Προς το περιεχόμενο

Asus prime x470 pro αποριες βοηθεια


Ronnie1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, jimmy1973 είπε

1903

αλλη μια ιδεα ειναι να κανεις εντελως uninstall τους chipset drivers και να αφησεις αυτους των windows, καθαρη εγκατασταση εκανες η upgrade?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, jimmy1973 είπε

να πω οτι ετυχε που περασα και τον optional οδηγο της ati οπου εχουμε τα γνωστα θεματα?αντε και να ειναι αυτο.

τους εκανα απεγκτασταση και γυρισα παλι στην σταθερη εκδοση 1.9.5.2 αλλα παλι το κανει.

και αντε και εχει γινει μπερδεμα και το εχει δημιουργησει η ati,γιατι μετα απο καθε ρισταρτ αφου κολλησει,βγαζει το γνωστο μηνυμα 

Default Radeon WattMan settings have been restored due to unexpected system failure..

το επιγειο usb  πληκτρολογιο γιατι το χανει και πρεπει να το βγαλω/βαλω στις θυρες για να αναψει?

εχω την εντυπωση οτι με το 4804 κατι γινεται με τα ρευματα..

Αυτό με το USB keyboard συμβαίνει και σε μένα κάποιες φορές όταν αλλάζω από Windows σε Linux και ανάποδα. Συνέβαινε και παλιά, με την 4204 είχε σταματήσει, με την 4804 ξαναγίνεται. Για τα υπόλοιπα, δοκίμασε να κάνεις τελείως uninstall τους drivers με ddu και ξανά install. Ή αν έχεις system restore point, γύρνα σε παλαιότερο σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

αλλη μια ιδεα ειναι να κανεις εντελως uninstall τους chipset drivers και να αφησεις αυτους των windows, καθαρη εγκατασταση εκανες η upgrade?

καθαρη εγκτασταση

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Αυτό με το USB keyboard συμβαίνει και σε μένα κάποιες φορές όταν αλλάζω από Windows σε Linux και ανάποδα. Συνέβαινε και παλιά, με την 4204 είχε σταματήσει, με την 4804 ξαναγίνεται. Για τα υπόλοιπα, δοκίμασε να κάνεις τελείως uninstall τους drivers με ddu και ξανά install. Ή αν έχεις system restore point, γύρνα σε παλαιότερο σημείο.

εκανα με το ati cleaner.λες καλυτερα με το ddu?

το θεμα ειναι οτι δεν εχω καταλαβει τι εχει συμβει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο cinebench r20, χειμωνα με μαμα ψυκτρα στον 2600x ολα default στο bios εκτος απο docp enabled και offset -0.075, μου βγαλε σκορ περιπου 3025. Με overboost 4.1 νομιζω κ κραταγε μετα σταθερο μεχρι τελος 3.9. θερμοκρασιες δε θυμαμαι. 

Τωρα που εβαλα την υδροψυξη, καλοκαιριατικα ομως, αλλες εξωτερικες θερμοκρασιες και σιγουρα χειροτερες μεσα στο κουτι αφου οι τρεις μπροστινοι ανεμιστηρες που φερναν μεσα αερα αντικατασταθηκαν απο την υδροψυξη οι δυο, κ πλεον μονο ο ενας (τερμα κατω) φερνει απεξω αερα...

Δεν ειδα διαφορα στο σκορ... Παλι 3025.

Πιστευα θα παρω αρκετα μιας κ εβαλα υδροψυξη και εβαλα κ performance bias - cb11.5, pbo enabled κ scalar x10.

Απο την αρχη του τεστ 4.03 ghz  (δεν επρεπε να παει 4.2 πλεον ???)  Κ λιγο πριν το τελειωμα επεσε στο 4.0ghz

Θερμοκρασια μαξιμουμ 70. 

Στο σχεδιο υψηλες επιδωσεις ειχα βαλει στο ελαχιστες διαχειρηση επεξεργαστη 5%, δε ξερω αν παιζει ρολο η κακως το βαλα τοσο κ επηρεασε το τεστ απλα το αναφερω...

Κανω κατι λαθος; Η οταν ξαναδροσισει ο καιρος θα ανεβουν οι ταχυτητες στο 4.2 οπως θα πρεπε να ναι στο συγκεκριμενο επεξεργαστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Στο cinebench r20, χειμωνα με μαμα ψυκτρα στον 2600x ολα default στο bios εκτος απο docp enabled και offset -0.075, μου βγαλε σκορ περιπου 3025. Με overboost 4.1 νομιζω κ κραταγε μετα σταθερο μεχρι τελος 3.9. θερμοκρασιες δε θυμαμαι. 

Τωρα που εβαλα την υδροψυξη, καλοκαιριατικα ομως, αλλες εξωτερικες θερμοκρασιες και σιγουρα χειροτερες μεσα στο κουτι αφου οι τρεις μπροστινοι ανεμιστηρες που φερναν μεσα αερα αντικατασταθηκαν απο την υδροψυξη οι δυο, κ πλεον μονο ο ενας (τερμα κατω) φερνει απεξω αερα...

Δεν ειδα διαφορα στο σκορ... Παλι 3025.

Πιστευα θα παρω αρκετα μιας κ εβαλα υδροψυξη και εβαλα κ performance bias - cb11.5, pbo enabled κ scalar x10.

Απο την αρχη του τεστ 4.03 ghz  (δεν επρεπε να παει 4.2 πλεον ???)  Κ λιγο πριν το τελειωμα επεσε στο 4.0ghz

Θερμοκρασια μαξιμουμ 70. 

Στο σχεδιο υψηλες επιδωσεις ειχα βαλει στο ελαχιστες διαχειρηση επεξεργαστη 5%, δε ξερω αν παιζει ρολο η κακως το βαλα τοσο κ επηρεασε το τεστ απλα το αναφερω...

Κανω κατι λαθος; Η οταν ξαναδροσισει ο καιρος θα ανεβουν οι ταχυτητες στο 4.2 οπως θα πρεπε να ναι στο συγκεκριμενο επεξεργαστη;

Σε AVX/AVX2 το boost ξεκινά στα 4150 με θερμοκρασία cpu κάτω από 50 βαθμούς, από 50 ως 60 παίζει από 4125 ως 4050 και πάνω από 60 αρχίζει και πέφτει παρακάτω. 4200 δεν έχω δει ποτέ σε AVX/AVX2. Λογικά το χειμώνα θα δεις καλύτερο score αλλά μη περιμένεις τρελές διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικα καθησα και τα εκανα ολα απο την αρχη.

φορματ,καθαρη εγκατασταση και ολοι οι οδηγοι προσεχτικα απο την αρχη.

δυστηχως παλι απο το πουθενα,μαυριζει η οθονη,κλεινει τα led το πληκτρολογιο και μονο με ρισταρτ ερχεται στα ισα του.

το 4804 μου εχει κανει μεγαλη ζημια,και δεν ξερω τι να κανω..!🤔

 

καποιο hardreset δεν εχει το asus?

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, jimmy1973 είπε

τελικα καθησα και τα εκανα ολα απο την αρχη.

φορματ,καθαρη εγκατασταση και ολοι οι οδηγοι προσεχτικα απο την αρχη.

δυστηχως παλι απο το πουθενα,μαυριζει η οθονη,κλεινει τα led το πληκτρολογιο και μονο με ρισταρτ ερχεται στα ισα του.

το 4804 μου εχει κανει μεγαλη ζημια,και δεν ξερω τι να κανω..!🤔

καποιο hardreset δεν εχει το asus?

Ο Reous έγραψε: "I then tried a downgrade to 4207, which apparently also worked despite warning. Sensors were then recognized again after standby. When I later loaded the bios from the chip again, I found out that remnants of the 4804er Bios are still on it. That's why I would not recommend a downgrade first. "

Δηλαδή φαίνεται να πέτυχε το downgrade με το AFUDOS αλλά όταν διάβασε το BIOS direct από το flash chip, βρήκε μέσα απομεινάρια της 4804. Για να είσαι safe, νομίζω η μόνη σου επιλογή είναι φλασάρισμα παλιού BIOS με eprom programmer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, jimmy1973 είπε

τελικα καθησα και τα εκανα ολα απο την αρχη.

φορματ,καθαρη εγκατασταση και ολοι οι οδηγοι προσεχτικα απο την αρχη.

δυστηχως παλι απο το πουθενα,μαυριζει η οθονη,κλεινει τα led το πληκτρολογιο και μονο με ρισταρτ ερχεται στα ισα του.

το 4804 μου εχει κανει μεγαλη ζημια,και δεν ξερω τι να κανω..!🤔

......

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Ο Reous έγραψε: "I then tried a downgrade to 4207, which apparently also worked despite warning. Sensors were then recognized again after standby. When I later loaded the bios from the chip again, I found out that remnants of the 4804er Bios are still on it. That's why I would not recommend a downgrade first. "

Δηλαδή φαίνεται να πέτυχε το downgrade με το AFUDOS αλλά όταν διάβασε το BIOS direct από το flash chip, βρήκε μέσα απομεινάρια της 4804. Για να είσαι safe, νομίζω η μόνη σου επιλογή είναι φλασάρισμα παλιού BIOS με eprom programmer.

μπααα..δεν ειμαστε για τετοια.

καλυτερα να περιμενω το επομενο.

το περιεργο ειναι οτι δεν εχω καταλαβει ποτε ακριβως παγωνει ο κερσορας και μαυριζει  η εικονα.

τωρα πχ ειμαι ανοιχτος εδω και κανα 2ωρο χωρις κανενα προβλημα..

εν τω μεταξυ εκανα παλι update το 4804 αλλα αυτην την φορα οχι μεσω ιντερνετ αλλα μεσω usb flash μηπως και ξεκολλησει.

απο εχθες μου το εκανε μια φορα.

επισης καποια στιγμη,ενω εβλεπε κανονικα το πληκτρολογιο,

μεσα στο icue της corsair,ειχε ενα κοκκινο εικονιδιο που προφανως δηλωνε οτι κατι δεν παει καλα.

μετα απο επανεκινηση ολα οκ.

 

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, malakudi είπε

Πιστεύω το πρόβλημά σου έχει να κάνει με το icue που διαβάζει τους σένσορες. Απενεργοποίησέ το

λες..??

αν και εχω την εντυπωση οτι εχθες μετα το φρεσκο περασμα των win μου το εκανε πρωτου περασω το icue,θα το δοκιμασω.

thx

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα..μια απο τα ιδια.εκλεισα το icue και επελεξα να μην ξεκιναει στο ξεκινημα των  windows.

 ημουν αρκετη ωρα χωρις προβλημα και καποια στιγμη τον παρατησα και εφυγα.

οταν γυρισα ειχε πεσει για υπνο το πισι(ειναι ρυθμισμενο μετα απο μια ωρα)και ενω το πληκτρολογιο ηταν ανοιχτο,δεν ακουγε καμια εντολη.δηλαδη off...

αντιθετως το ποντικι που ειναι επισης corsair και επιγειο usb,επαιζε κανονικα.

μετα απο ρισταρτ παλι το πληκτρολογιο αναμμενο αλλα off..

μονο με Power off ή κλεισιμο απο τον διακοπτη του τροφοδοτικου περνει μπρος.

με λιγα λογια asus για πολλα γελια και κλαματα.

θα μας κανει και καμια ζημια σε περιφερειακο ή αλλο hardware part και μετα αντε να βρεις ακρη..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jimmy1973 είπε

μπα..μια απο τα ιδια.εκλεισα το icue και επελεξα να μην ξεκιναει στο ξεκινημα των  windows.

 ημουν αρκετη ωρα χωρις προβλημα και καποια στιγμη τον παρατησα και εφυγα.

οταν γυρισα ειχε πεσει για υπνο το πισι(ειναι ρυθμισμενο μετα απο μια ωρα)και ενω το πληκτρολογιο ηταν ανοιχτο,δεν ακουγε καμια εντολη.δηλαδη off...

αντιθετως το ποντικι που ειναι επισης corsair και επιγειο usb,επαιζε κανονικα.

μετα απο ρισταρτ παλι το πληκτρολογιο αναμμενο αλλα off..

μονο με Power off ή κλεισιμο απο τον διακοπτη του τροφοδοτικου περνει μπρος.

με λιγα λογια asus για πολλα γελια και κλαματα.

θα μας κανει και καμια ζημια σε περιφερειακο ή αλλο hardware part και μετα αντε να βρεις ακρη..

Απενεργοποίησες και το service της Corsair; Αν όχι, δεν έκανες κάτι. Ή κάνε τελείως uninstall το icue ή πήγαινε στα services και κάνε disable το corsair service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στα services ειναι stop.εκανα δεξι κλικ επανω του και λεει start.

το εκανα manual για σιγουρια γιατι ηταν στο auto.

στα details τρεχουν καποια corsair,τα κλεινω αλλα τρεχουν παλι.

αντε να δουμε.

απο αγαπημενη εταιρια θα μας γινει μισητη η asus στο τελος..

 

 

 

 

τωρα που εκλεισα τα παντα απο το service της corsair τα παρακατω δεν ξαναεμφανιστηκαν.

corsair.jpg

 

 

 

update

 

ολα κλειστα απο corsair.

βαζω virtualdj,παγωνει,μαυριζει η οθονη,ολα νεκρα.

κανω ρισταρτ.λεω κατσε μηπως ειναι η ati drivers της vga και βαζω τους τελευταιους optional.

με το που κανει επανεκινηση μετα απο την εγκατασταση της ati,μαυρη οθονη,νεκρο και σβηστο αυτην την φορα πληκτρολογιο...

 

 

update 2

αλλο προγραμμα που χρησιμοποιει αισθητηρες ειναι της asus(aisuite).

προφανως ομως θα το ειχαν αναφερει και αλλοι χρηστες μετα την 4804 .

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα 99% απ`οτι φαινεται φταιει το AiSouite της Αsus.

το εκλεισα εχθες το βραδυ και μεχρι σημερα δεν εχει βγαλει το γνωστο θεμα.

κανονικα τρεχει το icue της corsair.

νεοτερα αμεσα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να μην το ματιασω παμε καλα.

κανενα προβλημα με 4804 και το aisuite κλειστο απο παντου.

aura και icue τρεχουν κανονικα.

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...