Προς το περιεχόμενο

Asus prime x470 pro αποριες βοηθεια


Ronnie1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

 Εχει blind test το οποιο τεσταρει μνημες πιο πολυ. Αλλιως custom οπως ειπες με 12gb ραμ. Στα αλλα αλλαζω κατι; fft size;

Επισης τα 85αρια με στοκ ψυκτρα σε aida64 ειναι φυσιολογικα; Η κατι παιζει με την παστα; Γιατι δεν ειχα αλλαξει αφησα αυτη που ειχε η ψυκτρα πανω κ μερα την εγκατασταση παρατηρησα κ στις 4 μεριες της cpu να εχει ξεχειλισει λιγο η παστα...

Οχι δεν αλλαζεις fft, στην ουσια με το custom τρεχεις blend αλλα με περισσοτερη μνημη. Θα δεις στο prime θερμοκρασιες και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Οχι δεν αλλαζεις fft, στην ουσια με το custom τρεχεις blend αλλα με περισσοτερη μνημη. Θα δεις στο prime θερμοκρασιες και βλεπουμε.

Καπου δθαβασα η καλυτερη εκδοση ειβαι η 26.6 γιατι δεν εχει AVX αρα χαμηλοτερες θερμοκρασιες; Να το προτιμησω; Βασικα δε ξερω καν σε τι οφελει το AVX. Αλλου διαβασα οτι οι τελευταιες εκδοσεις ειναι κ για ryzen.. ποια μου προτεινεις να κατεβασω; Κ αν δε χρειαζεται η οχι το AVX...

Ευχαριστω κ παλι.. 

Edit: καπου ειδα να προτεινουν το real bench της asus αντι του prime, για πιο ρεαλιστικες συνθηκες...

 

 

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Καπου δθαβασα η καλυτερη εκδοση ειβαι η 26.6 γιατι δεν εχει AVX αρα χαμηλοτερες θερμοκρασιες; Να το προτιμησω; Βασικα δε ξερω καν σε τι οφελει το AVX. Αλλου διαβασα οτι οι τελευταιες εκδοσεις ειναι κ για ryzen.. ποια μου προτεινεις να κατεβασω; Κ αν δε χρειαζεται η οχι το AVX...

Ευχαριστω κ παλι.. 

Edit: καπου ειδα να προτεινουν το real bench της asus αντι του prime, για πιο ρεαλιστικες συνθηκες...

Τρεξε το τελευταιο prime 95

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τρεξε το τελευταιο prime 95

Επειδη ειμαι σιγουρος οτι θα κανω καμια βλακεια με το offset τι ακριβως γραφει; Εβγαλα φοτο με ενα που βρηκα να λεει offset μεσα κ απο + το εβαλα - κ ποιο κατω εγραψα τη τιμη που μου πες. Αυτο ειναι η αλλο που πρεπει να αλλαξω;

 

IMG_20181213_150903.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Επειδη ειμαι σιγουρος οτι θα κανω καμια βλακεια με το offset τι ακριβως γραφει; Εβγαλα φοτο με ενα που βρηκα να λεει offset μεσα κ απο + το εβαλα - κ ποιο κατω εγραψα τη τιμη που μου πες. Αυτο ειναι η αλλο που πρεπει να αλλαξω;

IMG_20181213_150903.jpg

Τις μνήμες πρέπει να τις έχεις χαμηλά γιατί βλέπω και χαμηλό voltage 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Τις μνήμες πρέπει να τις έχεις χαμηλά γιατί βλέπω και χαμηλό voltage 

Την ωρα που εβγαλα τη φωτο δεν ειχα ενεργοποιησει το DOCP. Αν εννοεις αυτο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

Επειδη ειμαι σιγουρος οτι θα κανω καμια βλακεια με το offset τι ακριβως γραφει; Εβγαλα φοτο με ενα που βρηκα να λεει offset μεσα κ απο + το εβαλα - κ ποιο κατω εγραψα τη τιμη που μου πες. Αυτο ειναι η αλλο που πρεπει να αλλαξω;

IMG_20181213_150903.jpg

σωστα το εχεις βαλει, ενεργοποιησε και docp γτ στην φωτο δεν ειναι ενεργοποιημενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, akoinonitos είπε

σωστα το εχεις βαλει, ενεργοποιησε και docp γτ στην φωτο δεν ειναι ενεργοποιημενο

Η απο κατω εντολη που κ αυτη εχει offset ρυθμιση κ αναφερει κ αυτη κατι για cpu, τι αλλαζει ακριβως; Αυτη που ειναι πανω ακριβως αο το dram voltage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Η απο κατω εντολη που κ αυτη εχει offset ρυθμιση κ αναφερει κ αυτη κατι για cpu, τι αλλαζει ακριβως; Αυτη που ειναι πανω ακριβως αο το dram voltage

ειναι για το soc voltage αστο auto αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ειναι για το soc voltage αστο auto αυτο

Επειδη ειμαι ασχετος κ τα φοβαμαι τα ρευματα για αυτο ρωταω κ ξαναρωταω να μαι σιγουρος οτι επελεξα τη σωστη εντολη. 

VDDCR CPU VOLTAGE. Αυτο ειναι στην asus prime σωστα;

Κ αν εχω καταλαβει σωστα αφου στο στρεςς τεστ σηκωνει 1.37v για αυτο βαζουμε - 0.075 που μου ειπες.. αλλα εχει τυχει στο στρεςς τεστ να δειχνει κ 1.35 - 1.36 - 1.37. μεσα εκει κυμαινεται δηλαδη. Μηπως με το 0.075 ριξει αρκετα το ρευμα κ δεν επαρκει; Δε σε αμφισβητω σε καμια περιπτωση, αντιθετως, απλα ηθελα να το διευκρινησουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ronnie1985 είπε

Επειδη ειμαι ασχετος κ τα φοβαμαι τα ρευματα για αυτο ρωταω κ ξαναρωταω να μαι σιγουρος οτι επελεξα τη σωστη εντολη. 

VDDCR CPU VOLTAGE. Αυτο ειναι στην asus prime σωστα;

Κ αν εχω καταλαβει σωστα αφου στο στρεςς τεστ σηκωνει 1.37v για αυτο βαζουμε - 0.075 που μου ειπες.. αλλα εχει τυχει στο στρεςς τεστ να δειχνει κ 1.35 - 1.36 - 1.37. μεσα εκει κυμαινεται δηλαδη. Μηπως με το 0.075 ριξει αρκετα το ρευμα κ δεν επαρκει; Δε σε αμφισβητω σε καμια περιπτωση, αντιθετως, απλα ηθελα να το διευκρινησουμε.

οπως ακριβως ειναι στη φωτο πιο πανω τα βαζεις, οχι δεν θα το ριξει αρκετα για να μην επαρκει απλα θα ειναι πιο κρυος ο επεξεργαστης και σε μικρο Load δεν θα ανεβαζει πολυ ψηλή ταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

οπως ακριβως ειναι στη φωτο πιο πανω τα βαζεις, οχι δεν θα το ριξει αρκετα για να μην επαρκει απλα θα ειναι πιο κρυος ο επεξεργαστης και σε μικρο Load δεν θα ανεβαζει πολυ ψηλή ταση.

Εννοεις σε idle κατασταση κατι στιγμιαια που κ που 1.45v που δειχνει κ ξανακατεβαινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

Εννοεις σε idle κατασταση κατι στιγμιαια που κ που 1.45v που δειχνει κ ξανακατεβαινει;

Το τσεκαρα τα στιγμιαια του πανε μεχρι 1.40v.

Ειπα να ξαναδοκιμασω μια με aida64 κ αυτη τη στιγμη τρεχει. Το ρευμα παλι παιζει απο 1.33 μεχρι 1.37v  δεν βλεπω διαφορα εκει... Στο cpu package βλεπω εκει που ηταν πανω απο 100w συνεχεια τωρα παιζει 89 μεχρι 97 το πιο πολυ που ειδα. 

Επισης θερμοκρασιες εχει 2. 

Cpu 76-80 

Cpu diode 78 με 84 κ εχει πεταξει κ 87αρια καποιες στιγμες. 

Ποιο απο τα δυο μας νοιαζει; Νομιζω το diode ειναι μεσα των πυρηνων? Αρα κοιταμε αυτο;

Τρεχει μιση ωρα μεχρι στιγμης κ το μονο περιεργο ειναι που οι η cpu θερμοκρασια παιζει πιο συχνα κατω απο 80. Ενω στο πρωτο 20λεπτο συνεχεια το ξεπερνουσε..

Η ταχυτητα εχει κλειδωθει στο 3.98ghz κ ραμ 15GB απο 15.9

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αφησα 45 λεπτα γιατι επρεπε να φυγω. Δεν εκανε κατι δε κολησε. Απλα νομιζα με το offset θα επεφτε λιγο το ρευνα στο τεστ. Αλλα παλι το ιδιο ηταν οπως ανεφεεα πιο πανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε για σωστες θερμοκρασιες κοιτα το Hwinfo Μην κοιτας το aida. Oταν τρχει φουλ ο επεξεραγστης δεν αλλαζη η ταση στο ειπα και πιο πανω. Μια χαρα εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...