Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει ελιτισμός στο Arch Linux?


becoming_I

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, imitheos είπε

β) Κάγκουρες μέλη της κοινότητας. Αυτό το ανέφερα τις προάλλες και σε ένα νήμα του adslgr.

Ναι αυτοι οι χρηστες υπαρχουν.Που απλα χωρις κοπο θελουν λυση στο προβλημα τους.Ακομα και εδω στο ινσομνια υπαρχουν καθημερινα τετοιοι.
Εδω λοιπον εγω , εσυ ο παραπερα αν εχει ορεξη να βοηθησει το κανει , αν οχι δεν το κανει και χεστηκε αν ο καγκουρας βρει λυση , αν παρατησει την διανομη του επειδη δεν ελυσε το προβλημα του και πηγε σε αλλη ή αν γυρισε στα windows.
Στο φορουμ ομως μιας διανομης , αυτο ειναι χασουρα , αν δεις την μεγαλη εικονα.Χανουν πελατες...Θα μου πεις στα @@ τους...μην ξαναπλατιασω γιατι χρειαζονται οι διανομες (ολες , οχι μια συγκεκριμενη) πελατεια..νομιζω το καταλαβαινεις και συ.

1 ώρα πριν, imitheos είπε

Συμφωνώ ότι το επιχείρημα "απαντάται σε servers" δεν είναι από μόνο του σημάδι σταθερότητας αλλά μην το απορρίπτεις γενικά. Όντως υπάρχουν servers που δουλεύουν μια χαρά με Arch και με όποια άλλη διανομή θέλεις. Τώρα αν θα ήταν πιο εύκολη η δουλειά του sysadmin με άλλη διανομή συμφωνώ ότι ίσως να ήταν.

Mια χαρα θα δουλευε το Arch σε σερβερ , καρασταθερο και καρα-bleeding του κερατα , αλλα καταληγουμε στην τελευταια προταση σου , θα ειναι πονοκεφαλος για τον sysadmin να κοιταει τα καθημερινα updates...ποιο να κανει , τι θα πειραχτει , κερνελ , χτισιματα modules κλπ...

1 ώρα πριν, imitheos είπε

Όπως σου είπε και ο pmav99, όλες οι διανομές έχουν λόγο ύπαρξης αλλιώς δεν θα είχαν χρήστες.

To χω ξαναπει , και εναν χρηστη να εχει μια διανομη , εχει καποιον διεστραμμενο λογο να υπαρχει.Απο την αλλη δεν πρεπει να βλεπουμε ποσους χρηστες εχει μια διανομη π.χ. 1 , 100 , 10000.Αλλα πως αυξομειωνονται αυτοι με την παροδο του χρονου.Και που πανε.
Οταν ο κοσμος παραταει το Arch , και παει σε αλλες και ειδικα σε arch-based (manjaro,antergos , κλπ)  , ε κατι γινεται λαθος εκει περα στο arch.Mπορει να φταινε οι καγκουρες που λεγαμε , μπορει να φταιει και ο ελιτισμος και ο αποτομος/αυστηρος/προσβλητικος ισως τροπος αντιμετωπισης των νεων χρηστων , που ενω καποιοι σιγουρα θαναι οι καγκουρες αλλοι ειναι απλοι χρηστες που ψαχνονται σε ενα καινουργιο λειτουργικο.

1 ώρα πριν, imitheos είπε

Είναι σαν να σου έλεγα ότι έχεις arch μόνο και μόνο για να καυχιέσαι ότι έχεις Arch και ότι είστε οι vegan της linux κοινότητας που καυλώνουν να λένε στους πάντες "έχω arch".

Προσωπικα δεν εχω τετοια κολληματα.Μην σου πω οτι και ubuntu βαζω χωρις ντροπες.Αυτο το AUR ομως ειναι μεγαλη υποθεση :)

1 ώρα πριν, imitheos είπε

Υπάρχει κόσμος που γράφει στο gentoo forum ότι ήρθε στο gentoo από το arch λόγω της πολύ καλύτερης κοινότητας.

Aλλο ελιτισμος , αλλο δεν εχω τροπους.Αλλο να πεις σε καποιον "φιλαρακι αυτο που ρωτας εχει χιλιοειπωθει , ψαξε σε παρακαλω στο φορουμ ή στο γοογλε και θα βρεις την απαντηση.hint ψαξου προς τα εκει". Kαι αλλο να ακουει τα καντηλια του λινους :)

1 ώρα πριν, imitheos είπε

Ο καθένας μας έχει διαφορετικές ανάγκες για αυτό και υπάρχουν 4000 διανομές.

Δεν ειναι ακριβες αυτο.Τι εννοω.Εχουμε 80% ολοι τις ιδιες αναγκες απο ενα λειτουργικο.Να λειτουργει σωστα το μηχανημα μας με αυτο.Το υλικο μας.Καταλαβαινεις πως το λεω.
Το 20% ειναι τα προγραμματα που χρησιμοποιει ο καθενας μας.Απο αυτα τα περισσοτερα ειναι κοινα και μερικα ειναι εξιδεικευμενα.
Αν το παρουμε λοιπον πολυ πρακτικα ...τα windows καλυπτουν τις αναγκες μας.Αν οχι απολυτως , σε πολυ μεγαλο βαθμο.Σε τετοιο βαθμο που το να λειτουργει καποιος λινουξ αυτην την στιγμη δεν εχει κανενα πρακτικο νοημα.
Αρα η χρηση του λινουξ , αν αφαιρεσουμε ενα πολυ μικρο/ελαχιστο ποσοστο καποιων που δεν καλυφτηκανε πραγματικα απο τα windows , ειναι χρηση για να καλυψη οχι αναγκες , αλλα βιτσια :)
Γιατι καποιος γουσταρει να παραμετροποιει το λειτουργικο του μεχρι αηδιας.Γιατι θελει να νοιωσει ελιτιστης/χακερ (ναι υπαρχουν τετοιοι...kali linux λεγεται η διανομη τους :) ) .Γιατι ειναι φανατικοι open source τυποι.Γιατι μισουνε τον bill gates για καποιον λογο που μπορουν να σκεφτουν κλπ.

Με τετοιες λοιπον λογικες , δεν χτυπας τα windows.Θα πει καποιος λινουξ user , δεν θελουμε να τα χτυπησουμε.Και ομως.Αν θες να πιασεις πιτα στο desktop κομματι , πρεπει να τα χτυπησεις.Και με ολα αυτα που εχω αναλυσει κατα καιρους και δεν ξαναγραφω γιατι μερικοι εκνευριζονται , δεν γινεται δουλεια.
Εβλεπα πριν μηνες μια προσφατη συνεντευξη του λινους , που ελεγε τα κλασικα , οτι το λινουξ το εφτιαξε για desktop λειτουργικο , οτι το diversity δεν βοηθαει οτι πρεπει να υπαρξει στανταροποιηση απο τις εταιριες που βγαζουν τις διανομες (προφανως μιλαει για τις σοβαρες/μεγαλες διανομες) κλπ κλπ.Στο τελος εκανε και πλακα , νταξ λεει μετα απο 20 χρονια ειμαστε σε καλο σημειο , αντε στα επομενα 20 να εξελιχθουμε και αλλο , πιο σωστα.Ενταξει αν το διασκεδαζει ο Λινους , εμενα δεν μου πεφτει λογος :)

1 ώρα πριν, imitheos είπε

Συγχαρητήρια σε όποιον είχε το κουράγιο να κάτσει και να διαβάσει όλο το κατεβατό μου

Ευχαριστω :)

---------------------Αντε να ευθυμησουμε και λιγο--------------------

Πριν κανα δυο μηνες ρε ημιθεε , λεω να βαλω σε VM , gentoo.Ξερεις , να νοιωσω καπως...βασιλιας..πρωτος..γκουρου..χακερ...μην τα ξαναλεμε..με καταλαβαινεις :)
Παιρνω το installation guide αγκαλια και παω βημα βημα...Περναω τα βασικα βηματα και φτανω στο σημειο που επιλεγεις DE και openrc/systemd κλπ.
Ε αφου ειχα δωσει πορους στο VM λεω παω για ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ και επιλεγω gnome 3 / systemd.

Οσο ειδες εσυ το VM μου με το gentoo να δουλευει , αλλο τοσο το ειδα και γω :) Απο ο,τι καταλαβα κατι γαμηθηκε με το profile του systemd..κατι δεν δουλεψε καλα...τεσπα..ειχε την πλακα του..για οσο κρατησε...κατι ωρες δηλ :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mphxths είπε

Αν το παρουμε λοιπον πολυ πρακτικα ...τα windows καλυπτουν τις αναγκες μας.Αν οχι απολυτως , σε πολυ μεγαλο βαθμο.Σε τετοιο βαθμο που το να λειτουργει καποιος λινουξ αυτην την στιγμη δεν εχει κανενα πρακτικο νοημα.

Ναι δεν διαφωνώ ότι, στις περισσότερες τουλάχιστον των περιπτώσεων, καλύπτουν όλες τις ανάγκες.

Ποτέ όμως το πρόβλημά μου δεν ήταν το τι δεν μπορούν να κάνουν τα windows.

Το πρόβλημα ήταν ότι κάνουν από μόνα τους ή και με αναγκάζουν να κάνω πράγματα που δεν θέλω ή δεν έχω την όρεξη να κάνω.

Επεξ/σία από dimitris459
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, dimitris459 είπε

Το πρόβλημα ήταν ότι κάνουν από μόνα τους ή και με αναγκάζουν να κάνω πράγματα που δεν θέλω ή δεν έχω την όρεξη να κάνω.

Περα απο τις σκιωδεις λειτουργιες , ολες οι αλλες πρωτοβουλιες που παιρνουν τα windows , τις παιρνουν γιατι αναγνωριζουν οτι εχουν και αδαεις μη-τεχνικατζες χρηστες.
Εχουν πιασει εναν μεσο ορο χρησης , σου λεει τι πρεπει να προρυθμισουμε..αυτα..παρτα.Ο τεχνικος χρηστης ή αυτος που ξεφευγει απο τον μεσο ορο χρησης , θα κανει τις προσαρμογες του.

Θα μπορουσε καλλιστα να υπαρχει κατι αναλογο και στο λινουξ.Υπαρχει μεχρι εναν βαθμο σε καποιες διανομες π.χ. ubuntu,fedora,opensuse,debian , που σου παρεχουν καποια γραφικα εργαλεια για ευκολη διαχειριση και καποια προρυθμισμενα πραγματα οπως και προεγκατεστημενες εφαρμογες.
Εχω δει διανομες ,που εχουν κανει πολυ καλη δουλεια στο τι "μπορει" να χρειαζεται ενας χρηστης.Εχουν πεσει διανα ρε παιδι μου.Αυτα που ηθελα να ρυθμισω με την εγκατασταση σε μεγαλο βαθμο ειχε προνοησει η διανομη για μενα.Καποιες αλλες ηταν στα κουτουρου..βαλε πραμα ετσι για το μπουγιο και ρυθμισεις που βολευουν καποιον developer προφανως , και οχι τον χρηστη.
Αλλες ...ολα με το χερι :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να πάω τον υπολογιστή χεράκι-χεράκι μέχρι το σημείο που με εξυπηρετεί, παρά να έχω τον skynet μέσα στο σπίτι μου να αποφασίζει για μένα (βλέπε forced updates στα 10) :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, οι προεπιλογές είναι μεγάλο θέμα συζήτησης.

Όπως έγραψα παραπάνω, χρησιμοποιώ Kubuntu, το οποίο πάντα κουβάλαγε τι φήμη ότι είναι βαρύ και απαιτητικό σε πόρους.

Σ' αυτά τα πλαίσια πριν καμιά τριετία άρχισαν είτε να απενεργοποιούν διεργασίες, είτε ακόμα και να αφαιρούν τα σχετικά πακέτα, τα οποία έπρεπε να εγκαταστήσεις μόνος σου.

Έτσι έφτασαν στο αστείο φαινόμενο οι προεπισκοπήσεις να είναι απενεργοποιημένες και να πρέπει να τις ενεργοποιήσεις από τις ρυθμίσεις, για τα δε αρχεία βίντεο να εγκαταστήσεις και το σχετικό πακέτο.

Μα είναι γελοίο, μιλάμε για μια entry level διανομή και περιμένεις από τον χρήστη να ψάξει να βρει τις ρυθμίσεις των προεπισκοπήσεων και ακόμα χειρότερα να εντοπίσει το σωστό πακέτο thumbnailers για εγκατάσταση;

Μπορώ να φανταστώ την απελπισία στα μάτια του νεοεισερχόμενου...

Ας μην σχολιάσω ότι κάποια στιγμή αναβάθμισαν τον dolhpin αλλά το αντίστοιχο software για τα previews, αν και υπήρχε θυμήθηκαν να το πακετάρουν κανένα χρόνο μετά, κοινώς είτε τα έβαζες από tarballs, είτε previews γιοκ !

Επεξ/σία από dimitris459
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Oxygene είπε

Καλύτερα να πάω τον υπολογιστή χεράκι-χεράκι μέχρι το σημείο που με εξυπηρετεί, παρά να έχω τον skynet μέσα στο σπίτι μου να αποφασίζει για μένα (βλέπε forced updates στα 10) :)

facebook , instragram , twitter , emails , κινητο (location , gps κλπ) , βιομετρικα στοιχεια στο κινητο , χρηση πιστωτικων/χρεωστικων καρτων , καμερες στους δρομους , spyware στα firmware των δισκων , cookies , personalized ads και η λιστα συνεχιζεται στο απειρο.

Αν εσυ πιστευεις οτι μονο το λειτουργικο σου ειναι αυτο που σε παρακολουθει ή οτι εχεις αποφυγει την παρακολουθηση μεχρι τωρα, σου εχω νεα που λενε και στην Αμερικη :)
Αν δεν χρησιμοποιεις τιποτα απο τα παραπανω , τοτε εχεις καποιο σοβαρο προβλημα καταδιωξης ή εισαι serial killer/κατασκοπος/εγκληματιας :)

Το πιο πιθανο λοιπον ειναι οτι εχεις πολλαπλα ηλεκτρονικα ιχνη και εχεις φακελωθει πολλαπλως εδω και πολυ καιρο οπως ολοι μας.Δεν μπορουμε να το αποφυγουμε τελειως.Να το μειωσουμε ναι.Αλλα μην φτανουμε και στα ακρα.Πες απλα οτι γουσταρεις να παραμετροποιεις το συστημα σου , που ειναι το πιο φυσιολογικο , οπως θελουμε ολοι μας και ασε κατα μερος τα περι κατασκοπειας :)

Οσο για τα forced updates...στα xp/7 ειχαμε την ευχερια να μην κανουμε τα updates..το λειτουργικο τιγκα στις τρυπες..γινοταν η μαλακια κλαιγοταν ο χρηστης.Για να προφυλαξει τον χρηστη , σου επιβαλλει τα updates..παλι κλαιγεται ο χρηστης.Απο πουθενα δεν μπορει να μας πιασει η microsoft.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, mphxths said:

facebook , instragram , twitter , emails , κινητο (location , gps κλπ) , βιομετρικα στοιχεια στο κινητο , χρηση πιστωτικων/χρεωστικων καρτων , καμερες στους δρομους , spyware στα firmware των δισκων , cookies , personalized ads και η λιστα συνεχιζεται στο απειρο.

Αν εσυ πιστευεις οτι μονο το λειτουργικο σου ειναι αυτο που σε παρακολουθει ή οτι εχεις αποφυγει την παρακολουθηση μεχρι τωρα, σου εχω νεα που λενε και στην Αμερικη :)
Αν δεν χρησιμοποιεις τιποτα απο τα παραπανω , τοτε εχεις καποιο σοβαρο προβλημα καταδιωξης ή εισαι serial killer/κατασκοπος/εγκληματιας :)

Το πιο πιθανο λοιπον ειναι οτι εχεις πολλαπλα ηλεκτρονικα ιχνη και εχεις φακελωθει πολλαπλως εδω και πολυ καιρο οπως ολοι μας.Δεν μπορουμε να το αποφυγουμε τελειως.Να το μειωσουμε ναι.Αλλα μην φτανουμε και στα ακρα.Πες απλα οτι γουσταρεις να παραμετροποιεις το συστημα σου , που ειναι το πιο φυσιολογικο , οπως θελουμε ολοι μας και ασε κατα μερος τα περι κατασκοπειας :)

Οσο για τα forced updates...στα xp/7 ειχαμε την ευχερια να μην κανουμε τα updates..το λειτουργικο τιγκα στις τρυπες..γινοταν η μαλακια κλαιγοταν ο χρηστης.Για να προφυλαξει τον χρηστη , σου επιβαλλει τα updates..παλι κλαιγεται ο χρηστης.Απο πουθενα δεν μπορει να μας πιασει η microsoft.

Η λέξη κλειδί σε όλα αυτά που ανέφερες είναι συναίνεση. Είναι τελείως διαφορετικό να συναινείς στο δώσιμο προσωπικών δεδομένων σε πηγές που γνωρίζεις ότι εξ ορισμού θα τα εκμεταλλευτούν για διαφημιστικούς σκοπούς, για διευκόλυνση του χρήστη ή για λόγους εθνικής ασφάλειας (καλά σ'αυτό γελάμε), και το να κλέβουν οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς σε ένα λειτουργικό για το οποίο πληρώνεις (και άρα έχει ήδη έσοδα η microsoft). 100% ασφάλεια δεν υπάρχει πουθενά, άρα με την λογική σου θα έπρεπε να αφήνουμε πόρτες και παράθυρα ξεκλείδωτα όλη μέρα κάθε μέρα.

Τα forced updates είναι η μεγαλύτερη μαλακία της ms μέχρι σήμερα (μαζί με το telemetry). Κι αν σε παλιότερα builds μπορούσες, έστω ανοίγοντας 5 διαφορετικά εργαλεία των windows (δηλαδή η καγκουριά της καγκουριάς) να απενεργοποιήσεις τα forced updates, εδώ και καιρό σου χει γκριζάρει κάποιες επιλογές για να μην μπορείς να τις αλλάξεις. Αν αυτό δεν λέγεται πουστιά τότε τι λέγεται; Το arch δεν είναι τέλειο, αλλά μου δίνει την επιλογή να κάνω updates όποτε ΕΓΩ θέλω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Oxygene είπε

Η λέξη κλειδί σε όλα αυτά που ανέφερες είναι συναίνεση.

Προφανως και δεν θελω να συναινω και δεν συναινω , αλλα δεν θα φαω την μιση μου ζωη να ψειριζω τα παντα να δω απο που και πως με παρακολουθουν.Στα εξωφθαλμα δεν θα συναινω , στα υπολοιπα , απλα κανω τον μαλακα ...δεν συναινω , αλλα προτιμω να φαω την ωρα μου καπου πιο εποικοδομητικα.Μην φτασουμε και στα ακρα.

9 ώρες πριν, Oxygene είπε

σε ένα λειτουργικό για το οποίο πληρώνεις

Πες μου οτι σου ξεφυγε αυτο :)

9 ώρες πριν, Oxygene είπε

Το arch δεν είναι τέλειο, αλλά μου δίνει την επιλογή να κάνω updates όποτε ΕΓΩ θέλω.

Προφανως και η ευελιξια στα updates στο arch και γενικως σε ολες τις λινουξ διανομες ειναι μεγαλυτερη , αλλα τι μου λες εδω?Οτι οταν σου βγαζει το arch οτι εχει updates δεν τα κανεις?Ετσι απο αντιδραση επειδη σου ειπε οτι εχει updates? :) Εκτος και αν μιλαμε για "κρατημενα" πακετα απο ενημερωση για χ,ψ λογους , μια χαρα τρεχουμε να κανουμε τις ενημερωσεις και συ και γω και ολοι.
Μονο στα windows γκρινιαζουμε για τα forced updates.Απλα δεν μας αρεσει που μας τα επιβαλλουν ε?Θελουμε το κουμπακι που να λεει "disable updates" για να νοιωσουμε ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ του λειτουργικου που ΔΕΝ πληρωσαμε ?Ενω στο λινουξ που παλι ΔΕΝ πληρωσαμε , οταν μας βγαζει τις ενημερωσεις , επειδη δεν μας τις επιβαλλει , νοιωθουμε καλα..ενω παλι τις κανουμε...εχουμε την επιλογη να μην τις κανουμε ξερω...
Ψυχολογικα ειναι ολα αυτα και το ξερεις..μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας...

Και γω δεν ειμαι υπερ του forced update αλλα καταλαβαινω κατα ενα μεγαλο μερος γιατι το κανει ...την λογικη δηλ πισω απο αυτο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 minutes ago, mphxths said:

Πες μου οτι σου ξεφυγε αυτο :)

https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/software/windows/Microsoft-Windows-10-Home-64-bit-Greek-DSP-KW9-00133.htm

Ναι ξέρω μπορείς να τα κατεβάσεις και να τα αφήσεις ανενεργοποιητα ή μπορείς να προμηθευτής φθηνά ένα κλειδί, επισήμως όμως free ΔΕΝ είναι.

45 minutes ago, mphxths said:

Προφανως και η ευελιξια στα updates στο arch και γενικως σε ολες τις λινουξ διανομες ειναι μεγαλυτερη , αλλα τι μου λες εδω?Οτι οταν σου βγαζει το arch οτι εχει updates δεν τα κανεις?Ετσι απο αντιδραση επειδη σου ειπε οτι εχει updates? :) Εκτος και αν μιλαμε για "κρατημενα" πακετα απο ενημερωση για χ,ψ λογους , μια χαρα τρεχουμε να κανουμε τις ενημερωσεις και συ και γω και ολοι.
Μονο στα windows γκρινιαζουμε για τα forced updates.Απλα δεν μας αρεσει που μας τα επιβαλλουν ε?Θελουμε το κουμπακι που να λεει "disable updates" για να νοιωσουμε ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ του λειτουργικου που ΔΕΝ πληρωσαμε ?Ενω στο λινουξ που παλι ΔΕΝ πληρωσαμε , οταν μας βγαζει τις ενημερωσεις , επειδη δεν μας τις επιβαλλει , νοιωθουμε καλα..ενω παλι τις κανουμε...εχουμε την επιλογη να μην τις κανουμε ξερω...
Ψυχολογικα ειναι ολα αυτα και το ξερεις..μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας...

Και γω δεν ειμαι υπερ του forced update αλλα καταλαβαινω κατα ενα μεγαλο μερος γιατι το κανει ...την λογικη δηλ πισω απο αυτο .

Δεν κατάλαβες. Ο λόγος που οι χρηστες δεν γουστάρουν τα forced updates δεν είναι από αντίδραση, αλλα από τον τρόπο που αυτά γίνονται. Τουτέστιν, κατεβάζουν gb δεδομένων και σου περιορίζουν το bandwidth χωρίς να το γνωρίζεις ακόμη κι αν έχεις επιλέξει metered connection. Φαντάζεσαι να έχει κάποιος όντως περιορισμένη σύνδεση on the go με ογκοχρέωση και να ξοδεύει υπέρογκα ποσα για forced updates; 'Η να έχεις ανοιχτές εργασίες στον υπολογιστή και να χάνονται δουλειές ωρών επειδή το λειτουργικό αποφάσισε εντελώς αυθαίρετα να κάνει επανεκκίνηση; Έπειτα είναι και τα προβλήματα που συχνά δημιουργούν τα τελευταία updates και δεν μιλάμε για πρόγραμμα insider preview αλλα για την επίσημη έκδοση που απευθύνεται στην πλειοψηφία του καταναλωτικού κοινού όπου δεν υπάρχει καμια δικαιολογία. Από που να αρχίσω και που να τελειώνω; Από hardware που σταματάει να λειτουργεί ή πλέον σέρνεται; Από αποτυχίες στην εγκατάσταση των updates για ανεξήγητους λόγους; 'Η μήπως από τις πρόσφατες ιστορίες για διαγραφή δεδομένων και για απενεργοποίηση κλειδιών σε νόμιμα περασμένα windows;
Σου ξαναλέω στο arch δεν είναι όλα ρόδινα αλλα κάνω updates οποτε εγώ γουστάρω, ούτε από αντίδραση ούτε γιατί ο ερμής έχει ανάδρομο τον πλούτωνα κλπ. κλπ. Βγήκαν καινούργιες εκδόσεις στα αγαπημένα μου προγράμματα και τις θέλω απεγνωσμένα; Πατάω update. 'Η βαριέμαι και δεν έχω τι να κάνω; Πατάω updates. Τη στιγμή που αποφασίζω εγώ.

Επεξ/σία από Oxygene
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Oxygene είπε

Ναι ξέρω μπορείς να τα κατεβάσεις και να τα αφήσεις ανενεργοποιητα ή μπορείς να προμηθευτής φθηνά ένα κλειδί, επισήμως όμως free ΔΕΝ είναι.

Το οτι δεν ειναι free , δεν παει να πει οτι τα εχουμε αγορασμενα , ειναι δυο διαφορετικες εννοιες..

Για το υπολοιπο με αναγκαζεις να υπερασπιστω τα windows και δεν το θελω..αλλα κουβεντα να γινεται.

2 ώρες πριν, Oxygene είπε

Τουτέστιν, κατεβάζουν gb δεδομένων και σου περιορίζουν το bandwidth χωρίς να το γνωρίζεις ακόμη κι αν έχεις επιλέξει metered connection.

Να πιασω το 1ο σκελος. gb δεδομενων?Μιλαμε για service packs? ή για τα 2-3 updates που βγαζει μια-δυο φορες τον μηνα?Γιατι αν μιλαμε για το 2ο , δεν μιλαμε για γιγα δεδομενων.Αν μιλαμε για το 1ο ποσες φορες τον μηνα γινεται?Α μια φορα τον χρονο και αν ε? :)
Αν δεν εχεις ζησει εποχες dialup , δεν εχεις νοιωσει τον "περιορισμο" του bandwith :) .Και ο τελευταιος χρηστης εχει adsl  *τουλαχιστον* , μην κοροιδευομαστε...Για καποια γιγα οταν βγει νεα εκδοση στα windows..
Για το τελευταιο δεν εχω γνωμη , δεν εχω metered connection στο πισι μου , οποτε δεν ξερω αν τηρει ή οχι την ρυθμιση να μην κατεβασει ενημερωσεις οταν βρισκεσαι σε τετοια.Αν οντως το κανει , προφανως και ειναι μαλακια.

2 ώρες πριν, Oxygene είπε

 'Η να έχεις ανοιχτές εργασίες στον υπολογιστή και να χάνονται δουλειές ωρών επειδή το λειτουργικό αποφάσισε εντελώς αυθαίρετα να κάνει επανεκκίνηση;

Aυτο γινοταν συχνα επι windows 7/vista κλπ.Εκεινη την εποχη.Εγω στα 10αρια βλεπω την εννοια των active hours.Αν δεν τηρει και αυτην την ρυθμιση...

Για τα υπολοιπα "προβληματα" που αναφερεις , δεν θελω να τα σχολιασω ενα-ενα.Στο 90% των περιπτωσεων ειναι προβληματικο hardware , ιοι (τσοντοσαιτς,cracks,κλπ) , απο μαλακιες των χρηστων , απο μαλακιες των drivers κλπ.Δεν λεω οτι ειναι το τελειο λειτουργικο αλλα μην τρεχουμε (γιατι αυτο κανουμε ολοι μας) να κατηγορησουμε τα 10αρια στο πρωτο προβλημα που μας τυχαινει.

2 ώρες πριν, Oxygene είπε

 'Η μήπως από τις πρόσφατες ιστορίες για διαγραφή δεδομένων

Και το bubblebee στο λινουξ ενα φεγγαρι εσβησε το /usr ολου του κοσμου.Ποιος πηρε την ευθυνη?Κανενας :)

Θελω να καταληξω , οτι κανενα λειτουργικο δεν ειναι τελειο , και ολα εχουν bugs , προβληματα και ατελειες.Για αυτο ο καθενας να χρησιμοποιει ο,τι τον βολευει.Δεν χρειαζεται να φανατιζομαστε , αυτο κανει αυτα , το αλλο ειναι για τα μπαζα...μπλα μπλα μπλα.Το να βρισκεται παντως μια εταιρια πισω απο ενα λειτουργικο ειναι πλεονεκτημα οπως και να το δεις.Ειτε μιλαμε για windows , ειτε λινουξ διανομη.Γιατι και στα windows πειραματοζωα ειμαστε , αλλα τουλαχιστον λες οκ , θα χω ενα υποτυπωδες support αν γαμηθει κατι , ή θα εξελιχθει το λειτουργικο , θα βελτιωθει κλπ κλπ .Στις λινουξ διανομες αν το καλοσκεφτεις , ειμαστε πειραματοζωα , χομπιστων :) Υπερ και κατα..στα 10αρια ολα αυτα που εγραψα , αλλα θα φαμε το telemetry της ζωης μας..στο λινουξ δεν θα σε παρακολουθει κανεις (σχετικο , deepin/ubuntu θυμιζω) , αλλα οκ η εξελιξη και η βελτιωση θαναι πιο αργη και πιο κατακερματισμενη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν πολλές διανομές με ευκολίες για νέους χρήστες οπότε καταλαβαίνω το νόημά του σαν meme αλλά δεν είναι και πολύ ταιριαστό το insanity wolf. Μπορεί να μιλάμε για κάποιο power user που έχει μεγάλη εμπειρία απλά δεν είχε μέχρι τώρα linux. Ειδικά αν έχεις όρεξη να ψαχτείς, τι κακό έχει το arch για κάποιον τέτοιο χρήστη;

Επεξ/σία από imitheos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2019 στις 10:26 ΜΜ, mphxths είπε

Το οτι δεν ειναι free , δεν παει να πει οτι τα εχουμε αγορασμενα , ειναι δυο διαφορετικες εννοιες.. 

Για το υπολοιπο με αναγκαζεις να υπερασπιστω τα windows και δεν το θελω..αλλα κουβεντα να γινεται.

Να πιασω το 1ο σκελος. gb δεδομενων?Μιλαμε για service packs? ή για τα 2-3 updates που βγαζει μια-δυο φορες τον μηνα?Γιατι αν μιλαμε για το 2ο , δεν μιλαμε για γιγα δεδομενων.Αν μιλαμε για το 1ο ποσες φορες τον μηνα γινεται?Α μια φορα τον χρονο και αν ε? :)
Αν δεν εχεις ζησει εποχες dialup , δεν εχεις νοιωσει τον "περιορισμο" του bandwith :) .Και ο τελευταιος χρηστης εχει adsl  *τουλαχιστον* , μην κοροιδευομαστε...Για καποια γιγα οταν βγει νεα εκδοση στα windows..
Για το τελευταιο δεν εχω γνωμη , δεν εχω metered connection στο πισι μου , οποτε δεν ξερω αν τηρει ή οχι την ρυθμιση να μην κατεβασει ενημερωσεις οταν βρισκεσαι σε τετοια.Αν οντως το κανει , προφανως και ειναι μαλακια. 

Aυτο γινοταν συχνα επι windows 7/vista κλπ.Εκεινη την εποχη.Εγω στα 10αρια βλεπω την εννοια των active hours.Αν δεν τηρει και αυτην την ρυθμιση...

Για τα υπολοιπα "προβληματα" που αναφερεις , δεν θελω να τα σχολιασω ενα-ενα.Στο 90% των περιπτωσεων ειναι προβληματικο hardware , ιοι (τσοντοσαιτς,cracks,κλπ) , απο μαλακιες των χρηστων , απο μαλακιες των drivers κλπ.Δεν λεω οτι ειναι το τελειο λειτουργικο αλλα μην τρεχουμε (γιατι αυτο κανουμε ολοι μας) να κατηγορησουμε τα 10αρια στο πρωτο προβλημα που μας τυχαινει. 

Και το bubblebee στο λινουξ ενα φεγγαρι εσβησε το /usr ολου του κοσμου.Ποιος πηρε την ευθυνη?Κανενας :)

Θελω να καταληξω , οτι κανενα λειτουργικο δεν ειναι τελειο , και ολα εχουν bugs , προβληματα και ατελειες.Για αυτο ο καθενας να χρησιμοποιει ο,τι τον βολευει.Δεν χρειαζεται να φανατιζομαστε , αυτο κανει αυτα , το αλλο ειναι για τα μπαζα...μπλα μπλα μπλα.Το να βρισκεται παντως μια εταιρια πισω απο ενα λειτουργικο ειναι πλεονεκτημα οπως και να το δεις.Ειτε μιλαμε για windows , ειτε λινουξ διανομη.Γιατι και στα windows πειραματοζωα ειμαστε , αλλα τουλαχιστον λες οκ , θα χω ενα υποτυπωδες support αν γαμηθει κατι , ή θα εξελιχθει το λειτουργικο , θα βελτιωθει κλπ κλπ .Στις λινουξ διανομες αν το καλοσκεφτεις , ειμαστε πειραματοζωα , χομπιστων :) Υπερ και κατα..στα 10αρια ολα αυτα που εγραψα , αλλα θα φαμε το telemetry της ζωης μας..στο λινουξ δεν θα σε παρακολουθει κανεις (σχετικο , deepin/ubuntu θυμιζω) , αλλα οκ η εξελιξη και η βελτιωση θαναι πιο αργη και πιο κατακερματισμενη...

Σωστά είναι όλα αυτά που λες, εκτός από ένα...Τα 10άρια ΕΙΝΑΙ άστα να πάνε, από θέμα Updates!!! Έχω βάλει 10άρια σε ένα PC γιατί πρέπει μια εφαρμογή να τρέχει τον SQLServerExpress και δυστυχώς όλη η υποστήριξη δίνει βάρος σε Windows, οπότε αντί να βάλω Windows Server που είναι πανάκριβα για επαγγελματική χρήση, έχω Windows 10 Professional. Όπως καταλαβαίνεις, θέλω να λειτουργούν 24/7. Αν χρειαστεί να γίνει επανεκκίνηση για κάποιο update, αυτή να την κάνω ΕΓΩ. Ε, σε πληροφορώ, 2 φορές έχει επανεκκινήσει μόνος του και τρέχουν πρωί - πρωί στο γραφείο να δουν τι συμβαίνει, γιατί δεν μπαίνει η εφαρμογή. Την 1 από τις 2 φορές μάλιστα, το upgrade "έσπασε" το RAID και το αντιληφθήκαμε εκ των υστέρων (αντί για 1, τους βλέπει πλέον σαν 2 ανεξάρτητους). Και για να στηθεί σωστά το raid πάλι, θέλει format, γιατί χάνονται όλα τα δεδομένα!!! Οπότε όχι, δεν είναι και ό,τι καλύτερο!!! Δεν τα πάω με τίποτα...

Δεν αγιοποιώ το Arch βέβαια, γιατί επειδή αναβαθμίζει τόνους πακέτων καθημερινά, αν το αφήσεις αρκετό καιρό πχ πάνω από μήνα ή κανένα εξάμηνο χωρίς update (όπως έκανα εγώ πχ στο laptop που είχα antergos και χρησιμοποιούσα μια στο τόσο), στην ουσία έχουν περάσει τόσα πολλά updates που είναι σαν να αναβαθμίζεις διανομή, το γίγα το έχεις σίγουρο!!! Αλλά έχεις πάντα το πιο φρέσκο...Ζυγίζεις και παίρνεις, στην τελική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...