Προς το περιεχόμενο

το καλυτερο εμφιαλωμένο νερο?


Christos c_k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Προτιμώ το νερο απο την βρύση με ενισχυμένο φίλτρο.

Οταν είμαι έξω ,παίρνω μαζί μου ενα σεικερ bpa free.

Η μοναδική περίπτωση να πάρω μπουκαλάκι είναι όταν θα πρέπει να συμπληρώσω το όριο της παραγγελίας π.χ. όταν δεν σου φέρνουν παραγγελία δυο εσπρέσσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Στις 6/1/2019 στις 2:42 ΠΜ, thouvou13 είπε

Και ελεγα ποτε θα πετυχω ενα τετοιο θεμα στο ιντερνετ, εγω που ειναι ενας sommelier νερου 😂 ...

Λοιπον, οπου διαβαζετε "επιτραπεζιο νερο" ειναι συνηθως φιλτραρισμενο νερο βρυσης.

Οπου διαβαζετε "φυσικο μεταλλικο νερο" ειναι νερο απο τον υπογειο υδροφορο οριζοντα πλουσιο σε μεταλλικα στοιχεια.

Το φυσικο μεταλλικο νερο, που ειναι σαφως καλυτερο, μπορει να ειναι ειτε γεωτρησης (δηλαδη αντλειται με τεχνικα μεσα) ειτε αρτεσιανο (δηλαδη πηγαζει απο μονο του λογω της πιεσης των πετρωματων).

Τα νερα συνηθως εχουν pH απο 6 εως 9. Το ανθρωπινο σωμα εχει pH 7. Τα νερα με pH κατω απο 7 λεγονται οξινα, ενω αυτα πανω απο 7 λεγονται αλκαλικα. Στην Αμερικη τελευταια υπαρχει μια τρελα ο κοσμος να πινει αλκαλικα νερα γιατι υποτιθεται βελτιωνουν την υγεια, χωρις ωστοσο να εχει επιβεβαιωθει επιστημονικα κατι τετοιο. Το νερο που θεωρειται οτι βρισκεται ακριβως στο μεσο ορο ειναι το γαλλικο Evian με pH 7,1-7,2. Τα ελληνικα εμφιαλωμενα νερα ειναι απο λιγο εως αρκετα αλκαλικα. Ενα νερο με pH σπο 6,5 εως 8,5 θεωρειται ασφαλες.

Επισης τα νερα με χαμηλη περιεκτικοτητα σε νατριο η καλιο (το γραφουν συνηθως στην ετικετα οτι ειναι για διαιτα πτωχη σε αυτα τα στοιχεια) ειναι καταλληλα για ορισμενες κατηγοριες ανθρωπων με περιορισμους στη διαιτα τους (υπερτασικοι, νεφροπαθεις).

Παλαιοτερα ειχε γινει χημικη αναλυση διαφορων ελληνικων μεταλλικων νερων και σε καποια ειχε βρεθει μεγαλυτερη απο το φυσιολογικο συγκεντρωση εξασθενους χρωμιου (καρκινογονος ενωση). Δυο απο αυτα ηταν το Ηβη Λουτρακιου και το Ιολη sport.

Τα νερα που κυκλοφορουν στην ελληνικη αγορα ανηκουν στις παρακατω εταιρειες:

Αυρα (3E - Coca Cola Company)

Ιολη (Αθηναικη Ζυθοποιια)

Κορπη (Nestle)

Ηβη Λουτρακι (Feliroma Foods Cyprus - παλαιοτερα Pepsico)

Βικος (Ηπειρωτικη Βιομηχανια Εμφιαλωσεων)

Ζαγορι (Χυτος Α.Ε.)

Θεωνη (ΑΗΒ Group)

Σαμαρια ( Εταιρια Αναπτυξης Αποκορωνα)

Απολλωνιο (ΒΑΠ Κουγιος)

Ρουβας (Αναπτυξιακη Εταιρια Γεργερης)

Διρφυς (Νικας)

Ζαρος (Βοτομος ΑΕ)

Διος - Σελι ( Μεντεκιδης ΑΕ)

Σουρωτη (Ιβαν Σαββιδης)

Σαμαρινα (CPI ΕΠΕ)

Σημειωση: Καλο ειναι να αγοραζουμε νερα ελληνικων εταιρειων και οχι πολυεθνικων οπως η ολλανδικη Αθηναικη Ζυθοποιια η η ελβετικη Νεστλε.

Οταν το νερο πινεται δροσερο η κρυο δεν μπορεις να καταλαβεις 100% τη γευση του. Η γευση γινεται αντιληπτη σε θερμοκρασια δωματιου. Απο τα νερα που κυκλοφορουν στην Ελληνικη αγορα κατα τη γνωμη μου το κορυφαιο ειναι το Evian που ειναι απολυτα αγευστο και αοσμο, και νιωθεις σαν να πινεις υγρο αερα, και ακολουθουν απο τις ελληνικες ετικετες το Βικος, το Αυρα, το Θεωνη, το Κορπη και το Σαμαρινα. Το Ζαγορι αν και εξαιρετικο νερο, εχει μια ελαφρα επιγευση, το Ιολη γλυκιζει ελαφρως και το χειροτερο ολων ειναι το Ηβη Λουτρακι που δεν κανει ουτε για ποτισμα.

Με τα βραβεια γευσης μην τρελαινεστε, οποιος στελνει το νερο του σε ενα διαγωνισμο, παιρνει κι απο ενα βραβειο. Αυτη τη μοδα την ξεκινησε ο Τσελιος, ο Ελληνοαμερικανος που εμφιαλωσε το 2013 το νερο Θεωνη στην Καρδιτσα και απο τοτε το στελνει καθε χρονο σε διαγωνισμους στις ΗΠΑ.

Αυτη τη στιγμη το μεγαλυτερο μεριδιο αγορας το εχουν το Ζαγορι και ο Βικος, οι δυο ελληνικες εταιρειες απο την Ηπειρο, με σχεδον 40% (μαζι και οι 2). Ακολουθει το Αυρα.

Γενικα το ποιοτικοτερο νερο στην Ελλαδα το εχει η Ηπειρος (λογω μορφολογιας εδαφους και λιγοτερης μολυνσης). Να ξερετε ομως οτι και η Αθηνα εχει απο τα καλυτερα νερα βρυσης στον κοσμο.

 

Και μόλις έβαλες το αύρα στα καλύτερα νερά έπαψα να διαβάζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιολη ειναι τοπ με διαφορα απο τα υπολοιπα αλλα ακριβο για μενα

 

νομιζω το θεωνη τελευταια εχει χαλασει λιγο η ιδεα μου ??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Θεόνη δεν καταλαβαίνω πως απέσπασε τόσα βραβεία. Δεν βρίσκω κάποια διαφορά από τα κοινά ΖΑΓΟΡΙ, ΒΙΚΟΣ. 

Με αυτό που έχω πάθει πλάκα από τη καθαρότητα, μου δίνει αίσθηση λες και πίνω απ'ευθίας από τη πηγή, είναι το νερό ΣΑΜΑΡΙΝΑ. Το βρίσκω μόνο στο Μασούτη. Για μένα λίγο καλύτερο και από το Ιόλη.

Ενα άλλο που παίρνω συχνά λόγω υψηλής περιεκτικότητας σε μαγνήσιο είναι το Λουτράκι (91.6Mg / l !), πάλι από το Μασούτη και αυτό

Επεξ/σία από JimxxZe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JimxxZe είπε

Το Θεόνη δεν καταλαβαίνω πως απέσπασε τόσα βραβεία. Δεν βρίσκω κάποια διαφορά από τα κοινά ΖΑΓΟΡΙ, ΒΙΚΟΣ. 

Με αυτό που έχω πάθει πλάκα από τη καθαρότητα, μου δίνει αίσθηση λες και πίνω απ'ευθίας από τη πηγή, είναι το νερό ΣΑΜΑΡΙΝΑ. Το βρίσκω μόνο στο Μασούτη. Για μένα λίγο καλύτερο και από το Ιόλη.

Ενα άλλο που παίρνω συχνά λόγω υψηλής περιεκτικότητας σε μαγνήσιο είναι το Λουτράκι (91.6Mg / l !), πάλι από το Μασούτη και αυτό

σαμαρινα ε? θα παρω την τριτη να δοκιμασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
49 minutes ago, adi32 said:

Πάρτε ένα καλό φίλτρο και μην ξανά βάλετε στον οργανισμό σας μικρόβια. 

https://www.mednutrition.gr/portal/lifestyle/diatrofi/3818-emfialomeno-nero-athoo-neraki-i-mikroviaki-vomva

Ούτε με το φίλτρο είσαι απόλυτα σίγουρος. Ειδικά όταν δεν μπορείς να ελέγχεις κάθε τόσο την απόδοση του όσο περνάει ο χρόνος... Γιατί από όσους έχουν και τους ρωτάω κατά καιρούς, ελάχιστοι αλλάζουν τα φίλτρα στην ώρα τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, makiss8 είπε

σαμαρινα ε? θα παρω την τριτη να δοκιμασω

 Είναι λίγο ακριβό να ξέρεις, αν θυμάμαι καλά στα 2.20€, αλλά αξίζει. Δοκίμασέ το!

Επεξ/σία από JimxxZe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ούτε με το φίλτρο είσαι απόλυτα σίγουρος. Ειδικά όταν δεν μπορείς να ελέγχεις κάθε τόσο την απόδοση του όσο περνάει ο χρόνος... Γιατί από όσους έχουν και τους ρωτάω κατά καιρούς, ελάχιστοι αλλάζουν τα φίλτρα στην ώρα τους...

Κακώς κάνουν. 

Το κόστος είναι ελάχιστο για το ανταλλακτικό σε σχέση με αυτά που δίνουν στα εμφιαλωμενα. 

Εγώ χρόνια έπινα εμφιαλωμένο μέχρι που συνειδητοποίησα ότι πρόκειται για βόμβα μικροβίων βλέποντας ότι αντί να φυλασεται σε γυάλινα μπουκάλια στους 18 βαθμούς, βράζει για μήνες σε πλαστικά ακόμα και στους 50 το καλοκαίρι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, JimxxZe είπε

Το Θεόνη δεν καταλαβαίνω πως απέσπασε τόσα βραβεία. Δεν βρίσκω κάποια διαφορά από τα κοινά ΖΑΓΟΡΙ, ΒΙΚΟΣ. 

Με αυτό που έχω πάθει πλάκα από τη καθαρότητα, μου δίνει αίσθηση λες και πίνω απ'ευθίας από τη πηγή, είναι το νερό ΣΑΜΑΡΙΝΑ. Το βρίσκω μόνο στο Μασούτη. Για μένα λίγο καλύτερο και από το Ιόλη.

Ενα άλλο που παίρνω συχνά λόγω υψηλής περιεκτικότητας σε μαγνήσιο είναι το Λουτράκι (91.6Mg / l !), πάλι από το Μασούτη και αυτό

ΣΑΜΑΡΙΝΑ το καλύτερο που έχω πιει. Φοβερά μαλακό και χωνευτικό. Καλύτερο του ΙΟΛΗ, συμφωνώ απολύτως. ¨Εχω φίλτρο βέβαια σπίτι εδώ και χρόνια αλλά όταν ταξιδεύω υποχρεωτικά πίνω εμφιαλωμένα.

Επεξ/σία από YannisPet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2021 στις 9:59 ΠΜ, YannisPet είπε

Και μόλις έβαλες το αύρα στα καλύτερα νερά έπαψα να διαβάζω...

Δεν πειραζει... 😉

https://www.biomec.gr/ti-nero-pinoume/

ΠΙΝΑΚΑΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΤΩΝ ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΩΝ ΝΕΡΩΝ

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΤΟΥ ΠΑΚΟΕ (ΜΑΪΟΣ 2018)

  ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΝΕΡΟΥ ΠΟΙΟΤΗΤΑ
1 ΖΑΓΟΡΙ – φυσικό μεταλλικό νερό ΑΑΑ
2 Κορπή – φυσικό μεταλλικό νερό ΑΑ
3 Νερά Κρήτης – φυσικό μεταλλικό νερό ΑΑ
4 ΙΟΛΗ – φυσικό μεταλλικό νερό ΑΑ
5 ΑΥΡΑ – φυσικό μεταλλικό νερό ΑΑ
6 Βίκος – φυσικό μεταλλικό νερό ΑΑ
7 Γάργαρο – Επιτραπέζιο νερό ΑΑΒ
8 ΚΡΙΝΕΑ – Επιτραπέζιο νερό ΑΑΒ
9 Δίρφυς – Επιτραπέζιο νερό ΑΒ
10 Μαράτα – Επιτραπέζιο νερό ΑΒ
11 Contrex – φυσικό μεταλλικό νερό ΑΒ
12 Αρέθουσα – Επιτραπέζιο νερό ΑΒ
13 Α/Β – Επιτραπέζιο νερό ΑΒ
     
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/3/2021 στις 6:47 ΜΜ, thouvou13 είπε

Δεν πειραζει... 😉

https://www.biomec.gr/ti-nero-pinoume/

ΠΙΝΑΚΑΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΤΩΝ ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΩΝ ΝΕΡΩΝ

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΤΟΥ ΠΑΚΟΕ (ΜΑΪΟΣ 2018)

  ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΝΕΡΟΥ ΠΟΙΟΤΗΤΑ
1 ΖΑΓΟΡΙ – φυσικό μεταλλικό νερό ΑΑΑ
2 Κορπή – φυσικό μεταλλικό νερό ΑΑ
3 Νερά Κρήτης – φυσικό μεταλλικό νερό ΑΑ
4 ΙΟΛΗ – φυσικό μεταλλικό νερό ΑΑ
5 ΑΥΡΑ – φυσικό μεταλλικό νερό ΑΑ
6 Βίκος – φυσικό μεταλλικό νερό ΑΑ
7 Γάργαρο – Επιτραπέζιο νερό ΑΑΒ
8 ΚΡΙΝΕΑ – Επιτραπέζιο νερό ΑΑΒ
9 Δίρφυς – Επιτραπέζιο νερό ΑΒ
10 Μαράτα – Επιτραπέζιο νερό ΑΒ
11 Contrex – φυσικό μεταλλικό νερό ΑΒ
12 Αρέθουσα – Επιτραπέζιο νερό ΑΒ
13 Α/Β – Επιτραπέζιο νερό ΑΒ
     

Γνωρίζω πολλά περισσότερα από τον πίνακα . Αν αρχίσω να αναλύω θα ξημερώσουμε.Χωρίς πολλά σχόλια θα σου πω ότι εμπιστεύομαι το στομάχι μου περισσότερο.Αύρα δεν πίνω ούτε δωρεάν.Βέβαια έχω χρόνια να το δοκιμάσω, ίσως η "πηγή αύρα" το φτιάχνει τώρα καλύτερο....Αλήθεια, ξέρεις ότι εκει που είναι η πηγή υπάρχει βρύση που μπορεις να πιεις νερό? Το έχεις δοκιμάσει?

Επεξ/σία από YannisPet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...