Προς το περιεχόμενο

HDMI 2.1: Οι σημαντικές αλλαγές που φέρνει


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα artifacts δεν είναι ορατά στο ανθρώπινο μάτι γιατί υπάρχει σύστημα διόρθωσης λαθών. Όταν δε ξεπεράσουν ένα όριο τα λάθη, τότε έχουμε το cliff effect που σημαίνει ότι διακόπτεται το σήμα. Το κάθε καλώδιο έχει άλλα όρια και προσφανώς το cliff effect λαμβάνει χώρα πιο εύκολα ή πιο δύσκολα αναλόγως καλωδίου.

Πάντως ψηφιακό θόρυβο δεν βλέπεις. Είναι αδύνατον να δεις, εφ' όσον συνεχίζεις να βλέπεις εικόνα. Εκτός και αν το καλώδιο έχει κάποιο πρόβλημα και είναι κομμένο σε κάποιο σημείο. Μου έχει τύχει κι αυτό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, desosav είπε

Τα 8K και τα 10Κ ειναι περιττα αυτη την στιγμη. Και θα συνεχισουν να ειναι για μερικα χρονια ακομα.

Για gamers ομως το vrr και τα 120fps δεν ειναι για να τα περιμενουμε αλλα 2 χρονια. Τα περιμενουμε ηδη αρκετα. Αυτα τα 2 σε συνδιασμο με χαμηλο input lag (η lg c9 θα εχει 13ms) ειναι ονειρικο πακετο...

Οποιος εχει xbox one X θα μπορει να εκμεταλλευτει τις νεες δυνατοτητες του 2.1 και να αναβαθμισει την εμπειρια της διασκεδασης.

Δεν προϋποθέτει να βγάζει και το X έξοδο hdmi 2.1 για να το εκμεταλλευτεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pleo είπε

Αυτή η ανάλυση κάνει μόνο για οθόνη θυροτηλέφωνου πια. Ούτε καν για οθόνη smartphone.

Μετά το περιστατικό στην Καλιφόρνια ούτε σε θυροτηλέφωνο κάνει. Θα έρθει ο άλλος να γλύψει το κουδούνι και θα γίνουμε ρόμπα με 720p.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

Ξεχνάς ότι υπάρχει εξίσου και ο ψηφιακός θόρυβος.

Εκφράζεται με : Motion artifacts, dropped frames, tearing η και ψηφιακά παράσιτα αντίστοιχα. Η κάθε τεχνολογία εκφράζει διαφορετικά το πρόβλημα. Και το ότι υπάρχουν requirements στο κάθε HDMI υπάρχει συγκεκριμένος λόγος. Εξίσου υπάρχουν και καλώδια της προκοπής που κοστίζουν, υπάρχουν και τα φτηνά για την υπόλοιπη μάζα. Η εγκαταστασή μου έχει πολλές συνδέσεις και περνάνε και ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία από άλλα καλώδια. Δεν γινόταν να κάνω περικοπές στο θέμα καλωδίων. Λάθος δεν έκανα γιατί αυτά έγιναν μετά δοκιμών από πιστοποιημένο εγκαταστάση της Barco, όχι τον τάκη της γειτονιάς.

Ψηφιακός θόρυβος δεν υπάρχει (εκτός αν εννοείς θόρυβο μέσα σε ψηφιακό σήμα). Υπάρχει απλά θορυβος που μπαίνει στο ψηφιακό σήμα όπως και στο αναλογικό. Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Απλά το ψηφιακό σήμα έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανοχή στο θόρυβο σε σχέση με το αναλογικό σήμα. Αυτό επειδή στο ψηφιακό σημα μέχρι να φτάσει ο θόρυβος να γίνει τόσο μεγάλος ώστε να μην αναγνωρίζεται το 0 και το 1 υπάρχει τεράστιο περιθώριο, σε σχέση με το αναλογικό που ο παραμικρός θόρυβος προκαλεί αλλοίωση.  Και φυσικά ο θόρυβος θα φανεί και στο ψηφιακό σήμα αν τελικά γίνει πολύ μεγάλος. Ωστόσο αν ο θόρυβος δεν ξεπεράσει αυτό το μεγάλο threshold που υπάρχει για το ψηφιακό σήμα, τότε δεν υπάρχει η ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ αλλοίωση στην εικόνα.

Όπως το παρουσίασες στο πρώτο ποστ, φάνηκε σαν να μιλαγες ότι είναι απαραίτητα τα πανάκριβα καλώδια και ότι τα φθηνά είναι για πεταμα. Τα πανάκριβα καλώδια, είναι για πραγματικά εξαιρετικές περιπτώσεις. Αλλά και πάλι 300 ευρώ για 2 μετρα, ούτε στον διαστημικό σταθμό δεν βάζουν τέτοια.

Επίσης στο 2ο ποστ σου, παρουσιαζεις και ένα ελιτισμό που δεν φάνηκε στο πρώτο ποστ. Μιλώντας για καλώδια που είναι για την μάζα...

 

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, eliasjuve είπε

Μετά το περιστατικό στην Καλιφόρνια ούτε σε θυροτηλέφωνο κάνει. Θα έρθει ο άλλος να γλύψει το κουδούνι και θα γίνουμε ρόμπα με 720p.

Εμένα μια ανώμαλη αράχνη κάνει τραμπάλα στο φακό της σούπερ HD κάμερας και δεν είναι artifact  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα είμαστε στο 1080p, 2k και 4k, ακούμε για 10k και λέμε ουάου, όπως πριν 15 χρόνια που ακούγαμε για το 1080p και λέγαμε ουάου, ενώ τώρα δεν μας καίγεται καρφί. Σε 10-15 χρόνια που το 10k θα γίνει mainstream, θα βγει το 15k και θα λέμε ουάου, και τα 10k θα μας φαίνονται λίγα.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Επίσης στο 2ο ποστ σου, παρουσιαζεις και ένα ελιτισμό που δεν φάνηκε στο πρώτο ποστ. Μιλώντας για καλώδια που είναι για την μάζα...

όπως εξίσου υπάρχουν τροφοδοτικά του κιλού (καψεμετεκ,τούβλοΧ και Deer), υπάρχουν και σε καλώδια που είναι για πέταμα. Είμαι απίστευτα επιλεκτικός στο τι θα πάρω και στα καλώδια. Προσωπικά αυτό που χρησιμοποιώ είχε 250€ (15m) πριν 8 χρόνια και ακόμη το χρησιμοποιώ, το 2μ το έβαλα γιατί ξέρω ότι υπάρχουν αλλά δεν μου χρειάστηκε τόσο ενισχυμένο. Στο επόμενο όταν μου χρειαστεί 48Gbps θα δω τι επιλογές έχει η Kramer μέχρι τότε. Αν και μπορεί να σηκώσει 48 χωρίς θέμα και το παρόν που έχω , θα φανεί μετά δοκιμής.

Επεξ/σία από Pokemon640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

όπως εξίσου υπάρχουν τροφοδοτικά του κιλού (καψεμετεκ,τούβλοΧ και Deer), υπάρχουν και σε καλώδια που είναι για πέταμα. Είμαι απίστευτα επιλεκτικός στο τι θα πάρω και στα καλώδια. Προσωπικά αυτό που χρησιμοποιώ είχε 250€ (15m) πριν 8 χρόνια και ακόμη το χρησιμοποιώ, το 2μ το έβαλα γιατί ξέρω ότι υπάρχουν αλλά δεν μου χρειάστηκε τόσο ενισχυμένο. Στο επόμενο όταν μου χρειαστεί 48Gbps θα δω τι επιλογές έχει η Kramer μέχρι τότε. Αν και μπορεί να σηκώσει 48 χωρίς θέμα και το παρόν που έχω , θα φανεί μετά δοκιμής.

Κι όμως το καλώδιο κάνει τη διαφορά. Στο HTPC μου είχα διακοπή σήματος (μαύρη οθόνη) με καλώδιο των 15-20 Ευρώ, και όλα λύθηκαν αντικαθιστώντας το με το Belkin HDMI 2.1 Cable HDMI male - HDMI male 2m (AV10175bt2M-BLK).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, opera είπε

Η αληθινή ζωή σε πόσα k αντιστοιχεί;

Όταν δε κοιτάζουμε σε οθόνη εννοώ.

https://www.forbes.com/sites/quora/2016/10/06/what-is-the-resolution-of-the-human-eye-in-megapixels/#35dedc915912

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

όπως εξίσου υπάρχουν τροφοδοτικά του κιλού (καψεμετεκ,τούβλοΧ και Deer), υπάρχουν και σε καλώδια που είναι για πέταμα. Είμαι απίστευτα επιλεκτικός στο τι θα πάρω και στα καλώδια. Προσωπικά αυτό που χρησιμοποιώ είχε 250€ (15m) πριν 8 χρόνια και ακόμη το χρησιμοποιώ, το 2μ το έβαλα γιατί ξέρω ότι υπάρχουν αλλά δεν μου χρειάστηκε τόσο ενισχυμένο. Στο επόμενο όταν μου χρειαστεί 48Gbps θα δω τι επιλογές έχει η Kramer μέχρι τότε. Αν και μπορεί να σηκώσει 48 χωρίς θέμα και το παρόν που έχω , θα φανεί μετά δοκιμής.

Και εγω πρην 10 χρονια τοσα λεφτα έδινα για καλώδια. Τελικα καταλαβα οτι ενα καλωδιο 20 ευρο με ενα 200 ευρο στην πραξη δεν εχει καμια μα καμια διαφορα.

Εχω κανει απειρες συζητήσεις εχω κανει απειρα τεστ δεν ηθελα να πιστεψω οτι υπαρχουν μονο 3 τύποι hdmi ethernet or not λεω οχι ενα hdmi 1.4 δεν ειναι το ιδιο με ενα hdmi 2.0 δεν γινεται.

Και προς μεγαλη μου απογοήτευση τελικα ηταν το ιδιο καλωδιο.

Τα 200 ευρο που ειχα δωσει ηταν ενα καλωδιο τρομερής ποιοτητας επίχρισμα χρυσου μαγνητικα θωρακισμενα κτλ.κτλ ναι οκ ποιοτηκα ηταν κλασεις ανωτερο απο το καλωδιο των 10 ευρο. Η ξενερα ομως που εφαγα οταν ειδα μετρήσεις του σήματος και οτι απλα στο hdmi η εχεις εικονα η δεν εχεις δεν το χωνευα με τιποτα.

Παω στοιχημα λοιπον οτι ενα καλωδιο 1.4 with ethernet οταν μπει σε panel hdmi 2.1 και ειναι κατω απο 5 μετρα θα παιξει ανετα.... Στα 2.1 εντελος τυχαια... :)

Προσωπικη γνωμη αυτα παντα. Καταλαβαινω απολυτα οταν καποιος δινει πολλα λεφτα για κατι που γουστάρει.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Pleo είπε

Αυτή η ανάλυση κάνει μόνο για οθόνη θυροτηλέφωνου πια. Ούτε καν για οθόνη smartphone.


ποσο αληθεια ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις συνδέσεις HDMI/(DVI) ανάλογα με τις υλοποιήσεις στους TMDS Receivers/transmitters μπορεί να μην εμφανιστεί το cliff effect κατευθείαν, δηλαδή η πλήρης απώλεια σήματος είτε τυχαία είτε συνεχώς, αλλά να εμφανιστεί θόρυβος στη συσκευή απεικόνισης. Το έχω συναντήσει σε πολύ πολύ φθηνά καλώδια μεγάλου μήκους. ΠΟΤΕ σε καλώδια 2m. 

Καλώδια 10 μέτρων με κόστος 5 ΕΥΡΩ είναι βέβαιο πως θα είναι τύχη να δουλέψουν καλά με κάθε συσκευή.

Παράδειγμα, σε κάρτα γραφικών GT440 με καλώδιο Roline 10 μέτρων των 10€, είχα θόρυβο σε 1080p. Ενώ το ίδιο καλώδιο με κάρτα GTX780Ti εμφάνιζε τέλεια εικόνα. Συσκευή απεικόνισης LG 55" LW4500 3D. Σε προβολέα Optoma HD141X είχα cliff effect σε FullHD. 

Αντίστοιχα οι ίδιες κάρτες γραφικών με καλώδιο 10m της Oehlbach των 150 ΕΥΡΩ στις ίδιες συσκευές λειτούργησαν καταπληκτικά.

Το ίδιο καλώδιο μεταφέρει επάξια και το σήμα σε 4Κ με όλα τα συνοδευτικά (μεγάλο βάθος χρώματος κλπ.) δοκιμασμένο σε αντίστοιχη τηλεόραση και προβολέα. Δοκιμασμένο και με Blu Ray συσκευή και μέσω GTX1080Ti.

Άρα ενα καλό καλώδιο όντως έχει διαχρονική αξία. Μην ακούσω βέβαια τίποτε για καλώδια των 2-3 χιλιάδων ευρώ. Ο,τιδήποτε πάνω απο 50 ΕΥΡΩ για ενα δίμετρο καλώδιο και ο,τιδήποτε πάνω απο 150-200 ΕΥΡΩ για ενα 10μετρο τα θεωρώ πεταμένα χρήματα.

Κι ενα παράδειγμα του video noise που προκαλείται απο ανεπιτυχή διόρθωση λαθών στα TMDS rec/trans chips:

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...