Προς το περιεχόμενο

HDMI 2.1: Οι σημαντικές αλλαγές που φέρνει


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, takissportime είπε

Εγώ έβλεπα 240 hz στην crt μου με ένα απλό vga καλώδιο, πριν από 15 χρόνια... τώρα κατάφεραν να βάλουν 120 hz στο hdmi?

Και μηδενικό input latency! Να τα λέμε κι αυτά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάντως βλέπω ότι γενικά ο κόσμος δεν ξέρει τι να αγοράσει η το καλύτερο αγοράζει κάτι το οποίο μπορεί να μην του κάνει η μπορεί και να  μην του δουλέψει . Έχουν βγει ένα σωρό καινούργιες τεχνολογίες και ακόμα και εμείς που είμαστε του χώρου πραγματικά ερχόμαστε καμιά φορά αντιμέτωποι με την άγνοια και ψάχνουμε απαντήσεις γιατί δεν παίζει το τάδε καλώδιο η ο τάδε μετατροπέας στον πελάτη.

hdmi, display port, mini display port,mini hdmi, usb 3.0, usb 3.1 , usb alt mode, usb type-c , usb thunderbolt type-c και δεκάδες ακόμα συνδέσεις και μετατροπές συν τις  υπόλοιπες συσκευές που υποστηρίζω σαν τεχνικός στην καθημερινότητα μου. 

Γενικά εγώ είμαι υπέρ της απλότητας. Παιχνίδια γενικά δεν παίζω (μόνο farm heroes) , τηλεόραση δεν βλέπω, το pc μου το έχω με vga ακόμα και netflix βλέπω σε μια 17'' lg flatron χωρίς να με νοιάζει η εικόνα. Μια χαρά καθαρή και χωρίς να κουραζει το μάτι.

Βέβαια καθημερινά ελέγχω ένα σωρό συσκευές , οπότε στην δουλειά έχω 4 οθόνες, 5 pc με διαφορετικά windows και linux, δεκάδες καλώδια hdmi , display port.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Ardov said:

Και μηδενικό input latency! Να τα λέμε κι αυτά!

Και στις κρύες μέρες του χειμώνα βοήθαγε και στην θέρμανση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Pleo είπε

Αυτή η ανάλυση κάνει μόνο για οθόνη θυροτηλέφωνου πια. Ούτε καν για οθόνη smartphone.

Ουτε καν. Στο θυροτηλεφωνο μου εχω 4k για ποιο κατω δεν μου κανει. Τηλεοραση μονο 8k με 500+ ppi. Πιο κατω είναι για τα σκουπιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, takissportime είπε

Εγώ έβλεπα 240 hz στην crt μου με ένα απλό vga καλώδιο, πριν από 15 χρόνια... τώρα κατάφεραν να βάλουν 120 hz στο hdmi?

Κι άμα το γυρνούσες 90 μοίρες έτσι ώστε η πλάγια σάρωση να γίνεται κάθετη, έβλεπες σε KHz... 😁

4 λεπτά πριν, kkk22 είπε

Ουτε καν. Στο θυροτηλεφωνο μου εχω 4k για ποιο κατω δεν μου κανει. Τηλεοραση μονο 8k με 500+ ppi. Πιο κατω είναι για τα σκουπιδια.

Έτσι. Πέστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ας φτάσουμε στο 4k περιεχόμενο πρώτα και βλέπουμε για παραπάνω. Είναι τόσο περιορισμένο και σπάνιο μετά από τόσα χρόνια που απορώ γιατί παρουσιάζουν 8κ. Ας βρούνε πρώτα κάποιο format να μπορούμε να δούμε χωρίς χάσιμο στην ποιότητα 4k περιεχόμενο και με μικρό χώρο αποθήκευσης που είναι το κύριο πρόβλημα. Ακόμα και σε υπηρεσίες όπως το Netflix το 4k είναι λίγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Γιατί δεν ξέρουν για το chroma subsampling και ότι η εικόνα που βλέπουν είναι full ανάλυση μόνο στην φωτεινότητα και στα χρώματα είναι μικρότερη ανάλυση. Εδώ κανείς δεν κοιτάει αν το 10 bit στα monitor είναι frc ή όχι.

Παίζει μεγάλο ρόλο για να το δει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω πολλούς γνώστες του hdmi μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

Έχω μια TV SONY 55 4K 3D 55XD9305 και θέλω να συνδέσω ένα BLURAY UHD4κ SONY XB800 

και έναν ενισχυτή HARMAN KARDON HOME CINEMA 

τι καλώδια hdmi να πάρω; το internet που θα συνδεθεί (μεσω ETHERNET) στην TV στο BLURAY ή στον EΝΙΣΧΥΤΗ;

τα hdmi μεταφέρουν κ internet;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν τύποι που αν δεν έχουν το "καλύτερο" νοιώθουν ότι δεν έχουν τίποτα και εδώ έχουμε αρκετούς.. -_-

Επίσης αγνοούν στοιχειώδεις λειτουργίες στην τεχνολογία. Πχ τι είναι ψηφιακό (μετάδοση αριθμών μέσω κάποιας διαμόρφωσης στο μέσω του καλωδίου πχ ρεύματος) και τι αναλογικό (μετάδοση σήματος που μεταφράζεται σε ένταση ή τάση ρεύματος αν η μετάδοση χρησιμοποιεί ρεύμα).

 

Και πάει μετά ο άλλος και γράφει το καλό (ψηφιακό!) καλώδιο έχει "καλύτερα" χρώματα.. 😂

Πως ρε μεγάλε; Πως γκένεν τούτο;:blink:

Το ψηφιακό σήμα εικόνας είναι μετάδοση των "αριθμών" που αντιστοιχούν στο κάθε pixel (ας το πούμε έτσι χωρίς "βλάβη της γενικότητας") και άρα αν οι αριθμοί (stream) είναι 234,245,128,043,034.. (σε δυαδική μορφή 0100100101110101001001) και αυτό μετά θα μεταφραστεί  και αναπαραχθεί από την οθόνη/tv σε χρώμα πως το "καλό" από το "κακό" καλώδιο ΑΛΛΑΖΕΙ (αλλάζει λέτε) το χρώμα στην ίδια οθόνη και το ένα έχει άλλα skin tones από το άλλο; :blink: δλδ το φτηνό καλόδιο θα αλλάξει την ακολουθία 234,245,128,043,034.. σε κάτι "παραπλήσιο" (ώστε λίγο να αλλάζουν όχι πολύ) πχ σε 235,244,129,043,034.. (αλλά όχι αλλού για αλλού πχ 134,035,228,053,034.. που θα τα κάνει όλα σκ..τά) και έτσι απλά θα αλλάξουν οι "τόνοι" (ας πούμε η απόχρωση?).

Πως γκένεν αυτό; Θα ήθελα ο συντάκτης το άρθρου που τέσταρε καλώδια να μας το εξηγούσε πως γίνεται αυτό γιατί ίσως κάτι μου διαφεύγει..

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι κακό καλώδιο το πολύ να μην πιάνει το bandwidth και να ξεκινήσει κανα πρωτόκολλο specific feature μεταξύ οθόνης και συσκευής παραγωγής (vga, αποκωδικοποιητής κτλ) να ρίξει το frame rate, να αυξήσει την "συμπίεση" και τέτοια.. Μέχρι εκεί.. Και αυτό θεωρητικά και εξαιρετικά δύσκολα διότι αν έχει πρόβλημα απλά θα αρχίσει τις διακοπές.. 

Τα ψηφιακά καλώδια έχουν (όπως αναφέρθηκε) το πλεονέκτημα της χωρίς απώλειας μετάδοσης που καθόλου δεν εξαρτάται από την ποιότητα των υλικών εφόσον αυτά είναι εντός προδιαγραφών.

 

Υ.Γ.1 Από κει και πέρα δε σχολιάζω την χρησιμότητα (ορατότητα) του 8κ ή 10κ σε οικιακό εξοπλισμό. ΔΕΝ είναι ορατός καθώς το μάτι δεν βλέπει τόσο πολύ.. Είναι σαν τα κινητά με 4κ οθόνη (και 1080 μη σου πω) δλδ σε θεάσεις πάνω από 300dpi (χοντρά χοντρά). Στον οικιακό εξοπλισμό σε μεγέθη μέχρι 50'' και το "αρχαίο" 1080 είναι αρκετότατο για θέαση σε λογική απόσταση (λογική απόσταση είναι η απόσταση που τα μάτια βλέπουν/αντιλαμβάνονται όλο ή περίπου όλο το καρέ). Αντε 4κ.. να πούμε ότι κάποια με γερακίσιο μάτι θα αισθάνονται καλά και θα βλέπουν διαφορές (αμφιβάλω για λογική απόσταση θέασης σε λογικές ίντσες αλλά τες πα). Το 8κ για τελικό οικιακό χρήστη ΠΩΣ προέκυψε ως (πραγματική) ανάγκη; Τι θα αλλάξει στο ανθρώπινο μάτι ώστε σε 2 χρόνια που λέτε κάποιοι όκ να έρθει.. Θα αρχίσουμε να βλέπουμε σαν τον γύπα με Χ3 μεγέθυνση; 

Υ.Γ.2 Οι "οπαδοί" του type C που θα είναι το ένα και μοναδικό καλώδιο που θα αντικαταστήσει όλα (λολ) που είστε να τα πούμε; Θυμίζω ότι και το type A του usb-1 αυτό το σκοπό είχε και αν και έκανε καλή δουλειά να αντικαταστήσει πολλά προφανώς δεν μπορούσε να είναι ιδανικό για κάθε χρήση και για αυτό δεν τα αντικατέστησε όλα. Το type C ίσως ποτέ δε θα αντικαταστήσει ούτε καν το type a ως βύσμα λόγω αντοχής και μόνο (not robust enough). 

Υ.Γ.3 εντάξει οι βιομηχανίες που πάντα βιάζονται να τα αλλάξουν όλα να ξαναπουλήσουν τα ίδια (καλώδια) εμείς γιατί πρέπει να τσιμπάμε;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το πήγαινες μέχρι τη μέση, στα Υ.Γ. το χάλασες.

Δες τις προδιαγραφές του HDMI 2.1. Μετά θα καταλάβεις που χρειάζεται. Και στο σπίτι και παντού βασικά. Δεν είναι μόνο η ανάλυση, είναι χίλια δυο ακόμα πράγματα που φέρνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τοσα πολλά features μέσα στο νέο HDMI, αλλά δυστυχώς τα site θα μιλάνε κυρίως για την ανάλυση, οπότε οι περισσότεροι θα το βγάλουν άχρηστο.

Πάντως επειδή πιστεύω ότι στο μέλλον οι τηλεοράσεις 75"+ θα γίνουν πολύ φθηνές, θα έχει νόημα η ύπαρξη 8κ, οπότε καλό είναι να γίνει το πρώτο βήμα για να αρχίσει να μαζεύεται content μέχρι τότε. Επίσης θα βοηθήσει ώστε να βγουν και καινούργιοι αλγόριθμοι συμπίεσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, takissportime είπε

Εγώ έβλεπα 240 hz στην crt μου με ένα απλό vga καλώδιο, πριν από 15 χρόνια... τώρα κατάφεραν να βάλουν 120 hz στο hdmi?

σε τι αναλυση? 640χ480?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Εγώ πάντως βλέπω ότι γενικά ο κόσμος δεν ξέρει τι να αγοράσει η το καλύτερο αγοράζει κάτι το οποίο μπορεί να μην του κάνει η μπορεί και να  μην του δουλέψει . Έχουν βγει ένα σωρό καινούργιες τεχνολογίες και ακόμα και εμείς που είμαστε του χώρου πραγματικά ερχόμαστε καμιά φορά αντιμέτωποι με την άγνοια και ψάχνουμε απαντήσεις γιατί δεν παίζει το τάδε καλώδιο η ο τάδε μετατροπέας στον πελάτη.

hdmi, display port, mini display port,mini hdmi, usb 3.0, usb 3.1 , usb alt mode, usb type-c , usb thunderbolt type-c και δεκάδες ακόμα συνδέσεις και μετατροπές συν τις  υπόλοιπες συσκευές που υποστηρίζω σαν τεχνικός στην καθημερινότητα μου. 

Γενικά εγώ είμαι υπέρ της απλότητας. Παιχνίδια γενικά δεν παίζω (μόνο farm heroes) , τηλεόραση δεν βλέπω, το pc μου το έχω με vga ακόμα και netflix βλέπω σε μια 17'' lg flatron χωρίς να με νοιάζει η εικόνα. Μια χαρά καθαρή και χωρίς να κουραζει το μάτι.

Βέβαια καθημερινά ελέγχω ένα σωρό συσκευές , οπότε στην δουλειά έχω 4 οθόνες, 5 pc με διαφορετικά windows και linux, δεκάδες καλώδια hdmi , display port.

Δε σου βγαίνουν τα μάτια στις 17 ιντσες και τέτοιο πάνελ αρχαίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτέλους. Τώρα μπορούμε να είμαστε ήσυχοι ότι τα προβλήματα ασυμβατότητας (και έχω αντιμετωπίσει πολλά) θα γίνουν περισσότερα. Κυρίως όταν χρειάζεται να χρησιμοποιηθούν splitter και matrix HDMI που σημαίνει σύνδεση διαφορετικών συσκευών μεταξύ τους.

Επεξ/σία από Regulus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...