Προς το περιεχόμενο

Θερμοστάτης θέρμανσης και θέση του


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, pavloa είπε

Καλησπέρα. Αύριο περιμένω τον θερμουδραυλικό να δω τι θα μου προτείνει και αυτός. Αν και εγώ είμαι ανάμεσα στο siemens RDH100 και siemens RDD100.1

Αυτό ήθελα να ρωτήσω τι διαφορά έχει το   Aργό PID το γρήγορο PID και το ON/OFF? 

 

Το PID είναι ουσιαστικά η παρακολουθήση της θερμοκρασίας του χώρου και η προσαρμογή της.

Με λίγα λόγια. Αν έχεις βάλει 21οC θερμοκρασία χώρου, οταν ο θερμοστάτης καταλάβει ότι η θερμοκρασία πάει να πέσει θα ανοίξει το καλοριφέρ ώστε να προλάβει αυτή τη πτώση. Με τον τρόπο αυτό η θερμοκρασία μεταβάλλεται ενός μικρού εύρους και παρέχεται καλύτερη άνεση. Η διαφορά του γρήγορου με το αργό PID είναι ότι στο πρώτο ο χρόνος που μεσολαβεί μεταξύ δύο "ανοιγμάτων" του καλοριφέρ είναι μικρότερος. Η διαφορά πέρα από την άνεση είναι και οικονομική, καθώς δεν επιτρέπουν τον χώρο να κρυώσει αλλά και ούτε χρειάζονται ώρες ολόκληρες αφότου ζεσταθεί για να διατηρηθεί η θερμοκρασία.

Για παράδειγμα εγώ το έχω βάλει στους 21οC. Τη πρώτη μέρα έκαψε αρκετά μέχρι να έρθει ο χώρος σε θερμοκρασία. Αργότερα ανοίγει 5 λεπτά την ώρα ώστε να διατηρήσει αυτη τη θερμοκρασία σταθερή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/12/2020 στις 4:47 ΜΜ, kitharas είπε

Το PID είναι ουσιαστικά η παρακολουθήση της θερμοκρασίας του χώρου και η προσαρμογή της.

Με λίγα λόγια. Αν έχεις βάλει 21οC θερμοκρασία χώρου, οταν ο θερμοστάτης καταλάβει ότι η θερμοκρασία πάει να πέσει θα ανοίξει το καλοριφέρ ώστε να προλάβει αυτή τη πτώση. Με τον τρόπο αυτό η θερμοκρασία μεταβάλλεται ενός μικρού εύρους και παρέχεται καλύτερη άνεση. Η διαφορά του γρήγορου με το αργό PID είναι ότι στο πρώτο ο χρόνος που μεσολαβεί μεταξύ δύο "ανοιγμάτων" του καλοριφέρ είναι μικρότερος. Η διαφορά πέρα από την άνεση είναι και οικονομική, καθώς δεν επιτρέπουν τον χώρο να κρυώσει αλλά και ούτε χρειάζονται ώρες ολόκληρες αφότου ζεσταθεί για να διατηρηθεί η θερμοκρασία.

Για παράδειγμα εγώ το έχω βάλει στους 21οC. Τη πρώτη μέρα έκαψε αρκετά μέχρι να έρθει ο χώρος σε θερμοκρασία. Αργότερα ανοίγει 5 λεπτά την ώρα ώστε να διατηρήσει αυτη τη θερμοκρασία σταθερή.

Σήμερα το παρέλαβα και αύριο θα το τοποθετήσω.

Μια ανακεφαλαίωση γιατί είμαι και πόντιος :P

Αν το έχω στο αργό και το έχω στο 21, πέφτει η θερμοκρασία στο 20,5 τότε θα ανάψει.

Αν το έχω στο γρήγορο θερμοκρασία στο 21, θα πρέπει η θερμοκρασία να πέσει στο 20 για να ανάψει?

Το κατάλαβα σωστά ή λέω χαζομάρες?

Και όταν λες 5 λεπτά την ώρα? Δηλαδή στην μία ώρα θα ανοίξει μόνο για 5 λεπτά συνεχόμενα ή με διακοπές ενδιάμεσα?

 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2019 στις 5:06 ΜΜ, tarantules είπε

Εγώ από πέρσι έχω πάει σε Siemens Rev13 που είναι pid και δεν τον αλλάζω με κανέναν άλλο.Τον έχω βάλει μόνιμα σε self learning mode.

μια απο τα ιδια και εγω. ειναι γ@ματος! (συγχωρηστε μου την λεξη!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, pavloa είπε

Σήμερα το παρέλαβα και αύριο θα το τοποθετήσω.

Μια ανακεφαλαίωση γιατί είμαι και πόντιος :P

Αν το έχω στο αργό και το έχω στο 21, πέφτει η θερμοκρασία στο 20,5 τότε θα ανάψει.

Αν το έχω στο γρήγορο θερμοκρασία στο 21, θα πρέπει η θερμοκρασία να πέσει στο 20 για να ανάψει?

Το κατάλαβα σωστά ή λέω χαζομάρες?

Και όταν λες 5 λεπτά την ώρα? Δηλαδή στην μία ώρα θα ανοίξει μόνο για 5 λεπτά συνεχόμενα ή με διακοπές ενδιάμεσα?

 

Καλορίζικος,

Το αργό και γρήγορο έχει να κάνει πόσο γρήγορα ανοιγοκλείνει ο θερμοστάτης. Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ καθώς εξαρτάται από τον χώρο σου. Στις οδηγίες λέει ότι αν έχεις λέβητα αερίου βάλτο στο γρήγορο, αν έχεις πετρέλαιο στο αργό, γιατί δεν αρέσει στον λέβητα πετρελαίου να ανοιγοκλείνει συχνα και από λίγο, γίνεται σπατάλη καυσίμου.

Τα 5 λεπτά την ώρα και πάλι είναι τυχαίο, κάποιες φορές συνεχόμενα, κάποιες φορές λιγότερο και πάει λέγοντας.Εξαρτάται από τη θερμοκρασία του χώρου εκείνη τη στιγμή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Πάντως μέχρι τώρα ο θερμοστάτης δεν με έχει βολέψει.
Το έχω στο slow αλλά αργεί πολύ να ζεστάνει το σπίτι και επίσης αργεί να δει την αλλαγή της θερμοκρασίας.
Για παράδειγμα το βράδυ το βάζω στο 20.5 και δεν δουλεύει καθόλου και παγώνει όλο το σπίτι. Αν το βάλω στο 21 τότε δουλεύει μια φορά ίσα ίσα να χλιαρίνει τα σώματα και μετά μπορεί να μην ανάψει καθόλου. Έχω βάλει δύο θερμόμετρα δίπλα στο θερμοστάτη και βλέπω διάφορα σχεδόν 1 βαθμό.
Τα θερμόμετρα δείχνουν 20.2 και του λέβητα 21, που κανονικά έπρεπε να είναι στο 20.5 του λέβητα.
Επίσης αν έχει θερμοκρασία δωματίου 21 και θερμοστάτη στο 21.5 πάλι δεν δουλεύει με συνέπεια να έχουν παγώσει τα σώματα.
Σήμερα θα το βάλω στο P0 να δοκιμάσω και σε αυτό το πρόγραμμα να δω πως θα δουλέψει.
Αν και πάλι δεν δω διάφορα τότε θα ξανά βάλω το παλιό που είχα τόσα χρόνια και ζεστενόμασταν μια χαρά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2021 στις 4:56 ΜΜ, pavloa είπε
Πάντως μέχρι τώρα ο θερμοστάτης δεν με έχει βολέψει.
Το έχω στο slow αλλά αργεί πολύ να ζεστάνει το σπίτι και επίσης αργεί να δει την αλλαγή της θερμοκρασίας.
Για παράδειγμα το βράδυ το βάζω στο 20.5 και δεν δουλεύει καθόλου και παγώνει όλο το σπίτι. Αν το βάλω στο 21 τότε δουλεύει μια φορά ίσα ίσα να χλιαρίνει τα σώματα και μετά μπορεί να μην ανάψει καθόλου. Έχω βάλει δύο θερμόμετρα δίπλα στο θερμοστάτη και βλέπω διάφορα σχεδόν 1 βαθμό.
Τα θερμόμετρα δείχνουν 20.2 και του λέβητα 21, που κανονικά έπρεπε να είναι στο 20.5 του λέβητα.
Επίσης αν έχει θερμοκρασία δωματίου 21 και θερμοστάτη στο 21.5 πάλι δεν δουλεύει με συνέπεια να έχουν παγώσει τα σώματα.
Σήμερα θα το βάλω στο P0 να δοκιμάσω και σε αυτό το πρόγραμμα να δω πως θα δουλέψει.
Αν και πάλι δεν δω διάφορα τότε θα ξανά βάλω το παλιό που είχα τόσα χρόνια και ζεστενόμασταν μια χαρά.

Οτι δουλευει καλύτερα για σένα. Καθότι δε ξέρω τις συνθήκες στο σπίτι σου, ενδεχομένως να μη σου κάνει το συγκεκριμένο μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

https://www.aftodioikisi.gr/koinonia/ta-6-kolpa-gia-na-kratisete-to-spiti-zesto-kai-i-sosti-chrisi-toy-kalorif

εχω καλοριφερ με θερμοστατικες κεφαλες,η καθε θεση πχ 1,2,3, 4 σ ετι θερμοκρασια αντοιστοιχει; η κεφαλη ειναι οπως στην παραπανω εικονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2022 στις 9:02 ΜΜ, iliata2410 είπε

https://www.aftodioikisi.gr/koinonia/ta-6-kolpa-gia-na-kratisete-to-spiti-zesto-kai-i-sosti-chrisi-toy-kalorif

εχω καλοριφερ με θερμοστατικες κεφαλες,η καθε θεση πχ 1,2,3, 4 σ ετι θερμοκρασια αντοιστοιχει; η κεφαλη ειναι οπως στην παραπανω εικονα

Δεν αντιστοιχεί σε κάποια συγκεκριμένη θερμοκρασία... Απλά αυξομείωση της παροχής νερού στο σώμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως το 1 ειναι 12 βαθμοι, καθε γραμουλα 1 βαθμος καθε επομενο νουμερο 4 βαθμοι (δηλαδη 1=12, 2=16, 3=20, 4=24, 5=28 και η γραμουλες αναμεσα στα νουμερα οι 3 ενδιαμεσοι βαθμοι)

βεβαια μη περιμενεις ακριβεια δεκαδικου ετσι, στο περιπου ειναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επιστρεφομενα λεγοντας τι εννοεις;εχει κατι +(συν) -(πλην) επανω δεν φαινετε καλα,και κατι αλλο λεει

Επεξ/σία από iliata2410
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιστρεφομενα ειναι τα νερα που αφου ζεσταθηκαν στον λεβητα, πηγαν στο σωμα, αποδοσαν θερμοτητα, κρυωσαν και επιστρεφουν στον λεβητα για να ξαναζεσταθουν

αφου εχεις θερμοστατικες δεν πειραζεις αυτους τους διακοπτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 10 μήνες μετά...

βοηθηστε με ξανα λιγακι.μενω σε σπιτι με ενοικιο,το καλοριφερ ειναι αυτο στην εικονα,με θερμιδομετρηση.μεσα στο κατραν της οθονης εναλασονται 3 νουμερα ενα τετραψηφιο,που ειναι ο σεριακος αριθμος του καλοριφερ,το αλλο τετραψηφιο,ειναι οι θερμιδες να φανταστω;,και ενας αριθμος μονοψηφιος που καθως ανοιξα τα σωματα που ανεβαινει πχ  προχθες που ανοιξα τα σωματα απο μηδεν πηγε πχ στο 5 τι ειναι αυτα; 

2.jpg.591a1236ac8995549b9bc38b81edb79b.jpg

 

Spoiler
Spoiler

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...