Προς το περιεχόμενο

H Nvidia φερνει το G-Sync και στα FreeSync Monitors


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Just now, Arkin said:

Για flickering διάβασα αρκετές φορές στο reddit και ανάλογα το παιχνίδι μπορεί να υπάρχει και stuttering λόγω μηχανής. Προφανώς να ήταν θέμα drivers που διορθώνουν αρκετά σε κάθε νέο release η θέμα οθόνης. Μακάρι να δούμε κάτι καλό και να παίζουν άψογα με freesync απλά κρατάω μικρό καλάθι αρχικα. 

Αυτό δεν είναι πρόβλημα του πώς δουλεύει το gsync αλλά πώς ανταποκρίνεται το panel της οθόνης. Το ίδιο panel με freesync τα ίδια προβλήματα θα είχε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Αυτό δεν είναι πρόβλημα του πώς δουλεύει το gsync αλλά πώς ανταποκρίνεται το panel της οθόνης. Το ίδιο panel με freesync τα ίδια προβλήματα θα είχε...

Ναι βρε συ αυτό έγραψα. Απλα λέω ότι αν έχουν θέμα αυτά τα panels ου εχουν gsync module τι θα γίνεται με αυτά που δεν το έχουν. Όλα θέμα drivers ειναι και panel. Στις 15 βγαίνει ο driver. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, Arkin said:

Ναι βρε συ αυτό έγραψα. Απλα λέω ότι αν έχουν θέμα αυτά τα panels ου εχουν gsync module τι θα γίνεται με αυτά που δεν το έχουν. Όλα θέμα drivers ειναι και panel. Στις 15 βγαίνει ο driver. 

Τι να σου πω, εγώ καλύφθηκα για 6-7 χρονάκια τουλάχιστον τώρα, θα δούμε feedback μετά τις 15/1... Τα certified δεν περιμένω να έχουν διαφορές από τα gsync.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα όποια θέματα με το G-Sync, φταίει η M$ με τις αλλαγές στα full-screen optimizations(FSO) και στο DWM που κάνει με κάθε νέα έκδοση Windows 10. Με εξαίρεση ένα τελευταίο bug που έριχνε πολύ την απόδοση το G-Sync σε Windows 7 όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Για τα όποια θέματα με το G-Sync, φταίει η M$ με τις αλλαγές στα full-screen optimizations(FSO) και στο DWM που κάνει με κάθε νέα έκδοση Windows 10. Με εξαίρεση ένα τελευταίο bug που έριχνε πολύ την απόδοση το G-Sync σε Windows 7 όμως.

Ξέχασα και την ms ναι. 

1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

Τι να σου πω, εγώ καλύφθηκα για 6-7 χρονάκια τουλάχιστον τώρα, θα δούμε feedback μετά τις 15/1... Τα certified δεν περιμένω να έχουν διαφορές από τα gsync.

1100 ευρώ monitor πήρες αυτό έλειπε να μην είσαι καλυμμένος για τόσα χρόνια. Θα δούμε για τα certified τι θα γίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

G sync monitor πηρα και εγω και ειχα flickering.

Οταν πληρωνεις το καπελο,απαιτεις να λειτουργουν και ολα αψογα.

Και γενικα πολλοι ειχαν με gsync το ιδιο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Faulty monitor.

Διαβασα για περιστατικα που τα αντικατεστησαν και το ιδιο ειχαν.

Και οτι με διαφορες εκδοσεις driver δε το εκανε,αρα θεμα του gsync ηταν.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dantε είπε

G sync monitor πηρα και εγω και ειχα flickering.

Οταν πληρωνεις το καπελο,απαιτεις να λειτουργουν και ολα αψογα.

Και γενικα πολλοι ειχαν με gsync το ιδιο θεμα.

Οι drivers είναι το Α και το Ω. Σε όλα τα πράγματα όσο καλό hardware και να έχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Διαβασα για περιστατικα που τα αντικατεστησαν και το ιδιο ειχαν.

Και οτι με διαφορες εκδοσεις driver δε το εκανε,αρα θεμα του gsync ηταν.

Έχω αγοράσει το ROG από το 2015(Είχα 970 τότε), πήγα σε 1070 και τώρα σε 2080 και δεν είχα ποτέ G-Sync flicker.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως δε συμβαινει σε ολους.Αν εσκαγε σε ολους θα ειχε γινει πανικος.

Αλλα επειδη δεν εμφανιστηκε σε σενα,δε σημαινει οτι δεν υπαρχει το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα driver, αλλιώς θα το είχαν όλοι. Κάποιοι πέσατε σε προβληματικά monitors.. Το μόνο flicker που είχα εγώ στις αρχές ήταν όταν άνοιγα το GPU-Z έκανε αλλά σε παιχνίδι ποτέ. 

Γενικά το έχω ευχαριστηθεί πολύ το monitor.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι ειναι θεμα drivers,αλλα οτι προσπαθουσαν να το μαζεψουν με drivers.

Θεμα του ιδιου του g sync ειναι που σε αλλες υλοποιησεις εμφανιζεται και σε αλλες οχι.

Αρα τα σκας για το καπελο του g sync χωρις καν να δουλευει σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα gaming monitors έχουν πολλά θέματα, δυστυχώς τα σκας και δεν παίρνεις άψογο προϊόν τις περισσότερες φορές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το G sync το tearing διορθωνει.

Αν ενα παιχνιδι εχει stuttering ή δεν ξερω και εγω τι αλλο,εκει δεν σε σωζει το ιδιο το monitor.

Ειναι ιδια περιπτωση με το να εχεις 1440p 144hz monitor και να βγει το παιχνιδι που λογω του developer να ειναι κλειδωμενο σε 1080p και 30fps/hz.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...