι να σβησει ο ηλιος...ειμαι ubuntu θελω να χω δικο μου display server.Και ασχολειται η καθε διανομη και ο καθε πικραμενος προγραμματιστης , να φτιαχνει 100αδες πραγματα για τον καθε τομεα...και καταληγουμε με 500 DEs , 10000 διανομες , και ολοι προσπαθουν να ανακαλυψουν τον τροχο ξανα και ξανα αρκει να χει ο τροχος την δικη τους υπογραφη και ..υφος..και δεν μαζευονται ολοι μαζι να λυσουν τα σοβαρα προβληματα που δεν ειναι φανταστικα οπως νομιζεις εσυ.Απλα καθονται και ασχολουνται με μαλακιτσες...που και αυτες τις μαλακιτσες δεν τις "εξελισσουν"..Υπαρχουν bugs που κλεινουν 10ετια και ακομα υπαρχουν...

Προβλεπω (το χω ξαναγραψει) οτι στο μελλον θα μεινουν 3-4 βασικες διανομες (με εταιριες απο πισω) και καποιες ελαχιστες σοβαρες based σε αυτες τις 3-4 διανομες.Οι αλλες θα εκλειψουν/σταματησουν γιατι πλεον δεν θα χουν user base ή δεν θα υπαρχουν οι ποροι (χρημα , προγραμματιστες ,κλπ) να τις εξελιξουν. 

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τιποτα δεν ερχεται χωρις κοστος φιλε μου, ο πλουραλισμος των διανομων δινει την ευκαιρια και το εδαφος να αναπτυχθουν προτζεκτ (απο τα οποια πολλα οι εταιριες δε θα τα ενεκριναν) εχει ομως το κοστος της πολυδιασπασης, της σπαταλης εργατοωρων (μια και καποια απο αυτα τα προτζεκτς θα εγκαταληφθουν ειτε διοτι δεν εχουν αξια ειτε για αλλους λογους) και γενικοτερα μιας πιο αργης αναπτυξης. Τωρα εσυ το κοστος αυτο το βλεπεις μεγαλο εγω οχι, ειναι απλα θεμα εκτιμησης τπτ παραπανω. Επιπλεων εγω δεχομαι το κοστος αυτο με το αντιδωρο του πλουλαλισμου εσυ παλι οχι, εδω ειναι θεμα προτημησεων. Επισης στη δικη σου εκδοχη θα πρπεπι να μας δειξεις ποιος θα κανει την επιλογη που θα παει η βαρκα.

Οσο αφορα της διανομες και το μελλον τους συμφωνουμε, ακομα και σημερα μετρημενες ειναι, το 90% ειναι remaster. Παντως θεωρω οτι και στο μελλον θα συνεχισουν να υπαρχουν μεγαλες κοινοτηκες διανομες (4-5), αλλα το βαρος τους (να επιρεαζουν την κατευθυνση της αναπτηξης) συνεχως θα ελλατωνεται. 


Οσο αφορα τα πλροβλημματα που βλεπεις (pulseaudio/xorg/wayland etc) επαναλαμβανω ειναι θεματα αρχιτεκτονικης. ΔΕΝ ΑΦΟΡΟΥΝ τον τελικο χρηστη αμεσα. Δες το OS σας services
μπορει για server                                                                                      ναι
μπορει για workstation σε μεγαλο εταιρικο περιβαλλον    ναι
μπορει για home user                                                                             ναι
μπορει για gaming                                                                                   οχι (ακομα)
μπορει για εξειδικευμενες εφαρμογες                                      οχι
Μια χαρα ειμαστε.

Επεξ/σία από pik62200
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...