Προς το περιεχόμενο

RTX 20series Turing thread (TU 102, TU 104, TU106)


aorus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, Matrix7 είπε

Ε πες έτσι ρε Μιλανέζε,είναι ασφαλές?Τι διαδικασία θέλει,είναι μανούρα;Μπορώ να δοκιμάσω κ από άλλες reference που έχει στο owners thread στο oc.net?

Μην το κάνεις. Δεν είδα καμιά απολύτως διαφορά. Το είχα ξανά γυρίσει στο default μετά τις δοκιμές. 

Απο το forum του overclock είδα ποιοι το δοκίμασαν και το έκανα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Μην το κάνεις. Δεν είδα καμιά απολύτως διαφορά. Το είχα ξανά γυρίσει στο default μετά τις δοκιμές. 

Απο το forum του overclock είδα ποιοι το δοκίμασαν και το έκανα. 

Πάντως και με την 1080Ti που το έψαχνα για XOC BIOS τελικά δεν ενθουσιάστηκα με την ιδέα γιατί θεωρώ ότι θα άξιζε μόνο αν μπορούσα να χτυπήσω 2200Mhz + κάτι το οποίο δεν είναι καθόλου εύκολο αλλά και από τα 2080 στα 2120-150 δεν έχει νόημα. Επίσης το XOC BIOS αλλάζει κι άλλες παραμέτρους με αποτέλεσμα στα ίδια MHz η κάρτα να είναι πιο αργή clock for clock. Οπότε κανένα νόημα εκτός κι αν μιλάμε για LN2 που νομίζω ότι είναι και ο λόγος που βγήκε το XOC BIOS. 

Με τις 2080Ti δεν έχω προσωπική εμπειρία αφού δεν την έχω οπότε δεν το έχω ψάξει και πολύ. Το θέμα είναι αν θ' αντέξω να μην την αγοράσω.....lol....αν βγει το καλοκαίρι τότε τη γλίτωσα...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Jargon είπε

2050 δεν κρατάει όμως με αυτή την ψύξη που έχει.Μόλις ζεσταθούν τα πάντα στο σύστημα και καλοκαίρι θα βουτάει 1800-1900 στην καλύτερη....αλλιώς δεν θα υπήρχε λόγος ν'αγοράσει κανείς της Strix / Matrix / Aorus Extreme κτλ.. και φυσικά είναι και οι μνήμες που στις πιο ακριβές επίσης πιάνουν μεγαλύτερα clocks.

Εσύ πήρες τη Strix μόνο για ψυχολογικούς λόγους?   

 

Έχουν περάσει 3 2080ti από τα χέρια μου 

Gigabyte 0C, DUAL OC και STRIX OC

 Η dual ήταν λίγο καλύτερη σε θερμοκρασίες από την Gigabyte ενώ η Strix εννοείται είναι η πιο ψυχρή και αθόρυβη από τις άλλες 2. 

Αυτές είναι οι κυρίες διάφορες μεταξύ τους, θερμοκρασία και θόρυβος. όχι ότι είναι λίγο και αυτό αφού η θερμοκρασία επιρεαζει το ρολοι. 

Και κάτι ακόμα. Το Clock σχεδόν πάντα ειναι πολύ πιο πάνω σε 1440p ανάλυση από ότι σε 2160p που ξεζουμιζει την gpu

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Έχουν περάσει 3 2080ti από τα χέρια μου 

Gigabyte 0C, DUAL OC και STRIX OC

 Η dual ήταν λίγο καλύτερη σε θερμοκρασίες από την Gigabyte ενώ η Strix εννοείται είναι η πιο ψυχρή και αθόρυβη από τις άλλες 2. 

Αυτές είναι οι κυρίες διάφορες μεταξύ τους, θερμοκρασία και θόρυβος. όχι ότι είναι λίγο και αυτό αφού η θερμοκρασία επιρεαζει το ρολοι. 

Και ότι η dual είναι η πιο άσχημη😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Jargon είπε

 

Με τις 2080Ti δεν έχω προσωπική εμπειρία αφού δεν την έχω οπότε δεν το έχω ψάξει και πολύ. Το θέμα είναι αν θ' αντέξω να μην την αγοράσω.....lol....αν βγει το καλοκαίρι τότε τη γλίτωσα...

Κοιτα, καλή η 2080ti, είδα αρκετό boost σε 2160p από την 1080ti που είχα (φτάνει μέχρι και 40%) αλλά δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση τα λεφτά που ζητάει. Εν ολιγης δεν αξίζει. Καλύτερα αναμονή για Ampere. 

Μόλις τώρα, Matrix7 είπε

Και ότι η dual είναι η πιο άσχημη😁

Και ότι η Strix είναι η πιο ΟΜΟΡΦΗ ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Και κάτι ακόμα. Το Clock σχεδόν πάντα ειναι πολύ πιο πάνω σε 1440p ανάλυση από ότι σε 2160p που ξεζουμιζει την gpu

Γι'αυτό θέλω πάντα full waterblock - τα clocks είναι πάντα ίδια καρφωμένα στο max. Ξέρω θ'ακουστέι κάπως αλλά σε stress test ή σε ότι και να τις βάλω η 1080Ti μου δεν ξεπερνά τους 36C τώρα και τους 40C το καλοκαίρι...θέμα thermals είναι και φυσικά ambient temperature. Στο χώρο μου (δηλαδή το playroom μου) δεν αφήνω τη θερμοκρασία πάνω από 18.5C το χειμώνα (εκτός όταν κατεβαίνει η γυναίκα μου να δούμε ταινία) και όχι πάνω από 23-24C το καλοκαίρι. 

 

 

2 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Κοιτα, καλή η 2080ti, είδα αρκετό boost σε 2160p από την 1080ti που είχα (φτάνει μέχρι και 40%) αλλά δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση τα λεφτά που ζητάει. Εν ολιγης δεν αξίζει. Καλύτερα αναμονή για Ampere. 

Και ότι η Strix είναι η πιο ΟΜΟΡΦΗ ;)

Αν έπαιζα μανιωδώς όπως κάποτε μάλλον θα είχα υποκύψει..αλλά να την πάρω μόνο και μόνο για 10-20 ώρες gaming το μήνα (θα το αυξήσω γιατί ούτε TV βλέπω και τις σειρές τις βαρέθηκα) δεν λέει....από την άλλη κάποια στιγμή θα μπει σε άλλο Gaming PC που φτιάχνω αλλά δεν το βιάζομαι - σε σημείο να μην έχει motherboard και να παίρνω αντλίες και waterblocks πρώτα. 

Τα Χριστούγεννα δυο φορές πήγα να την αγοράσω και ευτυχώς δεν ήταν σε stock...τελικά πήρα ένα επαγγελματικό monitor 4Κ 32" (BenQ SW320) το οποίο το χρειάζομαι για δουλειά και τη δεύτερη έναν επαγγελματικό εκτυπωτή A3 μαζί με συσκευή Calibration πάλι για επαγγελματική χρήση...

Την επόμενη φορά που δεν θα μπορώ να κρατηθώ (που θα περισσεύουν χρήματα δηλαδή)  θα πάρω ένα high-end NAS της Q-NAP και θα το ξεπεράσω πάλι..

Όταν βγει η 3080Ti το 2020 όμως θα την πάρω...μέχρι τότε έχω ένα σκασμό παιχνίδια που δουλευουν άψογα στην 1080Ti που δεν έχω παίξει οπότε είμαι καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχει και ο απλούστερος τρόπος για χαμηλές θερμοκρασίες σε όποιον δεν έχει θέμα με θόρυβο εγώ στην 2080, 100% τα fans πάνω από 52 βαθμούς και είμαι πάντα 2010mhz core clock in game με max 55-56 βαθμούς κελσίου με τα ασύρματα akg μου δεν ακούω τίποτα παρά τα γκάζια της laferrari στο ring....αν κάποιος έχει θέμα με θόρυβο όμως απλά δεν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H strix ειναι πολυ μελετημενη καρτα απο θεμα boost clock και αποδοτικοτητας παντως το παρατηρησα σε αποδοση και ποσο καλα κραταει ρολογια υπο φυσιολογικες θερμοκρασιες. 

Εγω με Samsung μνημες παιζω μεχρι 8300 ανετα χωρις το παραμικρο θεμα.. Πυρηνας θα μπορουσε και καλυτερος ειμαι σε 4k απο 2010-2100.. Φυσικα απο ποιοτητα τι να πει κανεις..

Σε 4k παντως ειναι μονοδρομος για full settings πλεον..Αλλωστε 4 χρονια τα ιδια παθαινω αν θες να παιζεις σε 4k θα τα σταξεις (970SLi ->980Ti SLi -> 1080Ti -> 2080Ti ..  Αρχιζει και δειχνει ανεπαρκης η 1080Ti που μενει πισω και απο την 2080 σιγα σιγα και με οδηγους λογικο ειναι.. Μονο ομως για 4k αν δεν παιζει κανεις εκει δεν υπαρχει μεγαλο νοημα αναβαθμισης..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω 4Κ από το 2015 πλέον έχω αλλάξει αρκετά setup και με την 1080Ti και με την 2080 πρόβλημα κανένα από απόδοση πάντως και το metro exodus που δοκίμασα ultra setings DLSS και RTX ultra ολόκληρο σε όλες τις πίστες ζήτημα να έπεσε η 2080 κάπου 37 fps και γενικά ήμουν 45-50 πάντου, οκ σε κάποιες ανοικτές περιοχές ανέβαινε και πάνω από 70 αλλά δεν λέει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, aorus είπε

Παίζω 4Κ από το 2015 πλέον έχω αλλάξει αρκετά setup και με την 1080Ti και με την 2080 πρόβλημα κανένα από απόδοση πάντως και το metro exodus που δοκίμασα ultra setings DLSS και RTX ultra ολόκληρο σε όλες τις πίστες ζήτημα να έπεσε η 2080 κάπου 37 fps και γενικά ήμουν 45-50 πάντου, οκ σε κάποιες ανοικτές περιοχές ανέβαινε και πάνω από 70 αλλά δεν λέει κάτι

Αν ριξεις λιγο settings ναι παιζεις και τωρα και στο metro με DLSS κανεις δουλεια εννοειται.. Και στο destiny αν ριξεις λιγο volumetric(s) παλι μια χαρα θα ανεβει.. 

Τα πρωτα χρονια αφου παιζεις απο παλια και εσυ θα θυμασαι οτι ηταν πολυ πιο δυσκολη η κατασταση.. Ενδεικτικα θυμαμαι με 970SLi εκλαιγε το pc μου σε 4k τοτε με παιχνιδια και ειδικα με το Unity που εδειχνε μουν@ρος σε 4k  αλλα γονατιζε το pc ..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίζω σε 4k από setup 1070sli μετά 1080ti και τώρα 2080ti.

Έχω ευχαριστηθεί πολύ gaming σε 60fps αυτά τα χρόνια με την μόνη παραχώρηση του AA, κάτι που προσωπικά το βλέπω ανούσιο με τέτοιο ppi. 

Εξαιρέσεις πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν από κακοφτιαγμενα παιχνίδια. 

Απλα με αυτήν την οθόνη πλέον έχουν ανοιχτεί νέοι ορίζοντες και έχω ξεκολλήσει από το να πρέπει να έχω 60fps με vsync. Πλέον είναι smooth και σε λιγότερα fps και έχω τον αέρα των παραπάνω fps σε κάποια παιχνίδια (αυτές τις μέρες παίζω dirt rally 2 με 70-90fps)

Επεξ/σία από Acmilangr2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Αν ριξεις λιγο settings ναι παιζεις και τωρα και στο metro με DLSS κανεις δουλεια εννοειται.. Και στο destiny αν ριξεις λιγο volumetric(s) παλι μια χαρα θα ανεβει.. 

Τα πρωτα χρονια αφου παιζεις απο παλια και εσυ θα θυμασαι οτι ηταν πολυ πιο δυσκολη η κατασταση.. Ενδεικτικα θυμαμαι με 970SLi εκλαιγε το pc μου σε 4k τοτε με παιχνιδια και ειδικα με το Unity που εδειχνε μουν@ρος σε 4k  αλλα γονατιζε το pc ..

Στο metro αν το rtx το βάλεις στο high με όλα τέρμα τα fps ανεβαίνουν 7-10 παντού και είναι πολύ καλύτερα αλλά και σε ultra μια χαρά playable είναι και σε όποια σημεία (3%) όλου του game έπεσα κάτω από 40 ε δεν κατάλαβα και κάτι που να μην κάνει smooth την εικόνα

Πολλοί μα πάρα πολλοί κρίνουν (λανθασμένα) το πώς αποδίδει μια κάρτα σε 4κ και λένε ότι έχουν δοκιμάσει......(λέμε τώρα) γιατί απλά στο μόνιτορ του 100άρικου έβαλαν μία κάρτα και δοκίμασαν με DSR, αυτό όμως είναι εντελώς παραπλανητικό έχω δοκιμάσει dsr σε 1080 μόνιτορ και εκεί κάτω από 40 fps η εικόνα ήταν άθλια (πώς να το περιγράψω, σαν να έπαιζες με 27 fps π.x) όμως σε native 4K τα 40 fps είναι εντελώς smooth ακόμη και τα 35.....

Στο exodus το μόνο πρόβλημα που έχω είναι με το HDR που κάνει τα χρώματα washed είδα στο νέτ και άλλοι έχουν το ίδιο θέμα, ενώ στο bf5 με το hdr νομίζεις ότι θα μπείς μ΄ςσα στην οθόνη....δουλεύει άψογα

Επεξ/σία από aorus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε και εγω με high το επαιξα σε 4κ δεν παιζεται με ultra rtx (φυσικα χωρις DLSS) ειδικα σε ταιγκα .. :)

Αλλωστε το high με το ultra διαφοροποιουνται ελαχιστα και πιθανοτατα μονο στο ποσες φορες κανει bounce ο φωτισμος..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aorus είπε

Yπάρχει και ο απλούστερος τρόπος για χαμηλές θερμοκρασίες σε όποιον δεν έχει θέμα με θόρυβο εγώ στην 2080, 100% τα fans πάνω από 52 βαθμούς και είμαι πάντα 2010mhz core clock in game με max 55-56 βαθμούς κελσίου με τα ασύρματα akg μου δεν ακούω τίποτα παρά τα γκάζια της laferrari στο ring....αν κάποιος έχει θέμα με θόρυβο όμως απλά δεν...

100% fan με 56 βαθμούς? Η επιτομή του cool and quiet

Αμα παιξεις κι έξω από το σπίτι θα ναι deadly silent το συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aorus είπε

Στο exodus το μόνο πρόβλημα που έχω είναι με το HDR που κάνει τα χρώματα washed είδα στο νέτ και άλλοι έχουν το ίδιο θέμα, ενώ στο bf5 με το hdr νομίζεις ότι θα μπείς μ΄ςσα στην οθόνη....δουλεύει άψογα

χμ.... και στο Batlefield V δεν δουλεύει σωστά το HDR...τα χρώματα και εκεί ειναι ελαφρώς Ξεθωριασμένα. Το καταλαβαίνεις όταν το γυρίζεις σε SDR

Κάνουμε και ενα VS μεταξύ μας  την θερμοκρασία με 100% τα fans; πλάκα θα έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...