Προς το περιεχόμενο

RTX 20series Turing thread (TU 102, TU 104, TU106)


aorus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, splanis είπε

 θα βρισκουμε τωρα μεταχειρισμενες 6αρες 1060 στα 140-150; τι οχι;

Αν αναφερεσαι στις φθηνοτερες υλοποιησεις,τοτε ναι τοσο θα πωλουνται στις αγγελιες https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga/f/694690/6GB.html?keyphrase=1060&o=1060+6gb&order_by=pricevat&order_dir=asc&page=1

Αν παλι μου αναφερεσαι γενικα και αοριστα ακομα και για τις ακριβοτερες τυπου Asus Strix https://www.skroutz.gr/s/9526691/Asus-GeForce-GTX1060-6GB-Strix-OC-Gaming-90YV09Q0-M0NA00.html

τοτε προφανως και καποιοι μαλλον ψαχνουν για κοροιδα.

Φιλικα παντα αλλα ναι μεν υπαρχει η μια πλευρα στις αγγελιες των πωλητων που προσπαθουν να πουλησουν οσο πιο ακριβα μπορουν(καλως ή κακως),αλλα υπαρχει και η αλλη πλευρα που περιμενει να αγορασει την top υλοποιηση της καθε σειρας στα ιδια χρηματα με τις φθηνοτερες γιατι...ετσι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αν αναφερεσαι στις φθηνοτερες υλοποιησεις,τοτε ναι τοσο θα πωλουνται στις αγγελιες https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga/f/694690/6GB.html?keyphrase=1060&o=1060+6gb&order_by=pricevat&order_dir=asc&page=1

Αν παλι μου αναφερεσαι γενικα και αοριστα ακομα και για τις ακριβοτερες τυπου Asus Strix https://www.skroutz.gr/s/9526691/Asus-GeForce-GTX1060-6GB-Strix-OC-Gaming-90YV09Q0-M0NA00.html

τοτε προφανως και καποιοι μαλλον ψαχνουν για κοροιδα.

Φιλικα παντα αλλα ναι μεν υπαρχει η μια πλευρα στις αγγελιες των πωλητων που προσπαθουν να πουλησουν οσο πιο ακριβα μπορουν(καλως ή κακως),αλλα υπαρχει και η αλλη πλευρα που περιμενει να αγορασει την top υλοποιηση της καθε σειρας στα ιδια χρηματα με τις φθηνοτερες γιατι...ετσι.

Ναι το ότι παίζει στο σκρουτζ τόσο η συγκεκριμένη υλοποίηση όμως δεν έχει καμία σημασία γιατί ειναι τέρμα υπερκοστολογημενη (η 1660ti Strix έχει λιγότερα) 

https://www.skroutz.gr/s/17487786/MSI-GeForce-GTX-1660-Ti-6GB-Gaming-X-V375-040R.html αυτή είναι τούμπανη υλοποίηση και παιζει 305, γιατί να πάρω 1070 τοπ υλοποίηση στα 350 που τις πουλάνε; 

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, splanis είπε

Ναι το ότι παίζει στο σκρουτζ τόσο η συγκεκριμένη υλοποίηση όμως δεν έχει καμία σημασία γιατί ειναι τέρμα υπερκοστολογημενη (η 1660ti Strix έχει λιγότερα) 

https://www.skroutz.gr/s/17487786/MSI-GeForce-GTX-1660-Ti-6GB-Gaming-X-V375-040R.html αυτή είναι τούμπανη υλοποίηση και παιζει 305, γιατί να πάρω 1070 τοπ υλοποίηση στα 350 που τις πουλάνε; 

Δεν καταλαβες τι εγραψα.Δεν ειπα να παει καποιος να παρει την συγκεκριμενη 1060 6gb αυτη την στιγμη καινουργια στην παραπανω τιμη.

Λεω οτι δεν γινεται να πουλησει καποιος την συγκεκριμενη Asus Strix 1060 στα 150ευρω στις αγγελιες,γιατι κοστιζει πολυ ακριβοτερα.

Εσυ ετσι οπως το εγραψες,αφησες να εννοηθει οτι καμια 1060 6gb δεν θα παιξει στα 150ευρω σε used,κατι που δεν ισχυει στην πραξη απλα οχι για ολες τις υλοποιησεις.

Το ιδιο ισχυει και για τις 1070.Απο την στιγμη που ακομα υπαρχουν στην αγορα εστω και απο λιγοτερα καταστηματα ειναι λογικο να τις πουλανε αναλογα την υλοποιηση 300+ευρω

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga/f/694691/8GB.html?keyphrase=1070&order_by=pricevat&order_dir=asc

Το αν αξιζει βεβαια καποιος να αγορασει αντι για 1660ti, αυτο ειναι αλλη κουβεντα,που στην περιπτωση μας οχι δεν αξιζει να αγορασει καποιος 1070.

Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πχ θα τις βαλουν 100ευρω φθηνοτερα για να τις σκοτωσουν επειδη τωρα θα βγει και η φθηνοτερη 1660 που θα κοστιζει λιγοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι μια χαρά είναι εδώ για τις 16xx, turing αρχιτεκτονική είναι κι' αυτές.

Άλλο ένα γκέιμ που δεν κρατάει 4K/60 η μεγάλη, πανωλεθρία. Και δεν είναι τεζαρισμένα τα settings, απλά ultra preset, lmao !

The-Division-2-settings-768x565.png

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Όχι μια χαρά είναι εδώ για τις 16xx, turing αρχιτεκτονική είναι κι' αυτές.

Άλλο ένα γκέιμ που δεν κρατάει 4K/60 η μεγάλη, πανωλεθρία. Και δεν είναι τεζαρισμένα τα settings, απλά ultra preset, lmao !

The-Division-2-settings-768x565.png

Ampere rules μόνο......θα τις εξαφανίσουν τις τωρινές gpus....

1 λεπτό πριν, DEADLAZARUS είπε

Jenga πυργάκια...

ξέχασα και την Titan rtx στο τέλος ! 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

Ampere rules μόνο......θα τις εξαφανίσουν τις τωρινές gpus....

Παπάγια θα εξαφανίσουν οι νέες κάρτες, και από τους δύο/τρεις (αν προλάβει ο μπλε γίγαντας που παραπατά) τους.

Με τη φόρα που έχουν πάρει τα τελευταία 3+ χρόνια, επαναφέρω το ερώτημα που έχω διατυπώσει καιρό τώρα...

Ampere-Navi-Smurf, με x4 επιδόσεις σε σχέση με 2080Τi αλλά με 4x τιμή...με 2x, έστω.

Και?

Μην αρχίσουμε θεωρίες για διπλάσιες επιδόσεις στην τωρινή τιμή...και τότε ακόμα απαράδεκτο θα είναι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Όχι μια χαρά είναι εδώ για τις 16xx, turing αρχιτεκτονική είναι κι' αυτές.

Άλλο ένα γκέιμ που δεν κρατάει 4K/60 η μεγάλη, πανωλεθρία. Και δεν είναι τεζαρισμένα τα settings, απλά ultra preset, lmao !

The-Division-2-settings-768x565.png

Δεν κρατάει όχι. Δοκιμασμένο. Πανωλεθρία Στο Μιλάνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Παπάγια θα εξαφανίσουν οι νέες κάρτες, και από τους δύο/τρεις (αν προλάβει ο μπλε γίγαντας που παραπατά) τους.

Με τη φόρα που έχουν πάρει τα τελευταία 3+ χρόνια, επαναφέρω το ερώτημα που έχω διατυπώσει καιρό τώρα...

Ampere-Navi-Smurf, με x4 επιδόσεις σε σχέση με 2080Τi αλλά με 4x τιμή...με 2x, έστω.

Και?

Μην αρχίσουμε θεωρίες για διπλάσιες επιδόσεις στην τωρινή τιμή...και τότε ακόμα απαράδεκτο θα είναι.

Οι τιμές θέλω να πιστεύω ότι θα είναι καλύτερες μετά τις χαμηλές πωλήσεις που είδαν στις τωρινές RTX. Επιδόσεις δεν ξέρω, αλλά την 2080 και την VII θα την εξαφανίσουν σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Οι τιμές θέλω να πιστεύω ότι θα είναι καλύτερες μετά τις χαμηλές πωλήσεις που είδαν στις τωρινές RTX. Επιδόσεις δεν ξέρω, αλλά την 2080 και την VII θα την εξαφανίσουν σίγουρα.

Για τη 2η πρότασή σου, δεδομένο το θεωρώ κι εγώ.

Αν δεν τα καταφέρουν, έχουμε θέμα μέχρι να βρεθεί εντελώς άλλη (κυριολεκτικά επαναστατική) αρχιτεκτονική ή να παίξει τελικά το σενάριο με chiplets κλπ.

Για την 1η...εσύ δεν ποστάρεις κάθε 3 και λίγο το γράφημα με το κόστος των διαφόρων nm για έρευνα-ανάπτυξη-παραγωγή κλπ, για να δικαιολογήσεις το κόστος των RTX και να προειδοποιήσεις για τις επερχόμενες τιμές?

Πώς θα το ρίξουν, πόσο?

Δεν είναι επίθεση, αλλά να κρατάμε μια συγκεκριμένη πορεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...