Προς το περιεχόμενο

Θερμοστάτης θέρμανσης και θέση του


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ThReSh είπε

θα ήταν καλό πάντως να μην τον έχει και σε εξωτερικό τοίχο...

Δύσκολο να μπει σε εσωτερικό τοίχο λόγω έλλειψης εγκατάστασης. Του εφτιαξα ένα mapping θερμοκρασίας θερμοστάτη και ενός άλλου θερμόμετρου. Θα το παρακολουθήσει λίγες μέρες και θα μου πει. Αν ζητάει 20 το βάζει 18 και όλα καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 3/1/2019 στις 4:16 ΜΜ, dollyyy19 είπε

ο καθαρος ψηφιακος δεν εχει "αδρανεια"..αν ειναι αναλογικος και δειχνει ψηφιακα την θερμοκρασια,δεν ειναι ψηφιακος και δεν ειναι ακριβεις......τον ψηφιακο τον βαζεις στους 20 και οταν πιασει 20.5  κοβει.οταν πεσει 19.5  αναβει.ο αναλογικος,μπορει να τον βαλεις στους 20 και να κοψει οταν πιασει 23,και να αναψει οταν πιασει18.εντωμεταξυ,εσυ πρεπει να ζησεις μεσα στον χωρος που ανεβοκατεβαινει  4-5 βαθμους.

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με αυτό.

Αυτός ο θερμοστάτης θεωρείται αναλογικός με ψηφιακή ένδειξη?

https://www.skroutz.gr/s/12878107/Siemens-RDH100.html?from=best_sellers_tag#description

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pavloa είπε

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με αυτό.

Αυτός ο θερμοστάτης θεωρείται αναλογικός με ψηφιακή ένδειξη?

https://www.skroutz.gr/s/12878107/Siemens-RDH100.html?from=best_sellers_tag#description

Αυτούς τους ειχα και τους πέταξα, καταρχάς δουλεύουν με μπαταρία, δεύτερον και κυριώτερο, ανοίγουν και κλεινουν οποτε τους κατέβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αυτούς τους ειχα και τους πέταξα, καταρχάς δουλεύουν με μπαταρία, δεύτερον και κυριώτερο, ανοίγουν και κλεινουν οποτε τους κατέβει.

Ποιον έβαλες εσύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Αυτούς τους ειχα και τους πέταξα, καταρχάς δουλεύουν με μπαταρία, δεύτερον και κυριώτερο, ανοίγουν και κλεινουν οποτε τους κατέβει.

Εγώ δεν έχω κανένα παράπονο 3ο χρόνο τον έχω δουλεύει ρολοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Amaretos είπε

Εγώ δεν έχω κανένα παράπονο 3ο χρόνο τον έχω δουλεύει ρολοι

Εμένα το μόνο που δεν μου άρεσε είναι ότι πρέπει να βάλεις μπαταρίες για να δουλέψει. Και όσα έχω δει μπαταρίες θέλουν.

Κάθε πότε αλλάζεις μπαταρίες? 

Έχεις μετρήσει με θερμόμετρο να δεις αν υπάρχει απόκλιση της θερμοκρασίας? 

Είναι απλό έτσι όπως δείχνει? Δηλαδή απλά γυρνάς τον διακόπτη δεξιά αριστερά και σου δείχνει στην οθόνη την θερμοκρασία που έχεις επιλέξει? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαταριες εχω αλλαξει 1 φορα νομιζω, σιγα δεν ειναι τοσο θεμα, δεν πεθαινουν ετσι και αλλιως απο την μια στιγμη στην αλλη, βγαζει ενδειξη οταν ειναι χαμηλα οι μπαταριες. Ειναι παρα πολυ απλο, το μεγαλο νουμερο δειχνει την θερμοκρασια που εχεις στον χωρο, και το μικρο νουμερο ρυθμιζεις ποσο θες να εχεις . Δλδ αν πανω λεει 18 και κατω 15 και θες να το αναψεις γυρνας την ροδελα και το πας στο 20 πχ. Οποτε το κατω νουμερο γινεται 20 και μενει αναμενο μεχρι να πιασει 20. Ειναι πολυ ευκολος και απλος, οπως θα επρεπει να ειναι. Οσο για την θερμοκρασια με θερμομετρο οχι δεν το εχω κανει ποτε αν και δεν με νοιαζει να σου πω την αληθεια. Αν κρυωνω το αναβω , αν οχι το εχω κλειστο :) Δεν υπαρχει κανονας οτι πρεπει μεσαα στο σπιτι να εχουμε ΠΑΝΤΑ τοσο. Εμεις παντως το εχουμε γυρω στο 21 και ειμαστε παραπανω απο σουπερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, pavloa είπε

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με αυτό.

Αυτός ο θερμοστάτης θεωρείται αναλογικός με ψηφιακή ένδειξη?

https://www.skroutz.gr/s/12878107/Siemens-RDH100.html?from=best_sellers_tag#description

https://www.olympia-electronics.com/el/προϊόντα/θερμοστάτες

Δές τους παραπάνω θερμοστάτες . Δουλεύει και με μπαταρία και συνεχή τάση ρεύματος . Αντικατέστησα ενα παλιό διμεταλλικό της Siemens 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, meletis_m είπε

https://www.olympia-electronics.com/el/προϊόντα/θερμοστάτες

Δές τους παραπάνω θερμοστάτες . Δουλεύει και με μπαταρία και συνεχή τάση ρεύματος . Αντικατέστησα ενα παλιό διμεταλλικό της Siemens 

 

Τα είδα αλλά τόσο περίπλοκο είναι στην ρύθμιση? Εγώ θέλω να ρυθμίσω την θερμοκρασία χειροκίνητα και όχι εβδομαδιαία κτλ. . Πρέπει αναγκαστικά να κάνω όλα αυτά που λέει για να το ρυθμίσω?

Αν και καλη φάση να έχεις στανταρ θερμοκρασίες και απλά να παίζεις με τα mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τελικά έβαλα τον RDH100. Για αυτούς που λένε ότι ανοίγει οποτε θελει κάνουν λάθος. Ο θερμοστάτης παρακολουθεί την τάση της θερμοκρασίας για να διατηρήσει σταθερή τη θεμοκρασία στον χώρο, και το καταφέρνει. Μετρημένο με πολλά θερμόμετρα. Σκεφτείτε οτι λειτουργεί σαν το inverter του κλιματιστικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kitharas είπε

Εγω τελικά έβαλα τον RDH100. Για αυτούς που λένε ότι ανοίγει οποτε θελει κάνουν λάθος. Ο θερμοστάτης παρακολουθεί την τάση της θερμοκρασίας για να διατηρήσει σταθερή τη θεμοκρασία στον χώρο, και το καταφέρνει. Μετρημένο με πολλά θερμόμετρα. Σκεφτείτε οτι λειτουργεί σαν το inverter του κλιματιστικού.

Αυτο ειπα και εγω παραπανω, μια χαρα θερμοστατης ειναι, απλος οπως πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Αυτο ειπα και εγω παραπανω, μια χαρα θερμοστατης ειναι, απλος οπως πρεπει.

Ακριβώς. Είναι απλός μόνο στον χειρισμό (ευτυχώς). Έχει τρεις λειτουργίες

  • Αργό PID
  • Γρήγορο PID
  • On/Off

Στη λειτουργία PID ουσιαστικά παρακολουθεί τον χώρο και ανοιγοκλείνει το θερμοστάτη γρήγορα ώστε να διατηρήσει τη θερμοκρασία σταθερή. Και τη διατηρεί. Το on/off είναι σα να έχεις έναν απλό διμεταλλικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kitharas είπε

Ακριβώς. Είναι απλός μόνο στον χειρισμό (ευτυχώς). Έχει τρεις λειτουργίες

  • Αργό PID
  • Γρήγορο PID
  • On/Off

Στη λειτουργία PID ουσιαστικά παρακολουθεί τον χώρο και ανοιγοκλείνει το θερμοστάτη γρήγορα ώστε να διατηρήσει τη θερμοκρασία σταθερή. Και τη διατηρεί. Το on/off είναι σα να έχεις έναν απλό διμεταλλικό.

 

Καλησπέρα. Αύριο περιμένω τον θερμουδραυλικό να δω τι θα μου προτείνει και αυτός. Αν και εγώ είμαι ανάμεσα στο siemens RDH100 και siemens RDD100.1

Αυτό ήθελα να ρωτήσω τι διαφορά έχει το   Aργό PID το γρήγορο PID και το ON/OFF? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, pavloa είπε

Τα είδα αλλά τόσο περίπλοκο είναι στην ρύθμιση? Εγώ θέλω να ρυθμίσω την θερμοκρασία χειροκίνητα και όχι εβδομαδιαία κτλ. . Πρέπει αναγκαστικά να κάνω όλα αυτά που λέει για να το ρυθμίσω?

Αν και καλη φάση να έχεις στανταρ θερμοκρασίες και απλά να παίζεις με τα mode

Δέν γνωριζω να σου απαντήσω .Αλλα εγω με τη 1η ευκαιρία τον συγκεκριμένο θα αγοράσω , ωστε να αλλάξω τους διμεταλλικους της Siemens.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...