Προς το περιεχόμενο

Οι μειωμένες πωλήσεις φέρνουν πτώση της μετοχής της Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πτώση της μετοχής της Apple? Όλο το χρηματιστήριο γκρεμίστηκε διότι ξαφνικά άρχισε να υπάρχει φόβος ότι οι Κινέζοι δεν έχουν λεφτά να αγοράσουν νέα προϊόντα και άρα όποια εταιρία πουλάει προϊόντα στην Κίνα θα ανακοινώσει μειωμένα έσοδα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τα ''φύκια'' ποια είναι ; Ο Α12 που ισοπεδώνει τα πάντα ;

Επειδή δε στέλνει με ΒΤ και δε μπορείς να βάλεις θέματα μάλλον.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, djdidi είπε

Πλέον πέρα από θέμα κύρους και συγχρονισμού με άλλες συσκευές της εταιρίας, πραγματικά δεν βλέπω κανέναν λόγο να δώσει κανείς ένα σωρό λεφτά για iPhone. Kαι μη μου πει κανείς για την απόδοση του iOs. Ως χρήστης 8plus και Honor 8x, το δεύτερο δεν υστερεί σε τίποτα πέρα από την απόδοση της κάμερας. Ακόμα και σε video editing software.

Για μένα προσωπικά τα Android είναι καλύτερα γιατί όσο να είναι έχω και γνώσεις πάνω στο λογισμικού custom rom κλπ κλπ. Πράγμα που και ένα άχρηστο το κάνει να δουλεύει καλύτερα από ότι το έδινε η εταιρεία (βλέπε Samsung με το λογισμικό 10 τόνων chrome no2) τα μήλα από την άλλη έχουν στιβαρή κατασκευή πλέον το βλέπεις και σε κινέζικα king kong οθόνες το λεγόμενο (gorilla glass) αλλά γιατί? Αφού θα το βάλεις σε μια θήκη και θα του αγοράσεις και ένα τζαμακι το μόνο που μπορώ να δώσω μπράβο στην μηλιά είναι για τις κάμερες, αλλά; 1000 ευρώ για κινητό με καλές κάμερες όχι, παίρνεις εκεί μια κινεζια με snapdragon 845 300€ max και τα υπόλοιπα 700 σε μια dslr που θα βγάζει και καλύτερες φωτογραφίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, jimd6776 είπε

Το ξερεις οτι η apple βαζει την ανωτατη αναλυση που μπορει να δει το ανθρωπινο ματι αναλογα την οθονη ε? Απλα ειπες να πεταξεις μια κοτσανα να φανεις αστειος.. 4k λεω να βαζουν τα κινητα, θα γαμαει...

4κ σε κινητό είναι μια βλακια και μισή μέχρι το 1080π είναι άριστο λες και θα κάτσει κάνεις να δει ταινία 4Κ σε οθόνη 5-6 ιντσών θα φαίνονται όλα σαν τα στρουμφακια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τα ''φύκια'' ποια είναι ; Ο Α12 που ισοπεδώνει τα πάντα ;

Δε διαφωνω καθολου, αλλά αν μιλησουμε για value for money τότε η apple σταματαει να υπαρχει (στην αγορα smartphones αναφερομαι). Πες μου κάτι που θα καλύψει ο Α12 κ ο SD845 η ο Top kirin δεν μπορει να ανταπεξελθει, αν οχι με παρόμοιες επιδοσεις, με ελαφρως χειροτερες-αλλα αποδεκτες. 

Εκεί που δεν εχει αντιπαλο είναι τα Macbook pro και τα iMac (5K και μετά). Χρόνια χρήστης πολλών mbp, έχω ακόμη ένα με c2d και τρεχει ανετα, ασχετα αν σταματησε να δεχεται updates απο το 2015.

Πιστευω οτι μεγαλο μέρος χρηστων, δεν "παραταει"τα iphone, για να μη φυγει απο το οικοσυστημα της apple και όχι τοσο για λογους επιδοσεων. Mαζί και εγώ, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να πάω ποτέ σε windows based laptop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, pmike είπε

Αυτό που με εντυπωσιάζει πιο πολύ είναι τα σχόλια του forum.

Ο καθένας μας που στο 99.9% των περιπτώσεων το καλύτερο που έχει καταφέρει στην ζωή του είναι μια δουλίτσα με μισθό 700€ να ισοπεδώνει με τα λόγια του το οτιδήποτε, από το δωματιάκι του γράφοντας στο pc-ακι του ψάχνοντας καθημερινά τις αγγελίες παζαρεύοντας την τιμή κάποιου μεταχειρισμένου κινητού .

Παιδιά  χαλαρώστε λίγο.. Όσο αφορά το iPhone που το έχετε βάλει στο στόχαστρο (κατά την γνώμη μου κόμπλεξ και μόνο) είναι ο λόγος που οι άλλες εταιρίες έχουν ανεβάσει το επίπεδο των συσκευών τους στο επίπεδο που είναι σήμερα.

Απο εκεί  και πέρα να γνωρίζετε ότι πάντα οι εταιρίες έχουν τα πάνω τους και τα κάτω τους. Δεν καταρρέουν από την μια ημέρα στην άλλη τέτοιοι κολοσσοί και κακώς το εύχεστε. Η IBM είναι σε πτώση από το 2012 για παράδειγμα. Θεωρείτε πως θα κλείσει; Πιο πιθανό είναι να εξαφανιστεί η Ελλάδα από τον χάρτη παρά τέτοιες εταιρίες .

Η Apple είναι από τις λίγες εταιρίες που σέβεται την ιδιωτικότητα και τον χρήστη.Υπερασπιζεστε την Google η οποία σας λέει ξεκάθαρα ότι θα σε παρακολουθώ, θα εχω πρόσβαση στα δεδομένα σου, θα τα αναλύω θα τα χρησιμοποιώ όπως γουστάρω και αν σου αρέσει. Α, τα πουλάω κιόλας και σε άλλες εταιρίες έτσι επειδή είμαι μάγκας και μου αρέσει.

Καλοπροαίρετα τελειως φίλε μου σου απαντω, ότι όχι το 99% των insomniacs δεν έχουν το μισθό που λες. Τσεκαρε λίγο τις τιμές που πουλιούνται τα μεταχειρισμένα και θα δεις (εδώ ούτε κάρτες παίζουν ούτε δόσεις)...οι περισσότεροι το κάνουμε για την τρέλα μας και όταν βρίσκουμε χρόνο!

Επιπλέον, δεν κράζει ο κόσμος ακριβώς την apple... Κράζει την πρακτική της και το marketing... Κραζει την απάντηση της εταιρείας για τα bending iphones ή την ιστορία με το Τ2 chip... Η apple ήταν μια καινοτόμος (και είναι) μια καινοτόμος εταιρεία, αλλά "χρειάζεται" άλλες για να δουλέψει...όπως και οι άλλες χρειάζονται την apple...σκέψου το λίγο... Σκέψου τα parts που έχουν τα mac και τα iphones... Δεν είναι της apple...αλλά η apple τα κάνει να φαίνονται "καλύτερα" σε αυτήν... A, και οι εταιρίες κολοσσοί μπορεί να καταρρευσουν...όταν κάτι άλλο νέο, ωραίο, προσιτό, εύχρηστο αλλά κυρίως εύρωστο πάρει τη θέση του (πχ σκέψου ας πούμε για την IBM...ο 1ος υπολογιστής που πήρα έγραφε..."IBM compatible"... τώρα αυτό είναι μια ανάμνηση γλυκιά!)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολλοί οι παράγοντες που επηρεάζουν αυτό το αποτέλεσμα, αλλά όλα καταλήγουν στην οικονομία.

 

Η Apple ανέβασε πολύ τις τιμές με αποτέλεσμα πελάτες της να μην μπορούν να την ακολουθήσουν.

Έχω κι εγώ iPhone 6S+ και η αλήθεια είναι ότι η αύξηση των τιμών των νέων premium μοντέλων της με έχει βγάλει στην «απ' έξω».

Μπορεί να έχω την δυνατότητα να πληρώσω 1.300 ευρώ για ένα κινητό, αλλά το θεωρώ υπερβολή και έτσι δημιουργούνται μέσα μου αισθήματα εκνευρισμού (επειδή αν «υποχωρήσω» και το πάρω θα θεωρήσω τον εαυτό μου κορόιδο, ενώ αν δεν το πάρω θα θεωρήσω ότι η Apple με έδιωξε από πελάτη) και άγχους (γιατί ο εκνευρισμός με οδηγεί στο να σκέφτομαι να πάω στα Android και αγχώνομαι στην ιδέα να αλλάξω περιβάλλον, πόσο μάλλον με τον ένα σκασμό apps που έχω αγορασμένα σε iOS).

 

Αν συνυπολογίσουμε ότι η παγκόσμια οικονομία μάλλον πάει σε επιβράδυνση, με πολλές γεωπολιτικές αναστατώσεις που προκαλούν τάση οικονομικού συμμαζέματος στους καταναλωτές, είναι πιθανόν η Apple να έχει μπει σε μια παγίδα όπου ενώ πρέπει να μειώσει τιμές, παράλληλα αν το κάνει μπορεί να μην της βγει σε αποτέλεσμα.

Παράλληλα, δε, είναι πολύ σημαντικό να κατανοήσουμε ότι η Apple έχει μικρό ποσοστό χρηστών σε σχέση με την Android και δεν την παίρνει να χάσει κι άλλο ποσοστό. Ο τομέας αυτός δεν είναι τομέας πολυτελείας όπου σε παίρνει να πουλάς πανάκριβα σε λίγους πελάτες και να κάθεσαι να απολαμβάνεις τα κέρδη σου στην Ελβετία. Η τεχνολογία θέλει συνεχείς επενδύσεις που δεν μπορεί να τις χρηματοδοτήσει μια μικρή μερίδα χρηστών (αν καταλήξει εκεί) απλά επειδή γουστάρει το μηλαράκι.

 

Καταλήγω στο ότι είμαι σίγουρος ότι η Apple ξέρει καλύτερα από εμάς, και ποιοί είμαστε εμείς για να της πούμε τί να κάνει.

Το μόνο που μας παίρνει είναι να αλλάξουμε περιβάλλον αν δεν μπορούμε να ακολουθήσουμε την τιμολογιακή πολιτική της.

 

ΥΓ. Χρήστης iPhone, iPad Pro, iPad Air2.

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pmike είπε

Αυτό που με εντυπωσιάζει πιο πολύ είναι τα σχόλια του forum.

Ο καθένας μας που στο 99.9% των περιπτώσεων το καλύτερο που έχει καταφέρει στην ζωή του είναι μια δουλίτσα με μισθό 700€ να ισοπεδώνει με τα λόγια του το οτιδήποτε, από το δωματιάκι του γράφοντας στο pc-ακι του ψάχνοντας καθημερινά τις αγγελίες παζαρεύοντας την τιμή κάποιου μεταχειρισμένου κινητού .

Παιδιά  χαλαρώστε λίγο.. Όσο αφορά το iPhone που το έχετε βάλει στο στόχαστρο (κατά την γνώμη μου κόμπλεξ και μόνο) είναι ο λόγος που οι άλλες εταιρίες έχουν ανεβάσει το επίπεδο των συσκευών τους στο επίπεδο που είναι σήμερα.

Απο εκεί  και πέρα να γνωρίζετε ότι πάντα οι εταιρίες έχουν τα πάνω τους και τα κάτω τους. Δεν καταρρέουν από την μια ημέρα στην άλλη τέτοιοι κολοσσοί και κακώς το εύχεστε. Η IBM είναι σε πτώση από το 2012 για παράδειγμα. Θεωρείτε πως θα κλείσει; Πιο πιθανό είναι να εξαφανιστεί η Ελλάδα από τον χάρτη παρά τέτοιες εταιρίες .

Η Apple είναι από τις λίγες εταιρίες που σέβεται την ιδιωτικότητα και τον χρήστη.Υπερασπιζεστε την Google η οποία σας λέει ξεκάθαρα ότι θα σε παρακολουθώ, θα εχω πρόσβαση στα δεδομένα σου, θα τα αναλύω θα τα χρησιμοποιώ όπως γουστάρω και αν σου αρέσει. Α, τα πουλάω κιόλας και σε άλλες εταιρίες έτσι επειδή είμαι μάγκας και μου αρέσει.

χαχαχαχ γελασαμε, μιλας για google και παρακολουθηση, otan η apple εχει τον απολυτο ελεγχο σε ο,τι κανεις με τις συσκευες της με το proprietary sw και hw, μεχρι και πως να τις κρατας σου ελεγε καποτε, το ξεχνας?..κυριολεκτικα σου επιτρεπει να χρησιμοποιεις τη συσκευη της. τα πιο πανω εμετικα περι μισθων, αποτυχημενων της ζωης κλπ δε τα σχολιαζω, φαινεται ξεκαθαρα ποιος εχει το κομπλεξ..

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, duende said:

χαχαχαχ γελασαμε, μιλας για google και παρακολουθηση, otan η apple εχει τον απολυτο ελεγχο σε ο,τι κανεις με τις συσκευες της με το proprietary sw και hw, μεχρι και πως να τις κρατας σου ελεγε καποτε, το ξεχνας?..κυριολεκτικα σου επιτρεπει να χρησιμοποιεις τη συσκευη της. τα πιο πανω εμετικα περι μισθων, αποτυχημενων της ζωης κλπ δε τα σχολιαζω, φαινεται ξεκαθαρα ποιος εχει το κομπλεξ..

Από πότε ο "απόλυτος έλεγχος" μεταφράζεται σε "παρακολούθηση" και "πώληση προσωπικών δεδομένων"? Πάμε να χρυσώσουμε το "χαπάκι" της Google τώρα? 😛 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Από πότε ο "απόλυτος έλεγχος" μεταφράζεται σε "παρακολούθηση" και "πώληση προσωπικών δεδομένων"? Πάμε να χρυσώσουμε το "χαπάκι" της Google τώρα? 😛 

κανενα χαπι δε χρυσωνω, θες να μου πεις δηλαδη οτι η apple δε κανει το ιδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, duende said:

κανενα χαπι δε χρυσωνω, θες να μου πεις δηλαδη οτι η apple δε κανει το ιδιο?

Προφανώς και όχι.

Η Google στο λέει ξεκάθαρα πως από αυτό βγάζει κέρδος μιας και καταγράφει τα πάντα και έχει από τα πιο αναλυτικά στοιχεία για το profile του κάθε χρήστη. Η Apple δεν βγάζει χρήματα από την καταγραφή και την πώληση των δεδομένων των πελατών της μιας και ακολουθεί ένα εντελώς διαφορετικό μοντέλο (στα παίρνει μαζεμένα κατά την αγορά 😛 ) 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Προφανώς και όχι.

Η Google στο λέει ξεκάθαρα πως από αυτό βγάζει κέρδος μιας και καταγράφει τα πάντα και έχει από τα πιο αναλυτικά στοιχεία για το profile του κάθε χρήστη. Η Apple δεν βγάζει χρήματα από την καταγραφή και την πώληση των δεδομένων των πελατών της μιας και ακολουθεί ένα εντελώς διαφορετικό μοντέλο (στα παίρνει μαζεμένα κατά την αγορά 😛 ) 

και παλι, καταγραφει τα παντα, το ιστορικο αναζητησεων σου, του Gps σου, ο,τιδηποτε κανεις, αλλα υποτιθεται οτι τα κραταει για τη παρτη της και "δε τα μοιραζεται με κανεναν". ασχετα αν σου πεταει και αυτη targeted ads (σε μικροτερο βαθμο). μπορει να ειναι ενα η σκαλι πιο πανω απο ms και google σε αυτον το τομεα, αλλα δεν ειναι και αγια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τα μεταχειρισμένα αμάξια θα πωλούνται τα apple εδώ σε λίγο. Κανένα καινούργιο και μόνο 2ετιας μέχρι 5ετιας. Εφόσον δεν θέλετε να βγείτε από το οικοσύστημα αλλά δεν τα σκατε κιόλας τα 1300αρια.

Για μένα ας τα βάλει 2000€ εφόσον όπως λέει ο λαός "από πίτα που δεν τρως, τι σε νοιάζει και αν καεί."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, duende said:

και παλι, καταγραφει τα παντα, το ιστορικο αναζητησεων σου, του Gps σου, ο,τιδηποτε κανεις, αλλα υποτιθεται οτι τα κραταει για τη παρτη της και "δε τα μοιραζεται με κανεναν". ασχετα αν σου πεταει και αυτη targeted ads (σε μικροτερο βαθμο). μπορει να ειναι ενα η σκαλι πιο πανω απο ms και google σε αυτον το τομεα, αλλα δεν ειναι και αγια..

Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ του να μένουν αυτές οι πληροφορίες μέσα στη συσκευή σου και να αξιοποιούνται για διάφορα πράγματα, από το να καταλήγουν στους servers της εταιρείας και απο εκεί να μοιράζονται δεξιά και αριστερά. Αν διαβάσεις τα "ψιλά γράμματα" στους όρους χρήσης της κάθε εταιρείας, θα καταλάβεις ακριβώς το μοντέλο που ακολουθεί η κάθε μία. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...