Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic - Πληροφορίες


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
3 minutes ago, PDS13 said:

Οκ διαφωνουμε.

Εγω πιστευω οτι δεν θα μπορουσαν συγκεκριμενα το ps3.

παω να φαω 😛

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις αλήθεια. Τι το μαγικό πιστεύεις ότι είχε το PS3 που θα δυσκόλευε την MS; 

PowerPC-based ήταν και το PS3 και το X360. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ξέρω 'γω, γιατί να μην μπορούσε; Με τον ίδιο τρόπο θα το έκανε, θα "μετέφραζε" τα PS3 games σε γλώσσα που θα κατανοούσε το PS4. 

Θα υπάρξουν απόψεις του τύπου ο Cell ήταν δύσκολο κομμάτι, τα SPE αλλάξαν την τροχιά της γης, τα LLVM ήταν κληρονόμοι της "Amiga" και τέτοια θρησκευτικά και μη comments.

Στην πραγματικότητα τα ίδια σκατά ήταν και το 360 με την EDRAM, τα ίδια σκατά in-order CPU είχες, την ίδια σκατό GTX 7800 του κουτιού και αν θέλουμε να το πάμε παρακάτω το 360 είχε την πρώτη GPU με unified shaders, τα ίδια και το WiiU με EDRAM κλπ. και αμφότερα εξομοιώθηκαν κυριλέ....

Στην πραγματικότητα αν έχω καταλάβει - οι μεν προγραμμάτιζαν pong με 15 Hitachi SH-2 οι δε Intel Pentium. Τα μοντέλα αλλάζουν αλλά δεν σημαίνει κάτι αυτό. Για αυτό βάζεις VM από πάνω και ξεγελάς τα πάντα (xbox one BC) - δεν βάζεις την ίδια GPU X2 - αστεία πράγματα.... Αυτά μόνο η Nintendo τα έκανε για αυτό και τα ανέκδοτα πόσα "gamecube" κολλημένα με μονωτική... Και η Sony φυσικά με το να βάζει ολόκληρο το σύστημα σε τσιπάκι εντός.

Σε τελική οι devs δεν πιέζανε για X86 αρχιτεκτονική? Γιατί άραγε?

 

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις αλήθεια. Τι το μαγικό πιστεύεις ότι είχε το PS3 που θα δυσκόλευε την MS; 

PowerPC-based ήταν και το PS3 και το X360. 

βαριέμαι να γυρισουμε πάλι στο 2006-2013. Κάποια πράγματα νόμιζα ότι ήταν δεδομένα για όλους. Ας μιλήσουμε για το ps5. Πιστεύεις ότι θα τρέχει ps3 games?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2019 στις 6:34 ΜΜ, markoliaz είπε

παιδια εγω που δεν εχω ιδεα απο ολα τα παραπανω...με απλα λογια πειτε...μεχρι στιγμης με αυτα που εχουν βγει στην φορα...θα ειναι το ps5 αρκετα καλυτερο κυριως στον οπτικο τομεα? 

δηλαδη τα γραφικα θα ειναι ουαου η θα ειναι καπως καλυτερα απο το ps4 pro? υποθετικα παντα αλλα με πατημα το πρωταρχικο ποστ.

Δηλαδή τι κακο εχουν τα γραφικα του ps4 pro ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PDS13 είπε

Οκ διαφωνουμε.

Εγω πιστευω οτι δεν θα μπορουσαν συγκεκριμενα το ps3.

παω να φαω 😛

Βασικα η Sony ναι τοσο αχρηστη που ειναι δεν θα μπορουσε, δεν ειναι software giant οτι συσκευη εχει βγαλει με λειτουργικό άλλου τρεχει. Ουτε καν στον κοπο δεν μπηκε να γραψει το OS του ps4 φημες λενε οτι αλλη εταιρία σχεδίασε το PS4 OS... Στην ουσία όταν τρέχεις open BSD και δεν κατανοείς τόσο καλά αυτό που τρέχεις ποτέ δεν θα καταφέρεις να λύσεις το πρόβλημα. Η αλήθεια είναι οτι ο cell δεν είναι κάτι μαγικό γιατι έπαιζαν τα games που ήταν ported απο pc και xbox.... Μάλιστα οι game engines της εποχής κάνανε το port και real time οπότε λίγο πολύ το συμπέρασμα ειναι οτι γίνεται bc το 3. Βεβαια τετοιοι που ειναι θα κανανε λάθη και θα ειχε πεθάνει στα bugs. Οποτε καλυτερα που ειπαν μια μαλακία περι cell μηπως και ψαρώσει ο κοσμος.

(Χρόνια είχα να γράψω στο console section).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, PDS13 said:

βαριέμαι να γυρισουμε πάλι στο 2006-2013. Κάποια πράγματα νόμιζα ότι ήταν δεδομένα για όλους. Ας μιλήσουμε για το ps5. Πιστεύεις ότι θα τρέχει ps3 games?

Αδιάφορο, το θέμα είναι αν θα τρέχει PS4 games. Αν τρέχει PS4 games, τότε θα τρέχει και τα remasters του PS3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, lepaterious είπε

Βασικα η Sony ναι τοσο αχρηστη που ειναι δεν θα μπορουσε, δεν ειναι software giant οτι συσκευη εχει βγαλει με λειτουργικό άλλου τρεχει. Ουτε καν στον κοπο δεν μπηκε να γραψει το OS του ps4 φημες λενε οτι αλλη εταιρία σχεδίασε το PS4 OS... Στην ουσία όταν τρέχεις open BSD και δεν κατανοείς τόσο καλά αυτό που τρέχεις ποτέ δεν θα καταφέρεις να λύσεις το πρόβλημα. Η αλήθεια είναι οτι ο cell δεν είναι κάτι μαγικό γιατι έπαιζαν τα games που ήταν ported απο pc και xbox.... Μάλιστα οι game engines της εποχής κάνανε το port και real time οπότε λίγο πολύ το συμπέρασμα ειναι οτι γίνεται bc το 3. Βεβαια τετοιοι που ειναι θα κανανε λάθη και θα ειχε πεθάνει στα bugs. Οποτε καλυτερα που ειπαν μια μαλακία περι cell μηπως και ψαρώσει ο κοσμος.

(Χρόνια είχα να γράψω στο console section).

Δεν περιγράφω άλλο:p Σε θυμάμαι. Ετρεφες πάντα αγάπη για την Σόνυ.

16 λεπτά πριν, Malthador είπε

Αδιάφορο, το θέμα είναι αν θα τρέχει PS4 games. Αν τρέχει PS4 games, τότε θα τρέχει και τα remasters του PS3. 

Δεν είναι πολύ αδιαφορο, γιατί αν καταφέρουν να αναπτύξουν κάτι ανάλογο με αυτό που πέτυχε η MS. Δλδ να έχουν ένα πολύ καλό BC για τα ps4 games, σύμφωνα με την άποψη σου το ps3 bc θα είναι παιχνιδάκι. Power pc άλλωστε. Για να δούμε... 

Η πλάκα θα είναι να παίζει πιο εύκολα τα remastered ps3 games παρά τα ίδια τα ps3 games.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Δεν περιγράφω άλλο:p Σε θυμάμαι. Ετρεφες πάντα αγάπη για την Σόνυ.

Μα την αγαπώ tv και home cinema sony έχω και εκεί της βγάζω το καπέλο όπως και το vegas... Αλλά στο ps4 nope... Σε σχέση με τα υπόλοιπα ποιοτικά προϊόντα της... Τα έχω ξαναπεί και παλιότερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 minutes ago, PDS13 said:

Δεν είναι πολύ αδιαφορο, γιατί αν καταφέρουν να αναπτύξουν κάτι ανάλογο με αυτό που πέτυχε η MS. Δλδ να έχουν ένα πολύ καλό BC για τα ps4 games, σύμφωνα με την άποψη σου το ps3 bc θα είναι παιχνιδάκι. Power pc άλλωστε. Για να δούμε... 

Η πλάκα θα είναι να παίζει πιο εύκολα τα remastered ps3 games παρά τα ίδια τα ps3 games.

Καμία σχέση.

Το PS5 θα είναι κι αυτό x86/x64 επομένως θα είναι ήδη BC με το PS4 από τη μάνα του, εκτός κι αν κόψουν το feature. Δεν θα χρειαστεί effort από τη μεριά της Sony (ή της MS). Θα είναι όπως το PC. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/1/2019 στις 6:34 ΜΜ, chrisgewrgi είπε

Εγω δεν θελω να ανχονεσαι. Εχει γινει ντορος με αυτο το 4κ αυτην την γενια.φορτωσανε τον κοσμο 4κ τηλεορασεις,και εσεις περιμενε να το γυρισουν στο 1080,λες και παιζουν την κολοκυθια.τα γραφικα που θα βγαλουν αυτα τα μηχανηματα σε 1-2 χρονια που θα βγουν θα τριβετε τα ματια σας.εδω χαζευεις τωρα στο one x και μενεις με το στομα ανοιχτο. Με τον επεξεργαστη απο tablet.

Aγαπητέ, εγώ τρίβω τα μάτια μου ήδη  από...ταραχή (δεν ξέρω αν και κάποιες, κάποιοι, λίγες, λίγοι επίσης) για κάποιες γραφικές επιλογές παιχνιδιών όπως τα φωτο-shopped, "ρεαλ"ιστικά γρασίδι (ένα γρασίδι.. σε όλα τα γήπεδα) του PES 2019 και τις γραφικάρες (contrast OLED και άνω...) του RE2 Re-cake (make a cake) και τα ray-tracing (για trace bin όντως σχεδόν) του Battlefield 5 (που χρειάζεται μία επιπλέον κάρτα για να αναδείξει όλες τις "ρεαλιστικές" ανακλάσεις του φωτός, στο τέλος θα λέγεται Glassfield ..τέτοια καθρεπτίλα! Αφού πλέον αναρωτιέμαι γιατί όταν βρέχει εδώ και περπατώ στο πεζοδρόμιο, δε βλέπω μέρα καταμεσήμερο του Σαββάτου (και το βράδυ ΟΚ) την ανάκλασή μου σε κάθε πεζοδρομιακή ατέλεια ελληνική που έχει μαζέψει νερό, έστω και λίγο...Εδώ στο Glassfield φαίνονται όλα mirror, angle free, 24/365. 

Inserting ΝΤΟΥΝΤΟΥΚΑ μοδ: "Πληζζζ, μην αγοράζετε μία έξτρα 2080ti rtzzz για ένα feature που θυμίζει physX (λίγο χειρότερα? - είναι νωρίς ακόμη και είμαστε στο wow factor του raytracing, ίσως αρκετά αργότερα το εξορθολογήσουν σε όλα τα aspects)"

Παρατηρούμε αγαπητέ την αυξανόμενη έλλειψη σεβασμού προς τον τελικό και μη consumer.. 

Mε 1080P μια χαρά, και πολλοί τίτλοι ps3 σε 1080p αξιοπρεπέστατα (και 360 αρκετοί, αν και λιγότεροι, 720P σε 1080p καλύτερος upscaler η GPU Xenos).

Το XBOX ONE X δείχνει TRUE 4Κ για τα games που μπορούν να εκμεταλλευτούν το extra hardware, την extra μνήμη και την καλύτερη κάρτα γραφικών από ps4 pro (σε boost mode?) και όντως κάποιες φορές το αποτέλεσμα είναι όμορφο. 

Για το επόμενο Play, είμαι από τους πολλούς πλέον που αναμένουν Checker 8K ? (όχι δεν αναφέρομαι στη Ντάμα το επιτραπέζιο παιχνίδι που έχει φανατικούς υποστηρικτές όπως εγώ, αλλά στην τεχνική του ps4 pro που τα ..μεγαλώνει όλα με λίγο περισσότερη blurred εικόνα και TAA και shadows αντίστοιχα της TAA, στυλ crossfire αλλά με Jaguar ιπποδύναμη). Θα μου ακουγόταν λογικό να.. αντέχει η κονσόλα 4Κ/60 και λίγο παραπάνω, π.χ. 5,3K που checkerboard-ίζει σε 8K ->branded like σε gold 8K logo, UP to 8K meant ?, από marketing γνωρίζουν όλες και όλοι τη Sony και πόσο άνετα τα καταφέρνει να πείσει εκεί. (με χαοτική διαφορά από τον δεύτερο)

Πάντως, με βάση τα σχόλια στο παρόν thread, δεν είναι και απίθανο να φέρει το PS5 πολύ δυνατό επεξεργαστή σε σχέση με PS4 (3,2Ghz διαβάζω παραπάνω, διπλάσιος από το χρονισμό των Jaguar του ps4 και ps4 pro χωρίς boost mode, καθώς και ίδιο ρολόι 3,2Ghz με το χρονισμό των Xenon και Cell, αν και αρκετά ανώτερης αρχιτεκτονικής αμφότεροι οι τελευταίοι - φυσικά πιο γρήγορος ο Cell, εξαιρουμένων του 1SPE παραπάνω, 3x2 threads ο CPU Xenon, 7 PPE ο Cell και ένας disabled). 

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Καμία σχέση.

Το PS5 θα είναι κι αυτό x86/x64 επομένως θα είναι ήδη BC με το PS4 από τη μάνα του, εκτός κι αν κόψουν το feature. Δεν θα χρειαστεί effort από τη μεριά της Sony (ή της MS). Θα είναι όπως το PC. 

Διορθώνω με BOLD την παράθεσή σου με κάτι που κατέχει τεράστια πιθανότητα με βάση το πρόσφατο παρόν παρελθόν, (βασικά όχι και τόσο πρόσφατο) :)

2 ώρες πριν, ADHD είπε

Περισσοτερο νοημα βρισκω σε ps3 emulation (και ps2/ps1) εγω προσωπικά, θα ηθελα κατι αντίστοιχο του X στο ps5.

Θα περίμενε κάποιος, κάποια πως...ακόμη και πρώην *νυν* μέτοχοι του ιαπωνικού γίγαντα θα το ήθελαν (μιλώντας για BC σε ps4, ps3, ps2 και ps1), αλλά για κάποιο περίεργο λόγο τα τέσσερα τελευταία προιόντα της μαμάς εταιρίας δεν υποστηρίζουν καν AUDIO CD (ναι ακόμη και το ps1 classic )

Οπότε τουλάχιστον για PS1 το θεωρώ δύσκολο (και ελπίζω να μην πει κάποιος πως φταίει η Emotion Engine του PS1, ναι είναι ακόμα κορυφαία και δεν κάνω πλάκα :D ). 

ΕΚΤΟΣ ...και αν αλλάξει η Sony νανόμετρα στο LASER για το επόμενο μοντέλο Play (καλή ως πολύ καλή κίνηση θα τολμούσα να υποστηρίξω καθώς ..η Sony και μόνο άνετα το πλασάρει ως differentiating factor σε σχέση με την 4η γενιά Play, δεν είναι σωστό βέβαια με βάση τα global marketing, αλλά όλα είναι πιθανά? Who knows? ? ? 

Πάντως, αν υποστηρίζει emu το επόμενο Play, εμένα με βλέπω να το αγοράζω day one  - θα μου άρεσε να φτιάξει η Sony Computer Entertainment το επόμενο μοντέλο αλά PS3. 

Επεξ/σία από cortaN@
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2019 στις 6:34 ΜΜ, markoliaz είπε

παιδια εγω που δεν εχω ιδεα απο ολα τα παραπανω...με απλα λογια πειτε...μεχρι στιγμης με αυτα που εχουν βγει στην φορα...θα ειναι το ps5 αρκετα καλυτερο κυριως στον οπτικο τομεα? 

δηλαδη τα γραφικα θα ειναι ουαου η θα ειναι καπως καλυτερα απο το ps4 pro? υποθετικα παντα αλλα με πατημα το πρωταρχικο ποστ.

Όχι, δεν θα είναι ουάου.
Αυτή η εποχή τελείωσε με την έλευση του PS3. Υπήρξε μεγάλη ψαλίδα σε σχέση με το Playstation 2. Κάπου εκεί πιστεύω χρονικά έγινε η διαφορά.
Όταν βγήκε το πολυαναμενόμενο PS4 με το Killzone, δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο. Αρκετά καλά γραφικά που τα είχαμε ξαναδεί στο PC.

Όπως βλέπουμε τώρα ένα PS4 (όχι Pro) με ένα PC με 2080Ti, δεν έχουν σημαντικές διαφορές στα γραφικά. Έχουν διαφορές στην ανάλυση και στο Framerate, λίγο παραπάνω ΑΑ, ίσως να δούμε RT στην πορεία, κλπ.
Θέλω να πω το να βλέπουμε λίγη βλάστηση παραπάνω και πιο στρογγυλεμένες σκιές, δεν είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό, είναι απλά βελτιωμένο.

Τουλάχιστον αυτήν την εντύπωση έχω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει επιτέλους στις κονσόλες να δώσουν βάση στο framerate. 

Έπρεπε το 60αρι να ήταν στάνταρ ή να δώσουν επιλογή στον παίκτη για 60αρι με κατώτερα γραφικά. 

Επίσης να έχουν αξιοπρεπή CPU να δούμε εξέλιξη στην ΑΙ των παιχνιδιών. 

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...