Προς το περιεχόμενο

Οι πωλήσεις δίσκων βινυλίου και κασετών πέρυσι γνώρισαν διψήφια ανάπτυξη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, Ardov είπε

Αν θέλεις να την καταναλώσεις, τη βάζεις στο κινητό/στα Creative/στο youtube

To κινητό είναι αξιοπρεπέστατη πηγή. Για να μην βάλω τα DAP στην κουβέντα δηλαδή που είναι top φορητές πηγές. Εκτός των άλλων, ακόμα και το χειρότερο smartphone γίνεται πλατφόρμα μουσικών υπηρεσιών με το ανάλογο app οπότε η αναπαραγωγή γίνεται σε άλλο μηχάνημα και το smartphone απλά τη διαχειρίζεται.

Σκέψου τώρα πόσο ανώτερη εμπειρία ακρόασης είναι αυτό σε σχέση με το βινύλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Σε παρακαλώ! 😄 Πρόσεχε πώς μιλάς για το Mini Disk. Το μηχανάκι γ@μούσε. Recording και playback με εξαιρετικό codec. Το έχω ακόμα!

Είχα κι εγώ minidisc SONY αλλά μετάνιωσα που το έδωσα τελικά αν και πήγε σε πολύ καλά χέρια που ήξερε να το αξιοποιήσει καλύτερα για τη δουλειά του σε (μάλλον χομπίστικο) στούντιο.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Voodooman είπε

Ε ναι, κάπου γύρω στα 40 συνήθως πιάνει τον άνθρωπο το "generation pride", αυτό που εκφράζεται συνήθως με τις φράσεις "η σημερινή γενιά..." και "εμείς στα νιάτα μας..." Κάθε γενιά έχει κάτι για να υπερηφανευτεί και αν δεν έχει, βρίσκει. Αυτό ακριβώς δημιουργεί το generation gap. Θεωρούμε την γενιά μας καλύτερη από όλες τις άλλες, ιδίως από τις επόμενες. Πώς να συνεννοηθούμε μετά;

Και εγώ βλέπω ακόμη τις φέτες το στερεοφωνικό στο πατρικό μου και μου έρχεται να το πετάξω από το παράθυρο...

Και εγώ της μάνας μου. Μαζί με τους δίσκους που είναι γύρω στα 200 LP. Αλλά φίλε υπάρχουν γενιές και γενιές. Αυτά που ζήσαμε εμείς, είμασταν τυχεροί που τα ζήσαμε, όχι καλύτεροι από εσάς. Δεν είναι νοσταλγία, είναι γεγονός. Εσύ τι συγκινήσεις έχεις?? Τι νέο έχεις? Εμείς είχαμε ένα νέο κάθε μέρα και παράλληλα ζήσαμε και το παλιό. Τώρα πάει...…..Η θεματολογία στα games τερμάτισε, η τεχνολογία σε pc, κινητά τερμάτισε, η θεματολογία στη μουσική τερμάτισε (που σε ρε Michael), τα parties με ποιοτική μουσική τελειώσανε, η χαρά του να "παίζεις" με το νέο CD-RW πέρασε, η μαγεία του mp3, το dialup internet, ο νέος cpu κάθε μήνα, το περιοδικό για PC που μύριζε και ωραία, οι τρύπες/μαγαζιά με AMIGA games, τα "ημιπαράνομα" μπιλιαρδάδικα,  και γενικά έχει επέλθει κορεσμός σχεδόν σε όλα.....

Η δικιά μας η γενιά έχει την τύχη να "διδασκει" τόσο τους νέους όσο και τους παλιούς. Αυτό σε έναν οικονομικό και επιστημονικό κύκλο συμβαίνει μόνο μια φορά τα 1000 χρόνια....

Το μόνο που ζηλεύω είναι τους ανθρώπους που θα ζήσουν τα ταξίδια στο ηλιακό σύστημα και τον βιονικό άνθρωπο που θα ζει 300 χρόνια....

Επεξ/σία από jimarass26
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Pleo είπε

To κινητό είναι αξιοπρεπέστατη πηγή. Για να μην βάλω τα DAP στην κουβέντα δηλαδή που είναι top φορητές πηγές. Εκτός των άλλων, ακόμα και το χειρότερο smartphone γίνεται πλατφόρμα μουσικών υπηρεσιών με το ανάλογο app οπότε η αναπαραγωγή γίνεται σε άλλο μηχάνημα και το smartphone απλά τη διαχειρίζεται.

Σκέψου τώρα πόσο ανώτερη εμπειρία ακρόασης είναι αυτό σε σχέση με το βινύλιο.

Πιο εύκολη και πιο πρακτική σαφέστατα. Όμως δεν διάβασες τα υπόλοιπα που έγραψα περί εξεζητημένης μή επανεκδοθείσας μουσικής. Δεν κάνω κόντρες για το εαν το βινύλιο είναι ανώτερο του ψηφιακού γιατί είναι άτοπη κόντρα και σε προηγούμενες δημοσιεύσεις μου μίλησα ξεκάθαρα για την ανωτερότητα ψηφιακών μή απωλεστικών φορμά (λόγω compression) όπως το DSD/AIFF/FLAC/WAV κλπ. Αλλά την εξεζητημένη μουσική ΔΕΝ μπορείς να τη βρείς σε καμία πλατφόρμα ψηφιακής ευκολίας. Αναγκαστικά θα προσανατολιστείς στις αναλογικές πηγές.

Και επαναλαμβάνομαι για άλλη μια φορά, ΔΕΝ λαμβάνω μέρος σε πόλεμο vinyl vs digital. Είπα, προσωπικά προτιμώ να ακούσω DSD/SACD άντε και PCM 192/96//24 . Έχω το ανάλογο πολυκάναλο DAC και μπορώ να διακρίνω την υπεροχή σε σύγκριση με mp3/PCM 44.1/48 όχι γιατί είμαι εξωγήινος με καταπληκτική ακοή αλλά γιατί μου επιτρέπει η σύνθεση του ηχοσυστήματός μου και η υποκειμενική πνευματική/ακουστική προσοχή που "επενδύω" σε αυτό που ακούω, κάτι που όπως και να το κάνουμε απαιτεί ενέργεια και συγκέντρωση.

Καταλήγω στο οτι για κάποιους ανθρώπους που ψάχνουν περίεργα και εξεζητημένα πράγματα, υπάρχουν μόνο τα βινύλια, γιατί ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ υπάρχουν αυτά που ψάχνουν γραμμένα. Οπότε σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να δεχτώ απόψεις του τύπου, να πετάξουμε τα βινύλια στα σκουπίδια, τα ηχοσυστήματα απο τον 5ο όροφο να κάνουν μπάμ να γουστάρουμε κλπ. Για άλλη μια φορά η ουσία είναι στο τι ποιοτικά πρότυπα θέτει ο καθένας σε αυτό που θέλει να ακούσει, κοινώς σε αυτό που θέλει να "αισθανθεί" με τους διαθέσιμους αισθητήρες του, στην προκειμένη περίπτωση, στο αυτί...και οχι μόνο. :D

 

Επεξ/σία από Ardov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καλά! :-) Ανοίγω το συρτάρι με τη συλλογή μου από άγραφες κασέτες χρωμίου και μετάλλου (λίγο πριν εξαφανιστούν είχαν φτάσει σε άλλα επίπεδα συσκευασίας και ποιότητας κατασκευής) και χαμογελώ... μελαγχολικά. TDK, κυρίως λογότυπο φετίχ. Οι γραμμένες, εκατοντάδες παρέα πάντα με ένα στυλό BIC. Οι γεροντότεροι σαν και μένα, ξέρουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ardov είπε

Πιο εύκολη και πιο πρακτική σαφέστατα. Όμως δεν διάβασες τα υπόλοιπα που έγραψα περί εξεζητημένης μή επανεκδοθείσας μουσικής. Δεν κάνω κόντρες για το εαν το βινύλιο είναι ανώτερο του ψηφιακού γιατί είναι άτοπη κόντρα και σε προηγούμενες δημοσιεύσεις μου μίλησα ξεκάθαρα για την ανωτερότητα ψηφιακών μή απωλεστικών φορμά (λόγω compression) όπως το DSD/AIFF/FLAC/WAV κλπ. Αλλά την εξεζητημένη μουσική ΔΕΝ μπορείς να τη βρείς σε καμία πλατφόρμα ψηφιακής ευκολίας. Αναγκαστικά θα προσανατολιστείς στις αναλογικές πηγές.

Δεν έκανα παράθεση στα υπόλοιπα που γράφεις. Έκανα στο σημείο που αφορά τα smartphones και η απάντησή μου είναι σχετική με την ποιότητα που προσφέρουν.

Δεν είναι βέβαια μόνο η ευκολία. Είναι και η ποιοτικά ανώτερη εμπειρία ακρόασης σε σχέση με το βινύλιο που θέλει γυμναστική κάθε 20 λεπτά για να αλλάζεις πλευρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ardov είπε

Όταν θέλεις ενα συγκεκριμένο έργο 100% και θέλεις να το ακούσεις με το 100% της προσήλωσής σου

Μπορώ πάντα να χαμηλώσω τον φωτισμό και να φτιάξω ένα ρόφημα, και να την απολαύσω με το 100% της προσήλωσής μου... και από το YouTube!

1 ώρα πριν, Ardov είπε

Συνεπώς έχει σημασία το πώς θέλεις να βιώσεις μια μουσική ακρόαση ενός ηχογραφημένου έργου. Ή πιο απλά, πώς θέλεις να ακούσεις μουσική.

Με τα αυτιά μου, αφού είναι ήχος. Τι - όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σημείο που έγραψα για τα smartphones συνδέεται με τα προηγούμενα και τα επόμενα και σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να το απομονώσεις ως παράθεση γιατί φαίνεται σαν να είμαι υπέρμαχος του βινυλίου.

Όμως εαν συνδέσεις το κινητό με ενα καλό ηχοσύστημα μέσω της εξόδου ακουστικών θα καταλάβεις πως το DAC του κινητού πραγματικά δεν αποδίδει. Μέσω Bluetooth, άντε να δεχτώ το aptX (ανεξαρτήτως έκδοσης low latency ή μη).  Με προηγούμενες εκδόσεις bluetooth συμπεριλαμβανομένου A2DP προσωπικά ακούω τεχνουργήματα. Όσο για τα DAPs ελπίζω να μη μιλάμε για τα Sandisk/Teac/Creative/Altec κλπ που είχαν κυκλοφορήσει γιατί ισχύει το ίδιο με τα DACs που έχουν τα κινητά. Αν μιλάμε για ορισμένα Sony/FiiO/Astell&Kern (πρώην iRiver) που έχουν chipset ESS Sabre και DAC Burr Brown τότε πραγματικά ναι, είναι διαμάντια 100 καρατίων στον ήχο που βγάζουν!

Για άλλη μια φορά ξαναγράφω, έχει να κάνει με τα ποιοτικά πρότυπα που θέτει ο καθένας ως προς το πώς θέλει να ακούσει κάτι.

13 λεπτά πριν, randomcat είπε

Μπορώ πάντα να χαμηλώσω τον φωτισμό και να φτιάξω ένα ρόφημα, και να την απολαύσω με το 100% της προσήλωσής μου... και από το YouTube!

Με τα αυτιά μου, αφού είναι ήχος. Τι - όχι;

Με τα υποκειμενικά κριτήρια τα δικά σου εάν ορίζεις έτσι την προσήλωση ναι.

Για χιλιοστή φορά ξαναγράφω πως πολλά έργα ΔΕΝ υπάρχουν σε πλατφόρμες ψηφιακής ροής ήχου. 

Φυσικά και με τα αυτιά σου θα το ακούσεις αφού είναι ήχος. Τα ποιοτικά σου πρότυπα σε σχέση με το τι θεωρείς αποδεκτό και τι μή διαφέρουν όμως απο άνθρωπο σε άνθρωπο. 

Δεν μιλάμε για υπερβολές που ΔΕΝ ακούγονται και θέλουν εργαστηριακό εξοπλισμό μετρήσεων. Μιλάμε για υπαρκτές διαφορές σε λογικά πλαίσια σε εξοπλισμό σχετικά προσβάσιμο με ενα σημαντικό αλλά διαχειρίσιμο ποσό (για εμένα), που προσωπικά εγώ θέλω να τις ακούσω.

Και πάλι έχει να κάνει με το είδος. Ενα ορχηστρικό έργο στο Youtube, μου είναι αδύνατον να το ακροαστώ διότι μου χτυπάει τα αυτιά το chirping και το ringing effect. 

Επεξ/σία από Ardov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Ardov είπε

Το σημείο που έγραψα για τα smartphones συνδέεται με τα προηγούμενα και τα επόμενα και σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να το απομονώσεις ως παράθεση γιατί φαίνεται σαν να είμαι υπέρμαχος του βινυλίου.

Όμως εαν συνδέσεις το κινητό με ενα καλό ηχοσύστημα μέσω της εξόδου ακουστικών θα καταλάβεις πως το DAC του κινητού πραγματικά δεν αποδίδει. Μέσω Bluetooth, άντε να δεχτώ το aptX (ανεξαρτήτως έκδοσης low latency ή μη).  Με προηγούμενες εκδόσεις bluetooth συμπεριλαμβανομένου A2DP προσωπικά ακούω τεχνουργήματα. Όσο για τα DAPs ελπίζω να μη μιλάμε για τα Sandisk/Teac/Creative/Altec κλπ που είχαν κυκλοφορήσει γιατί ισχύει το ίδιο με τα DACs που έχουν τα κινητά. Αν μιλάμε για ορισμένα Sony/FiiO/Astell&Kern (πρώην iRiver) που έχουν chipset ESS Sabre και DAC Burr Brown τότε πραγματικά ναι, είναι διαμάντια 100 καρατίων στον ήχο που βγάζουν!

Για άλλη μια φορά ξαναγράφω, έχει να κάνει με τα ποιοτικά πρότυπα που θέτει ο καθένας ως προς το πώς θέλει να ακούσει κάτι.

Ακόμα στο Bluetooth έχεις μείνει; Που αν μιλήσουμε για aptX HD και LDAC είμαστε ήδη σε πολύ καλό επίπεδο.

Για WiFi μιλάμε που επιτρέπει Hi-Res κυρίως και όχι απαραίτητα για αναπαραγωγή από το smartphone. Όπως έγραψα και πριν, το smartphone/tablet αναλαμβάνει το ρόλο του χειρισμού μέσω app. Αυτή η εμπειρία ακρόασης είναι κατά πολύ ανώτερη του βινυλίου.

Τα Cayin ξέχασες από DAP. Έχουν και με λάμπες... https://headfonics.com/2018/12/cayin-n8-review/

8 λεπτά πριν, randomcat είπε

Μπορώ πάντα να χαμηλώσω τον φωτισμό και να φτιάξω ένα ρόφημα, και να την απολαύσω με το 100% της προσήλωσής μου... και από το YouTube!

 

Με το πάτημα ενός πλήκτρου. Αρκεί να έχεις smartphone 😉

 

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Pleo είπε

Ακόμα στο Bluetooth έχεις μείνει; Που αν μιλήσουμε για aptX HD και LDAC είμαστε ήδη σε πολύ καλό επίπεδο.

Για WiFi μιλάμε που επιτρέπει Hi-Res κυρίως και όχι απαραίτητα για αναπαραγωγή από το smartphone.

Τα Cayin ξέχασες από DAP. Έχουν και με λάμπες... https://headfonics.com/2018/12/cayin-n8-review/

Μα δεν επιδιδόμαστε σε διαγωνισμό αν ξεχάσαμε ή συμπεριλάβαμε ΟΟΟΛΑ τα DAP ή όλες τις τεχνολογίες. Προφανώς και τα Cayin θα είναι εξαιρετικά (3 χιλιάρικα δεν θα τα έδινα ωστόσο για ενα DAP).

WiFi λοιπόν που επιτρέπει Hi-Res DSD/Hi-Res PCM να σταλεί σε εναν συμβατό AV Receiver/Network DAC κλπ. σαφώς είναι μια εξαιρετική επίσης λύση.

Όσον αφορά το "ακόμα στο Bluetooth έχεις μείνει" τι εννοείς? AptX (lossy)/AptX HD (lossless) / LDAC (lossy) είναι codecs για μετάδοση ήχου μέσω Bluetooth αν δεν κάνω λάθος.

Σε AptX HD/AptX είναι αξιοπρεπέστατη η εμπειρία. LDAC ΔΕΝ έχω ακούσει και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γι'αυτό.

 

Αλλά γιατί ξεφεύγουμε? Πήγαμε τώρα στην ασύρματη μετάδοση ήχου? Γιατί? 

Στο NAS τοποθετεί κανείς τη συλλογή του απο Lossless FLAC/APE κλπ. και απο τα βαρβάτα DSD/DSDIFF 2.8/5.6MHz και τα στέλνει δικτυακά στον AV/DAC του και τα απολαμβάνει! Το αν θα γίνει ασύρματα μέσω WiFi/μέσω Bluetooth (AptX HD) ή μέσω άλλης διαστημικής τεχνολογίας, είναι θέμα πρακτικό καθαρά. (να μην τραβήξει καλώδια κλπ. κλπ.) 

Επεξ/σία από Ardov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Ardov είπε

Μα δεν επιδιδόμαστε σε διαγωνισμό αν ξεχάσαμε ή συμπεριλάβαμε ΟΟΟΛΑ τα DAP ή όλες τις τεχνολογίες. Προφανώς και τα Cayin θα είναι εξαιρετικά (3 χιλιάρικα δεν θα τα έδινα ωστόσο για ενα DAP).

WiFi λοιπόν που επιτρέπει Hi-Res DSD/Hi-Res PCM να σταλεί σε εναν συμβατό AV Receiver/Network DAC κλπ. σαφώς είναι μια εξαιρετική επίσης λύση.

Όσον αφορά το "ακόμα στο Bluetooth έχεις μείνει" τι εννοείς? AptX (lossy)/AptX HD (lossless) / LDAC (lossy) είναι codecs για μετάδοση ήχου μέσω Bluetooth αν δεν κάνω λάθος.

Σε AptX HD/AptX είναι αξιοπρεπέστατη η εμπειρία. LDAC ΔΕΝ έχω ακούσει και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γι'αυτό.

Αλλά γιατί ξεφεύγουμε? Πήγαμε τώρα στην ασύρματη μετάδοση ήχου? Γιατί? 

Στο NAS τοποθετεί κανείς τη συλλογή του απο Lossless FLAC/APE κλπ. και απο τα βαρβάτα DSD/DSDIFF 2.8/5.6MHz και τα στέλνει δικτυακά στον AV/DAC του και τα απολαμβάνει! Το αν θα γίνει ασύρματα μέσω WiFi/μέσω Bluetooth (AptX HD) ή μέσω άλλης διαστημικής τεχνολογίας, είναι θέμα πρακτικό καθαρά. (να μην τραβήξει καλώδια κλπ. κλπ.) 

Νομίζω ότι όλα αυτά που αναφέρεις ανήκουν στο χτες. Η πραγματική εμπειρία ακρόασης είναι όταν έχεις διαθέσιμες μουσικές εφαρμογές με εκατομμύρια tracks διαθέσιμα ανά πάσα στιγμή. Σε ό,τι αφορά την απόλυτη ποιότητα αναπαραγωγής, σίγουρα ακόμα τα υψηλής ανάλυσης άυλα αρχεία είναι εκείνα που κρατούν τα σκήπτρα της ποιότητας, ωστόσο μεταξύ μας, μην το πεις παραέξω, η ποιότητα είναι άμεσα συνυφασμένη με το σωστό mastering που απευθύνεται στην ανάλογη πλατφόρμα.

Το bluetooth έχει πεθάνει για αναπαραγωγή στο σπίτι. Μόνο για παραλία σε bluetooth ηχείο, άντε και κανένα ακουστικό για να μην μπλέκεσαι με τα καλώδια. Δεν φτάνει τις δειγματοληψίες που επιτρέπει το WiFi/δίκτυο και έχει πολλούς περιορισμούς επιπλέον.

Επεξ/σία από Pleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Pleo,

1) Σελίδα 4, διάβασε τις κουραστικές και μακροσκελείς δημοσιεύσεις μου που μιλάνε για το mastering, αλλά μην το πούμε παραέξω. :D

2) Στα διαθέσιμα αυτά εκατομμύρια tracks ΔΕΝ υπάρχουν ΕΙΔΙΚΕΣ εκτελέσεις έργων που αναζητώ εγώ λόγω της ιδιότητάς μου ως μουσικός και πολύ πιθανόν και πάρα πολλών άλλων ανθρώπων. Υπάρχουν μόνο σε αναλογικές ΠΑΛΙΕΣ ΞΕΧΑΣΜΕΝΕΣ ΠΗΓΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ.

Εσύ ειδικά στην περιοχή που δηλώνεις στο προφίλ σου θα ξέρεις οτι άπειροι δίσκοι Melodia (ρωσικής προελεύσεως) με εξαιρετικές εκτελέσεις κλασσικής ΔΕΝ επανεκδόθηκαν ποτέ και ΔΕΝ θα επανεκδοθούν ποτέ πέρα απο βινύλιo! Εγώ που θέλω να ακούσω αυτές πού θα τις βρώ στην ψηφιακή πλατφόρμα?

Εκεί ΔΕΝ μιλάω για mastering καθώς είναι hit and miss οι κυκλοφορίες τους. Άλλες ήταν σαβούρες mastering (αλλά με εξαιρετικό υλικό) κι άλλες καταπληκτικό mastering αναφοράς για βινύλιο. Η ουσία όμως είναι το μουσικό υλικό που είναι γραμμένο πάνω και δεν μπορώ να το βρώ αλλού. Αλλιώς θα πήγαινα σε DSD ασυζητητί. 

3) Συμφωνώ, bluetooth στο σπίτι, δεν είναι επιλογή πλέον. Χίλιες φορές καλύτερα Hi-Res streaming μέσω WiFi.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε ως προς το 1 και το 2 ενώ είναι ξεκάθαρη η ουσία στα γραφόμενά μου.

 

 

Επεξ/σία από Ardov
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ardov είπε

@Pleo,

1) Σελίδα 4, διάβασε τις κουραστικές και μακροσκελείς δημοσιεύσεις μου που μιλάνε για το mastering, αλλά μην το πούμε παραέξω. :D

2) Στα διαθέσιμα αυτά εκατομμύρια tracks ΔΕΝ υπάρχουν ΕΙΔΙΚΕΣ εκτελέσεις έργων που αναζητώ εγώ λόγω της ιδιότητάς μου ως μουσικός και πολύ πιθανόν και πάρα πολλών άλλων ανθρώπων. Υπάρχουν μόνο σε αναλογικές ΠΑΛΙΕΣ ΞΕΧΑΣΜΕΝΕΣ ΠΗΓΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ.

3) Συμφωνώ, bluetooth στο σπίτι, δεν είναι επιλογή πλέον. Χίλιες φορές καλύτερα Hi-Res streaming μέσω WiFi.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε ως προς το 1 και το 2 ενώ είναι ξεκάθαρη η ουσία στα γραφόμενά μου.

Στην πραγματικότητα αυτό που αποζητάς, σπάνια βινύλια, για να τα ακούσεις θέλεις και πικάπ σοβαρό. Το χιπστερικό ρετρολάγνο comeback που έκανε το βινύλιο (και που αφορά πιο πολύ τα αξεσουάρ παρά το μέσο ή το μηχάνημα αναπαραγωγής) να ξέρεις ότι αφορά περισσότερο συλλέκτες που δεν ακούνε καν το δίσκο, και όσοι τον ακούνε τον ακούνε από πικάπ της πυρκαγιάς.

Εμένα μου αρκεί που παραδέχεσαι ότι η εμπειρία ακρόασης του spotify είναι κατά πολύ ανώτερη του βινυλίου, έστω κι αν δεν μπορεί να καλύψει την περίπτωση εξαιρετικά σπανίων περιπτώσεων αναζήτησης ηχογραφήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Pleo

ΠΟΤΕ δεν είπα οτι η εμπειρία ακρόασης του SPOTIFY είναι ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΗ του βινυλίου. Πόσο μάλιστα να ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ. Μην βάζεις γράμματα στα δάχτυλά μου που ποτέ δεν έγραψα. :D 

Αν μιλήσουμε για Tidal που παρέχει Hi Res FLACs τότε ναι, είναι ανώτερη του βινυλίου. Αυτά περί streaming.

ΕΙΠΑ και ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΑ πως αν έχω την ίδια κυκλοφορία σε βινύλιο και σε DSD/SACD (προερχόμενο απο το ίδιο master) τότε το DSD/SACD είναι κλάσεις ανώτερο απο αυτό του βινυλίου και θα προτιμήσω να το ακούσω στο πολυαγαπημένο μου DAC μέσω του NAS Server μου ή μέσω του Oppo BDP-105D μου αν πρόκειται για SACD παρά να το βάλω στο Project RPM 9.2 Evo σε βινύλιο. 

Ωστόσο πολλά νέα βινύλια που κυκλοφόρησαν για το comeback που λές (εδώ και 10ετία περίπου) είχαν άθλιο mastering στην πλειοψηφία και μουντό/χαζό ήχο συμπιεσμένο και άψυχο ήχο. Ευτυχώς ορισμένες λίγες επανεκδόσεις/νέες κυκλοφορίες (ακόμη και ελληνικές!!!) ήταν διαμάντια ακόμη κι αν έγιναν σε μικρό τιράζ. Είχαν το μεράκι και το έκαναν και τους παραδέχομαι, όσο ρετρολαγνικό κι αν ακούγεται.  Η προσπάθεια και η δουλειά που έβγαλαν για τα χρήματα που ζητούν, αξίζει.

Στο σύνολο όμως, το θεωρώ ανώφελο να αγοράσει κανείς τα καινούρια βινύλια που πρωτοκυκλοφορούν τώρα και να στήσει ηχοσύστημα hi end για να ακούσει αυτές τις νέες κυκλοφορίες. Καλύτερα να τις ακούσει στο Spotify! :) Αυτό ΝΑΙ το παραδέχομαι!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...