Προς το περιεχόμενο

Προσωρινή απόδειξη σε εστιατόριο


telis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Τι δεν καταλαβαίνεις ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις?

Αυτό που αγόρασες 100 ευρώ δεν το πουλάς 100 ευρώ!

Υπάρχει και η περίπτωση να επιδοτείς το προϊόν μέχρι να εξαφανίσεις τον ανταγωνισμό!

Οπότε μπορεί να το πουλήσεις και κάτω του κόστους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 366
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Και έβαλε στην τσέπη τα ΦΠΑ που δεν χρειάστηκε να επιστρέψει λόγω συμψηφισμού.

Τώρα σοβαρά, συζητάμε το πώς λειτουργεί ο ΦΠΑ και αν πρέπει να τον αποδίδουμε ή όχι; 

Ο συμψηφισμος δεν λειτουργει υπερ του επιχειρηματια. Αν εχει περισσοτερα εσοδα απο εξοδα, τοτε καλειται να πληρωσει επιπλεον ΦΠΑ στο κρατος.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, overpower είπε

Ο συμψηφισμος δεν λειτουργει υπερ του επιχειρηματια. Αν εχει περισσοτερα εσοδα απο εξοδα, τοτε καλειται να πληρωσει επιπλεον ΦΠΑ στο κρατος.

Εξακολουθείτε να μας δουλεύετε!

Αυτό δεν είναι το ζητούμενο? Τα έσοδα να είναι περισσότερα από τα έξοδα?

Ο ΦΠΑ που εισπράττει δεν είναι πάνω στην τιμή που πουλάει και όχι στην τιμή που αγόρασε?

Εγώ ως πελάτης δεν σου πληρώνω την τιμή που το αγόρασες, το κέρδος και τον ΦΠΑ υπολογισμένο πάνω στα δύο πρώτα και όχι μόνο στο πρώτο?

Σε ενοχλεί που συμψηφίζεται?

Σ' εμένα που είμαι μισθωτός και πληρώνω ΦΠΑ σε ό,τι αγοράζω γιατί να μην συμψηφίζεται και να απαλλάσσομαι από φόρο?

Εσείς βάζετε τα έξοδα και μειώνετε τον φόρο. Εμείς δεν μπορούμε να βάλουμε κανένα έξοδο. Ούτε ενοίκια, ούτε ιατρικά έξοδα, ούτε επισκευές/ανακαινίσεις, μεταφορικά, λειτουργικά κ.λπ.

Επεξ/σία από SB_1957
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SB_1957 είπε

 

Εσείς βάζετε τα έξοδα και μειώνετε τον φόρο. Εμείς δεν μπορούμε να βάλουμε κανένα έξοδο. Ούτε ενοίκια, ούτε ιατρικά έξοδα, ούτε επισκευές/ανακαινίσεις, μεταφορικά, λειτουργικά κ.λπ.

Θεωρεις οτι απο την ωρα που ειναι καποιος ελ. επ. και κοβει τιμολογια, μπορει να βαλει οτι θελει στα εξοδα του? Το ενοικιο του καταστηματος ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα το βαλει, οπως και επισκευες/ανακαινισεις χωρου/εξοπλισμου κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, overpower είπε

Θεωρεις οτι απο την ωρα που ειναι καποιος ελ. επ. και κοβει τιμολογια, μπορει να βαλει οτι θελει στα εξοδα του? Το ενοικιο του καταστηματος ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα το βαλει, οπως και επισκευες/ανακαινισεις χωρου/εξοπλισμου κτλ.

Αντί για απάντηση σε όσα ρώτησα με ρωτάς αυτό?

Ναι αυτό κάνουν πάρα πολλοί, καθώς κόβουν τιμολόγιο για ό,τι αγοράζουν άσχετα αν είναι για την επιχείρηση ή για το σπίτι τους!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Εξακολουθείτε να μας δουλεύετε!

Αυτό δεν είναι το ζητούμενο? Τα έσοδα να είναι περισσότερα από τα έξοδα?

Ο ΦΠΑ που εισπράττει δεν είναι πάνω στην τιμή που πουλάει και όχι στην τιμή που αγόρασε?

Εγώ ως πελάτης δεν σου πληρώνω την τιμή που το αγόρασες, το κέρδος και τον ΦΠΑ υπολογισμένο πάνω στα δύο πρώτα και όχι μόνο στο πρώτο?

Σε ενοχλεί που συμψηφίζεται?

Σ' εμένα που είμαι μισθωτός και πληρώνω ΦΠΑ σε ό,τι αγοράζω γιατί να μην συμψηφίζεται και να απαλλάσσομαι από φόρο?

Εσείς βάζετε τα έξοδα και μειώνετε τον φόρο. Εμείς δεν μπορούμε να βάλουμε κανένα έξοδο. Ούτε ενοίκια, ούτε ιατρικά έξοδα, ούτε επισκευές/ανακαινίσεις, μεταφορικά, λειτουργικά κ.λπ.

Σου απαντάω με τη σειρά 

Ναι

Ναι

Ναι*

Όχι

Άσχετο άλλο το τι πληρώνεις ιδιωτικά και άλλο σαν επιχείρηση, οι βλακείες που κάνουν κάποιοι δεν είναι ο κανόνας και εδώ μιλάμε για έναν που θέλει να είναι νόμιμος.

Τα έξοδα αφορούν μόνο την επιχείρηση μη τρως το κουτόχορτο ότι όλα μπαίνουν έξοδα επιχείρησης.

* είναι μεγάλη κουβέντα που αδυνατεί να την καταλαβει κάποιος μισθωτος ακούγοντας μονο ειδησεις και ενα καρο αλλους ξερολες και όπως φαίνεται εδώ έχουμε πολλούς. Απλώς ζήστε στο εξωτερικό να δείτε πόσες μικρές επιχειρήσεις υπάρχουν και αν υπάρχουν και πόσο χρεώνουν την υπηρεσία και το προϊόν. Επίσης σε άλλες χώρες οι αποδείξεις είναι ένα άπλο χαρτί χωρίς καμία αξία γτ πολύ απλά το φορολογικό σύστημα είναι σταθερό ξεκάθαρο και δίκαιο για όλους με κοινωνικές παροχές και με όλα και όχι ένα χιλιομπαλωμενο ρουχο. Δυστυχως εδω το παρανομο φορολογικο συστημα συμφωνα με το ελληνικο συνταγμα που θεωρει τον επαγγελματια κλεφτη και δε του εχει αφορολογητο οδηγεί σε  μη έκδοση αποδείξεων και απόκρυψη εσόδων. Επομένως ότι είναι νόμιμο δεν είναι ηθικο και ότι είναι παράνομο μπορεί να είναι δίκαιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dancer είπε

Σου απαντάω με τη σειρά 

Ναι

Ναι

Ναι*

Όχι

Άσχετο άλλο το τι πληρώνεις ιδιωτικά και άλλο σαν επιχείρηση, οι βλακείες που κάνουν κάποιοι δεν είναι ο κανόνας και εδώ μιλάμε για έναν που θέλει να είναι νόμιμος.

Τα έξοδα αφορούν μόνο την επιχείρηση μη τρως το κουτόχορτο ότι όλα μπαίνουν έξοδα επιχείρησης.

* είναι μεγάλη κουβέντα που αδυνατεί να την καταλαβει κάποιος μισθωτος ακούγοντας μονο ειδησεις και ενα καρο αλλους ξερολες και όπως φαίνεται εδώ έχουμε πολλούς. Απλώς ζήστε στο εξωτερικό να δείτε πόσες μικρές επιχειρήσεις υπάρχουν και αν υπάρχουν και πόσο χρεώνουν την υπηρεσία και το προϊόν. Επίσης σε άλλες χώρες οι αποδείξεις είναι ένα άπλο χαρτί χωρίς καμία αξία γτ πολύ απλά το φορολογικό σύστημα είναι σταθερό ξεκάθαρο και δίκαιο για όλους με κοινωνικές παροχές και με όλα και όχι ένα χιλιομπαλωμενο ρουχο. Δυστυχως εδω το παρανομο φορολογικο συστημα συμφωνα με το ελληνικο συνταγμα που θεωρει τον επαγγελματια κλεφτη και δε του εχει αφορολογητο οδηγεί σε  μη έκδοση αποδείξεων και απόκρυψη εσόδων. Επομένως ότι είναι νόμιμο δεν είναι ηθικο και ότι είναι παράνομο μπορεί να είναι δίκαιο.

Όλα όσα λέμε εμείς οι "ξερόλες" αναφέρονται όχι σε όσους είναι συνεπείς, αλλά σε αυτούς που συστηματικά φοροδιαφεύγουν και έχουν προτεραιότητα πώς θα κλέψουν από παντού -από το κράτος, από τον πελάτη, από τον συνεργάτη/συνέταιρο, από τον προμηθευτή, από τη μάνα τους και τον πατέρα τους και γενικά από όλους γιατί δήθεν αυτοί είναι έξυπνοι και όλοι οι άλλοι κορόιδα!

Και όσο χάλια και αν είναι το φορολογικό σύστημα της Ελλάδας καθώς και άλλα πολλά δεν δίνει το δικαίωμα ή το συγχωροχάρτι σε αυτούς να ζουν εις βάρος όλων των άλλων που δεν είναι σαν αυτούς, είτε πρόκειται για επαγγελματίες, είτε για ΔΥ, είτε ακόμη και για μισθωτούς/συνταξιούχους!

Και δικαιολογίες του στυλ δεν βγαίνω και γι' αυτό κλέβω, αν τις χρησιμοοιήσουμε όλοι θα καταλήξουμε να σκοτωνόμαστε μεταξύ μας για να αρπάξει ο ένας από τον άλλον!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Όλα όσα λέμε εμείς οι "ξερόλες" αναφέρονται όχι σε όσους είναι συνεπείς, αλλά σε αυτούς που συστηματικά φοροδιαφεύγουν και έχουν προτεραιότητα πώς θα κλέψουν από παντού -από το κράτος, από τον πελάτη, από τον συνεργάτη/συνέταιρο, από τον προμηθευτή, από τη μάνα τους και τον πατέρα τους και γενικά από όλους γιατί δήθεν αυτοί είναι έξυπνοι και όλοι οι άλλοι κορόιδα!

Και όσο χάλια και αν είναι το φορολογικό σύστημα της Ελλάδας καθώς και άλλα πολλά δεν δίνει το δικαίωμα ή το συγχωροχάρτι σε αυτούς να ζουν εις βάρος όλων των άλλων που δεν είναι σαν αυτούς, είτε πρόκειται για επαγγελματίες, είτε για ΔΥ, είτε ακόμη και για μισθωτούς/συνταξιούχους!

Και δικαιολογίες του στυλ δεν βγαίνω και γι' αυτό κλέβω, αν τις χρησιμοοιήσουμε όλοι θα καταλήξουμε να σκοτωνόμαστε μεταξύ μας για να αρπάξει ο ένας από τον άλλον!

εχω γραψει δυο διαφορετικα παραδειγματα πριν καποιες σελιδες το ενα με 7000 και το αλλο με 40000 και οι δυο δουλευουν τις ιδιες ωρες θεωρητικα γτ ενας επαγγελματιας δουλευει παραπανω παντα απο ενα μισθωτο, εφοσον εσεις εισασταν στη θεση του επαγγελματια και σας επαιρνε στη μια το κρατος 44% τα μισα και στην αλλη το 57,5% τι θα κανατε κυριε? απαντηστε μου σοβαρα, θα κλεινατε την επιχειρηση και θα ψαχνατε να κανετε μεροκαματο με 600 ευρω? η θα κοιταζατε να φοροδιαφυγετε  απο το αδικο ελληνικο φορολογικο συστημα? αμα μου πειτε οτιδηποτε αλλο εκτος απο το να φοροδιαφυγετε θα ειστε ΜΕΓΑΛΟΣ ΨΕΥΤΗΣ. Επισης αυτοι που κουνατε το δαχτυλο απο το εξωτερικο ελατε πισω ελλαδα να το παιξετε πατριωτες και νομοταγεις και οχι απο εκει που ειστε γτ μολις σας ερθει μια αναποδια στο εξωτερικο κατευθειαν βαλιτσουλα και πισω ελλαδα ειστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dancer είπε

εχω γραψει δυο διαφορετικα παραδειγματα πριν καποιες σελιδες το ενα με 7000 και το αλλο με 40000 και οι δυο δουλευουν τις ιδιες ωρες θεωρητικα γτ ενας επαγγελματιας δουλευει παραπανω παντα απο ενα μισθωτο, εφοσον εσεις εισασταν στη θεση του επαγγελματια και σας επαιρνε στη μια το κρατος 44% τα μισα και στην αλλη το 57,5% τι θα κανατε κυριε? απαντηστε μου σοβαρα, θα κλεινατε την επιχειρηση και θα ψαχνατε να κανετε μεροκαματο με 600 ευρω? η θα κοιταζατε να φοροδιαφυγετε  απο το αδικο ελληνικο φορολογικο συστημα? αμα μου πειτε οτιδηποτε αλλο εκτος απο το να φοροδιαφυγετε θα ειστε ΜΕΓΑΛΟΣ ΨΕΥΤΗΣ. Επισης αυτοι που κουνατε το δαχτυλο απο το εξωτερικο ελατε πισω ελλαδα να το παιξετε πατριωτες και νομοταγεις και οχι απο εκει που ειστε γτ μολις σας ερθει μια αναποδια στο εξωτερικο κατευθειαν βαλιτσουλα και πισω ελλαδα ειστε.

το φπα το δινει ο πελατης στον ελ. επαγγελματια να το αποδοσει στο κρατος. ο ελ. επαγγελματιας δεν κλεβει το κρατος, τους συνανθρωπους του κλεβει. οποιος δεν αποδιδει φορο ειναι απατεωνας και δε του φταιει σε τιποτα ο συνανθρωπος του που κ αυτος με το ζορι τη βγαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, dancer είπε

ς θεωρητικα γτ ενας επαγγελματιας δουλευει παραπανω

Καλά το λες. Θεωρητικά πάντα γιατί τα τελευταία χρόνια δεν ισχύει αυτό. Το 10ωρο και το 12ωρο κοντεύει να γίνει δεδομένο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dancer είπε

εχω γραψει δυο διαφορετικα παραδειγματα πριν καποιες σελιδες το ενα με 7000 και το αλλο με 40000 και οι δυο δουλευουν τις ιδιες ωρες θεωρητικα γτ ενας επαγγελματιας δουλευει παραπανω παντα απο ενα μισθωτο, εφοσον εσεις εισασταν στη θεση του επαγγελματια και σας επαιρνε στη μια το κρατος 44% τα μισα και στην αλλη το 57,5% τι θα κανατε κυριε? απαντηστε μου σοβαρα, θα κλεινατε την επιχειρηση και θα ψαχνατε να κανετε μεροκαματο με 600 ευρω? η θα κοιταζατε να φοροδιαφυγετε  απο το αδικο ελληνικο φορολογικο συστημα? αμα μου πειτε οτιδηποτε αλλο εκτος απο το να φοροδιαφυγετε θα ειστε ΜΕΓΑΛΟΣ ΨΕΥΤΗΣ. Επισης αυτοι που κουνατε το δαχτυλο απο το εξωτερικο ελατε πισω ελλαδα να το παιξετε πατριωτες και νομοταγεις και οχι απο εκει που ειστε γτ μολις σας ερθει μια αναποδια στο εξωτερικο κατευθειαν βαλιτσουλα και πισω ελλαδα ειστε.

Σοβαρά? 

Συνεχίζετε με το ίδιο επιχείρημα?

Φταίει το κράτος που σε κλέβει και άρα εσύ έχεις το δικαίωμα να κλέβεις από όπου μπορείς?

Γιατί τον μισθωτό δεν τον κλέβει το κράτος?

Και τελικά τι είναι το κράτος? Οι εξωγήινοι?

Εμείς οι πολίτες με αυτούς που ψηφίζουμε έχουμε το αντίστοιχο κράτος. Και ενώ διαμαρτυρόμαστε πάλι τους ίδιους ψηφίζουμε ή δεν πάμε να ψηφίσουμε, διαιωνίζοντας την κατάσταση.

Όσο για το πόσες ώρες δουλεύει σήμερα ο μισθωτός και για πόσες ώρες πληρώνεται έχει συζητηθεί πολλές φορές.

Από το '90 και μετά δεν ξέρω τι έγινε, σαν να γύρισε ένας διακόπτης και ξαφνικά γέμισαν οι εταιρίες με "στελέχη" και "συνεργάτες"  και ο μισθωτός ξέρει μόνο τί ώρα πάει στη δουλειά, όχι τί ώρα θα φύγει. Κι ενώ πριν το ωράριο ήταν σεβαστό από όλους, οι υπερωρίες, άδειες, δώρα κ.λπ. πληρώνονταν κανονικότατα, σήμερα αυτά θεωρούνται μεγάλη τύχη για όποιον τα έχει ακόμη.

Και όσον αφορά το εισόδημα, ένας υψηλόμισθος του ιδιωτικού τομέα, όσοι υπάρχουν ακόμη, ανέκαθεν πληρώνει πάνω από 50% σε εισφορές και φόρους και πληρώνει τη σύνταξη και τα επιδόματα των "απορων", "ανεργων" και "χαμηλού εισοδήματος", ενώ ο ίδιος θα πάρει τα @@@ όταν βγει στη σύνταξη!

Και το ξαναλέω. Άμα ζηλεύετε τον μισθωτό πάτε κι εσείς να δουλέψετε ως μισθωτοί για να ζείτε πλουσιοπάροχα σαν και μας τους "εκατομμυριούχους"!

1 λεπτό πριν, ctasis είπε

Καλά το λες. Θεωρητικά πάντα γιατί τα τελευταία χρόνια δεν ισχύει αυτό. Το 10ωρο και το 12ωρο κοντεύει να γίνει δεδομένο 

Ποιο 10ωρο και 12ωρο?

Να πηγαίνεις το πρωί στη δουλειά και να γυρνάς τα μεσάνυχτα?

Και να σε φωνάζει για "έκτακτη ανάγκη" ΣΚ, να σου δίνει την άδεια αλλά να σου λέει μην πας διακοπές μακριά γιατί μπορεί να σε χρειαστώ, να αρρωσταίνεις και να σου λέει ότι λουφάρεις και επιβαρύνεις τους συναδέλφους όταν λείπεις κ.λπ. κ.λπ. που τα ξέρουν όσοι είναι "τυχεροί" και έχουν δουλειά σε εργοδότες που τους κλέβει το κράτος!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα με κάρτα, μέχρι να σοβαρευτούν οι περισσότεροι. Ακόμα και για μικροποσά. Και να επιλέγουμε μαγαζιά, επιχειρήσεις, κλπ που δέχονται κάρτα και δεν γκρινιάζουν. Αλλά να είμαστε κι εμείς ως πελάτες νόμιμοι. Όχι να φοβόμαστε να πληρώσουμε με κάρτα μην τύχει και ξεπεράσουμε το αφορολόγητο επειδή δηλώνουμε τα μισά ή δουλεύουμε μαύρα και φοβόμαστε μην χάσουμε τα ψωρο-επιδόματα...

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Εξακολουθείτε να μας δουλεύετε!

Αυτό δεν είναι το ζητούμενο? Τα έσοδα να είναι περισσότερα από τα έξοδα?

Ο ΦΠΑ που εισπράττει δεν είναι πάνω στην τιμή που πουλάει και όχι στην τιμή που αγόρασε?

Εγώ ως πελάτης δεν σου πληρώνω την τιμή που το αγόρασες, το κέρδος και τον ΦΠΑ υπολογισμένο πάνω στα δύο πρώτα και όχι μόνο στο πρώτο?

Σε ενοχλεί που συμψηφίζεται?

Σ' εμένα που είμαι μισθωτός και πληρώνω ΦΠΑ σε ό,τι αγοράζω γιατί να μην συμψηφίζεται και να απαλλάσσομαι από φόρο?

Εσείς βάζετε τα έξοδα και μειώνετε τον φόρο. Εμείς δεν μπορούμε να βάλουμε κανένα έξοδο. Ούτε ενοίκια, ούτε ιατρικά έξοδα, ούτε επισκευές/ανακαινίσεις, μεταφορικά, λειτουργικά κ.λπ.

Υπάρχει κόμμα που έχει στο πρόγραμμά του να υπολογίζονται όλα τα έξοδα!

Ψάξτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2019 στις 9:59 ΜΜ, NTC Labs είπε

Ούτε για τα τσιγάρα έχουν δίκιο, ας τα βρούνε με τις καπνοβιομηχανίες ,τους προμηθευτές και τις τράπεζες.

Είδες κανέναν έμπορο να σου αρνείται συναλλαγή με paypal (από την στιγμή που το υποστηρίζει) γιατί έχει και αυτό κρατήσεις?

Ας αρχίσουν τότε και οι φαρμακοποιοί να μην δέχονται κάρτα για ένα panadol αφού και αυτό ελάχιστο κέρδος τους αφήνει με την ίδια λογική.

η απλά ας μην τα φέρνουν (εγω αυτό θα εκανα στην θέση τους) σιγα μην τα τρώω στον κ...ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...