Προς το περιεχόμενο

GeForce vs Radeon : The Battle Of The Eternity


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, malakudi είπε

Με όλο το σεβασμό στην επιλογή σου, δε μπορείς να αναφέρεις σε ένα τεχνολογικό φόρουμ ότι η Vega 64 LC με τις δικές σου optimal ρυθμίσεις είναι ισάξια με 1080 ti, και όταν σου ζητάνε να το αποδείξεις το μόνο που παρουσιάζεις είναι ένα bench στα 1080p. Φυσικά και σε 1080p οι διαφορές συγκλίνουν, άλλωστε το βασικό πρόβλημα της Vega αρχιτεκτονικής είναι το bandwidth starvation, οπότε όσο χαμηλότερη ανάλυση τόσο καλύτερα. Καλά έκανες και πήρες Vega αφού αυτό γουστάρεις, άλλωστε κάποιος πρέπει να αγοράζει και AMD διαφορετικά θα μείνει μόνο ο πέτσινος να μας ξεσκίζει. Επιπλέον, από τη στιγμή που παίζεις με 2560*1080 monitor καλά κάνεις και σε ενδιαφέρει η απόδοση εκεί (33% περισσότερα pixels από 1080p είσαι) αλλά επειδή διαβάζουν όλοι το φόρουμ, καλό είναι να μιλάμε τεκμηριωμένα και με ντοκουμέντα. Το παρακάτω link είναι από το review του Hardware Unboxed, 35 παιχνίδια, για αναλύσεις 1080p (που δε τις έδειξε στο video του). https://www.patreon.com/posts/geforce-rtx-2080-21527248 Είναι από τους reviewers που σίγουρα δεν είναι Nvidia biased - μάλιστα λόγω των review του δε του έστειλαν RTX 2060 - και επίσης έχει την Vega 64 LC edition στα συγκριτικά του. Αν θεωρείς ότι μετράει λάθος την LC μπορείς να του γράψεις και να του αναφέρεις τις σωστές ρυθμίσεις και είμαι σίγουρος ότι θα κάτσει να ξανακάνει τα review, είναι πάντα άμεσος σε τέτοια αιτήματα. Προσωπικά θεωρώ πως ο Steve κάνει τα αρτιότερα reviews. Τα νούμερα στο παραπάνω link είναι ενδεικτικά ότι σε καμία περίπτωση, ακόμα και για 1080p, δεν φτάνει η Vega LC την 1080 ti (η την RTX 2080 που είναι ουσιαστικά ισάξιες).

Τα έγραψες όλα. Αυτό μόνο, τίποτ' άλλο.

Επειδή δεν έχω εγκαταστήσει το rottr, το ac origins κάνει για benchmark;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Acmilangr2 είπε

Για αυτό σε χαμηλές αναλύσεις δεν πρέπει να γίνονται τα gpu benchmark 

Δεν ειναι χαμηλη το 1080p. Το 70% εκει παιζει οποτε ειναι καλο να υπαρχει μια αντικειμενικοτητα στο τι μπορει να πιασει μια καρτα. Αλλος εχει πχ 165hz monitor η 240. Μια 2080ti με εναν 4790k που θα γινει χαμος απο BN θα παιζει στα ιδια με την απλη 2080 και θα λεει ο αλλος ε δεν αξιζει η 2080ti. Ενω δεν ισχυει αυτο η καρτα μπορει να βγαλει 30-40fps πιο πολλα αλλα την φρεναρει η cpu. 

1 λεπτό πριν, DEADLAZARUS είπε

Τα έγραψες όλα. Αυτό μόνο, τίποτ' άλλο.

Επειδή δεν έχω εγκαταστήσει το rottr, το ac origins κάνει για benchmark;

Το origins ειναι απο τα καλυτερα benchmark. Βαλε fov τερμα και ultra και τρεξε το. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Με όλο το σεβασμό στην επιλογή σου, δε μπορείς να αναφέρεις σε ένα τεχνολογικό φόρουμ ότι η Vega 64 LC με τις δικές σου optimal ρυθμίσεις είναι ισάξια με 1080 ti, και όταν σου ζητάνε να το αποδείξεις το μόνο που παρουσιάζεις είναι ένα bench στα 1080p. Φυσικά και σε 1080p οι διαφορές συγκλίνουν, άλλωστε το βασικό πρόβλημα της Vega αρχιτεκτονικής είναι το bandwidth starvation, οπότε όσο χαμηλότερη ανάλυση τόσο καλύτερα. Καλά έκανες και πήρες Vega αφού αυτό γουστάρεις, άλλωστε κάποιος πρέπει να αγοράζει και AMD διαφορετικά θα μείνει μόνο ο πέτσινος να μας ξεσκίζει. Επιπλέον, από τη στιγμή που παίζεις με 2560*1080 monitor καλά κάνεις και σε ενδιαφέρει η απόδοση εκεί (33% περισσότερα pixels από 1080p είσαι) αλλά επειδή διαβάζουν όλοι το φόρουμ, καλό είναι να μιλάμε τεκμηριωμένα και με ντοκουμέντα. Το παρακάτω link είναι από το review του Hardware Unboxed, 35 παιχνίδια, για αναλύσεις 1080p (που δε τις έδειξε στο video του). https://www.patreon.com/posts/geforce-rtx-2080-21527248 Είναι από τους reviewers που σίγουρα δεν είναι Nvidia biased - μάλιστα λόγω των review του δε του έστειλαν RTX 2060 - και επίσης έχει την Vega 64 LC edition στα συγκριτικά του. Αν θεωρείς ότι μετράει λάθος την LC μπορείς να του γράψεις και να του αναφέρεις τις σωστές ρυθμίσεις και είμαι σίγουρος ότι θα κάτσει να ξανακάνει τα review, είναι πάντα άμεσος σε τέτοια αιτήματα. Προσωπικά θεωρώ πως ο Steve κάνει τα αρτιότερα reviews. Τα νούμερα στο παραπάνω link είναι ενδεικτικά ότι σε καμία περίπτωση, ακόμα και για 1080p, δεν φτάνει η Vega LC την 1080 ti (η την RTX 2080 που είναι ουσιαστικά ισάξιες).

Η vega 64  δεν χωλαινει καθολου σε 4k. Κανεις λαθος. Εχω αναφερει παντου πως εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με το uv oc τη καρτας και οταν επιτευχθει αυτο η καρτα εκτοξευεται. 116 επιασα στο shadow. 115 δινει το guru 3d την 1080ti (ακλοκαριστη ομως). δεν το δοκιμασα σε 2κ 4κ καθως ειχε δουλιτσα. επρεπε να συνδεσω το μηχανημα με tv καθως δεν υποστηριζει λογω του uw η οθονη ακριβως τετοιες αναλυσεις. φωτο για προσωπικη χρηση τραβηξα και την ποσταρα. τι ψευτη με χαρακτηρισαν τι φαντασιοπληκτο. τολμησα να αναφερθω στον αρχιερεα της nvidia. 1080ti....το hw unboxed ειναι αντικειμενικο και αξιοπιστο. δεν ειπα πουθενα οτι ποσταρει λαθος μετρησεις. δε σε καταλαβαινω. Απλα ενοχλουνται καποιοι ιδιαιτερα καθως ενω εχουν ξεγραμμενη τη vega και το ξεκαθαρισαν στο μυαλο τους βλεπουν πως δεν ειναι ετσι και τα χανουν μετα εκτοξευοντας προσωπικους χαρακτηρισμους. δεν ειπα ποτε πως ειναι ισαξιες οι δυο καρτες. το ξεκαθαριζω. απλα με προυποθεσεις την πλησιαζει αρκετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 1080p παίζει πολύ ρόλο και ο cpu. 

Σε 1440p βγάζεις πιο σωστό gpu score. 

Και όπως και να το κάνεις 1080p είναι πλέον χαμηλή ανάλυση. Αν δεν είναι χαμηλή τότε ποια είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Acmilangr2 είπε

Σε 1080p παίζει πολύ ρόλο και ο cpu. 

Σε 1440p βγάζεις πιο σωστό gpu score. 

Και όπως και να το κάνεις 1080p είναι πλέον χαμηλή ανάλυση. Αν δεν είναι χαμηλή τότε ποια είναι; 

Ειναι η πιο χαμηλη που υπαρχει σημερα στην πλειοψηφια. Αλλα οι πιο προσιτοι στην πλειοψηφια του κοσμου. Σε 1440p και η 1080 των 500 ευρω ζοριζεται σε βαρια παιχνιδια. Η 2080ti ζοριζεται σε 4k πχ. Εχουμε δρομο για να γινουν mainstream αυτες οι αναλυσεις. Τωρα κατι 4k που βλεπουμε στις κονσολες ειναι μουφα ολικης απο οσο εχω παιξει. Εχουμε δρομο ακομα. 

3 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Ac origins λοιπόν.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Με λένε Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω, ε, bill;

Ετρεξε ενα αμφιβολου ρυθμισεων bench με μια φωτο απο κινητο χωρις να δειχνει τιποτα απολυτως. Επισης ακομα περιμενω benchs απο κανα AC παιχνιδι που παιζει ολος ο κοσμος αλλα ναι εκει δεν βαζουμε screenshot γιατι ειναι μπροστα ακομα και η 1070 OC. 2 μετρα και 2 σταθμα. Μας συμφερουν μονο τα παιχνιδια που ευνοουν τις vega τα αλλα δεν υπαρχουν καν. Κλασικο φαν boy απο οταν πηρε vega τις ιδιες ασυναρτησιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aπόγευμα θα σηκώσω κι εγώ τα λίγα που έχω.

Μια παρατήρηση για το review του HU...

Στα περισσότερα από τα μισά, η 64 με την LC έχουν 2-3% διαφορά (ακόμα και καθόλου)...αερόψυκτη stock vs υδρόψυκτης...είτε κάτι έχουν κάνει εντελώς λάθος, είτε απλά να γελάει ο κόσμος.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Arkin γιατί δεν το καταλαβαίνεις; gpu κάνουμε σε υψηλή ανάλυση και cpu σε χαμηλή ανάλυση για να μην έχουμε bottleneck. Για να πιεστούν οι κάρτες στο μέγιστο 

Μην κολλάς επειδή εσύ έχεις 1080p οθόνη. Δεν θίγεται  επειδή τα benchmarks πρέπει να γίνονται σε 1440p και Επάνω. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Aπόγευμα θα σηκώσω κι εγώ τα λίγα που έχω.

Μια παρατήρηση για το review του HU...

Στα περισσότερα από τα μισά, η 64 με την LC έχουν 2-3% διαφορά (ακόμα και καθόλου)...αερόψυκτη stock vs υδρόψυκτης...είτε κάτι έχουν κάνει εντελώς λάθος, είτε απλά να γελάει ο κόσμος.

Γι' αυτό είπα, αν υπάρχουν ενστάσεις, ένα μήνυμα στον Steve και θα το εξετάσει. Δε θα κάτσει 50 ώρες να κάνει fine-tune την κάθε κάρτα, στοκ τις δοκιμάζει όλες. Αν έχει κάποιος να του προτείνει συγκεκριμένα settings, σίγουρα θα κάτσει να τα δοκιμάσει. Έτσι κι αλλιώς τώρα ολοκληρώνει ένα mega test για όλες τις κάρτες σε 30κάτι παιχνίδια - δε το έχει τελειώσει ακόμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, malakudi είπε

Γι' αυτό είπα, αν υπάρχουν ενστάσεις, ένα μήνυμα στον Steve και θα το εξετάσει. Δε θα κάτσει 50 ώρες να κάνει fine-tune την κάθε κάρτα, στοκ τις δοκιμάζει όλες. Αν έχει κάποιος να του προτείνει συγκεκριμένα settings, σίγουρα θα κάτσει να τα δοκιμάσει. Έτσι κι αλλιώς τώρα ολοκληρώνει ένα mega test για όλες τις κάρτες σε 30κάτι παιχνίδια - δε το έχει τελειώσει ακόμα.

Τι μηνυμα να στειλουμε στον ανθρωπο? ο τυπος μπεντσαρει οοοολες τις καρτες στοκ και καλα κανει. το. oc δεν απασχολει τους παντες και ολα τα κομματια δεν ειναι ιδια. Αλλα ρολογια σηκωνει η  καθεμια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Σε τρεις σελιδες 2-3 benchmarks καλα το πατε :lol:

Για να βγάλουμε τα σώψυχά μας δημιουργήθηκε το νήμα, didn't you get the memo😋;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...