Προς το περιεχόμενο

Προσωρινή απόδειξη σε εστιατόριο


telis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Ναι καλα τωρα .Απο φουντουκια ηταν οι κρατησεις των πρωην μισθωτων-νυν συνταξιουχων.

Ψάξτε το καλύτερα το θέμα. Οι συντάξεις στην Ελλάδα ποτέ δεν ήταν ανταποδοτικες. Μη πιστεύεις αυτούς που βγαίνουν και κλενε στα κανάλια, όλοι τους έχουν φαει με χρυσά κουτάλια τα καλά χρόνια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 366
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, ctasis είπε

Τι εννοείς αυτόματα; Κάποιος κάνει τα έξοδα και κάποιος τα καταχωρεί. Δεν έχουν όλες οι εταιρείες τα ίδια έξοδα και ας έχουν και παρόμοιο αντικείμενο εκμετάλλευσης 

Αγαπητέ τα περνάει ο λογιστής με βάση τα τιμολόγια,ενοίκιο,ρεύμα,προσωπικό τι δεν καταλαβαίνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, umad είπε

Επιτέλους θίξαμε το ωραίο θέμα(πράσινος ήλιος κτλ).

Πήγαινε λοιπόν αγαπητέ αύριο το πρωί σε μια τράπεζα η επενδυτικό οργανισμό και πες τους όπως μας έμαθε το Πασοκ το μεγάλο:

Θα σου δίνω 100€/μήνα για 30 θες? 35 θες? χρόνια 36000€ και 42000€ αντίστοιχα και στα 55? θες 60? πόσα θες? θα μου δώσεις κάνα 20000-30000€ εφάπαξ και κάνα 1500€/μήνα για 20 θες? 30 θες? χρόνια που θα ζήσω ακόμα.

Πήγαινε σε παρακαλώ και πες μου τις εντυπώσεις σου.

Αυτό θεωρείς ότι ήταν πληρωμένη σύνταξη ε?

Δεν καταβαινω αυτα τα μπακαλιστικα αλλα σου απαντω.Και βεβαια γουσταρω αναδιανεμητικο συστημα.

Εσυ σιγουρα θες και αλλες μειωσεις των συνταξεων γιατι απορροφουν το ''μεγαλυτερο '' (αφου εφθασε η ανεργια 30% )μερος του κρατικου προυπολογισμου, σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bilya είπε

προσωπικά μισθωτός είμαι (εξωτερικό*). Η εμπειρία που έχω είναι όταν κάνω projection σε κοστολόγηση έργων (το μεγαλύτερο που χω κάνει είναι £1,2m)  πριν τα αναλάβει το οικονομικό τμήμα. Μιλάμε για πρόβλεψη στις εργατοώρες σε μας τους μηχανικούς, για κοστολόγηση υλικών/υπηρεσιών,  κτλπ κτλπ. 

*μην πεις δεν ζω ελλάδα κτλπ μέχρι το 2014 εκεί ζούσα

Αυτό που περιγράφεις ξαναματαλέω ότι απέχει έτη φωτός από μια ζωντανή επιχείρηση...

Και σου ξαναματαλέω ότι η πολιτική αβεβαιότητα είναι αστάθμητος παράγοντας x!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το διάβασα όλο το νήμα με μεγάλη προσοχή. Δυστυχώς βρίθει ανακριβείων που έτσι και αλλιώς ακούω και στην καθημερινότητα μου. Μιας και το πιάσαμε το θέμα να πω και εγώ τα 5 πράγματα που γνωρίζω μήπως βοηθήσω την κουβέντα.

καταρχήν δεν θα μπω στην διαμάχη του ποιος φταίει. Από την εμπείρια μου και οι 2 πλευρές (μισθωτοί- ελ.επαγγελματίες) έχουν κλέφτες (του κράτους) και ηθικούς. Καλό θα ήταν να μην αναλωθούμε με αυτό γιατί δεν θα βγει άκρη.

Στην ουσία τώρα. Πρώτον μπορείς να πας σε μαγαζί και να μην έχεις pos νόμιμα. Πως; Να του έχει αρνηθεί η τράπεζα λόγω χρεών. Σε αυτή την περίπτωση νόμιμα δεν έχεις pos.

2. Ναι μεν είχε ένα δίκιο το κράτος που προσπάθησε να προωθήσει τις ηλεκτρονικές πληρωμές αλλά κατά την γνώμη μου είναι εντελώς αντιδημοκρατικό να με υποχρεώνεις να βάζω συνέταιρο την τράπεζα στο μαγαζί μου. Αν είχαμε σοβαρά επιμελητήρια θα είχε φτάσει ευρωπαικό δικαστήριο τώρα η υπόθεση και θα την είχαν κερδίσει.

3.Είναι παράνομο να αρνούνται πληρωμή με κάρτα σε τσιγάρα και κάρτες, αλλά επίσης είναι παράνομο να πουλάνε κάτω του κόστους. Σε κάποιες μάρκες τσιγάρων και ανάλογα και την κάρτα ο μαγαζάτορας μπαίνει μέσα. Ποιος θα αποφασίσει ποιο νόμο θα τηρήσει και ποιον θα παραβεί;

4.Τσιγάρα, κάρτες, γιατροί δεν έχουν ΦΠΑ.

5.Είναι νόμιμο στις κάρτες να χρεώνουν προμήθεια αρκεί να κόβουν απόδειξη για αυτήν με το φπα της. πχ 0,20 +24%. Στα τσιγάρα όχι ακόμα, αλλά υπάρχουν διαβουλεύσεις να βρεθεί λύση σε αυτό το πρόβλημα. ή θα εξαιρεθούν ή θα χρεώνουν προμήθεια.

6.στα εστιατόρια με υπολογιστή παραγγελιών δεν είναι απαραίτητο να κόβεται απόδειξη για κάθε παραγγελία που κάνει το τραπέζι. Σου φέρνουν δελτία παραγγελίας και στο τέλος την οριστικη ¨νόμιμη" απόδειξη. Αν έχει απλή ταμειακή τότε πρέπει να κόβει απόδειξη με κάθε παραγγελία. πχ κοκά κόλα; απόδειξη, νερό; απόδειξη κοκ και στο τέλος τις προσθέτεις και πληρώνεις.

7.το κακό με τα υποχρεωτικά είναι η εφαρμογή τους. Ακούω από πολλούς να γίνει στους ελ.επαγγελματίες υποχρεωτικά μόνο με κάρτα. Δλδ τώρα που υποχρεωτικά πρέπει να έχουν pos τι θα αλλάξει και μετά θα το χρησιμοποιούν;

8. τα περισσότερα μικρόμαγαζα καφε κλπ επιβιώνουν γιατί κλέβουν φπα, εφορία κλπ. Αν κοπεί το κλέψιμο θα κλείσουν. Θα πει κάποιος, να κλείσουν αν δεν είναι βιώσιμα και θα συμφωνήσω μαζί του, απλά το λέω να μην υπάρχει η εικόνα ότι κάνουν όλοι μεγάλη ζωή. Απλά το μισθό να ζήσουν βγάζουν.

δεν μου έρχεται τώρα κάτι άλλο γιατί διάβασα 13 σελίδες μονομιάς και όσο το γράφω αυτό έχουν αναρτηθεί ήδη άλες 20 απαντήσεις....

ελπίζω να βοήθησα με το σεντόνι μου την κουβέντα και στην διάθεση σας για οποιαδήποτε απορία😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MegalosVeziris είπε

Ψάξτε το καλύτερα το θέμα. Οι συντάξεις στην Ελλάδα ποτέ δεν ήταν ανταποδοτικες. Μη πιστεύεις αυτούς που βγαίνουν και κλενε στα κανάλια, όλοι τους έχουν φαει με χρυσά κουτάλια τα καλά χρόνια

Ξερεις κατι, καποιοι δουλευαν και στον ιδιωτικο τομεα.Δεν ηταν ολοι μεγαλοστελεχη δεκο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MegalosVeziris είπε

Ψάξτε το καλύτερα το θέμα. Οι συντάξεις στην Ελλάδα ποτέ δεν ήταν ανταποδοτικες. Μη πιστεύεις αυτούς που βγαίνουν και κλενε στα κανάλια, όλοι τους έχουν φαει με χρυσά κουτάλια τα καλά χρόνια

Αυτό αφορά ΔΥ και ΔΕΚΟ όχι ιδιωτικό τομέα.

Μην μπερδεύουμε άσχετα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bluesattack είπε

Δεν καταβαινω αυτα τα μπακαλιστικα αλλα σου απαντω.Και βεβαια γουσταρω αναδιανεμητικο συστημα.

Εσυ σιγουρα θες και αλλες μειωσεις των συνταξεων γιατι απορροφουν το ''μεγαλυτερο '' (αφου εφθασε η ανεργια 30% )μερος του κρατικου προυπολογισμου, σωστα ?

Δεν καταλαβαίνεις ότι οι εισφορές(μικρές) σου έδιναν τεράστια ανταπόδοση στην σύνταξη(μεγάλη) η οποία ήταν πλασματική και επήλθε η κατάρρευση των ταμείων?

Τις κάλυπτε η εκάστοτε κυβέρνηση με δάνεια στα ταμεία και συγχωνεύσεις και λαμογιές?

Καταλαβαίνεις ότι η σύνταξη είναι σαν ανταποδοτικό πρόγραμμα το οποίο ήταν ψεύτικο πάνω σε λάθος υπολογισμούς?

Αλλά γουστάραν οι παππούδες μας τον γερό Αντρέα με την γκόμενα και τώρα μας πάνε εμάς πίτα-γύρο.

Αν νομίζεις ότι οι συντάξεις δημοσίου ειδικά είναι πληρωμένες τότε πες μου πραγματικά που ανήκεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nikolas2000 είπε

θερμή παράκληση σε όλους.

ρε μάγκες να πληρώνετε φόρους, να ζητάτε αποδείξεις. μην είστε παρτάκηδες. Πως θα μαζέψει λεφτά το κράτος.

Εγώ περιμένω πως και πως να βγει καμια προκήρυξη να τρυπώσω πουθενά στο δημόσιο όπως ένας θείος που κατάφερε χωρίς να τελειώσει τίποτα να μπει σε θέση που του έδινε πολύ πάνω από 1000 το μήνα και έβαλε και την κόρη του (ξαδέλφη μου) η οποία με το ζόρι τελείωσε το λύκειο.

Αν όλοι εσείς που έχετε δε πληρώσετε πως θα διοριστούμε εμείς η νέα γενιά. εσείς οι παλιοί καλά φάγατε, εμείς;

Παίζει τώρα με τον σύριζα να μην έμεινε κανένας αδιόριστος!

Μπήκε φιλαράκι στο δημόσιο με απολυτήριο λυκείου που προσπαθούσε να μπει 20 χρόνια!

Υπάρχει και ένα σύστημα νομίζω που σε ανταμείβει όσο πιο λυσσασμένα προσπαθείς να μπεις στο δημόσιο (μοριοδότηση συμβασιούχων ή κάτι τέτοιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, umad είπε

Αγαπητέ τα περνάει ο λογιστής με βάση τα τιμολόγια,ενοίκιο,ρεύμα,προσωπικό τι δεν καταλαβαίνεις?

Μάλλον εσυ δεν καταλάβαινες και φταίω εγώ που δεν στο κάνω κατανοητό: το τι θα πληρώσεις εσυ εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τα έξοδα που θα παρουσιάσεις (και μπορείς πολύ εύκολα να τα αυξήσεις ...) ενώ το τι θα πληρώσω εγώ είναι ανάλογα με τον μισθό μου και απο τίποτα άλλο.Το κατάλαβες τώρα ή θέλεις να στο κάνω ακόμα πιο λιανά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, umad είπε

 

Αν νομίζεις ότι οι συντάξεις δημοσίου ειδικά είναι πληρωμένες τότε πες μου πραγματικά που ανήκεις.

Και οι συνταξεις δημοσιου πληρωμενες ηταν.Ελεος με αυτο το παραμυθι οτι πληρωνονται απο το κρατος.Αν δεν ηταν πληρωμενες αλλα χατηρικες ας παει να γινει και ο επιχειρηματιας χειρουργος στο κρατικο η οδοκαθαριστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ctasis είπε

Μάλλον εσυ δεν καταλάβαινες και φταίω εγώ που δεν στο κάνω κατανοητό: το τι θα πληρώσεις εσυ εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τα έξοδα που θα παρουσιάσεις (και μπορείς πολύ εύκολα να τα αυξήσεις ...) ενώ το τι θα πληρώσω εγώ είναι ανάλογα με τον μισθό μου και απο τίποτα άλλο.Το κατάλαβες τώρα ή θέλεις να στο κάνω ακόμα πιο λιανά ;

Πως θα παρουσιάσω ψεύτικα έξοδα αφού χρειάζονται παραστατικά και περνάνε όλα από τράπεζε ωρέ?Ακόμα και για ξέπλυμα να μου πεις πάλι θα επιβαρυνθούν οι πλευρές με ΦΠΑ και ο επωφελούμενος με κερδοφορία.Μάλλον δεν σου είπαν καλά τις θεωρίες συνομοσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, umad είπε

Αυτό που περιγράφεις ξαναματαλέω ότι απέχει έτη φωτός από μια ζωντανή επιχείρηση...

Και σου ξαναματαλέω ότι η πολιτική αβεβαιότητα είναι αστάθμητος παράγοντας x!!!

θα συμφωνούσα μόνο αν αυτές οι παθογενειες των ελληνικών επιχειρήσεων εμφανίζονταν απο το  2010. Ας συμφωνήσουμε οτι διαφωνούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, bluesattack said:

Ποια μικτα ? Μην μου πεις για το φπα και εσυ

Ποσο ειναι η φορολογια των επιχειρησεων ? Νουμερο

Ποσο ειναι η φορολογια των φυσικων προσωπων ? Νουμερο

Σκέψου μόνο την έλλειψη αφορολόγητου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, umad είπε

Πως θα παρουσιάσω ψεύτικα έξοδα αφού χρειάζονται παραστατικά και περνάνε όλα από τράπεζε ωρέ?Ακόμα και για ξέπλυμα να μου πεις πάλι θα επιβαρυνθούν οι πλευρές με ΦΠΑ και ο επωφελούμενος με κερδοφορία.Μάλλον δεν σου είπαν καλά τις θεωρίες συνομοσίας.

Βάζοντας τα ατομικά έξοδα στα έξοδα της επιχείρησης?

Ο άλλος χτίζει σπίτι/βίλα και όλα τα τιμολόγια είναι στο όνομα της εταιρίας ως δήθεν επέκταση/ανακαίνιση κ.λπ.

Είπαμε ότι δεν γενικεύουμε και δεν μιλάμε για όσους είναι εντάξει, καθώς ναι, υπάρχουν και ελ. επαγγελματίες/επιχειρήσεις που είναι.

Μιλάμε για όσους φοροδιαφεύγουν συστηματικά και μόνιμα παρουσιάζουν ζημίες και υπερβολικά χαμηλό εισόδημα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...