Προς το περιεχόμενο

Προσωρινή απόδειξη σε εστιατόριο


telis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, bluesattack είπε

Εννοειται οτι υποφερουν οι καημενοι, ειδικα στην εστιαση 🤣

Αλλο ενα δεδομενο που δεν ξερεις, ειναι οτι στην εστιαση (και φανταζομαι γενικα και σε καφετερεις κτλ) οι αγορες τροφιμων γινονται με 13% ΦΠΑ. Καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο? Τα 10 κιλα κρεατα που θα αγορασουν, ΑΝ τα πουλησουν, θα τα πουλησουν με 24% ΦΠΑ. Και σε περιπτωση που δεν ξερεις πως πληρωνουν τον ΦΠΑ οι ελευθεροι επαγγελματιες, ο ΦΠΑ των εσοδων συμψιφιζεται με τον ΦΠΑ των εξοδων. Οποτε αυτοματως ο καταστηματαρχης πρεπει να βαλει το χερι στην τσεπη για να δωσει επιπλεον ΦΠΑ στο κρατος στο τελος τους 3μηνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 366
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, for4 είπε

το διάβασα όλο το νήμα με μεγάλη προσοχή. Δυστυχώς βρίθει ανακριβείων που έτσι και αλλιώς ακούω και στην καθημερινότητα μου. Μιας και το πιάσαμε το θέμα να πω και εγώ τα 5 πράγματα που γνωρίζω μήπως βοηθήσω την κουβέντα.

καταρχήν δεν θα μπω στην διαμάχη του ποιος φταίει. Από την εμπείρια μου και οι 2 πλευρές (μισθωτοί- ελ.επαγγελματίες) έχουν κλέφτες (του κράτους) και ηθικούς. Καλό θα ήταν να μην αναλωθούμε με αυτό γιατί δεν θα βγει άκρη.

Στην ουσία τώρα. Πρώτον μπορείς να πας σε μαγαζί και να μην έχεις pos νόμιμα. Πως; Να του έχει αρνηθεί η τράπεζα λόγω χρεών. Σε αυτή την περίπτωση νόμιμα δεν έχεις pos.

2. Ναι μεν είχε ένα δίκιο το κράτος που προσπάθησε να προωθήσει τις ηλεκτρονικές πληρωμές αλλά κατά την γνώμη μου είναι εντελώς αντιδημοκρατικό να με υποχρεώνεις να βάζω συνέταιρο την τράπεζα στο μαγαζί μου. Αν είχαμε σοβαρά επιμελητήρια θα είχε φτάσει ευρωπαικό δικαστήριο τώρα η υπόθεση και θα την είχαν κερδίσει.

3.Είναι παράνομο να αρνούνται πληρωμή με κάρτα σε τσιγάρα και κάρτες, αλλά επίσης είναι παράνομο να πουλάνε κάτω του κόστους. Σε κάποιες μάρκες τσιγάρων και ανάλογα και την κάρτα ο μαγαζάτορας μπαίνει μέσα. Ποιος θα αποφασίσει ποιο νόμο θα τηρήσει και ποιον θα παραβεί;

4.Τσιγάρα, κάρτες, γιατροί δεν έχουν ΦΠΑ.

5.Είναι νόμιμο στις κάρτες να χρεώνουν προμήθεια αρκεί να κόβουν απόδειξη για αυτήν με το φπα της. πχ 0,20 +24%. Στα τσιγάρα όχι ακόμα, αλλά υπάρχουν διαβουλεύσεις να βρεθεί λύση σε αυτό το πρόβλημα. ή θα εξαιρεθούν ή θα χρεώνουν προμήθεια.

6.στα εστιατόρια με υπολογιστή παραγγελιών δεν είναι απαραίτητο να κόβεται απόδειξη για κάθε παραγγελία που κάνει το τραπέζι. Σου φέρνουν δελτία παραγγελίας και στο τέλος την οριστικη ¨νόμιμη" απόδειξη. Αν έχει απλή ταμειακή τότε πρέπει να κόβει απόδειξη με κάθε παραγγελία. πχ κοκά κόλα; απόδειξη, νερό; απόδειξη κοκ και στο τέλος τις προσθέτεις και πληρώνεις.

7.το κακό με τα υποχρεωτικά είναι η εφαρμογή τους. Ακούω από πολλούς να γίνει στους ελ.επαγγελματίες υποχρεωτικά μόνο με κάρτα. Δλδ τώρα που υποχρεωτικά πρέπει να έχουν pos τι θα αλλάξει και μετά θα το χρησιμοποιούν;

8. τα περισσότερα μικρόμαγαζα καφε κλπ επιβιώνουν γιατί κλέβουν φπα, εφορία κλπ. Αν κοπεί το κλέψιμο θα κλείσουν. Θα πει κάποιος, να κλείσουν αν δεν είναι βιώσιμα και θα συμφωνήσω μαζί του, απλά το λέω να μην υπάρχει η εικόνα ότι κάνουν όλοι μεγάλη ζωή. Απλά το μισθό να ζήσουν βγάζουν.

δεν μου έρχεται τώρα κάτι άλλο γιατί διάβασα 13 σελίδες μονομιάς και όσο το γράφω αυτό έχουν αναρτηθεί ήδη άλες 20 απαντήσεις....

ελπίζω να βοήθησα με το σεντόνι μου την κουβέντα και στην διάθεση σας για οποιαδήποτε απορία😁

Άλλο θέμα αυτό. Μιλαμε για την πιο άχρηστη υπηρεσία στην Ελλάδα. Μόνο και μόνο για να παίρνουν τα μεγάλα κονδύλια οι κολλητοί τους. Τα είδαμε και εδώ στην Πατρα. Δεν είναι τυχαίο πως σχεδόν όλοι οι πρόεδροι του επιμελητηρίου είναι μεγαλοεπιχειρηματίες. Είναι πολλά τα λεφτά εκεί και μάλιστα σε ρόλο νταβατζή μας τα παίρνουν νόμιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, overpower είπε

 Οποτε αυτοματως ο καταστηματαρχης πρεπει να βαλει το χερι στην τσεπη για να δωσει επιπλεον ΦΠΑ στο κρατος στο τελος τους 3μηνου.

Γιατί να βάλει το χέρι στην τσέπη?

Δεν τον εισέπραξε τον ΦΠΑ από τον πελάτη που αγόρασε το κρέας?

Ο πελάτης πληρώνει τον ΦΠΑ, αυτός τον εισπράτει και πρέπει να τον αποδώσει!

Αλλά όταν δεν κόβει απόδειξη ούτε τον ΦΠΑ, ούτε τον φόρο που αντιστοιχεί στο κέρδος της πώλησης αποδίδει και ας τα πλήρωσε ο πελάτης! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα την εκλογίκευσουμε την παράνοια παίδες? Ρίχνει κάποιος μισό εκατομμύριο πχ για να κάνει τον Αλέξη συναιτερο στα κέρδη και στη χασουρα χωριά?Γιατί?για να χει να κόβει μίζες και να συντηρεί την αντιπαραγωγικη του πελατεία?Στην πίεση μέχρι να κόψουν δελτία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, overpower είπε

Αλλο ενα δεδομενο που δεν ξερεις, ειναι οτι στην εστιαση (και φανταζομαι γενικα και σε καφετερεις κτλ) οι αγορες τροφιμων γινονται με 13% ΦΠΑ. Καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο? Τα 10 κιλα κρεατα που θα αγορασουν, ΑΝ τα πουλησουν, θα τα πουλησουν με 24% ΦΠΑ. Και σε περιπτωση που δεν ξερεις πως πληρωνουν τον ΦΠΑ οι ελευθεροι επαγγελματιες, ο ΦΠΑ των εσοδων συμψιφιζεται με τον ΦΠΑ των εξοδων. Οποτε αυτοματως ο καταστηματαρχης πρεπει να βαλει το χερι στην τσεπη για να δωσει επιπλεον ΦΠΑ στο κρατος στο τελος τους 3μηνου.

Δηλαδή παίρνεις ένα κιλό κοτόπουλο με 3€ (και ΦΠΑ 13%) και πουλάς την μερίδα 8€ (με ΦΠΑ 23%). Μάλλον για κερδισμένος μου φαίνεσαι όπως το βλέπω εγώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Γιατί να βάλει το χέρι στην τσέπη?

Δεν τον εισέπραξε τον ΦΠΑ από τον πελάτη που αγόρασε το κρέας?

Ο πελάτης πληρώνει τον ΦΠΑ, αυτός τον εισπράτει και πρέπει να τον αποδώσει!

Αλλά όταν δεν κόβει απόδειξη ούτε τον ΦΠΑ, ούτε τον φόρο που αντιστοιχεί στο κέρδος της πώλησης αποδίδει και ας τα πλήρωσε ο πελάτης! 

Βαζει το χερι στην τσεπη απο την ωρα που ο επ. κανει αγορες 100 ευρω, και ο προμηθευτης του πληρωνει 11.5 (13%) ευρω, ενω ο επ με τζιρο 100, πρεπει να πληρωσει 19.5 (24%)!

2 λεπτά πριν, ctasis είπε

Δηλαδή παίρνεις ένα κιλό κοτόπουλο με 3€ (και ΦΠΑ 13%) και πουλάς την μερίδα 8€ (με ΦΠΑ 23%). Μάλλον για κερδισμένος μου φαίνεσαι όπως το βλέπω εγώ 

σοβαρα? Βγαλε σχεδον 1/4 λογω φπα, παμε στα 6, βγαλε ρευμα, χαρτια, νερα, καθαρισμα, κουβερ, προσωπικο κτλ. Την επομενη φορα παρε κοτοπουλο με 3 ευρω και μαγειρεψε το σπιτι σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, ctasis said:

Δηλαδή παίρνεις ένα κιλό κοτόπουλο με 3€ (και ΦΠΑ 13%) και πουλάς την μερίδα 8€ (με ΦΠΑ 23%). Μάλλον για κερδισμένος μου φαίνεσαι όπως το βλέπω εγώ 

Σπάταλο σε βλέπω, 3 euro το κιλό το κοτόπουλο. 😛

2 minutes ago, overpower said:

Βαζει το χερι στην τσεπη απο την ωρα που ο επ. κανει αγορες 100 ευρω, και ο προμηθευτης του πληρωνει 11.5 (13%) ευρω, ενω ο επ με τζιρο 100, πρεπει να πληρωσει 19.5 (24%)!

To 24% δεν είναι υπολογισμένο μέσα στη τελική τιμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, overpower είπε

Βαζει το χερι στην τσεπη απο την ωρα που ο επ. κανει αγορες 100 ευρω, και ο προμηθευτης του πληρωνει 11.5 (13%) ευρω, ενω ο επ με τζιρο 100, πρεπει να πληρωσει 19.5 (24%)!

Θα μας τρελάνετε?

Τα 19,5 τα εισπράττει από τον πελάτη που αγοράζει το προϊόν, και όχι μόνο 19,5!

Ο πελάτης τον πληρώνει τον ΦΠΑ, δεν τον πληρώνει ο επ., ο οποίος δεν το πουλάει 119,5 αλλά 150, 200, δηλαδή με όποιο κέρδος γουστάρει!

Και εισπράτει ΦΠΑ 24% στα 150 ή 200 και όχι στα 100 που έδωσε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, overpower είπε

Βαζει το χερι στην τσεπη απο την ωρα που ο επ. κανει αγορες 100 ευρω, και ο προμηθευτης του πληρωνει 11.5 (13%) ευρω, ενω ο επ με τζιρο 100, πρεπει να πληρωσει 19.5 (24%)!

σοβαρα? Βγαλε σχεδον 1/4 λογω φπα, παμε στα 6, βγαλε ρευμα, χαρτια, νερα, καθαρισμα, κουβερ, προσωπικο κτλ. Την επομενη φορα παρε κοτοπουλο με 3 ευρω και μαγειρεψε το σπιτι σου :)

τρολλάρεις δεν μπορεί? ΑΝ αγοράζεις το προϊόν 100€ κ ο τζίρος σου όταν το πουλάς είναι 100 είναι μαθηματικά αδύνατο ακόμα κ με 0% φορολογία να έχεις κέρδος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bilya είπε

τρολλάρεις δεν μπορεί? ΑΝ αγοράζεις το προϊόν 100€ κ ο τζίρος σου όταν το πουλάς είναι 100 είναι μαθηματικά αδύνατο ακόμα κ με 0% φορολογία να έχεις κέρδος. 

Ο συγκεκριμένος δεν έχει επιχείρηση προφανώς αλλά φιλανθρωπικό ίδρυμα . Δεν μας λες και που είσαι να γίνουμε και πελάτες σου. Με τέτοιες τιμές θα είμαι κάθε μέρα εκεί !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ThReSh είπε

 

To 24% δεν είναι υπολογισμένο μέσα στη τελική τιμή?

Θεωρητικα ναι. Αλλα αν αυξηθουν οι τιμες των προιοντων, με τους μισθους που παιρνουν καποιοι, τα μαγαζια θα χασουν κοσμο και θα κλεινουν. Και οχι δεν μιλαω για γκουρμε κτλ που βαρανε 20 ευρω φαγητο. Σε ταβερνα στην επαρχια, απο 5 θα πρεπει να παει 6.5+ το φαγητο για να καλυφθει αυτη η διαφορα του ΦΠΑ που πρεπει να δωσει ο επιχειρηματιας.

Οποιος κανει quote αυτο το post θα αναφερει οτι αν δεν μπορει να τα βγαλει περα, ας κλεισει το μαγαζακι, και οχι να φοροδιαφευγει.

5 λεπτά πριν, bilya είπε

τρολλάρεις δεν μπορεί? ΑΝ αγοράζεις το προϊόν 100€ κ ο τζίρος σου όταν το πουλάς είναι 100 είναι μαθηματικά αδύνατο ακόμα κ με 0% φορολογία να έχεις κέρδος. 

Δεν μιλησα για τζιρο ημερας, μιλησα για 100 ευρω αγορων και 100 ευρω πωλησεων 

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, overpower είπε

Θεωρητικα ναι. Αλλα αν αυξηθουν οι τιμες των προιοντων, με τους μισθους που παιρνουν καποιοι, τα μαγαζια θα χασουν κοσμο και θα κλεινουν. Και οχι δεν μιλαω για γκουρμε κτλ που βαρανε 20 ευρω φαγητο. Σε ταβερνα στην επαρχια, απο 5 θα πρεπει να παει 6.5+ το φαγητο για να καλυφθει αυτη η διαφορα του ΦΠΑ που πρεπει να δωσει ο επιχειρηματιας.

Οποιος κανει quote αυτο το post θα αναφερει οτι αν δεν μπορει να τα βγαλει περα, ας κλεισει το μαγαζακι, και οχι να φοροδιαφευγει.

Δεν μιλησα για τζιρο ημερας, μιλησα για 100 ευρω αγορων και 100 ευρω πωλησεων 

πάλι δεν βγάζει νοήμα αυτό γιατί τα πρώτα 100€ =ΦΠΑ+κέρδος+έξοδα της Α επιχείρησης κ τα άλλα 100€=ΦΠΑ+κέρδος+έξοδα της Β επιχείρησης. Οπότε είναι σαν να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, umad said:

Ναι αλλά το έδωσε από τσέπη.

 

Ναι αλλά το έδωσε από τσέπη.

Και έβαλε στην τσέπη τα ΦΠΑ που δεν χρειάστηκε να επιστρέψει λόγω συμψηφισμού.

Τώρα σοβαρά, συζητάμε το πώς λειτουργεί ο ΦΠΑ και αν πρέπει να τον αποδίδουμε ή όχι; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, overpower είπε

Δεν μιλησα για τζιρο ημερας, μιλησα για 100 ευρω αγορων και 100 ευρω πωλησεων 

Τι δεν καταλαβαίνεις ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις?

Αυτό που αγόρασες 100 ευρώ δεν το πουλάς 100 ευρώ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...