Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic - Πληροφορίες


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα έχει ray-tracing σίγουρα το PS5, αφού πειραματίζεται η Polygon με αυτό για το νέο Gran Turismo. Τώρα τα γραφικά στα exclusives(Santa Monica / Naughtydog etc) σίγουρα θα είναι ουάου και λογικά θα δίνουν επιλογή για 1080P/120FPS ή 4K/60FPS. Με RT ίσως checkerboard(1440P π.χ.) και 60FPS. Η κάρτα γραφικών σύμφωνα με τις φήμες θα είναι επιπέδου 1080Ti/2080 και θα έχει Zen 2 6c/12t. Μνήμη 16GB φαντάζομαι, κάποιοι λένε 32GB αλλά μου φαίνονται πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
25 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Θα έχει ray-tracing σίγουρα το PS5, αφού πειραματίζεται η Polygon με αυτό για το νέο Gran Turismo. Τώρα τα γραφικά στα exclusives(Santa Monica / Naughtydog etc) σίγουρα θα είναι ουάου και λογικά θα δίνουν επιλογή για 1080P/120FPS ή 4K/60FPS. Με RT ίσως checkerboard(1440P π.χ.) και 60FPS. Η κάρτα γραφικών σύμφωνα με τις φήμες θα είναι επιπέδου 1080Ti/2080 και θα έχει Zen 2 6c/12t. Μνήμη 16GB φαντάζομαι, κάποιοι λένε 32GB αλλά μου φαίνονται πολλά.

16 GB RAM είναι πολύ λίγη. Μιλάμε για κονσόλα που θα βγει το 2020 και θα πρέπει να είναι relatable και το 2025.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλά τι 4Κ60 (ή pseudo-8K lol) ονειρεύεστε τότε με 16 GB RAM και 1GHz κάρτα γραφικών; Χωρίς specs δεν βγαίνουν τόσα γραφικά.

Προσωπικά, είμαι πολύ περίεργος να δω πως θα διαχειριστούν το θέμα του storage όταν ήδη το RDR2 είναι ήδη 110 GB στην τωρινή γενιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 16GB RAM είναι υπεραρκετά για όλους τους τίτλους στο PC ακόμα και σήμερα..Τα Ghz από μόνα τους στην GPU δεν λένε πολλά, σημασία έχει πόσα TFLOPs θα βγάζει..Και οι φήμες μιλάνε για 11-12TFLOPs, δηλαδή 1080Ti/2080 performance ή αλλιώς, διπλάσια ισχύ από το One X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Τα 16GB RAM είναι υπεραρκετά για όλους τους τίτλους στο PC ακόμα και σήμερα..Τα Ghz από μόνα τους στην GPU δεν λένε πολλά, σημασία έχει πόσα TFLOPs θα βγάζει..Και οι φήμες μιλάνε για 11-12TFLOPs, δηλαδή 1080Ti/2080 performance ή αλλιώς, διπλάσια ισχύ από το One X.

Δεν μιλάμε για σήμερα όμως, μιλάμε για 5 και 7 χρόνια αργότερα. Αν κυκλοφορήσει η κονσόλα με βάση το τι ισχύει σήμερα, τότε δεν θα είναι relevant δυο χρόνια μετά την κυκλοφορία της και άρα θα είναι αναμενόμενο να δούμε PS5 Pro κάπου εκεί. Έκανε τόσο καλές πωλήσεις το PS4 Pro που θα επαναλάβουν το ίδιο εγχείρημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε καν με βάση του τι κυκλοφορεί σήμερα δεν θα βγει, με την έννοια ότι η GPU που θα φοράει δεν θα 'ναι επιπέδου 2080Ti. Αυτά έγιναν μόνο στα PS3/X360..Τώρα θέλουν φτηνές κονσόλες, όπως και το PS4/Xbox One όταν βγήκαν είχαν απλά mid-range HW της τότε εποχής.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Ούτε καν με βάση του τι κυκλοφορεί σήμερα δεν θα βγει, με την έννοια ότι η GPU που θα φοράει δεν θα 'ναι επιπέδου 2080Ti. Αυτά έγιναν μόνο στα PS3/X360..Τώρα θέλουν φτηνές κονσόλες, όπως και το PS4/Xbox One όταν βγήκαν είχαν απλά mid-range HW της τότε εποχής.

Για ποιό 4Κ60 και για ποιό ray-tracing μιλάμε τότε; Θα βγάλει τέτοια γραφικά η 1080;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1080Ti/2080 έγραψα, όχι 1080. Το One X τρέχει ήδη πολλά σε native 4K/30FPS με 6 TFLOPs ισχύ. Θες την διπλάσια ισχύ για 4K/60FPS. Επίσης μην ξεχνάμε ότι η κονσόλα δεν τρέχει ultra settings, κόβουν πραγματάκια(Τα SSR π.χ.)..Μην ξεχνάμε και τα DLSS/DirectML(Αυτό είναι της M$ στο DX12) που λογικά θα χρησιμοποιεί αρκετά το επόμενο Xbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εφοσον βγει πχ 2020 πρεπει να ειναι future proof και να εχει οχι 16gb ram αλλα 32(μακαρι) :) 

και οσο για το θεμα αποθηκευσης εφοσον τα παιχνιδια θα ειναι τεραστια (εδω τωρα ειναι κατι 70-100 gb ) να βαλουν κανενα μεγαλο σκληρο μεσα!

Επεξ/σία από stelios18120
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τρέξει ικανοποιητικά 4κ 60 σίγουρα θέλει μια κάρτα επιπέδου 1080 ti 2080 δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να γίνει όμως κάτι τέτοιο και να κρατήσει χαμηλό το κόστος σαφώς μιλάμε για υποθετικά 1 χρόνο από τώρα 16 ίσως είναι αρκετά αλλά και πάλι με αυτά που κάνουν 32 σίγουρα θα ήταν καλά αλλά αυξάνεται και το κόστος απλά δεν είναι μόνο η κάρτα γραφικών αλλά όλο το σύνολο. 

Αν μιλήσουμε υποθετικά για μια κονσόλα με επεξεργαστή αντίστοιχο Ryzen 7, i7 λέω εγώ με κάρτα γραφικών 2080 1080ti 16+ ram πόσα τέρα η και ssd κτλ ούτε καν gaming pc δεν θα χρειάζεσαι και να δαπανήσεις πόσα χρήματα αλλά θεωρώ πως όλα τα παραπάνω και σε τιμή 500€ το θεωρώ λιγάκι δύσκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Θα έχει ray-tracing σίγουρα το PS5, αφού πειραματίζεται η Polygon με αυτό για το νέο Gran Turismo. Τώρα τα γραφικά στα exclusives(Santa Monica / Naughtydog etc) σίγουρα θα είναι ουάου και λογικά θα δίνουν επιλογή για 1080P/120FPS ή 4K/60FPS. Με RT ίσως checkerboard(1440P π.χ.) και 60FPS. Η κάρτα γραφικών σύμφωνα με τις φήμες θα είναι επιπέδου 1080Ti/2080 και θα έχει Zen 2 6c/12t. Μνήμη 16GB φαντάζομαι, κάποιοι λένε 32GB αλλά μου φαίνονται πολλά.

Εισαι πολυ αισιοδοξος !Μακαρι να επιβεβαιωθεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλουμε για κλειστα συστηματα. Πολυ αβερτους σας βλεπω στις προσδοκιες σας. Οι φημες που διασπειρουν ανεξελεγκτα οι youtubers τις υποστηριζουν, αλλά εγω κρατω μικρο καλαθι. Μακαρι να διαψευστω. Kατι στα επιπεδα ryzen 2600-vega 56-64  προβλεπω σε ισχυ για την apu και 16gb ram μαζι με κανα 8αρι gb vram και μην ειμαι και πολυ αισιοδοξος δεν ξερω. Τονιζω μακαρι να διαψευστω. Θελουν να κρατησουν και το κοστος σε χαμηλα επιπεδα οσο γινεται, αν και κατι μου λεει οτι θα εχουμε τιμη στα 500 ευρω και οχι στα 400. Ιδωμεν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επεξεργαστή πιστεύω ότι ίσως δούμε επιπέδου ryzen 5. Η vega 64 πάντως είναι αρκετά αξιόλογη καρτα. 

400€ δύσκολα υπολογίζω 500-600 μαξ

Επεξ/σία από dinos234
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω στα 500 πιστευω  θα  κυμανθει η νεα κονσολα ,αν παει στα 400 θα εχουμε μεγαλους συμβιβασμους στο hardware kai  η εκδοση pro  θα ειναι μονοδρομος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...