Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic - Πληροφορίες


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή η αναγωγή ακόμα και του κάθε περιφερειακού στα Exclusive με ξεπερνάει. Απείρως πιο πολλά exlcusive έχει το Rift και Vive από το PSVR...

 Και το Virtual Boy κάποτε αποκλειστικούς τίτλους είχε - τι θα πει αυτό? Ότι πέτυχε?

Το πρόβλημα του VR είναι ότι είναι ένα niche περιφερειακό το οποίο αν μη τι άλλο σε απομονώνει από τo περιβάλλον και αυτό είναι μείον όταν το switch σου δίνει local multiplayer - επαφή με τον άνθρωπο δίπλα σου που παίζεις.

 

Φυσικά σαν γνήσιο XBOT θεωρώ ότι η καλύτερη λύση είναι το AR όπως το Hololense (ΜΙΑ still :P).

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Δε ξέρω αν το κάνεις για να με εκνευρίσεις ή αν απλά δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά ενός παιχνιδιού που ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ για VR και ενός που παίζεται ΚΑΙ σε VR.

https://www.metacritic.com/browse/games/score/metascore/all/ps4/filtered?sort=desc&hardware=psvr

Μιλάμε για τα VR required για να σε βοηθήσω. Δες πόσο "σοβαρές" παραγωγές έχουν βγει και πόσα είναι tech demos ουσιαστικά

1ον μη κοιτας το metacritic γιατι την τελευταια φορα που τσεκαρα τα ειχε κανει τα περισσοτερα λαθος σε αυτον τον διαχωρισμο.

2ον μου εβαλες το Botw(το οποιο btw ειναι last gen material στα γραφικα) ως ΑΑΑ παραγωγη που μπορει να τρεξει μονο στο ''ιδιαιτερο''  hardware του Switch? Kαι μου ζητας να κανω το ιδιο για το PSVR?

Σοβαρα τωρα?

 

28 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Αυτή η αναγωγή ακόμα και του κάθε περιφερειακού στα Exclusive με ξεπερνάει. Απείρως πιο πολλά exlcusive έχει το Rift και Vive από το PSVR...

 Και το Virtual Boy κάποτε αποκλειστικούς τίτλους είχε - τι θα πει αυτό? Ότι πέτυχε?

Το πρόβλημα του VR είναι ότι είναι ένα niche περιφερειακό το οποίο αν μη τι άλλο σε απομονώνει από τo περιβάλλον και αυτό είναι μείον όταν το switch σου δίνει local multiplayer - επαφή με τον άνθρωπο δίπλα σου που παίζεις.

Φυσικά σαν γνήσιο XBOT θεωρώ ότι η καλύτερη λύση είναι το AR όπως το Hololense (ΜΙΑ still :P).

 

κλασικη παθογενεια των φορουμς. Οτι εχει ο καθενας στο μυαλο του το πεταει ασχετα που δεν κολλαει στο τι εχει γραψει ο αλλος, σε τι/ποιον απανταει. Πες μου και για τον καιρο ρε συ. Θα βρεξει αυριο? 😛

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, PDS13 είπε

κλασικη παθογενεια των φορουμς. Οτι εχει ο καθενας στο μυαλο του το πεταει ασχετα που δεν κολλαει στο τι εχει γραψει ο αλλος, σε τι/ποιον απανταει. Πες μου και για τον καιρο ρε συ. Θα βρεξει αυριο?:P

Βρε - να κάνουμε και λίγο πλάκα. Το πρόβλημα του PSVR και των VR γενικώς δεν είναι οι τίτλοι. Είναι τα καλώδια, τα specs και το vomit factor.

Πιστεύω ότι όντως θα βρέξει αύριο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Βρε - να κάνουμε και λίγο πλάκα. Το πρόβλημα του PSVR και των VR γενικώς δεν είναι οι τίτλοι. Είναι τα καλώδια, τα specs και το vomit factor.

Πιστεύω ότι όντως θα βρέξει αύριο :P 

To motion sickness ειναι θεμα. Tα υπολοιπα εχουν να κανουν με τον καθενα. Εγω πχ πιθανον θα επελεγα καλωδιo αντι για wireless.

Tα specs με ενα proper foveated rendering στην νεα γενια, δυνητικα θα βγαζουν αποτελεσμα καλυτερο απο PS5(μεσα στο VR).

Οντως θα βρεξει ακουσα 😛

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, PDS13 είπε

Ισα ισα...η πρωτη δεν ειναι που το αρχισε με το ps2? Ουσιαστικα η μονη κονσολα της χωρις version με BC το ps4 δεν ηταν? 

Μαλλον φαινεται να το θελει περισσοτερο απο ολους συμφωνα με το παρελθον:p

Προκειται για την ιδια εταιρεια που ξεκινησε με  BC στα αρχικά μοντελα Ps3 κ μετα το παρατησε. Για την ιδια εταιρεια που μας πεθανε στα remaster  ελεω της διαφορετικης αρχιτεκτονικής του προηγούμενου συστηματος της και χωρις να προκριθουν άλλες λυσεις.

Εχει φανταστικα στουντιο η Σονυ, ευχομαι στην επομενη γενια να μπορουμε να τα παιξουμε χωρις να καταβάλλουμε επιπροσθετα ποσα προκειμενου να τα απολαυσουμε στο πσ5.

Επεξ/σία από kostiger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Botw σου το έβαλα σαν ΑΑΑ παραγωγή και system seller (εκτός και αν για σένα δεν είναι κάτι από τα 2).

Τέλος πάντων σταματάω εδώ γιατί δε μπορώ να τα βάλω με τον κόσμο στον οποίο ζει ο καθένας που τον βολεύει. Άλλος πιστεύει ότι του κλέψαν 40 πρωταθλήματα, άλλος ότι το switch είναι indie machine, άλλος ότι το pc έχει του κόσμου τα exclusive, άλλος ότι το τάδε κόμμα θα μας βγάλει από την κρίση, άλλος οτι φταίνε για όλα οι Αμερικάνοι και άλλος ότι το PSVR είναι φίσκα στους ΑΑΑ τίτλους. Ποιος είμαι εγώ για να πώ ότι δεν είναι έτσι και να τον πείσω.

Συμφωνώ λοιπόν μαζί σου. Το PSVR στηρίχθηκε απόλυτα. Βγήκαν 100άδες ΑΑΑ τίτλοι που μας άφησαν με το στόμα ανοιχτό. Έχει μπει σχεδόν σε κάθε σπίτι. Αυτά τα Fruit Ninja στυλ παιχνίδια που βγαίνουν είναι αυτό που ονειρευόμασταν όλοι και η επιτομή του Virtual Reality. Νιώθω πραγματικός samurai όταν κόβω καρπούζια και μερικές φορές ξεχνάω την πραγματικότητα.

Καλό βράδυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kostiger είπε

Προκειται για την ιδια εταιρεια που ξεκινησε με  BC στα αρχικά μοντελα Ps3 κ μετα το παρατησε. Για την ιδια εταιρεια που μας πεθανε στα remaster  ελεω της διαφορετικης αρχιτεκτονικής του προηγούμενου συστηματος της και χωρις να πρινριθουν άλλες λυσεις.

 

Η πολιτικη της με το PS3 την αναγκασε να μην εχει BC σε μια γενια. Aκομα και που το εκοψε απο τα ps3 για το κοστος δεν το εκανε?

ειπες οτι δεν θελει. Εγω εκει διαφωνησα. Γιατι το παρελθον εχει δειξει οτι θελει.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "θέλω" PDS μπαίνει ακριβώς στο σημείο που δεν βάζεις το προηγούμενο σύστημα σαν SoC στο επόμενο - ακόμα και αν το "δικαιολογείς" ότι θα ελέγχει τα χειριστήρια ή το γενικό I/O. Με software δηλαδή ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Νιώθω πραγματικός samurai όταν κόβω καρπούζια και μερικές φορές ξεχνάω την πραγματικότητα.

χαχαχαχα.εσυ και ο shinobi

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Το Botw σου το έβαλα σαν ΑΑΑ παραγωγή και system seller (εκτός και αν για σένα δεν είναι κάτι από τα 2).

 

Aκριβως...μονος σου τα λες...

Και εγω για αυτο σου εβαλα το RE7. Τσαμπα η παρασταση.

καλο βραδυ.

12 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Άλλος πιστεύει ότι του κλέψαν 40 πρωταθλήματα,

 

20 οχι 40.

 

 

 

7 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Το "θέλω" PDS μπαίνει ακριβώς στο σημείο που δεν βάζεις το προηγούμενο σύστημα σαν SoC στο επόμενο - ακόμα και αν το "δικαιολογείς" ότι θα ελέγχει τα χειριστήρια ή το γενικό I/O. Με software δηλαδή ;) 

 

Δεν μπορουσε να εχει bc το ps4 για παιχνιδια του Ps3.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Δεν μπορουσε να εχει bc το ps4 για παιχνιδια του Ps3.

 

Γιατί το λες αυτό? (Και επιτέλους ας επαναφέρουμε την συζήτηση σε τεχνολογικά θέματα =/= Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός.)

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Η πολιτικη της με το PS3 την αναγκασε να μην εχει BC σε μια γενια. Aκομα και που το εκοψε απο τα ps3 για το κοστος δεν το εκανε?

ειπες οτι δεν θελει. Εγω εκει διαφωνησα. Γιατι το παρελθον εχει δειξει οτι θελει.

Στέρησε με αυτό τον τρόπο από τους 150.000.000  κατόχους πσ2 τη δυνατότητα να απολαμβάνουν και στο επόμενης γενιάς σύστημα τους τη βιβλιοθήκη τους, προσφέροντας αθρόα remastered εκδόσεις παλαιότερων παιχνιδιών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Γιατί το λες αυτό? (Και επιτέλους ας επαναφέρουμε την συζήτηση σε τεχνολογικά θέματα =/= Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός.)

Tο γραφει ο Kostiger πιο πανω. Ειναι διαφορετικη αρχιτεκτονικη. Σκεψου οτι δυσκολευονταν και για τα remastered(δες συνεντευξεις για το TLOUS). Ποσο μαλλον για να υποστηριξουν BC.

3 λεπτά πριν, kostiger είπε

Στέρησε με αυτό τον τρόπο από τους 150.000.000  κατόχους πσ2 τη δυνατότητα να απολαμβάνουν και στο επόμενης γενιάς σύστημα τους τη βιβλιοθήκη τους, προσφέροντας αθρόα remastered εκδόσεις παλαιότερων παιχνιδιών..

Συμφωνω απολυτα με αυτο που λες. Απλα ειναι ασχετο με το μοναδικο σημειο που διαφωνησα μαζι σου. Στο αν θελει η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Aκριβως...μονος σου τα λες...

Και εγω για αυτο σου εβαλα το RE7. Τσαμπα η παρασταση.

 

32 λεπτά πριν, PDS13 είπε

2ον μου εβαλες το Botw(το οποιο btw ειναι last gen material στα γραφικα) ως ΑΑΑ παραγωγη που μπορει να τρεξει μονο στο ''ιδιαιτερο''  hardware του Switch? Kαι μου ζητας να κανω το ιδιο για το PSVR?

 

BOTW:

- System Seller (επειδή βγήκε μόνο σε Switch/WiiU οπότε ήταν ουσιαστικά exclusive αν σκεφτείς ότι το ένα ήταν μια νεκρή κονσόλα και το άλλο μόλις κυκλοφόρησε. Πιο system seller πεθαίνεις)

- AAA

 

RE7:

- ΑΑΑ

- System Seller??? Ναι πιθανόν να αγόρασαν και κάποιοι το PSVR επειδή είναι ωραία εμπειρία αλλά κυκλοφόρησε ΠΑΝΤΟΥ! Πιθανόν και κάποιοι να αγόρασαν καινούρια Samsung τηλεόραση για να το απολαύσουν αλλά δε νομίζω ότι το RE7 είναι system seller της SAMSUNG τάδε.

 

Δε καταλαβαίνω ακριβώς πώς υποτίθεται ότι συμφωνούμε. Αλλά δε πειράζει. Είπαμε ό,τι πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

BOTW:

- System Seller (επειδή βγήκε μόνο σε Switch/WiiU οπότε ήταν ουσιαστικά exclusive αν σκεφτείς ότι το ένα ήταν μια νεκρή κονσόλα και το άλλο μόλις κυκλοφόρησε. Πιο system seller πεθαίνεις)

- AAA

RE7:

- ΑΑΑ

- System Seller??? Ναι πιθανόν να αγόρασαν και κάποιοι το PSVR επειδή είναι ωραία εμπειρία αλλά κυκλοφόρησε ΠΑΝΤΟΥ! Πιθανόν και κάποιοι να αγόρασαν καινούρια Samsung τηλεόραση για να το απολαύσουν αλλά δε νομίζω ότι το RE7 είναι system seller της SAMSUNG τάδε.

Δε καταλαβαίνω ακριβώς πώς υποτίθεται ότι συμφωνούμε. Αλλά δε πειράζει. Είπαμε ό,τι πεις.

Σε εκεινο το quote που εγραψες απαντησα σωστα. Αν το quote εγραφε exclusive system seller θα απανταγα κατι αλλο. Aν και το RE7 VR ειναι PSVR exclusive. Δεν ειναι ολα ασπρο η μαυρο δλδ.

Το point μου ειναι οτι εχει παιχνιδια και ΑΑΑ και exclusives. Για 2.5 χρονια ειναι πολυ καλα.

Σιγουρα υπαρχει περιορισμος στο που μπορει να φτασει με αυτην την πρωτη εκδοση, γιατι οπως σωστα ειπες βρισκεται σε εμβρυικο επιπεδο ακομα. Αλλα το εμβρυο τα παει περιφημα, περπαταει, ειναι cute ρε παιδι μου.:)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...