Προς το περιεχόμενο

Τα καλύτερα videogames του 2018


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμενα παλι με εκνευριζουν επισης ολα αυτα τα open world παιχνιδια που εχουν βαλει ενα χαρτη και σου λενε πανε εδω πανε εκει και χανεται ολη η μαγεια της εξερευνησης...Ηταν κατι που το zelda botw το εκανε πολυ καλα και για αυτο το αγαπησα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρετή χρονιά με χιλιομαγειρεμένες συνταγές βλέπε god of repetition.Ίσως μετά απο καμιά 15ρια ίδια installments με minor improvements να κουραστεί ο κόσμος να προχωράει και να βαράει όλο και μεγαλύτερα τέρατα.

Βέβαια στο βασίλειο τον τυφλων ο μονόφθαλμος βασιλεύει λένε...Οπότε άντε...τουλάχιστον βλέπουμε ωραία γραφικά και πολύ ξύλο που φαίνεται να είναι και το μόνο κριτήριο πλέον.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Με ορισμένα συμφωνώ πως ήταν πολύ καλά παιχνίδια,με κάποια όμως όχι και νομίζω πως είναι και υπερτιμημένα,Ξεχωρίζω την δουλειά και την αξία του RDR2 του GoW (παρόλο που δεν τρελαίνομαι κιόλας) και του Forza Horizon 4 το οποίο παίζω κάτι μήνες(χωρίς να είμαι και φάν των Racing !)έχουν κάνει φανταστική δουλειά,Απο την άλλη τι να πείς και για το RDR2 και την λεπτομέρεια του ? παρόλο που παίρνει βελτίωση αρκετή στόν τεχνικό τομέα,είναι παιχνιδάρα,και θέτει νέα στάνταρ σε πολλά πράγματα,αυτά είναι για μένα τα πιο άξια παιχνίδια(και το Odyssey δεν είν κακό..),σε ότι κατηγορία και να ανήκουν αυτά ξεχωρίζω δηλ κάποια που παίζεις αρκετές μέρες/εβδομάδες εώς και μήνες και δεν τα βαριέσαι (η τα βαριέσαι μετά πάρα πολύ καιρό)το να πάρω ένα παιχνίδι και να το τελειώσω σε λίγες ώρες δεν το βρίσκω πλέον και πολύ άξιο για να ασχοληθώ.Για καλύτερο παιχνίδι θα πρωτοτυπήσω και θα πάω λίγο πίσω,όχι τόσο όπως κάποιοι χιουμορίστες πιο πάνω,αλλά αφού το έχω πει και άλλες φορές πως για μένα και για αυτή την χρονιά και μάλλον για μια 5ετία η αν θέλετε  "γενιά" το ώς τώρα,το καλύτερο με διαφορά παιχνίδι παιχνίδι είναι για μένα το Witcher 3,είτε the complete,η game of the Year Edition 

The-Witcher-3-Wild-Hunt-Blood-and-Wine-B

Αυτό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχετε ορισμενοι αποψη για τα παιχνιδια που αναφερθηκαν ή αλλα που κυκλοφορησαν φετος,δεν υπαρχει λογος να αναφερετε ασχετα με φετος παιχνιδια στο παρον θεμα.

Για παιχνιδια της χρονιας του 2018 λεμε,τι Witcher 3 και Horizon αναφερετε μερικοι?

Ενταξυ οι επιλογες ειναι λιγο πολυ safe και γνωστες.Δεν περιμενα πχ να δω να κερδιζει το Dragon Quest XI ή το monster hunter(ουτε καν υποψηφια...)ή το Octopath αλλα δεν ειναι τοσο κακες οι επιλογες οπως τις παρουσιαζετε ορισμενοι.

Πανω κατω ηταν γνωστο για φετος ποια (single player)δημοφιλη παιχνιδια κερδισαν τους περισσοτερους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nero62 είπε

Έχει πέσει το επίπεδο κατά πολύ για να βγαίνουν  αυτοί οι τίτλοι πρώτοι. Ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα και την λογική. Υπερνικά το μάρκετινγκ για αυτό αυτά τα νούμερα και αυτά τα αποτελέσματα.

αν θεωρεις οτι εχει πεσει πολυ το επιπεδο με παιχνιδια οπως το god of war και το red dead redemption 2 μπορει να συμβαινουν.1 η εισαι pc maniac που εχεις σκασει 2-3 χιλιαρικα για pc και μασας την καραμελα με τα fps για να παιζεις indie αποκλειστικοτητες του pc.2 ειπες να σχολιασεις κατι ετσι για τη διαφορα.και πριν πειτε τπτ για fanboy Κλπ εχω και pc και ps4 και switch οποτε απλα με νοιαζει να παιζω παιχνιδαρες

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα για παιχνίδια που επαιζα πριν αιωνες, πριν κρεμασω τα παπούτσια μου δηλαδή, σιγουρα παντως, όπως όλα πια στον πλανητη το θεμα κι εδώ είναι το χρημα, και ΜΟΝΟ το χρημα!!! και τιτλοι τυπου φορτναιτ μπορει να βγαζουν χρημα, αλλα εχουν πληρωσει το κοστος σε φαντασια και πλοκη, μονο ανταγωνισμος είναι και τιποτα άλλο.. καλη χρονια με καλυτερα παιχνίδια για μικρους και μεγαλους ευχομαι, και παντα με υγεια Πρωτα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, major65 είπε

Grim fandango, Alone in the dark etc.

συνεχιζονται τα ασχετα σχολια 🙄

Το τελευταιο καλο Alone in the dark ειναι απο εποχη ps1.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι εμείς οι μεγαλύτεροι σε ηλικία που μεγαλώσαμε σε ένα περιβάλλον όπου τα games δεν είχαν καν ιστορία και πλοκή - μετά την απέκτησαν (adventures και FMV adventures) και μετέπειτα εξαφανίστηκαν για να επανέλθουν στην "εν κρυπτώ" μορφή τους  - ως "cinematic adventures" με action ή μη, με RPG στοιχεία ή άνευ, είμαστε πολύ αυστηροί με την κριτική μας στο Fortnite. Αρκεί να θυμηθούμε τι παίζαμε στα Atari, Nes/Snes κλπ... μπλα μπλα μπλα.

Εν προκειμένου όσο και αν έχω περάσει την φάση Fortnite κλπ  και να μην θέλω καν να το βλέπω (υποθέτω περισσότερο λόγω ντόρου που έχει γίνει γύρω από το όνομα του - παρά πραγματικό hate για τον τίτλο) δεν μπορώ να υπενθυμίσω στον εαυτό μου τις άπειρες ώρες που έπαιξα κάτι τέτοιο mindless ως game, χωρίς ιστορίες, χωρίς cutscenes δηλαδή παιχνίδια σαν το COD2 κλπ. .

Η διαφορά μας, εμάς των παλαιότερων, είναι ότι το gaming κάποτε, ήταν fixed σε κάποια συστήματα και ήθελες δεν ήθελες, εξέθετες τον εαυτό σου  σε άπειρα ήδη παιχνιδιών (π.χ. είχες amiga - θα έπαιζες το ίδιο ευχάριστα It Came from the Desert ή Warlords με την ίδια χαρά που θα έπαιζες και Hero's Quest ή Gods) κάτι που δεν συμβαίνει σήμερα με το tablet, mobile gaming που έρχεται δυστυχώς σε πρώτη επαφή η νεολαία και έτσι κάνουμε την κριτική που κάνουμε (αδίκως) για "καρκίνος game," για "ξεπέτα game" και πολλά άλλα....

Έτσι λοιπόν ας θυμηθούμε και εμείς τι mindless games παίζαμε, εντελώς πιο χαζά από το fortnite, το οποίο προς αποστροφή των devs που φτιάχνουν παιχνίδια τα οποία σε λίγο θα βγαίνουν κάθε 10ετία (λόγω production values) ή θα πρέπει να γίνονται review από site όπως το IMDB  στο τέλος (όπου θα τρώνε και τα μούτρα τους) και όχι π.χ. το Eurogamer, είναι και FREE(2p) ΚΑΙ σε βάζουν στην δράση χωρίς να πρέπει να βλέπεις 2 ώρες cutscenes και tutorials, ούτε να σου δίνουν την αίσθηση ότι ότι και να κάνεις, από όπου και να πέσεις απλά δεν πεθάνεις γιατί είσαι ο Ήρωας. Ο star της ταινίας δηλαδή.

Καλή χρονιά σας εύχομαι και ελπίζω η AA-AAA βιομηχανία να έρθει στα συγκαλά της που λέμε και να μας δώσει πάλι πίσω τις εμπειρίες που έκανε το gaming όχι απλά να μεγαλώσει αλλά και να κοντράρει στα ίσια άλλους τομείς ψυχαγωγίας όπως κάνει μέχρι τώρα επιτυχώς.

Ως τότε ας στηρίξουμε την indy σκηνή, ώστε μεταξύ αυτών να ξεχωρίσουν και να ανέλθουν τα άπειρα διαμάντια που παίζουμε και φυσικά οι developers αυτών.

Και ναι - γιατί όχι fortnite?

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...