Προς το περιεχόμενο

Asus prime x470 pro αποριες βοηθεια


Ronnie1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εγω ειχα ριζωσει στο 4204 ενα δυο με τα απο αυτο που ειχα δοκιμασει δεν εκαναν δουλεια... Για το τελευταιο δεν ξερω να σου πω την αληθεια δεν προλαβα να το δοκιμασω 

Ειχα περασει το 4204 που αναβαθμιζε και το agessa αν θυμαμαι καλα, αλλα ειχα θεμα με τις corsair vengeance pro μνημες και το προγραμμα διαχειρησης τους (icue) σχετικα με το rgb φωτισμο. Δε τις "εβλεπε" το icue, κ με ψαξιμο στο διαδικτυο πολλοι ανεφεραν το ιδιο προβλημα και με downgrade στο 4024 τις βλεπει κανονικα. Για καποιο λογο 4204 κ μετα διακοπηκε η "επικοινωνια" μνημων με το προγραμμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο Reous έχει πει πως ακόμα και η μέθοδος με το AFUDOS δε δουλεύει σωστά στο 4804, γιατί είναι "διπλό" BIOS. Οπότε μη το προσπαθήσεις, κινδυνεύεις με brick. Όταν λες σου μαυρίζει; Κάτω από ποιες συνθήκες;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ο Reous έχει πει πως ακόμα και η μέθοδος με το AFUDOS δε δουλεύει σωστά στο 4804, γιατί είναι "διπλό" BIOS. Οπότε μη το προσπαθήσεις, κινδυνεύεις με brick. Όταν λες σου μαυρίζει; Κάτω από ποιες συνθήκες;

ισχυει? κατσε να διαγραψω το μνμ μην την πατησει ο χριστιανος

9 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Ειχα περασει το 4204 που αναβαθμιζε και το agessa αν θυμαμαι καλα, αλλα ειχα θεμα με τις corsair vengeance pro μνημες και το προγραμμα διαχειρησης τους (icue) σχετικα με το rgb φωτισμο. Δε τις "εβλεπε" το icue, κ με ψαξιμο στο διαδικτυο πολλοι ανεφεραν το ιδιο προβλημα και με downgrade στο 4024 τις βλεπει κανονικα. Για καποιο λογο 4204 κ μετα διακοπηκε η "επικοινωνια" μνημων με το προγραμμα. 

μεινε σε αυτο που εισαι τοτε αφου σου δουλευουν ολα σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

ισχυει? κατσε να διαγραψω το μνμ μην την πατησει ο χριστιανος

Ναι, δες στο νήμα στο hardwareluxx, λέει ότι μετά που γύρισε πίσω έβρισκε ίχνη από το νέο BIOS, τώρα τι ακριβώς εννοεί δε ξέρω γιατί δε γνωρίζω γερμανικά, με google translate τα διάβαζα, αλλά συνιστά να μη το προσπαθήσει κάποιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ο Reous έχει πει πως ακόμα και η μέθοδος με το AFUDOS δε δουλεύει σωστά στο 4804, γιατί είναι "διπλό" BIOS. Οπότε μη το προσπαθήσεις, κινδυνεύεις με brick. Όταν λες σου μαυρίζει; Κάτω από ποιες συνθήκες;

ξαφνικα σβηνει η οθονη και στην επανεκινηση μπορει να μην βλεπει ουτε το πληκτρολογιο ακομα και εαν το κλεισω απο τον διακοπτην του τροφοδοτικου!

αληθεια τωρα δεν μπορουμε να γυρισουμε πισω..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimmy1973 είπε

ξαφνικα σβηνει η οθονη και στην επανεκινηση μπορει να μην βλεπει ουτε το πληκτρολογιο ακομα και εαν το κλεισω απο τον διακοπτην του τροφοδοτικου!

αληθεια τωρα δεν μπορουμε να γυρισουμε πισω..?

Τι άλλες ρυθμίσεις έχεις; Τα δουλεύεις όλα στοκ; Σε μένα πάντως δεν έχει κάποιο πρόβλημα πέραν αυτού που αναφέρουν ότι κολλάνε τα sensors μετά από standby.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κανει επαναφορα απο το bios,εχω βγαλει την μπαταρια του mb,αλλα ξαφνικα τρωει ενα φλας,παγωνει η οθονη,μαυριζει και εαν κανω επνακινηση δεν βλεπει καθολου το πληκτρολογιο που ειναι Usb.

εαν το βγαλω βαλω,περνει παλι μπρος.

δεν ξερω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ισχυει? κατσε να διαγραψω το μνμ μην την πατησει ο χριστιανος

μεινε σε αυτο που εισαι τοτε αφου σου δουλευουν ολα σωστα

Εγω που εκανα downgrade απο 4204 σε 4024 υπαρχει καποιος κινδυνος;

 

Επισης μεσα στα windows ποιο σχεδιο να επιλεξω; να εχω ryzen balanced, η των windows το balanced? 

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ronnie1985 είπε

Εγω που εκανα downgrade απο 4204 σε 4024 υπαρχει καποιος κινδυνος;

Επισης μεσα στα windows ποιο σχεδιο να επιλεξω; να εχω ryzen balanced, η των windows το balanced? 

εγω γυρισα χωρις προβλημα, βαλε windows ultimate power plan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εγω γυρισα χωρις προβλημα, βαλε windows ultimate power plan

Στα ελληνικα ειναι το

Υψηλες επιδωσεις ;;;

Ευνοει τις επιδωσεις αλλα μπορεινα καταναλωνει περισσοτερη ενεργεια

 

Αυτο ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Τι άλλες ρυθμίσεις έχεις; Τα δουλεύεις όλα στοκ; Σε μένα πάντως δεν έχει κάποιο πρόβλημα πέραν αυτού που αναφέρουν ότι κολλάνε τα sensors μετά από standby.

να πω οτι ετυχε που περασα και τον optional οδηγο της ati οπου εχουμε τα γνωστα θεματα?αντε και να ειναι αυτο.

τους εκανα απεγκτασταση και γυρισα παλι στην σταθερη εκδοση 1.9.5.2 αλλα παλι το κανει.

και αντε και εχει γινει μπερδεμα και το εχει δημιουργησει η ati,γιατι μετα απο καθε ρισταρτ αφου κολλησει,βγαζει το γνωστο μηνυμα 

Default Radeon WattMan settings have been restored due to unexpected system failure..

το επιγειο usb  πληκτρολογιο γιατι το χανει και πρεπει να το βγαλω/βαλω στις θυρες για να αναψει?

εχω την εντυπωση οτι με το 4804 κατι γινεται με τα ρευματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Στα ελληνικα ειναι το

Υψηλες επιδωσεις ;;;

Ευνοει τις επιδωσεις αλλα μπορεινα καταναλωνει περισσοτερη ενεργεια

Αυτο ειναι;

οχι δεν ειναι αυτο ,δεν υπαρχει στο μενου πρεπει να το ενεργοποιησεις ,απενεργοποιει το core parking που αν εισαι gamer ειναι ενα συν. Σιγα την ενεργεια που θα καταναλωνει αυτα ειναι για κανα λαπτοπ 😛 . Μπορεις στα power plans να αλλαξεις μονος σου την κατασταση ελαχιστων επιδοσεων ,στην δαιχειριση ενεργειας επεξεργαστη και να την βαλεις στο 20% παρόλα αυτα.

3 λεπτά πριν, jimmy1973 είπε

να πω οτι ετυχε που περασα και τον optional οδηγο της ati οπου εχουμε τα γνωστα θεματα?αντε και να ειναι αυτο.

τους εκανα απεγκτασταση και γυρισα παλι στην σταθερη εκδοση 1.9.5.2 αλλα παλι το κανει.

και αντε και εχει γινει μπερδεμα και το εχει δημιουργησει η ati,γιατι μετα απο καθε ρισταρτ αφου κολλησει,βγαζει το γνωστο μηνυμα 

Default Radeon WattMan settings have been restored due to unexpected system failure..

το επιγειο usb  πληκτρολογιο γιατι το χανει και πρεπει να το βγαλω/βαλω στις θυρες για να αναψει?

εχω την εντυπωση οτι με το 4804 κατι γινεται με τα ρευματα..

απο chipset drivers τι εχεις περασμενο? αν εχεις τους τελευταιους απο το site της amd δοκιμασε να περασεις drivers απο το site της μητρικης σου η το αναποδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

οχι δεν ειναι αυτο ,δεν υπαρχει στο μενου πρεπει να το ενεργοποιησεις ,απενεργοποιει το core parking που αν εισαι gamer ειναι ενα συν. Σιγα την ενεργεια που θα καταναλωνει αυτα ειναι για κανα λαπτοπ 😛 . Μπορεις στα power plans να αλλαξεις μονος σου την κατασταση ελαχιστων επιδοσεων ,στην δαιχειριση ενεργειας επεξεργαστη και να την βαλεις στο 20% παρόλα αυτα.

απο chipset drivers τι εχεις περασμενο? αν εχεις τους τελευταιους απο το site της amd δοκιμασε να περασεις drivers απο το site της μητρικης σου η το αναποδο

το εχω δοκιμασει και αυτο.!!

εχω βαλει και εχω βγαλει πολλες φορες διαφορες εκδοσεις.

τωρα που καθομουν στο μπαλκονι και τον ειχα αφησει ανοιχτο,μπηκα μεσα και ειχε κανει επανεκινηση.!!

και παλι ειχε βγαλει το κλασικο μηνυμα 

Default Radeon WattMan settings have been restored due to unexpected system failure..

αλλα το πληκτρολογιο επαιζε κανονικα.

εχω την εντυπωση οτι κατι εχει γινει με τα ρευματα και την "ακουει" και η καρτα και γινομαστε μπαχαλο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimmy1973 είπε

το εχω δοκιμασει και αυτο.!!

εχω βαλει και εχω βγαλει πολλες φορες διαφορες εκδοσεις.

τωρα που καθομουν στο μπαλκονι και τον ειχα αφησει ανοιχτο,μπηκα μεσα και ειχε κανει επανεκινηση.!!

και παλι ειχε βγαλει το κλασικο μηνυμα 

Default Radeon WattMan settings have been restored due to unexpected system failure..

αλλα το πληκτρολογιο επαιζε κανονικα.

εχω την εντυπωση οτι κατι εχει γινει με τα ρευματα και την "ακουει" και η καρτα και γινομαστε μπαχαλο..

το wattman γυριζει default σε καθε σφαλμα, ασχετος αν εχει να κανει με την καρτα η καποιο αλλο κομματι του Harware. Ποια εκδοση windows εχεις 1809 η 1903

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

το wattman γυριζει default σε καθε σφαλμα, ασχετος αν εχει να κανει με την καρτα η καποιο αλλο κομματι του Harware. Ποια εκδοση windows εχεις 1809 η 1903

1903

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...