Προς το περιεχόμενο

Αγορά καινούριου Renault Kadjar


Kavamarou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους/ες! Είμαστε με τη γυναίκα μου μια ανάσα μακριά από το να αγοράσουμε το renault kadjar 1.5 dCi 110hp Sport Edition. Διάβασα με προσοχή τη συζήτησή σας, ειδικά από τη μέση και μετά, ώστε να πάρω εντυπώσεις από άτομα που το έχουν ήδη οδηγήσει.Έχουμε ήδη επισκεφτεί την αντιπροσωπεία της περιοχής μας (Καβάλα) και το έχουμε ερωτευτεί. Να αναφέρω, επίσης, πως είμαστε τρίτεκνοι και αυτό είναι ο λόγος που από το skoda fabia πηγαίνουμε σε τέτοιου είδους αμάξι. Θέλω να ρωτήσω, λοιπόν:

1. Μια βασική προτεραιότητά μας είναι τα τρία μικρά παιδιά μας να κάθονται άνετα στις πίσω θέσεις (σε τρία υπερυψωμένα καθισματάκια). Έτσι όπως το είδαμε εμείς από κοντά, μας άφησε μια μάλλον αισιόδοξη εικόνα στον τομέα αυτόν. Εσείς, λοιπόν, θα το προτιμούσατε σε περίπτωση τριτεκνίας; Πρέπει να έχω κατά νου και κάτι άλλο για να κρίνω;

2. Η τιμή στην οποία μας δίνει το αμάξι η αντιπροσωπεία (με κόκκινες πινακίδες) είναι 21.365 €. Τη θεωρείτε vfm;

3. Μέχρι στιγμής απορρίπτουμε aircross, tucson (θεωρώντας, σε βασικούς τομείς, υποδεέστερες τις εταιρείες αυτές ως προς τη renault) και astra/crossland (λόγω χώρων). Θεωρείτε πως, προτού καταλήξουμε στο kadjar, θα πρέπει να κοιτάξουμε σοβαρά και κάποια άλλα μοντέλα; (κυρίως επειδή στα ίδια και λιγότερα χρήματα προσφέρουν παραπάνω πράγματα).

4. Σας μοντέλο το kadjar δεν έχει ακουστεί και πολύ. Σε όποιον αναφέρω το όνομα του μοντέλου μου απαντούν "ποιο;". Δεν ξέρω αν πρέπει να αγχώνομαι ή όχι με το γεγονός αυτό :) Ελπίζω όταν χρειαστώ κανένα ανταλλακτικό να μην έχουν ξεχάσει και οι τεχνικοί ότι υπάρχει το μοντέλο αυτό :)

5. Θεωρείτε σοφή την επιλογή να αναζητήσουμε 7θέσιο καινούριο αμάξι στα ίδια χρήματα, όπως το citroen c4 spacetourer, από έμπορο και όχι από την αντιπροσωπεία;

Συγγνώμη για τη φλυαρία, δεν είμαι πολύ γνώστης στο θέμα "αμάξι" και θα ήθελα πραγματικά τις συμβουλές σας. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Η συγκεκριμένη μηχανή είναι αυτή που φοράνε όλα τα diesel και την φτιάχνει η Renault . 

Απο Mercedes και opel μέχρι Citroen και Peugeot τα diesel   φοράνε την συγκεκριμένη . 

Ανάλογα το προγραμμα βγαίνει και με 136hp η 120 η 130 . Η μηχανή είναι εξαιρετική .

Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου πω . 

Το crossland που εχω οδηγήσει δεν μου άρεσε . Δες και το Peugeot 3008

Επεξ/σία από Alexandros7474
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στον Ιωαννίδη στο Δοξάτο ρώτησες μήπως σου δώσει καλύτερη προσφορά....

Επίσης το Qaskai το ειδες?? Έχουν παρόμοιο σουλουπι και ίδιο κινητήρα

Επεξ/σία από Nickokin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kavamarou είπε

Γεια σε όλους/ες! Είμαστε με τη γυναίκα μου μια ανάσα μακριά από το να αγοράσουμε το renault kadjar 1.5 dCi 110hp Sport Edition. Διάβασα με προσοχή τη συζήτησή σας, ειδικά από τη μέση και μετά, ώστε να πάρω εντυπώσεις από άτομα που το έχουν ήδη οδηγήσει.Έχουμε ήδη επισκεφτεί την αντιπροσωπεία της περιοχής μας (Καβάλα) και το έχουμε ερωτευτεί. Να αναφέρω, επίσης, πως είμαστε τρίτεκνοι και αυτό είναι ο λόγος που από το skoda fabia πηγαίνουμε σε τέτοιου είδους αμάξι. Θέλω να ρωτήσω, λοιπόν:

1. Μια βασική προτεραιότητά μας είναι τα τρία μικρά παιδιά μας να κάθονται άνετα στις πίσω θέσεις (σε τρία υπερυψωμένα καθισματάκια). Έτσι όπως το είδαμε εμείς από κοντά, μας άφησε μια μάλλον αισιόδοξη εικόνα στον τομέα αυτόν. Εσείς, λοιπόν, θα το προτιμούσατε σε περίπτωση τριτεκνίας; Πρέπει να έχω κατά νου και κάτι άλλο για να κρίνω;

2. Η τιμή στην οποία μας δίνει το αμάξι η αντιπροσωπεία (με κόκκινες πινακίδες) είναι 21.365 €. Τη θεωρείτε vfm;

3. Μέχρι στιγμής απορρίπτουμε aircross, tucson (θεωρώντας, σε βασικούς τομείς, υποδεέστερες τις εταιρείες αυτές ως προς τη renault) και astra/crossland (λόγω χώρων). Θεωρείτε πως, προτού καταλήξουμε στο kadjar, θα πρέπει να κοιτάξουμε σοβαρά και κάποια άλλα μοντέλα; (κυρίως επειδή στα ίδια και λιγότερα χρήματα προσφέρουν παραπάνω πράγματα).

4. Σας μοντέλο το kadjar δεν έχει ακουστεί και πολύ. Σε όποιον αναφέρω το όνομα του μοντέλου μου απαντούν "ποιο;". Δεν ξέρω αν πρέπει να αγχώνομαι ή όχι με το γεγονός αυτό :) Ελπίζω όταν χρειαστώ κανένα ανταλλακτικό να μην έχουν ξεχάσει και οι τεχνικοί ότι υπάρχει το μοντέλο αυτό :)

5. Θεωρείτε σοφή την επιλογή να αναζητήσουμε 7θέσιο καινούριο αμάξι στα ίδια χρήματα, όπως το citroen c4 spacetourer, από έμπορο και όχι από την αντιπροσωπεία;

Συγγνώμη για τη φλυαρία, δεν είμαι πολύ γνώστης στο θέμα "αμάξι" και θα ήθελα πραγματικά τις συμβουλές σας. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Με συνοπτικές διαδικασίες μακρυά από  ρενω. Είχα το captur.1.5 dci 90 hp. Ότι πιο άχρηστο ένα πάρει ποτέ. Σκέψου τώρα 110 hp στο Κατζάρ που είναι πιο βαρύ συν άχρηστο οδηγία αφού πλέει σαν βάρκα. Δες κάτι άλλο. Αυτά. 

Υ. Γ. Τωρα που διάβασα πιο καλά ότι γράφεις μην νομίζεις πως το χιουνται η'η σιντροεν είναι υποδεέστερο εταιρίες. Να σου το αποδείξω κιόλας ότι λέω πριν κάποιο καιρό ειμουν για δουλειά στην Νότια Αφρική. Τα Dacia  duster. το Logan, το stepway, το είχαν με σήμα της Renault. Άρα μην νομίζεις πως είναι κάτι το εξαιρετικό. Ίδιο με το Dacia duster  είναι αλλά πιο καλό φτιαγμένο. 

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alexandros7474 είπε

Η συγκεκριμένη μηχανή είναι αυτή που φοράνε όλα τα diesel και την φτιάχνει η Renault . 

Απο Mercedes και opel μέχρι Citroen και Peugeot τα diesel   φοράνε την συγκεκριμένη . 

Ανάλογα το προγραμμα βγαίνει και με 136hp η 120 η 130 . Η μηχανή είναι εξαιρετική .

Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου πω . 

Το crossland που εχω οδηγήσει δεν μου άρεσε . Δες και το Peugeot 3008

Για τη μηχανή δεν ανησυχώ τόσο, όπως λες κι εσύ. Για τα υπόλοιπα αγχώνομαι...

15 λεπτά πριν, Nickokin είπε

Στον Ιωαννίδη στο Δοξάτο ρώτησες μήπως σου δώσει καλύτερη προσφορά....

Επίσης το Qaskai το ειδες?? Έχουν παρόμοιο σουλουπι και ίδιο κινητήρα

Δεν προλάβαμε σήμερα επειδή μας έπιασε νωρίς το χιόνι. Το qaskai το απορρίψαμε επίσης (ξέχασα να το αναφέρω), λόγω του ότι δεν το είδαμε τόσο άνετο όσο το ρενό. Άσε που η αίσθησή μου είναι πως πλέον το κασκάι έχει μείνει μόνο με το "όνομα". Πολλοί είναι αυτοί που ανάμεσα στα δύο θα διάλεγαν, πλέον, κατζάρ.

4 λεπτά πριν, mp123 είπε

Με συνοπτικές διαδικασίες μακρυά από  ρενω. Είχα το captur.1.5 dci 90 hp. Ότι πιο άχρηστο ένα πάρει ποτέ. Σκέψου τώρα 110 hp στο Κατζάρ που είναι πιο βαρύ συν άχρηστο οδηγία αφού πλέει σαν βάρκα. Δες κάτι άλλο. Αυτά. 

Φίλε μου αισθάνομαι ότι γίνεσαι αρκετά αφοριστικός και ισοπεδωτικός. Αναφέροντας τη λέξη "άχρηστο" μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Στο κομμάτι μηχανής, επιδόσεων, άνεσης, χώρων νομίζω ότι είναι ένα αξιοπρόσεκτο αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kavamarou είπε

Για τη μηχανή δεν ανησυχώ τόσο, όπως λες κι εσύ. Για τα υπόλοιπα αγχώνομαι...

Δεν προλάβαμε σήμερα επειδή μας έπιασε νωρίς το χιόνι. Το qaskai το απορρίψαμε επίσης (ξέχασα να το αναφέρω), λόγω του ότι δεν το είδαμε τόσο άνετο όσο το ρενό. Άσε που η αίσθησή μου είναι πως πλέον το κασκάι έχει μείνει μόνο με το "όνομα". Πολλοί είναι αυτοί που ανάμεσα στα δύο θα διάλεγαν, πλέον, κατζάρ.

Φίλε μου αισθάνομαι ότι γίνεσαι αρκετά αφοριστικός και ισοπεδωτικός. Αναφέροντας τη λέξη "άχρηστο" μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Στο κομμάτι μηχανής, επιδόσεων, άνεσης, χώρων νομίζω ότι είναι ένα αξιοπρόσεκτο αμάξι.

Μόνο χώρους έχει και design. Τίποτε άλλο. Μηχανή και επιδόσεις 110hp σε τόσο βαρύ αμαξι δεν θα το έλεγα. Ισοπεδωτικός  δεν είμαι την αλήθεια λέω γιατί είχα captur. Από εκεί και πέρα κουβέντα κάνουμε γνώμες λέμε. Θα μπορούσα να λέω τα καλύτερα γιατί είχα ρενω. Τώρα θα μου πεις άλλο το captur άλλο το kadjar. Εγώ την γνώμη μου λέω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι υπάρχουν υποδοχές για 3 καθισματάκια στο kadjar?

Ο κινητήρας του είναι διαμάντι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα το ίδιο φοράει και το juke που έχω ,στα αλλά δεν γνωρίζω δεν έχω καμία εμπειρία με Renault.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, moure είπε

Είσαι σίγουρος ότι υπάρχουν υποδοχές για 3 καθισματάκια στο kadjar?

 

3 ώρες πριν, DAVE είπε

στη μεσαία θέση του πίσω καθίσματος μπορεί να μπεί καθισματάκι?

Σκοπεύουμε να έχουμε τρία υπερυψωμένα καθισματάκια. Κάτι σαν κι αυτό. Οπότε πιστεύω ότι θα χωρέσουν σχετικά άνετα.

3 ώρες πριν, DAVE είπε

Κοιτάτε αποκλειστικά σε SUV? και sedan ή station wagon θα μπορούσατε να δείτε.

Προτεραιότητά μας είναι η άνεση για τρία καθισματάκια πίσω και να είμαστε στο 20χίλιαρο.

5 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Ένα kodiaq? 

 

8 λεπτά πριν, opcorsa είπε

παρε ενα kodiak που εσουν οι μισοι ταξιτζηδες σε πολλα νησια πλεον... αυτοι ξερουν...

Το αμάξι αυτό είναι πανάκριβο για μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, opcorsa είπε

πιο καντζαρ ρε παιδια ας σοβαρευτουμε...

παρε ενα kodiak που εσουν οι μισοι ταξιτζηδες σε πολλα νησια πλεον... αυτοι ξερουν...

τόσο πολύ υπερέχει το skoda από το renault? 

Επεξ/σία από pananton
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kavamarou είπε

Σκοπεύουμε να έχουμε τρία υπερυψωμένα καθισματάκια. Κάτι σαν κι αυτό. Οπότε πιστεύω ότι θα χωρέσουν σχετικά άνετα.

Προτεραιότητά μας είναι η άνεση για τρία καθισματάκια πίσω και να είμαστε στο 20χίλιαρο.

Το αμάξι αυτό είναι πανάκριβο για μας.

το οτι θα δωσετε 20 χιλιαρικα για ρενο παντως δεν ειναι λογικο..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...