Προς το περιεχόμενο

το καλυτερο εμφιαλωμένο νερο?


Christos c_k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απορώ πώς ακούγεται το Ιόλη από πολλούς. Πολύ "κακό" νερό, τουλάχιστον πάντα σύμφωνα με διατροφολόγους. Δεν αναφέρομαι στη γεύση. 

Από άποψη fitness πάντως, το Κορπή είναι πολύ καλο, κυρίως λόγω χαμηλότερου νατρίου σε σχέση με τα περισσότερα υπόλοιπα. 
Επειδή έχω ασχοληθεί ερασιτεχνικά με το bodybuilding έχοντας γνωστούς που κατεβαίνουν σε αγώνες, όλοι πίνουν μόνο Κορπή, και τώρα τελευταία και Θεόνη για τον ίδιο λόγο (ακόμα πιο χαμηλό νάτριο).

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, polaki said:

Απορώ πώς ακούγεται το Ιόλη από πολλούς. Πολύ "κακό" νερό, τουλάχιστον πάντα σύμφωνα με διατροφολόγους. Δεν αναφέρομαι στη γεύση. 

Από άποψη fitness πάντως, το Κορπή είναι πολύ καλο, κυρίως λόγω χαμηλότερου νατρίου σε σχέση με τα περισσότερα υπόλοιπα. 
Επειδή έχω ασχοληθεί ερασιτεχνικά με το bodybuilding έχοντας γνωστούς που κατεβαίνουν σε αγώνες, όλοι πίνουν μόνο Κορπή, και τώρα τελευταία και Θεόνη για τον ίδιο λόγο (ακόμα πιο χαμηλό νάτριο).

Το Ιόλη για μένα έχει απαίσια γεύση αν το δοκιμάσεις σε θερμοκρασία δωματίου... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, billdanos είπε

Το Θεόνη είναι όντως απο τα πιο καλά σε γεύση κλπ. Η ετικέτα του μπουκαλιού με χαλάει λίγο ως προς την αισθητική αλλά δεν το λες και κάτι τραγικό! 😛

 

Εάν όντως μεταφέρεται με σωλήνα από υψόμετρο 1100 μέτρων , που λέει στη σελίδα του, από πηγή που αναβλύζει μόνο του και όχι με γεώτρηση μέχρι το εμφιαλωτήριο,σίγουρα θα πρόκειται για πολύ καλό νερό μιας και τα περισσότερα έρχονται στην επιφάνεια με τη μέθοδο της γεώτρησης-άντλησης  άρα αντλούνται από πολύ πιο χαμηλά υψόμετρα με ότι αυτό συνεπάγεται στη σύνθεσή τους.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, billdanos said:

Βάζεις και το κόκκινο κρασί στο ψυγείο ε? 😛 

Το topic είναι για το νερό. Ντροπή η αναφορά σε μπουγαδόνερα (θερμοκρασία δωματίου)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πράγματι το Θεόνη έχει το πιο χαμηλό Νάτριο 1,8 mg/lt,  το Βίκος 2,6 mg/lt, το Κορπή 3,6 mg/lt και το Ζάρος 7 mg/lt.

Το θέμα είναι αν διψάς πρέπει να πιεις όλο το 1,5 Λίτρο από το Θεόνη για να ξεδιψάσεις και το βρίσκω και άγευστο.

Επεξ/σία από geof40
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, ThReSh said:

Το topic είναι για το νερό. Ντροπή η αναφορά σε μπουγαδόνερα (θερμοκρασία δωματίου)...

Τι εννοείς? Εγώ το κρασί το πίνω για νερό! 😛 

4 minutes ago, geof40 said:

Πράγματι το Θεόνη έχει το πιο χαμηλό Νάτριο 1,8 mg/lt,  το Βίκος 2,6 mg/lt, το Κορπή 3,6 mg/lt και το Ζάρος 7 mg/lt.

Το θέμα είναι αν διψάς πρέπει να πιεις όλο το 1,5 Λίτρο από το Θεόνη για να ξεδιψάσεις και το βρίσκω και άγευστο.

Στην Αθήνα πάντως το εμπιστεύομαι το νερό της βρύσης οπότε δεν πίνω πολλά εμφιαλωμένα. Στη δουλειά έχουμε φίλτρα με UV και άλλα τέτοια χαριτωμένα. Στην επαρχία η κατάσταση είναι διαφορετική μιας και εκεί το νερό μου μυρίζει σε σχέση με της Αθήνας. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, billdanos είπε

Τι εννοείς? Εγώ το κρασί το πίνω για νερό! 😛 

Στην Αθήνα πάντως το εμπιστεύομαι το νερό της βρύσης οπότε δεν πίνω πολλά εμφιαλωμένα. Στη δουλειά έχουμε φίλτρα με UV και άλλα τέτοια χαριτωμένα. Στην επαρχία η κατάσταση είναι διαφορετική μιας και εκεί το νερό μου μυρίζει σε σχέση με της Αθήνας. 

Α ξέχασα το νερό στην Αθήνα μου μυρίζει χλώριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει εργαλείο που μετράει τα σωματίδια στο νερό!

 

https://www.youtube.com/watch?v=h4s14-c7Wjk

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε παιδια για δωστε και μερικες πληροφοριες για εμας που δεν ξερουμε απο γκουρμε νερα.Ποιες διαφοροποιησεις στην γευση διακρινετε και ποσο μακρα επιγευση αφηνουν αυτα τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα της καθε ..ποικιλιας νερου ? :D

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...