Προς το περιεχόμενο

Θερμοστάτης θέρμανσης και θέση του


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρέπει να μας πεις τι μέσο θέρμανσης χρησιμοποιεί. Σε κοινόχρηστο λέβητα πετρελαίου πχ, δεν ανοιγοκλείνει ο θερμσστάτης κανεναν καυστήρα, αλλά την κεντρική ηλεκτροβάνα του σπιτιού.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dimitris_st13 είπε

Πρέπει να μας πεις τι μέσο θέρμανσης χρησιμοποιεί. Σε κοινόχρηστο λέβητα πετρελαίου πχ, δεν ανοιγοκλείνει ο θερμσστάτης κανεναν καυστήρα, αλλά την κεντρική ηλεκτροβάνα του σπιτιού.
 

Ατομική αέριο έχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ από πέρσι έχω πάει σε Siemens Rev13 που είναι pid και δεν τον αλλάζω με κανέναν άλλο.Τον έχω βάλει μόνιμα σε self learning mode.

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία οπότε ένας καλός θερμοστάτης έχει μεγάλο νόημα. 
Εσύ λες ότι το πρόβλημα του θερμοστάτη είναι η απόκλιση στην ορθή μέτρηση της θερμοκρασίας σωστά? Τι εύρος ενεργοποίησης απενεργοποίησης έχει? Είναι εύκολο να τον ακούσεις, και γνωρίζεις την ακριβή θερμοκρασία του χώρου (σύμφωνα με τα δύο θερμόμετρα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimitris_st13 είπε

Εσύ λες ότι το πρόβλημα του θερμοστάτη είναι η απόκλιση στην ορθή μέτρηση της θερμοκρασίας σωστά

To πρόβλημα είναι η αδράνεια που έχει στη μέτρηση, αν η απόκλιση είναι απλά σχετική δεν σε απασχολεί και ιδιαίτερα το ζήτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

To πρόβλημα είναι η αδράνεια που έχει στη μέτρηση, αν η απόκλιση είναι απλά σχετική δεν σε απασχολεί και ιδιαίτερα το ζήτημα

Εγώ το ξέρω αλλά ο TS δεν έχει θέσει την αδράνεια αλλά την απόκλιση ως πρόβλημα και ζητώ διασαφήνιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, kitharas είπε

Η αδράνεια είναι λιγότερο από έναν βαθμό. Τον χρόνο αδράνειας δεν τον έχω μετρήσει. 

Άρα όλα καλά. Το μόνο που χρειάζεται είναι να ρυθμίσει την θερμοκρασία υψηλότερα. Θέλει 22 βαθμούς στο σπίτι; το βάζει 25-26. 

Το πρόβλημα είναι να μην έχει στην πραγματικότητα την μία ώρα 24 και την άλλη 20 βαθμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.leroymerlin.gr/gr/thermansi/kedriki-thermansi/thermostates/programmatizomenos-thermostatis-celcia-61491283/

ηλεκτρονικος και προγραμματιζομενος -> 19.90 ευρω

Επεξ/σία από Alxnks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω έναν της Salus RT310RF. Ρύθμιση ανά 0.5, δυνατότητα offset και καλή κάλυψη. Ασύρματος υποψιν ο οποίος χρειάζεται σύνδεση με τον καυστήρα με τον πομπο του. 

Η θέση πρέπει να είναι σε ουδέτερο σημειο, μακριά από πόρτες και παράθυρα. Βέβαια επειδή είναι Ασύρματος εγώ τον παίρνω στο υπνοδωμάτιο όταν κοιμόμαστε για να προσαρμόζεται στο μέρος που είμαστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, trib είπε

Εγώ έχω έναν της Salus RT310RF. Ρύθμιση ανά 0.5, δυνατότητα offset και καλή κάλυψη. Ασύρματος υποψιν ο οποίος χρειάζεται σύνδεση με τον καυστήρα με τον πομπο του. 

Η θέση πρέπει να είναι σε ουδέτερο σημειο, μακριά από πόρτες και παράθυρα. Βέβαια επειδή είναι Ασύρματος εγώ τον παίρνω στο υπνοδωμάτιο όταν κοιμόμαστε για να προσαρμόζεται στο μέρος που είμαστε. 

πολύ καλή επιλογή, εγώ έχω τον Salus RT500RF γιατί τον ήθελα και προγραμματιζόμενο πέρα από ασύρματο:

https://www.skroutz.gr/s/2908971/Salus-RT500RF.html

και σε άλλο διαμέρισμα έχω τον RT200 (ηλεκτρονικός μεν, χωρίς οθόνη δε....καλή επιλογή για μεγαλύτερους που δεν θέλουν να μπλέκουν με πολλή τεχνολογία):

https://www.skroutz.gr/s/5952628/Salus-RT200.html?keyphrase=salus+rt200

Επεξ/σία από Alxnks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kitharas είπε

Ατομική αέριο έχει 

Εγώ σε ατομικό χρησιμοποιώ τον Olympia Electronics BS-813 (με έξοδο boiler) και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος (ειναι ο πιο φτηνός που βρήκα και λέει ότι κατασκευάζεται Ελλάδα). Αν η θέση του θερμοστάτη δεν ειναι καλή και δε θέλει να κανει άλλες καλωδιώσεις ισως πρέπει να πάει σε ασύρματο (πχ BS-819).

 

Επεξ/σία από BTL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...