Προς το περιεχόμενο

RTX 20series Turing thread (TU 102, TU 104, TU106)


aorus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

τελικα ρε συς το rt core ειναι καποια παπατζα της nvidia η κατι αλλο?

Το Κάτι άλλο. Σαν ένα καλό πιτογυρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

τελικα ρε συς το rt core ειναι καποια παπατζα της nvidia η κατι αλλο?

Τώρα πια ξέρουμε τι περιμένουμε από τις next gen κονσόλες. Κρίμα που το TES 6 και το Starfield θα τρέχουν πάνω στο απολίθωμα.

Από το 2008 ένας τσέχος προγραμματιστής είχε αναπτύξει αλγόριθμο για real time GI. Με penumbra shadows, color bleeding κλπ. Χωρίς καθόλου prebake, σύμφωνα με τον ίδιο. Φόρτωνες όποια σκηνή ήθελες και είχες πάντα τα ίδια αποτελέσματα. Δεν ξέρω όμως γιατί δεν το είδαμε τελικά σε games(πλην ελασίστων περιπτώσεων)..

https://dee.cz/lightsmark/

Τώρα βγάζεις κάτι χιλιάδες frames ακόμα και στο πιο βαρύ σημείο του ντέμο που δείχνει soft shadows. Με τις τότε κάρτες έπεφτες κοντά στα 50 με 100 καρέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pirmen56 είπε

Τώρα πια ξέρουμε τι περιμένουμε από τις next gen κονσόλες. Κρίμα που το TES 6 και το Starfield θα τρέχουν πάνω στο απολίθωμα.

Από το 2008 ένας τσέχος προγραμματιστής είχε αναπτύξει αλγόριθμο για real time GI. Με penumbra shadows, color bleeding κλπ. Χωρίς καθόλου prebake, σύμφωνα με τον ίδιο. Φόρτωνες όποια σκηνή ήθελες και είχες πάντα τα ίδια αποτελέσματα. Δεν ξέρω όμως γιατί δεν το είδαμε τελικά σε games(πλην ελασίστων περιπτώσεων)..

https://dee.cz/lightsmark/

Τώρα βγάζεις κάτι χιλιάδες frames ακόμα και στο πιο βαρύ σημείο του ντέμο που δείχνει soft shadows. Με τις τότε κάρτες έπεφτες κοντά στα 50 με 100 καρέ.

ωραιος επιτελους true next gen games ερχονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

τελικα ρε συς το rt core ειναι καποια παπατζα της nvidia η κατι αλλο?

Κλασσική προσπάθεια της nv να μονοπωλήσει σε κάποιο τομέα... Όποιος βιάζεται το πληρώνει... Καλη φάση αλλά.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Για τη 2η πρότασή σου, δεδομένο το θεωρώ κι εγώ.

Αν δεν τα καταφέρουν, έχουμε θέμα μέχρι να βρεθεί εντελώς άλλη (κυριολεκτικά επαναστατική) αρχιτεκτονική ή να παίξει τελικά το σενάριο με chiplets κλπ.

Για την 1η...εσύ δεν ποστάρεις κάθε 3 και λίγο το γράφημα με το κόστος των διαφόρων nm για έρευνα-ανάπτυξη-παραγωγή κλπ, για να δικαιολογήσεις το κόστος των RTX και να προειδοποιήσεις για τις επερχόμενες τιμές?

Πώς θα το ρίξουν, πόσο?

Δεν είναι επίθεση, αλλά να κρατάμε μια συγκεκριμένη πορεία.

Ναι και τι θα κάνουν δηλαδή ; Αφού είπαν και οι ίδιοι ότι δεν έχουν καλές πωλήσεις, πάλι τραγικές τιμές ; Πάλι χάλια πωλήσεις ; Δεν γίνεται. 

1 ώρα πριν, nikos5800 είπε

τελικα ρε συς το rt core ειναι καποια παπατζα της nvidia η κατι αλλο?

Αν ήταν παπάτζα τα RT cores η Volta θα είχε ίδιο ή και καλύτερο performance στο RT από μια 2080Ti, αλλά δεν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Ναι και τι θα κάνουν δηλαδή ; Αφού είπαν και οι ίδιοι ότι δεν έχουν καλές πωλήσεις, πάλι τραγικές τιμές ; Πάλι χάλια πωλήσεις ; Δεν γίνεται. 

Εγώ, μαζί σου.

Αν το κόστος είναι αυτό που φαίνεται στο γράφημα, πώς θα το ρίξουν?

Μέσα θα μπουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Εγώ, μαζί σου.

Αν το κόστος είναι αυτό που φαίνεται στο γράφημα, πώς θα το ρίξουν?

Μέσα θα μπουν?

Ο Aten-ra πόσταρε άλλο γράφημα και λέει ότι ισχύει το αντίθετο με την πτώση των nm, τι να σου πω..Εγώ άλλα βλέπω από τις τιμές των VII και RTX. Επίσης είπες ότι δικαιολογώ τις τιμές των RTX, δεν ισχύει. Εννοείται ότι υπάρχει και απληστία του πέτσινου μέσα, ειδικά στο μεγάλο που έχει ακόμα 1100+ ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Fulgore είπε

Αν αναφερεσαι στις φθηνοτερες υλοποιησεις,τοτε ναι τοσο θα πωλουνται στις αγγελιες https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga/f/694690/6GB.html?keyphrase=1060&o=1060+6gb&order_by=pricevat&order_dir=asc&page=1

Αν παλι μου αναφερεσαι γενικα και αοριστα ακομα και για τις ακριβοτερες τυπου Asus Strix https://www.skroutz.gr/s/9526691/Asus-GeForce-GTX1060-6GB-Strix-OC-Gaming-90YV09Q0-M0NA00.html

τοτε προφανως και καποιοι μαλλον ψαχνουν για κοροιδα.

Φιλικα παντα αλλα ναι μεν υπαρχει η μια πλευρα στις αγγελιες των πωλητων που προσπαθουν να πουλησουν οσο πιο ακριβα μπορουν(καλως ή κακως),αλλα υπαρχει και η αλλη πλευρα που περιμενει να αγορασει την top υλοποιηση της καθε σειρας στα ιδια χρηματα με τις φθηνοτερες γιατι...ετσι.

oτι η 1060 strix αξιζει τα 400 του skroutz λες τωρα. σωστα?

γιατι αν πιστευεις οτι καινουργια αξιζει εστω 250 βαρια βαρια, πασο.

με το ιδιο σκεπτικο η nitro 580 με τα 3 παιχνιδια που ειχε βαλει το πλαισιο για ολες τις εκπτωσεις, στα 270 και με 3 χρονια εγγυηση, ηταν η προσφορα της χιλιετιας, και οχι απλα μια decent τιμη?

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, rofl είπε

oτι η 1060 strix αξιζει τα 400 του skroutz λες τωρα. σωστα?

Οχι δεν λεω αυτο,ξαναδιαβασε την επομενη απαντηση που εδωσα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Παπάγια θα εξαφανίσουν οι νέες κάρτες, και από τους δύο/τρεις (αν προλάβει ο μπλε γίγαντας που παραπατά) τους.

Με τη φόρα που έχουν πάρει τα τελευταία 3+ χρόνια, επαναφέρω το ερώτημα που έχω διατυπώσει καιρό τώρα...

Ampere-Navi-Smurf, με x4 επιδόσεις σε σχέση με 2080Τi αλλά με 4x τιμή...με 2x, έστω.

Και?

Μην αρχίσουμε θεωρίες για διπλάσιες επιδόσεις στην τωρινή τιμή...και τότε ακόμα απαράδεκτο θα είναι.

Πρώτον δεν μίλησα για τιμές.... Μιας και κανείς δεν ξέρει πως θα εξελιχθεί το θέμα στις gpus..... Όσο αφορά για το X80 Ampere αν δεν είναι τουλάχιστον ένα 50% πάνω από την 2080 θα θεωρείται αποτυχία  λόγω καλύτερων  nm..... Εξου και το σχόλιο μου ότι θα σβήσουν τις τωρινές gpus (2080/Vii) ... Η 2080ti/Titan rtx θα παίξουν μπάλα με το Χ80ti Ampere οπού και εκεί πιστεύω θα υπάρξει ανάλογη αύξηση λόγω nm ( ένα +50% και εκεί)  ...και εκεί θα μιλάμε για τέρας gpu. Τώρα σε τι τιμές αλλά και τι πραγματική απόδοση θα έχουν ο καιρός θα το δείξει.... Πάντως οτιδήποτε λιγότερο σε απόδοση θα είναι αποτυχία αν δεν έρθουν κάπου εκεί κοντά, δηλαδή στο +50% τουλάχιστον... 

Άποψή μου πάντως είναι ότι το Ti από εδώ και πέρα και στις επόμενες γενιές  θα παίζει στο χαλαρό 1000ρικακι +..... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/3/2019 στις 3:39 ΜΜ, Arkin είπε

570 nitro πηρε φιλος στα 140 ευρω πουλησε και τα 2 παιχνιδια 40 ευρω και του βγηκε τσαμπα. Απλα η 1660 με λιγα παραπανω χρηματα εχει 20-30% καλυτερες επιδοσεις. Δεν ειναι ασχημα. Ampere μετα απο 1 χρονο.

Πρακτικα 2 γενιες μετα μια low-mid range καρτα περναει την Ti της τοτε γενιας στην προκειμενη 980Ti. Σε μια 4ετια δηλαδη θα εχουμε 200 ευρω καρτα που θα πιανει την 2080Ti σε επιδοσεις.

Screenshot_1.png

ρε παιδια θα τρελαθουμε?

τι 30% πανω.

ο αλλος μου ελεγε 35% πανω οι 1070/1660ti απο την 580 ^^

και γενικα οτι ποσοστο βλεπετε απο τον καθε βλακα στον youtube  με οτι μεθοδολογια του κατεβαινει του καθενος στην τυχη ισχυει?

εριχνε ποτε η 1070 στα ντουζενια της στην 1060 6gb 30% εστω? seriously?

κανα 15% μπορει και να ναι πανω απο την 580 η 1660 βαρια βαρια.

και αφηστε το μη μου φερετε source κανα video στο youtube και κλαιω απ τα γελια παλι...

imo κλασικα ειναι ντροπη της nvidia να βγαζει αυτη τη καρτα σε αυτη τη τιμη με την 580/570 και το bundle σε αναλογες η και πολυ καλυτερες τιμες μηνες τωρα...

αλλα ας ειναι καλα τα προβατα που νομιζουν οτι παιρνουν σοβαρες καρτες, αντι να την αφησουν να  πατωσει στο midrange κομματι και να βαλει αυτες τις τιμες εκει που πρεπει. ποσο πιο fail πρεπει να ειναι η τιμολογηση? τους παιρνει μαλλον. x50 επιδοσεις σε x60 τιμη και το τρωτε αμασητο καποιοι και τις βγαζετε και vfm

 

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...