Προς το περιεχόμενο

Ξένη Γλώσσα - Γερμανικά


KonKyri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,


Θα ήθελα να μάθω Γερμανικά και να φτάσω σύντομα στο επίπεδο Β1 μιας και σκέφτομαι τη μετακόμιση στο εξωτερικό(Γερμανία,Ελβετία). Κοίταξα στο site του Ινστιτούτου Γκαίτε και είδα ότι το κόστος κάθε κανονικού τμήματος είναι 350 euro(390 χωρίς έκπτωση), Φαντάζομαι ότι για να φτάσω στο επίπεδο Β1 (διορθώστε με αν κάνω λάθος) πρέπει να παρακολουθήσω τα τμήματα Α1.1,Α1.2,Α2.1,Α2.2,Β1.1,Β1.2,Β1.3,Β1.4. Σύνολο 8 τμήματα δηλαδή: 8x350 = 2800 ευρώ. Επίσης αυτό μεταφράζεται σε 2 δίωρα την εβδομάδα και (κάθε κανονικό τμήμα διδάσκεται 8 εβδομάδες) 8x8 =64 εβδομαδες διδασκαλίας. 
Ωστόσο,επικοινώνησα και με την Ευρωδιάσταση και μου κάνουν προσφορά μέχρι τέλος της εβδομάδας, παρακολούθηση μαθημάτων από τέλη Ιανουαρίου μέχρι και Σεπτέμβρη, με έκπτωση 60% στα 650 ευρώ. Επίσης Μου είπαν ότι το Σεπτέμβρη θα είμαι στο επίπεδο Β1. Κάνοντας τη σύγκριση, η διαφορά είναι χαοτική. Μιλάμε για 2150 ευρώ λιγότερα. Θα ήθελα να μου πείτε, αν κανείς γνωρίζει, σχετικά με το επίπεδο διδασκαλίας στην Ευρωδιάσταση, σύγκριση με ινστιτούτο Γκαίτε κοκ;

Ευχαριστώ
Υ.Γ  Προσωπικά, θέλω να φτάσω στο επίπεδο του Β1, ώστε μετακομίζοντας να μου είναι πιο εύκολη η προσαρμογή οπότε προσανατολίζομαι σαφώς προς στην Ευρωδιάσταση δεδομένου της χρηματικής διαφοράς. Αν πάω εκεί μπορώ να συνεχίσω (προς Β2 κοκ. ) για να με βοηθήσει στη δουλειά μου

Επεξ/σία από KonKyri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος που έκανε στην Ευρωδιάσταση ξενη γλωσσα δεν έμεινε ικανοποιημένος πολλά άτομα στο τμήμα και προχειρότητες.

Να μην ξεχνας, ότι πληρώνεις παίρνεις..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεχομαστε σαν υποθεση εργασιας οτι "τα παιρνεις τα γραμματα", εισαι σχετικα σε νεαρη ηλικια σαν ενηλικας και οτι εχεις ορεξη και ΧΡΟΝΟ για μαθηση.

Ιδανικα εισαι και θυλικου γενους.(το γιατι θα στο εξηγησει η δασκαλα στο Γκαιτε).

Βρισκεις στο ιντερνετ η σε βιβλιοπωλεια βιβλια απ το Hueber Verlag και ειδικα εκεινο το τελευταιο που λεει Themen 1 Aktuell

https://www.hueber.de/deutsch-als-fremdsprache/unterrichten/lehrwerke

βρισκεις και ενα Ελληνικο-Γερμανικο Συντακτικο και Γραμματικη του Κουκιδη

https://www.mitakosbooks.gr/germaniki-grammatiki-syntaktiko-spyrou-koukidi

και αντι να τ ακουμπας στο Γκαιτε αφιερωνεις τον αναλογο χρονο και μελετας στο σπιτι.

Στο Γκαιτε θα πας τοτε και μονο τοτε οταν καταλαβεις απ τα αναλογα βιβλια οτι "εχεις" το Α.2 και μπορεις να παρακολουθησεις το μαθημα σχετικα ανετα.

Μετα ξανα διαβασμα μονο σου με τα αναλογα βιβλια του Hueber για το Β1.1  και στο γκαιτε θα πας μονο οταν εχεις το Β.1

Το να δωσεις ενα σωρο λεφτα για να μαθεις την αλφαβητα και το "με λενε Θαναση και ερχομαι απ την Καλαματα" δεν λεει εκτος αν πληρωνει ο μπαμπας.

Θα πληρωσεις χοντρα μονο για να μαθεις Παθητικη Φωνη και Δευτερευουσα Προταση.

Θα σε βοηθησει παρα πολυ στην αρχη αν διαβαζεις και ακους παιδικα παραμυθακια στα Γερμανικα και διαβαζεις εφημεριδες επιπεδου Bild, δηλαδη την Γερμανικη Εσπρεσσο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ώρες πριν, gakos1112 είπε

Δεχομαστε σαν υποθεση εργασιας οτι "τα παιρνεις τα γραμματα", εισαι σχετικα σε νεαρη ηλικια σαν ενηλικας και οτι εχεις ορεξη και ΧΡΟΝΟ για μαθηση.

Ιδανικα εισαι και θυλικου γενους.(το γιατι θα στο εξηγησει η δασκαλα στο Γκαιτε).

Βρισκεις στο ιντερνετ η σε βιβλιοπωλεια βιβλια απ το Hueber Verlag και ειδικα εκεινο το τελευταιο που λεει Themen 1 Aktuell

https://www.hueber.de/deutsch-als-fremdsprache/unterrichten/lehrwerke

βρισκεις και ενα Ελληνικο-Γερμανικο Συντακτικο και Γραμματικη του Κουκιδη

https://www.mitakosbooks.gr/germaniki-grammatiki-syntaktiko-spyrou-koukidi

και αντι να τ ακουμπας στο Γκαιτε αφιερωνεις τον αναλογο χρονο και μελετας στο σπιτι.

Στο Γκαιτε θα πας τοτε και μονο τοτε οταν καταλαβεις απ τα αναλογα βιβλια οτι "εχεις" το Α.2 και μπορεις να παρακολουθησεις το μαθημα σχετικα ανετα.

Μετα ξανα διαβασμα μονο σου με τα αναλογα βιβλια του Hueber για το Β1.1  και στο γκαιτε θα πας μονο οταν εχεις το Β.1

Το να δωσεις ενα σωρο λεφτα για να μαθεις την αλφαβητα και το "με λενε Θαναση και ερχομαι απ την Καλαματα" δεν λεει εκτος αν πληρωνει ο μπαμπας.

Θα πληρωσεις χοντρα μονο για να μαθεις Παθητικη Φωνη και Δευτερευουσα Προταση.

Θα σε βοηθησει παρα πολυ στην αρχη αν διαβαζεις και ακους παιδικα παραμυθακια στα Γερμανικα και διαβαζεις εφημεριδες επιπεδου Bild, δηλαδη την Γερμανικη Εσπρεσσο.

Ειμαι 29 ετών, έχω πάει φαντάρος και θέλω να πιστεύω ότι τα παίρνω τα γράμματα. Ήσουν πολύ κατατοπιστικός και σε ευχαριστώ πολύ. Αυτο σκεφτόμουν κι εγώ, ότι καλύτερα να αφιερώσω χρόνο να μάθω τα βασικά μόνος μου και αν χρειαστεί μετά το Β1 τότε ναι πάω στο Γκαίτε. Μιας και τα λεφτά θα τα πληρώσω εγώ, θα προτιμήσω την ευρωδιάσταση.😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγαλεις μονο σου την υλη του Β1 χωρις ζαβολιες τοτε οταν πας στο Γκαιτε και σε περασουν απ τα τεστ και θα σε στειλουν στο Β2 για να κλεισουν καμμια τρυπα στο τμημα.

Εσυ πες στο εξεταστη οτι θες να κολυμπησεις στα βαθεια και θες να πας στο Β3.

Εκει μαλλον θα χασεις την μπαλα αλλα με αποδεικτικο Β3 απ το Γκαιτε μπορεις σχετικα ευκολα να παρακολουθησεις τμημα προετοιμασιας πανεπιστημιακου τμηματος.

Σημαντικο: ασχετο με που θα ακουμπησεις τα φραγκα μην ξεχνας οτι οπου δεις τμημα με πανω απο 15 ατομα προκειται για απατη.Χανεται η μπαλα με τοσα ατομα.

Επισης αν μετα απο τα πρωτα 2/3 μαθηματα εχεις την εντυπωση οτι εισαι απ τους 5/6 καλυτερους μαθητες τοτε εισαι σε ΛΑΘΟΣ ΤΜΗΜΑ.

Πες στην δασκαλα η στον διεθυντη προσωπικα να σε στειλει στο αμεσως επομενο επιπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, gakos1112 είπε

Αν βγαλεις μονο σου την υλη του Β1 χωρις ζαβολιες τοτε οταν πας στο Γκαιτε και σε περασουν απ τα τεστ και θα σε στειλουν στο Β2 για να κλεισουν καμμια τρυπα στο τμημα.

Εσυ πες στο εξεταστη οτι θες να κολυμπησεις στα βαθεια και θες να πας στο Β3.

Εκει μαλλον θα χασεις την μπαλα αλλα με αποδεικτικο Β3 απ το Γκαιτε μπορεις σχετικα ευκολα να παρακολουθησεις τμημα προετοιμασιας πανεπιστημιακου τμηματος.

Σημαντικο: ασχετο με που θα ακουμπησεις τα φραγκα μην ξεχνας οτι οπου δεις τμημα με πανω απο 15 ατομα προκειται για απατη.Χανεται η μπαλα με τοσα ατομα.

Επισης αν μετα απο τα πρωτα 2/3 μαθηματα εχεις την εντυπωση οτι εισαι απ τους 5/6 καλυτερους μαθητες τοτε εισαι σε ΛΑΘΟΣ ΤΜΗΜΑ.

Πες στην δασκαλα η στον διεθυντη προσωπικα να σε στειλει στο αμεσως επομενο επιπεδο.

Όταν λες για B2,Β3, ποιο ακριβώς τμήμα εννοείς; Το λέω γιατί από ότι είδα στο site του Γκαίτε η διαβάθμιση είναι η εξής: B1.1,B1.2,B1.3,B1.4,B2.1,B2.2 και μετά πάει C1.1,C1.2,C1.3,C1.4,C2.1,C2.2,C2.3,C2.4,C2.5.

Αυτό που λες για τον αριθμό των ατόμων στο τμήμα το βλέπω λογικό. Η ευρωδιάσταση νομιζω έχει 12 περίπου άτομα στα τμήματα της, οπότε είναι σχετικά οκ.

Επεξ/σία από KonKyri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχταρμα τα έχουν κάνει.Παλιά όταν είχα δώσει εγώ,έτσι για τη πλάκα, μονο το Oberstufe του Goethe στο Ντίσελντορφ,μολις ειχα κανει Abitur σε Gymnasium,υπήρχε το Grundstufe 1,2,3 το Mittelstufe 1,2 δεν θυμάμαι αν είχε και 3, και ενα Oberstufe.

Ο gakos 1112 έχει απόλυτο δίκαιο σε αυτό που είπε.

Απο εκεί και πέρα το Goethe είναι η κορυφη σε θέμα πιστοποίησης παγκοσμίως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως τα λεει ο @jmmys

απ τα τελη του 90 εχει κοπει αρκετα η επιδοτηση του κρατους και οι μανατζαραιοι ειναι σιγουρα στη πιεση.Το αποτελεσμα ειναι να κοιτανε πως να βγαλουν απ την μυγα ξυγγι.

και γω απ τα παλια χρονια ετσι ηξερα τα τμηματα, ειδικα τα εντατικα.Τωρα αυτες τις αμερικανιες που πουλανε σημερα ειναι κατι νεο για μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, *Kopanos* είπε

Φίλος που έκανε στην Ευρωδιάσταση ξενη γλωσσα δεν έμεινε ικανοποιημένος πολλά άτομα στο τμήμα και προχειρότητες.

Να μην ξεχνας, ότι πληρώνεις παίρνεις..

Ακριβώς ίδια άποψη είχε και δικός μου φίλος. Στην ουσία σε προετοιμάζουν μόνο για να περάσεις την εξέταση και ένα - δύο χρόνια μετά έχεις ξεχάσει τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οποιοδηποτε φροντιστηριο για να φτασεις σε Β1 σε 9 μηνες απο το μηδεν σου πετανε τοση προκατ γνωση για να φτασεις το επιπεδο που δε μαθαινεις σοβαρα τη γλωσσα. 

Προσωπικη συμβουλη ειναι να φτασεις μονος σου σε ενα στοιχειωδες επιπεδο, δε χρειαζεται να σου μαθει τους αριθμους ή τα αρθρα η δασκαλα και μετα να κανεις μια πολυ καλυτερη ερευνα αγορας γιατι υπαρχουν πολυ καλα φροντιστηρια που ουτε προχειροτητες κανουν ουτε θελουν μια περιουσια οπως του Γκαιτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, gakos1112 είπε

Δεχομαστε σαν υποθεση εργασιας οτι "τα παιρνεις τα γραμματα", εισαι σχετικα σε νεαρη ηλικια σαν ενηλικας και οτι εχεις ορεξη και ΧΡΟΝΟ για μαθηση.

Ιδανικα εισαι και θυλικου γενους.(το γιατι θα στο εξηγησει η δασκαλα στο Γκαιτε).

Βρισκεις στο ιντερνετ η σε βιβλιοπωλεια βιβλια απ το Hueber Verlag και ειδικα εκεινο το τελευταιο που λεει Themen 1 Aktuell

https://www.hueber.de/deutsch-als-fremdsprache/unterrichten/lehrwerke

βρισκεις και ενα Ελληνικο-Γερμανικο Συντακτικο και Γραμματικη του Κουκιδη

https://www.mitakosbooks.gr/germaniki-grammatiki-syntaktiko-spyrou-koukidi

και αντι να τ ακουμπας στο Γκαιτε αφιερωνεις τον αναλογο χρονο και μελετας στο σπιτι.

Στο Γκαιτε θα πας τοτε και μονο τοτε οταν καταλαβεις απ τα αναλογα βιβλια οτι "εχεις" το Α.2 και μπορεις να παρακολουθησεις το μαθημα σχετικα ανετα.

Μετα ξανα διαβασμα μονο σου με τα αναλογα βιβλια του Hueber για το Β1.1  και στο γκαιτε θα πας μονο οταν εχεις το Β.1

Το να δωσεις ενα σωρο λεφτα για να μαθεις την αλφαβητα και το "με λενε Θαναση και ερχομαι απ την Καλαματα" δεν λεει εκτος αν πληρωνει ο μπαμπας.

Θα πληρωσεις χοντρα μονο για να μαθεις Παθητικη Φωνη και Δευτερευουσα Προταση.

Θα σε βοηθησει παρα πολυ στην αρχη αν διαβαζεις και ακους παιδικα παραμυθακια στα Γερμανικα και διαβαζεις εφημεριδες επιπεδου Bild, δηλαδη την Γερμανικη Εσπρεσσο.

Καλησπερα θα ηθελα ν σε ρωτησω για τα βιβλια που προτεινες. Αγοραζοντας το δευτερο σιγουρα, το πρωτο ειναι απλα εισαγωγικο σε entry level και μετα συνεχιζεις με τα υπολοιπα βιβλια της σειρας; 

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για την χαζη ερωτηση απλα δεν το εχω καθολου με βορειες γλωσσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις αλλα μονο χαζες απαντησεις.

Για να μην σε παρω στον λαιμο μου οι απαντησεις μου ειναι εμπειρικες, δεν ειμαι επαγγελματιας δασκαλος η κατι παρομοιο.

Λοιπον ο εκδοτικος οικος Hueber ηταν και θελω να πιστευω ειναι ακομα ο κορυφαιος γυρω απ το θεμα μας.

Το συγκεκριμενο βιβλιο που προτεινα ΗΤΑΝ το αναγνωστικο στο Γκαιτε τμημα Α1 πριν κανα 10ετια και βαλε.

Η σειρα παει Themen 1,2,3 δηλαδη αν βγαλεις το Themen 3 παιρνεις μετα απο εξετασεις το αντιστοιχο Λοουερ στα Γερμανικα.

Εννοειται οτι η σειρα εκτος απο Αναγνωστικο εχει Βιβλιο Ασκησεων/Übungsbuch, Λυσσαρια Ασκησεων, CD, DVD κπλ, κλπ.

Χρονο και λεφτα να εχεις για ξοδεμα.

Πιστευω να μην σε μπερδεψα χειροτερα με την απαντηση μου.

Y.Γ. Αν ρωτησεις καποιον που ασχολειται επαγγελματικα με το αθλημα ισως σου προτεινει καποια αλλη σειρα βιβλιων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Goethe είναι κορυφή ακόμα και μέσα στη Γερμανία!

Επίσης προσωπικά θεωρώ ότι κάποιος που δουλεύει στην Γερμανία κατά 80% αμείβεται λόγω γνώσης της Γλώσσας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gakos1112 είπε

δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις αλλα μονο χαζες απαντησεις.

Για να μην σε παρω στον λαιμο μου οι απαντησεις μου ειναι εμπειρικες, δεν ειμαι επαγγελματιας δασκαλος η κατι παρομοιο.

Λοιπον ο εκδοτικος οικος Hueber ηταν και θελω να πιστευω ειναι ακομα ο κορυφαιος γυρω απ το θεμα μας.

Το συγκεκριμενο βιβλιο που προτεινα ΗΤΑΝ το αναγνωστικο στο Γκαιτε τμημα Α1 πριν κανα 10ετια και βαλε.

Η σειρα παει Themen 1,2,3 δηλαδη αν βγαλεις το Themen 3 παιρνεις μετα απο εξετασεις το αντιστοιχο Λοουερ στα Γερμανικα.

Εννοειται οτι η σειρα εκτος απο Αναγνωστικο εχει Βιβλιο Ασκησεων/Übungsbuch, Λυσσαρια Ασκησεων, CD, DVD κπλ, κλπ.

Χρονο και λεφτα να εχεις για ξοδεμα.

Πιστευω να μην σε μπερδεψα χειροτερα με την απαντηση μου.

Y.Γ. Αν ρωτησεις καποιον που ασχολειται επαγγελματικα με το αθλημα ισως σου προτεινει καποια αλλη σειρα βιβλιων.

Σε ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση, σιγουρα αν ρωτησω καποιον επαγγελματια θα μου δωσει καποιες κατευθυνσεις, οπως σιγουρα θα με ωθησει να ξεκινησω μαθηματα. Αυτο θα ηθελα να αποφυγω και να παω καπως πιο ψυλιασμενος σε αναζητηση.

Σε καθε περιπτωση θα προσπαθησω μονος μου για αρχη και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Γερμανικη Γραμματικη και Συντακτικο του Κουκιδη μου ανοιξε κυριολεκτικα τα ματια.Εχω την εντυπωση οτι χωρις αυτο το βιβλιο ακομα την αλφαβητα θα μαθαινα.Ισως φταιει οτι εκανα εντατικο τμημα με 5/6 ωρες καθε μερα για 8 βδομαδες.Εκανα δυο τετοια τμηματα Α2 και Β1.Κολαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...