Προς το περιεχόμενο

H Nvidia φερνει το G-Sync και στα FreeSync Monitors


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος ο λόγος ύπαρξης GSync οθόνης τότε, όταν η ίδια παραδέχεται ότι πλέον δεν χρειάζεται hardware για το ίδιο αποτέλεσμα; Και ας πάρουμε μόνο τις δυο «καλές» κατηγορίες (εκτός της Compatible).

Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό της Nvidia, σαν να λέει «τόσο καιρό σας δουλεύαμε».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Acer XFA240 => 24" 1080p 144Hz TN
Acer XG270HU => 27" 1440p 144Hz TN
Acer XV273K => 27" 2160p 144Hz IPS
Acer XZ321Q => 31,5" 1080p 144Hz VA
Agon AG241QG4 => 24" 1440p 144Hz TN
AOC G2590FX => 24" 1080p 144Hz TN
ASUS MG278Q => 27" 1440p 144Hz TN
ASUS XG248 => 24" 1080p 240Hz TN
ASUS VG258Q => 25,5" 1080p 144Hz TN
ASUS XG258 =>  25,5" 1080p 240Hz TN
ASUS VG278Q => 27" 1080p 144Hz TN
BenQ XL2740 => 27" 1080p 240Hz TN

Είναι περίεργο που απουσιάζει πχ το Asus MG279Q που είναι IPS ενώ είναι στη λίστα το 278Q που είναι TN. Ειδικά για το MG279Q είναι σημαντικό, γιατί πχ το PG279Q (ίδιο αλλά με gsync) κάνει 280 ευρώ παραπάνω. Σκέφτομαι μήπως προσπαθήσει να μην πέσουν πωλήσεις σε κάποια gsync monitor.

Γενικά στη λίστα τα πιο πολλά είναι TN. Επίσης είναι όλα τουλάχιστον 144, ενώ υπάρχουν freesync και με 100 ή 75.

edit: Νομίζω καταλαβαίνω γιατί κάποιες είναι στη λίστα και κάποιες κόπηκαν. Η MG278Q έχει freesync range 42 ως 144, ενώ η MG279Q, αν και 144 Hz επίσης, έχει freesync range 30-90 ή (με καστομιά) 60-144. Άρα για να περάσουν το nvidia "certification" μάλλον πρέπει να ανεβαίνουν σε adaptive sync ως 144 και να κατεβαίνουν αρκετά χαμηλά.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Athanasios2104 είπε

Ποιος ο λόγος ύπαρξης GSync οθόνης τότε, όταν η ίδια παραδέχεται ότι πλέον δεν χρειάζεται hardware για το ίδιο αποτέλεσμα; Και ας πάρουμε μόνο τις δυο «καλές» κατηγορίες (εκτός της Compatible).

Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό της Nvidia, σαν να λέει «τόσο καιρό σας δουλεύαμε».

Θα μας δουλεύει αν σε μια ''G-Sync compatible'' οθόνη έχεις ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα με ένα monitor που έχει G-Sync module. Γι' αυτό λέω, θα βγουν τα reviews και θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Θα μας δουλεύει αν σε μια ''G-Sync compatible'' οθόνη έχεις ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα με ένα monitor που έχει G-Sync module. Γι' αυτό λέω, θα βγουν τα reviews και θα δούμε.

Δε νομίζω πως μας δουλεύει, το Gsync certification έχει πολλές απαιτήσεις, όμως οι χρήστες μπορεί να μην ενδιαφέρονται για όλες αυτές και το απλό adaptive sync να τους καλύπτει. Δες και τι έγραψα παραπάνω για την MG279Q. Σε κάθε περίπτωση το adaptice sync θα βοηθήσει πολύ σε 4K για σενάρια που πέφτουν λίγο κάτω από 60, να μην έχουν πρόβλημα - έστω κι αν δεν είναι στην certification list. Από μένα είναι ένα μεγάλο μπράβο στην nvidia που πήρε αυτή την απόφαση.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με ενδιαφέρει η συμπεριφορά του G-Sync στο range που υποστηρίζει(30-144Hz). Θα υπάρχει διαφορά στα frametimes/κίνηση μεταξύ G-Sync και G-Sync compatible ή όχι ; Αν όχι, μας δούλευε τόσο καιρό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Εμένα με ενδιαφέρει η συμπεριφορά του G-Sync στο range που υποστηρίζει(30-144Hz). Θα υπάρχει διαφορά στα frametimes/κίνηση μεταξύ G-Sync και G-Sync compatible ή όχι ; Αν όχι, μας δούλευε τόσο καιρό.

Μας δουλευε κανονικά πιστεύω.

Απλα τωρα φοβάται μην χασει απο navi ποσοστό στην μιντ κατηγορία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το validation το κάνουν για να μην τους σπάσουν τα @@ στο επίσημο forum τους με διάφορα προβλήματα που θα προκύψουν(artifacts/flickering etc). Θα κάνει παράπονα ο τάδε, θα του πετάνε ένα ''Δεν έχει περάσει από validation'' και θα κάνει καραμέλα ο άλλος.

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Μας δουλευε κανονικά πιστεύω.

Απλα τωρα φοβάται μην χασει απο navi ποσοστό στην μιντ κατηγορία.

Δεν αγχώνονται καθόλου από Navi κλπ..Το market share τους είναι σημαντικά μεγαλύτερο. Αναγκάζονται να υποστηρίξουν το VRR γιατί το HDMI 2.1 το έχει στα standard features.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λογικό είναι η απόδοση να είναι η ίδια με αυτή που παρείχε το FreeSync με μια κάρτα της AMD, η οποία ήταν κομπλέ για τους περισσότερους. Το GSync από την άλλη, ως τεχνολογία συνολικά είναι ανώτερο από το FreeSync και δεν περιορίζεται μονάχα στο συγχρονισμό των frames.

Επίσης, όλα τα FreeSync monitors δεν είναι σε θέση να πιάσουν το εύρος συγχρονισμού του GSync. Σε αυτά τα τελευταία, είτε θα δίνει την ίδια απόδοση με το FreeSync, είτε δε θα έχουν ασχοληθεί καν να τα υποστηρίξουν. Δε θα γίνει πάντως κάποιο θαύμα ώστε να υποστηριχθεί το μεγαλύτερο εύρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολυ πιστευω επειδη εχανε πωλησεις το εκανε η nvidia.

Ποσοι πηραν 580 επειδη ειχαν και το φθηνο freesync monitor μαζι.

Εδω τωρα που επεσαν οι τιμες της 64αρας ,εψαχνα αν παρω και εγω μια για να εκμεταλλευτω του μονιτορ μου.

Τωρα σιγουρα θα περιμενω το driver.

Παντως επαιζε και με αλλα πειραματα το freesync σε nvidia καρτες.Το ποση διαφορα εχει ενα compatible με ενα gsync monitor ,θα το δειξουν τα review.

Αποψη μου ειναι,οτι ουσιαστικα θα ειναι μηδενικες οι διαφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, Arkin said:

Πολύ καλή ανακοίνωση να δούμε πως θα εξελιχθεί. Αρκετα θέματα υπάρχουν και με το gsync σε gsync οθόνες πάντως επιφυλάσσομαι για το παραπάνω. 

Πες και μερικά ντε. Εγώ πχ δεν έχω απολύτως κανένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Πες και μερικά ντε. Εγώ πχ δεν έχω απολύτως κανένα.

Για flickering διάβασα αρκετές φορές στο reddit και ανάλογα το παιχνίδι μπορεί να υπάρχει και stuttering λόγω μηχανής. Προφανώς να ήταν θέμα drivers που διορθώνουν αρκετά σε κάθε νέο release η θέμα οθόνης. Μακάρι να δούμε κάτι καλό και να παίζουν άψογα με freesync απλά κρατάω μικρό καλάθι αρχικα. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...