Προς το περιεχόμενο

Asus prime x470 pro αποριες βοηθεια


Ronnie1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για βοηθατε λιγο γιατι  εκλεισα το icue και απο το service και ενω εχω την εντυπωση οτι επανεφερα οτι ειχα πειραξει,δεν μου ανοιγει στο startup αλλα μονο μανιουαλ..

 

 

οκ..δεν ειχα τσεκαρει το startup μεσα απο την εφαρμογη..😏😏

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 605
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επισης το aisuite φαινεται να ευθυνεται και για τα παρομοια κολληματα που τρωνε οι readeon drivers

και βγαζουν το γνωστο μηνυμα Default Radeon WattMan settings have been restored due to unexpected system failure.

εδω και τρεις ημερες που ειναι κλειστο το πισι δεν κανει κιχ...

Επεξ/σία από jimmy1973
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα έχω εγκαταστήσει ποτέ αυτά τα προγράμματα (aisuite, ryzen master κτλ). Και το icue το κλείνω, το έχω μόνο αν θέλω να ρυθμίσω το H110i σε άλλες στροφές. Βρήκες την άκρη ευτυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, malakudi είπε

Δεν τα έχω εγκαταστήσει ποτέ αυτά τα προγράμματα (aisuite, ryzen master κτλ). Και το icue το κλείνω, το έχω μόνο αν θέλω να ρυθμίσω το H110i σε άλλες στροφές. Βρήκες την άκρη ευτυχώς.

ναι-ετσι θελω να πιστευω.3 ημερες τωρα παω σφαιρα.

το αφηνω εσκεμμενα να πεσει για υπνο,το ξυπναω,το αφηνω παλι και γενικα το ζοριζω πολυ..περιεργα,αλλα ευτυχως ολα καλα.

βοηθησε πολυ η προταση σου για κλεισιμο του Icue απο το service,το οποιο κατ`επεκταση με οδηγησε στο κλεισιμο του aisuite που μου βρηκε το προβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...και εκει που πηγαιναν ολα καλα,ανοιγει εχθες η συζυγος το πισι και μετα απο λιγο μαυριζει ο τοπος..

και σε εμενα εχθες το βραδυ,ανοιχτος χωρις καμια ενδειξη προβληματος για 3-4 ωρες,

ξαφνικα σταματησε να παιζει το πληκτρολογιο,παροτι ηταν αναμμενο..!

και μετα μια απο τα ιδια...επανεκινηση αλλα παλι το πληκτρολογιο σβηστο και off και για να ερθει στα ισα του,κλεισιμο ανοιγμα και βαλε βγαλε usb...

ευτυχως ειδα καινουργιο firmware αλλα δεν κανω τιποτε μεχρι να δουμε που θα καταληξουμε..

 

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και προφανως ειναι απο το bios,γιατι μετα τα κολληματα που κανει και το σβηνω απο το Power off  του τροφοδοτικου,

σε πολλες περιπτωσεις,παταω del για να μπω bios και το πληκτρολογιο ειναι σβηστο και νεκρο.

κατι που σημαινει,οτι δεν εχει να κανει με τα software των περιφερειακων,αλλα κατι απο το bios αφου δεν εχει μπει ακομα σε windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δεν ξερω αλλα βρισκομαι πια σε απογνωση..

εχθες αφου μου ειχε σπασει τα νευρα το χασιμο του πληκτρολογιου,

περασα την 5007.

εχθες ολα κανονικα εκτος του asus suite το οποιο ξαφνικα κοκκινιζουν ολα και δειχνει τρελες τιμες σε volt,και θερμοκρασιες.

λεω οκ.το εκανε και με την 4804-καποιο bug ειναι-αστο.

σημερα ενω κυλαγαν ολα καλα,με κλειστα ολα τα software monitor,ξαφνικα μαυρη οθονη,ανοιχτα τα led του πληκτρολογιου αλλα νεκρο...

επανεκινηση,δεν αναβουν τα led του και φυσικα νεκρο.

μονο με Power on off βλεπει παλι το πληκτρολογιο.

τι να πω?

τροφοδοτικο?ολες οι τιμες που δινει στο bios ειναι νορμαλ.

να εχει φτασει στο τελος του και να κανει κολπα παροτι δειχνει νορμαλ τιμες?

να εχουν κανει αυτοι μ@λ@κια με τα 2 τελευταια bios?

πραγματικα δεν ξερω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κάνω μια ερώτηση? Έχεις δοκιμάσει άλλο πληκτρολογιο?

Γτ σύμφωνα με αυτά που λες 3 είναι τα ενδεχόμενα να φταίνε.

1. Bios version 

2. Motherboard

3. Keyboard

Δοκιμάζοντας ένα άλλο πληκτρολόγιο για αρχη αποκλείεις το 1 από τα 3 και μετά εφόσον bios δεν μπορείς να αλλάξεις εγώ θα την έστελνα για rma. 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, parsifal είπε

Όλα αυτά με stock ρυθμίσεις ή έχει γίνει overclocking;

μονο ανοιχτο στο auto το ai overcock tuning απο Bios για να βλεπει 3000Ghz τις μνημες και το boost της amd enable με τα υπολοιπα στο auto.

55 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Να κάνω μια ερώτηση? Έχεις δοκιμάσει άλλο πληκτρολογιο?

Γτ σύμφωνα με αυτά που λες 3 είναι τα ενδεχόμενα να φταίνε.

1. Bios version 

2. Motherboard

3. Keyboard

Δοκιμάζοντας ένα άλλο πληκτρολόγιο για αρχη αποκλείεις το 1 από τα 3 και μετά εφόσον bios δεν μπορείς να αλλάξεις εγώ θα την έστελνα για rma. 

το corsair ειναι καινουργιο και δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι που περασα την 4804.εκει αρχισαν τα τρελα κολπα.

και επειδη εχει 2 usb το corsair(k70 mk2)ισως για αυτο και δημιουργουνται αυτα τα προβληματα.

26 λεπτά πριν, malakudi είπε

Θα πρότεινα να απεγκαταστήσεις το ASUS AI Suite και να κάνεις disable το autostart του icue και δούλεψέ το έτσι μερικές μέρες.

αυτο εκανα πριν λιγο.

το αφαιρεσα και εκλεισα οτι εχει σχεση με asus απο το service.

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, jimmy1973 είπε

μονο ανοιχτο στο auto το ai overcock tuning απο Bios για να βλεπει 3000Ghz τις μνημες και το boost της amd enable με τα υπολοιπα στο auto.

το corsair ειναι καινουργιο και δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι που περασα την 4804.εκει αρχισαν τα τρελα κολπα.

και επειδη εχει 2 usb το corsair(k70 mk2)ισως για αυτο και δημιουργουνται αυτα τα προβληματα.

αυτο εκανα πριν λιγο.

το αφαιρεσα και εκλεισα οτι εχει σχεση με asus απο το service.

Το έχεις δοκιμάσει και στα USB που βγάζει η cpu και στα USB που βγάζει το chipset? Που το έχεις κουμπωμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Να κάνω μια ερώτηση? Έχεις δοκιμάσει άλλο πληκτρολογιο?

Γτ σύμφωνα με αυτά που λες 3 είναι τα ενδεχόμενα να φταίνε.

1. Bios version 

2. Motherboard

3. Keyboard

Δοκιμάζοντας ένα άλλο πληκτρολόγιο για αρχη αποκλείεις το 1 από τα 3 και μετά εφόσον bios δεν μπορείς να αλλάξεις εγώ θα την έστελνα για rma. 

 

Μόλις τώρα, jimmy1973 είπε

για τροφοδοτικο να μην σκεφτομαι?

ενα corsair 750 modular ειναι και το εχω περιπου 6 χρονια.

μεσα απο το bios παντως,οι τιμες ειναι σταθερες και σωστες.

κοκκινιζουν καποιες ασχετες στιγμες,ολες οι ενδειξεις (volt,watt,θερμοκρασιες)στο  aisuite οταν το ειχα ενεργο,

αλλα αυτο ειναι προφανως απο το μπερδεμα που εχει γινει με τους αισθητηρες και το aisuite.

 

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ειδα και αυτο..

ανοιχτος τωρα το απογευμα κανα 2ωρο..

ξαφνικα το πληκτρολογιο νεκρο,εχει γυριζει σε καποιο default profile led και δεν αλλαζει ουτε απο τον διακοπτη profile  που εχει επανω του για Onthefly.το Icue ηταν ανοιχτο στο systemtray.

παταω shutdown.το Pc σβηνει το πληκτρολογιο ομως  καγκελο ανοιχτο στα ιδια Led...

πατω Power on.ανοιγει το pc το keyboard μια απο τα ιδια..στον ιδιο φωτισμο που ειχε μεινει καγκελο και νεκρο.

Power off/on απο το τροφοδοτικο και ηρθε στα ισα του.!

τωρα εκλεισα απο bios το fastboot και εκλεισα και απο παντου το icue..

δεν μου ερχεται κατι αλλο...

 

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...