Προς το περιεχόμενο

Ξένη Γλώσσα - Γερμανικά


KonKyri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, gakos1112 είπε

Η Γερμανικη Γραμματικη και Συντακτικο του Κουκιδη μου ανοιξε κυριολεκτικα τα ματια.Εχω την εντυπωση οτι χωρις αυτο το βιβλιο ακομα την αλφαβητα θα μαθαινα.Ισως φταιει οτι εκανα εντατικο τμημα με 5/6 ωρες καθε μερα για 8 βδομαδες.Εκανα δυο τετοια τμηματα Α2 και Β1.Κολαση...

Χαρα στο κουραγιο σου.. βεβαια και γω διαβαζω πολυ για μεταπτυχιακα και σκεφτομαι για γερμανια για δουλεια για αυτο και η πρεμουρα. Ας ξεκινησω και βλεπω πως θα τα παω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2019 στις 6:41 ΜΜ, *Kopanos* είπε

Φίλος που έκανε στην Ευρωδιάσταση ξενη γλωσσα δεν έμεινε ικανοποιημένος πολλά άτομα στο τμήμα και προχειρότητες

Αν και πολλά χρόνια πριν ... επιβεβαιωνω. 

Είχα πάει να κάνω αγγλικά και μας φέρνουν έναν καθηγητή, ξένο, Άγγλο ή κάτι τέτοιο, που από το 1ο μάθημα μου έκατσε στραβά. Καταλάβα άμεσα ότι δε ξέρει τι λέει. 

Ήμουν τότε φοιτητής οπότε είχα την ευχέρεια να αλλάξω τμήμα και να πάω στο πρωινό (όχι ότι εκεί ήταν κάτι ιδιαίτερο). Μετά από λίγο καιρό έμαθα ότι ο τύπος που είχανε φέρει για καθηγητής ήταν απλά περαστικός αεριτζης στην Ελλάδα , δεν ήταν ποτέ δάσκαλος η καθηγητής ούτε ήξερε πώς να διδάξει. Απλά είχε μητρική τα αγγλικά. Το διώξανε κακήν κακως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...
Στις 8/1/2019 στις 5:27 ΜΜ, KonKyri είπε

Καλησπέρα,


Θα ήθελα να μάθω Γερμανικά και να φτάσω σύντομα στο επίπεδο Β1 μιας και σκέφτομαι τη μετακόμιση στο εξωτερικό(Γερμανία,Ελβετία). Κοίταξα στο site του Ινστιτούτου Γκαίτε και είδα ότι το κόστος κάθε κανονικού τμήματος είναι 350 euro(390 χωρίς έκπτωση), Φαντάζομαι ότι για να φτάσω στο επίπεδο Β1 (διορθώστε με αν κάνω λάθος) πρέπει να παρακολουθήσω τα τμήματα Α1.1,Α1.2,Α2.1,Α2.2,Β1.1,Β1.2,Β1.3,Β1.4. Σύνολο 8 τμήματα δηλαδή: 8x350 = 2800 ευρώ. Επίσης αυτό μεταφράζεται σε 2 δίωρα την εβδομάδα και (κάθε κανονικό τμήμα διδάσκεται 8 εβδομάδες) 8x8 =64 εβδομαδες διδασκαλίας. 
Ωστόσο,επικοινώνησα και με την Ευρωδιάσταση και μου κάνουν προσφορά μέχρι τέλος της εβδομάδας, παρακολούθηση μαθημάτων από τέλη Ιανουαρίου μέχρι και Σεπτέμβρη, με έκπτωση 60% στα 650 ευρώ. Επίσης Μου είπαν ότι το Σεπτέμβρη θα είμαι στο επίπεδο Β1. Κάνοντας τη σύγκριση, η διαφορά είναι χαοτική. Μιλάμε για 2150 ευρώ λιγότερα. Θα ήθελα να μου πείτε, αν κανείς γνωρίζει, σχετικά με το επίπεδο διδασκαλίας στην Ευρωδιάσταση, σύγκριση με ινστιτούτο Γκαίτε κοκ;

Ευχαριστώ
Υ.Γ  Προσωπικά, θέλω να φτάσω στο επίπεδο του Β1, ώστε μετακομίζοντας να μου είναι πιο εύκολη η προσαρμογή οπότε προσανατολίζομαι σαφώς προς στην Ευρωδιάσταση δεδομένου της χρηματικής διαφοράς. Αν πάω εκεί μπορώ να συνεχίσω (προς Β2 κοκ. ) για να με βοηθήσει στη δουλειά μου

Καλησπέρα,

Ξέρω ότι έχουν περάσει πέντε χρόνια από τότε που έκανες το post αλλά επειδή μ' ενδιαφέρει το θέμα "ξένες γλώσσες", τελικά τι έκανες; 
Έμαθες γερμανικά, σε τι επίπεδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Καλησπέρα,

Ξέρω ότι έχουν περάσει πέντε χρόνια από τότε που έκανες το post αλλά επειδή μ' ενδιαφέρει το θέμα "ξένες γλώσσες", τελικά τι έκανες; 
Έμαθες γερμανικά, σε τι επίπεδο;

Δεν νομίζω να λάβεις απάντηση, έχει να μπει στο φόρουμ σχεδόν 4 χρόνια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 31/1/2024 στις 4:39 ΜΜ, Rebelos2018 είπε

Δεν νομίζω να λάβεις απάντηση, έχει να μπει στο φόρουμ σχεδόν 4 χρόνια. 

Λες να έφαγε φρίκη από την εκμάθηση γερμανικών;
Πάντως πέρα από την πλάκα, μέσα από την ανασχόλησή μου με τις ξενες γλώσσες έχω καταλάβει ότι γενικά χρειάζεται να ασχοληθείς πολύ μόνος σου. Τα μαθηματα θα σου δωσουν απλά ένα έναυσμα. Δε θα κάνεις κάποια μεγαλη πρόοδο αν βασίζεσαι μόνο σ' αυτά πχ κάνεις με τον καθηγητη 2 κειμενα στα γερμανικά. Πέρα από αυτο που εκανες στην ταξη, μετα μόνος/η ξαναπιάσε τα κειμενα και διαβασέ τα άλλες 5 φορές (δυνατα κατα προτιμηση). Μετα ψάξε μόνος σου άλλα δυο και άνοιξε ενα λεξικο για να βρεις τις λέξεις που δεν καταλαβαινεις. 
Εν ολίγοις, προσδοκούμε θαύματα από τα μαθήματα κ αγννοούμε το τι μπορούμε εμείς να κανουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατα τη γνώμη μου, για να μάθεις μια γλώσσα κανονικά, ειδικά αν πρόκειται να τη χρησιμοποιείς, η ενασχόληση σου με αυτή δε πρέπει να είναι μόνο με όρους μαθήματος. Αντε και ξαναδιαβάσεις τα 2 κείμενα φωναχτά, σε τι θα βοηθήσει; Θα διαβάσεις ενα κείμενο που ηδη γνωρίζεις στον εαυτο σου με λάθος προφορά. 

Αντίθετα θα πρότεινα σε όποιον θέλει να μάθει να μιλάει γερμανικά και οχι απλά να περάσει τις εξετάσεις γερμανικών (γιατί είναι διαφορετικό πράγμα) να καταναλώνει γερμανόφωνο περιεχόμενο. Πριν 20 χρόνια δεν υπήρχε αυτή η επιλογή γιατί δεν είχαμε πρόσβαση σε μη-αγγλόφωνο περιεχόμενο (και το αγγλόφωνο ηταν κυρίως ταινίες), τώρα όμως μπορείς να περάσεις όλη την Κυριακή σου βλέποντας reels ή youtube videos στα γερμανικά ή να βλέπεις γερμανικές σειρές. Και ναι μπορει η γλώσσα να μην είναι τοσο sophisticated όσο σε ένα κείμενο βιβλίου, αλλά 1. εμπλουτίζεις το λεξιλόγιο σου με τις πιο συνήθεις λέξεις 2. μαθαίνεις να ακούς και να καταλαβαίνεις τη γλώσσα. 

Γενικά, η γλώσσα δεν είναι ένα κλασικό μάθημα, σα να διαβάζεις μαθηματικά ή ρευστομηχανική, διάβασα την ύλη, την έγραψα, πέρασα. Πρέπει να τη μαθεις βιωματικά, γιατί αν την μάθεις προκάτ, ακομα και να περάσεις τις εξετάσεις, τότε δε θα μπορείς ούτε να ρωτήσεις κάτι σε ένα εστιατόριο, πόσο μάλλον να τη χρησιμοποιήσεις σε δουλειά ή στην καθημερινότητα

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Γενικά, η γλώσσα δεν είναι ένα κλασικό μάθημα, σα να διαβάζεις μαθηματικά ή ρευστομηχανική, διάβασα την ύλη, την έγραψα, πέρασα.

Κρίμα, αν μου το είχες πει αυτό για τα μαθηματικά 40 χρόνια πριν δεν θα έκανα 8 χρόνια να πάρω πτυχίο.

Edit: Εννοώ φυσικά ότι τα μαθηματικά δεν μπορεί να χαρακτηριστούν κλασικό μάθημα ούτε τελειώνουν με το " διάβασα την ύλη " , είναι πολύ μικρό λιθαράκι το θεωρητικό υπόβαθρο. 

Επεξ/σία από KyrGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, KyrGR είπε

Κρίμα, αν μου το είχες πει αυτό για τα μαθηματικά 40 χρόνια πριν δεν θα έκανα 8 χρόνια να πάρω πτυχίο.

Edit: Εννοώ φυσικά ότι τα μαθηματικά δεν μπορεί να χαρακτηριστούν κλασικό μάθημα ούτε τελειώνουν με το " διάβασα την ύλη " , είναι πολύ μικρό λιθαράκι το θεωρητικό υπόβαθρο.

Εντάξει κι εσύ, κι εγώ ζορίστηκα με τα μαθηματικά στη σχολή. :P 

Αλλά ξαναδιαβάζοντάς το καταλαβαίνω πως δε το εξέφρασα σωστά. Εννοούσα πως το να περάσεις τις εξετάσεις της γλώσσας δεν είναι σα να περνάς ένα μάθημα. My bad 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ σωστά τα είπες στο προηγούμενο post απλά ήταν καταλληλότερο  οποιοδήποτε άλλο παράδειγμα εκτός από Μαθηματικά και Τέχνες.(επίσης ισχύει ότι για το πτυχίο Μαθηματικού του ΕΚΠΑ κατανάλωσα οκτώ διδακτικά έτη).

Για τη γλώσσα βοηθάει όντως το να πέσεις στα βαθιά, καλύτερα αυτό να ξεκινάει με την ανάγνωση ( εφημερίδες και forum) γιατί κάτι που ακούς ( πχ σε ταινίες ) χωρίς να αντιληφθείς σωστά σου μένει λάθος. Τυχόν οπτικοακουστικό υλικό βοηθάει πολύ να είναι με Γερμανικούς υπότιτλους.

Επεξ/σία από KyrGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι για εκμάθηση γερμανικών σε επιπεδο Β2 ξεκινώντας απο το 0 ιδανικά εντός των επόμενων 15 μηνών (αν αυτό είναι εφικτό), ποιός θεωρείται είναι ο βέλτιστος τρόπος απο πλευράς χρόνου και χρήματος. Επίσης πιστεύετε ότι τα διαδικτυακά μαθήματα είναι ικανά να καλύψουν αυτόν τον στόχο δεδομένου οτι δεν μπορώ να παρακολουθήσω δια ζώσης κάπου λόγω περιοχής. Έχει νόημα να αχοληθώ αρχικά με την εκμάθηση της γλώσσας με προσωπική μελέτη και στην πορεία να μεταβώ σε μαθήματα όσο οι απαιτήσεις αυξάνονται? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/04/2024 at 13:08, Pickle Rick said:

Γενικά επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι για εκμάθηση γερμανικών σε επιπεδο Β2 ξεκινώντας απο το 0 ιδανικά εντός των επόμενων 15 μηνών (αν αυτό είναι εφικτό), ποιός θεωρείται είναι ο βέλτιστος τρόπος απο πλευράς χρόνου και χρήματος. Επίσης πιστεύετε ότι τα διαδικτυακά μαθήματα είναι ικανά να καλύψουν αυτόν τον στόχο δεδομένου οτι δεν μπορώ να παρακολουθήσω δια ζώσης κάπου λόγω περιοχής. Έχει νόημα να αχοληθώ αρχικά με την εκμάθηση της γλώσσας με προσωπική μελέτη και στην πορεία να μεταβώ σε μαθήματα όσο οι απαιτήσεις αυξάνονται? Ευχαριστώ πολύ.

κατα τη γνωμη μου καλυτερα με ενα καθηγητη ειτε δια ζωσης ειτε με online μαθηματα. Με τις διαδικτυακες πλατφορμες θα φτασεις σε ενα επιπεδο λιγο πιο πανω απο αρχαριο οσα μαθηματα και να κανεις.

Τη προφορα ή καποιες λεξεις που χρησιμοποιουμε καθημερινα δε στη μεταφερει καμμια πλατφορμα...

 

Εγω απο το 0 με καθηγητη και μαλιστα σε μικρο τμημα (περιπου 4-6 ατομα) σε ενα εξαμηνο ειδα τρελη προοδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...