Προς το περιεχόμενο

H Nvidia φερνει το G-Sync και στα FreeSync Monitors


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Αν ενα παιχνιδι εχει stuttering ή δεν ξερω και εγω τι αλλο,εκει δεν σε σωζει το ιδιο το monitor.

κανεις λαθος αδερφε,αμα δεις το batman χωρις και με τοτε θα καταλαβεις.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexcrx είπε

κανεις λαθος αδερφε,αμα δεις το batman χωρις και με τοτε θα καταλαβεις.............

Το Batman το έδειχνε και η NV σαν σύγκριση μεταξύ V-Sync και G-Sync και αποτελεί εξαίρεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, Dantε said:

Δεν ειπα οτι ειναι θεμα drivers,αλλα οτι προσπαθουσαν να το μαζεψουν με drivers.

Θεμα του ιδιου του g sync ειναι που σε αλλες υλοποιησεις εμφανιζεται και σε αλλες οχι.

Αρα τα σκας για το καπελο του g sync χωρις καν να δουλευει σωστα.

Εσύ δεν πήρες το Lenovo στα 299? Εντάξει επειδή η πιο φθηνιάρικη υλοποίησή του ever είχε θέματα σε κάποιους (πχ το ίδιο πήρε ο ξάδερφός μου και το ξεψάχνισα από κοντά, μόνο σε in game menus σε 1-2 παιχνίδια είχε όντως flickering) δε σημαίνει ότι είναι και θέμα το ίδιου του gsync... Φυσικά μπορούσες να το αλλάξεις και 2 και 3 και 43 φορές μέχρι να πετύχεις κάποιο χωρίς θέμα. Δεν φταίει το gsync για το μουφοQC της Lenovo και τις επιλογές panel κάθε κατασκευαστή...

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexcrx είπε

κανεις λαθος αδερφε,αμα δεις το batman χωρις και με τοτε θα καταλαβεις.............

Οχι δεν κανω λαθος. Το G sync και Freesync συγκεκριμενο προβλημα διορθωνουν(οπως και το Gsync).

Αν ενα παιχνιδι εχει ποσα αλλα κουσουρια λογω προγραμματισμου,εκει δεν προκειται να κανει παπαδες.

Και μου αναφερεις και το Batman το οποιο ηταν ουτως ή αλλως προβληματικο παιχνιδι που στις αρχες κρασαρε καθε 3 και λιγο.

Μηπως και για τα κρασαρισματα του εφταιγε το gsync?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πραγματική διαφορά μεταξύ G-Sync και V-Sync είναι το αισθητά χαμηλότερο input lag που προσφέρει το G-Sync. Στο smoothness(Εφόσον δουλεύει σωστά το V-Sync) είναι το ίδιο.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Οχι δεν κανω λαθος.

 

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το Batman το έδειχνε και η NV σαν σύγκριση μεταξύ V-Sync και G-Sync και αποτελεί εξαίρεση.

τοτε δικο μου το φαουλ μαγκες............

συγνωμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Εσύ δεν πήρες το Lenovo στα 299? Εντάξει επειδή η πιο φθηνιάρικη υλοποίησή του ever είχε θέματα σε κάποιους (πχ το ίδιο πήρε ο ξάδερφός μου και το ξεψάχνισα από κοντά, μόνο σε in game menus σε 1-2 παιχνίδια είχε όντως flickering) δε σημαίνει ότι είναι και θέμα το ίδιου του gsync... Φυσικά μπορούσες να το αλλάξεις και 2 και 3 και 43 φορές μέχρι να πετύχεις κάποιο χωρίς θέμα. Δεν φταίει το gsync για το μουφοQC της Lenovo και τις επιλογές panel κάθε κατασκευαστή...

Και in game μου εκανε.Αν ηταν μονο σε menu καλα θα ηταν.Το θεμα ειναι οτι εμφανιζεται σε πολλα μονιτορ,μιας και το εψαξα για να δω τι παιζει.

Και η πλακα ειναι οτι το γυρισα και επεσα σε τεχνικο που αγορασε asus των 700Ε και το γυρισε και αυτος για τον ιδιο λογο.Ειναι ψεγαδι της τεχνολογιας.

Ενα googlαρισμα θα σε πεισει.

 

Στη τελικη το καπελο για αυτο δε το πληρωνεις?Για να εισαι σιγουρος οτι θα λειτουργει οπως πρεπει?

Εδω δεν ελεγε οτι και καλα δοκιμαζει τα freesync monitor η nvidia για να δει τι γινεται?Δηλαδη αυτα που βγαζει με gsync δε τα τεσταρει?

 

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Dantε said:

Και in game μου εκανε.Αν ηταν μονο σε menu καλα θα ηταν.Το θεμα ειναι οτι εμφανιζεται σε πολλα μονιτορ,μιας και το εψαξα για να δω τι παιζει.

Και η πλακα ειναι οτι το γυρισα και επεσα σε τεχνικο που αγορασε asus των 700Ε και το γυρισε και αυτος για τον ιδιο λογο.Ειναι ψεγαδι της τεχνολογιας.

Ενα googlαρισμα θα σε πεισει.

Δεν αντιλέγω, αλλά αν είχε θέμα η τεχνολογία θα το έβλεπα κι εγώ. Δεν το βλέπω όμως. Άρα προβληματικές υλοποιήσεις από διάφορους κατασκευαστές βλέπουμε, όχι πρόβλημα της τεχνολογίας.

Εγώ ακριβώς (επί λέξη) ό,τι διάβασα εδώ, αυτό επ' ακριβώς είδα όταν την αγόρασα. Το gsync λειτουργεί τέλεια και το panel ανταποκρίνεται πραγματικά ακόμα και σε OC στα 120Hz. [Να 'ναι καλά και τα παιδιά που δίνουνε το calibrated icc profile]

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

Δεν αντιλέγω, αλλά αν είχε θέμα η τεχνολογία θα το έβλεπα κι εγώ. Δεν το βλέπω όμως. Άρα προβληματικές υλοποιήσεις από διάφορους κατασκευαστές βλέπουμε, όχι πρόβλημα της τεχνολογίας.

Εγώ ακριβώς (επί λέξη) ό,τι διάβασα εδώ, αυτό επ' ακριβώς αγόρασα. Το gsync λειτουργεί τέλεια και το panel ανταποκρίνεται πραγματικά ακόμα και σε OC στα 120Hz.

Και απαντησα.Εμφανιζεται υπο προυποθεσεις.Επειδη δε σου εμφανιστηκε,δε σημαινει οτι δεν υπαρχει.Να χαρεις την οθονη σου αφου δουλευει οπως πρεπει.

Πχ με τα 2716 εχει γινει πανικος.Φθηνιαρικη υλοποιηση ειναι και αυτο?Γιατι ειναι απο τα ακριβοτερα ΤΝ.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, Dantε said:

Και απαντησα.Εμφανιζεται υπο προυποθεσεις.Επειδη δε σου εμφανιστηκε,δε σημαινει οτι δεν υπαρχει.Να χαρεις την οθονη σου αφου δουλευει οπως πρεπει.

Πχ με τα 2716 εχει γινει πανικος.Φθηνιαρικη υλοποιηση ειναι και αυτο?Γιατι ειναι απο τα ακριβοτερα ΤΝ.

Προσωπικά αν μου τύχαινε τέτοιο θέμα ή θα ζητούσα πίσω τα χρήματά μου για έλλειψη χαρακτηριστικού ή αν δεν δέχονταν θα τους τη γυρνούσα πίσω για πάντα μέχρι να μου έρθει μία που να δουλεύει όπως λένε τα χαρακτηριστικά. Το καλό με τη Dell είναι οτι μιλάς απ' ευθείας με αυτήν και δεν έχει μα-μου. :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως καλυτερα που το ξεκαθαριζει η nvidia ποια monitor λειτουργουν αψογα και το ιδιο πρεπει να κανει και η amd καθως με τα freesync γενικα υπαρχουν πολλα θεματα και σιγουρα περισσοτερα απο το gsync. Η amd το αφηνει ελευθερο ενω η nvidia σου λεει πως καποια λειτουργουν αψογα. Προτιμω το δευτερο και οχι να ψαχνεσαι μετα να δεις τι μπορει να φταιει.

Επεξ/σία από mtifosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Ναι βεβαια το πληρωνεις αυτο της nvidia.Δε το κανει τσαμπα.Οποτε ο καθενας ζυγιζει και παιρνει.

Τα freesync monitor που εκανε support η nvidia δεν βλεπω να ειναι ποιο ακριβα επειδη τα εκανε gsync compatible...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Τα freesync monitor που εκανε support η nvidia δεν βλεπω να ειναι ποιο ακριβα επειδη τα εκανε gsync compatible...

Νομιζα οτι μιλαγες για τα gsync σε συγκριση με το freesync.

Ναι ετσι οπως το θετεις ειναι καλη κινηση της nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...