Προς το περιεχόμενο

Πένες γραφής


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/1/2019 στις 2:11 ΜΜ, papoys1 είπε

Είπα απλά ότι έπεσε στα χέρια μου μία καρακινέζικη και νοστάλγησα τα χρόνια που έγραφα με πέννα.Παλαιότερα που έγραφα συχνά για άλλους λόγους όταν ήθελα όμορφο κείμενο  χρησησιμοποιύσα  μία parker η οποία ούτε ξέρω που βρίσκεται.

Το μελάνι του εκτυπωτή ενδεχομένως να μην είναι ενδεδειγμένο αλλά είναι πολύ καλής ποιότητας και όσο υπάρχει ροή δεν στεγνώνει.2-3 μήνες που τη χρησιμοποιώ που και που δεν έχει κάποιο πρόβλημα΄.Δεν αξίζει σαν πέννα  το κείμενό μου περισσσότερο αποσκοπούσε στην ιστορία μου με πέννες και όχι για τη συγκεκριμένη η οποία είναι αυτή.

IMG-2216.jpgfree pic hosting

Λένε ότι το μελάνι εκτυπωτή μπουκώνει τη μύτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, kitharas είπε

Λένε ότι το μελάνι εκτυπωτή μπουκώνει τη μύτη

Αν ήταν κάποια καλή - ακριβή σίγουρα δεν θα το έκανα.Είναι μία φτηνή Κινέζικη οπότε δεν με απασχολεί καθόλου.☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε είχα καεί άσχημα, μεταξύ 2014 και 2017, με Κινέζικες πένες. Είχα πάρει μια 10αριά τζινχάο σε διάφορα χρώματα και μπουκαλάκι μελάνι μαύρο από το banggood με 4 ευρώ τα 50 εμελ.

Συνήθως έγραφα με κάθε μία ένα εξάμηνο της σχολής σημειώσεις, ερχόταν διακοπές και εξεταστική που για λόγους ταχύτητας χρησιμοποιούσα στυλό διαρκείας, ξεραινόταν το μελάνι μέσα και η πένα ήταν για πέταμα.

Στο μεταπτυχιακό πέρσι χρησιμοποίησα την τελευταία, κι έκτοτε δεν έχω γράψει τίποτα με το χέρι. Διπλωματική, πρόταση διδακτορικού κλπ κλπ, όλα πληκτρολόγιο. Οι παππούδες και οι γονείς μας πέρασαν το μεγαλύτερο μέρος της ζωής τους με αναλογική γραφή, εμείς με ψηφιακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jinhao και wingsung ειναι τίμιες επιλογές, ειδικά οι δεύτερες. Και γω που γραφω αποκλειστικά με πένες τελικά συμφέρει. Με 4 ευρώ παίρνεις μελάνι επώνυμο και σου βγάζει χρόνο και βάλε. Χώρια ότι βρίσκω αμπούλες με 12 λεπτά τις 18, οπότε πάλι βγαινει φθηνα. Η αίσθηση όμως δε περιγράφεται, απαλό σα χάδι 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zio10 είπε

Δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει τέτοιο χόμπι. Ενδιαφέρον και ιδιαίτερο!

Ναι! Εγώ ξεκίνησα για πλάκα από μια πένα που είχα παρει δώρο σε κάτι παλιά γενέθλια. Έβλεπα έναν συνάδελφο να γράφει κιόλας με πένες και λέω δε το δοκιμάζω; Στην αρχή μου φάνηκε δύσκολο και σχετικά ψωνίστικο. Στη πορεία όμως διαπίστωσα πως δεν είναι ακριβό χόμπι και η ποιότητα γραφής είναι κλάσης ανώτερη.

Προσωπικά το σκέφτηκα ως εξής: Τα στυλό υγρής μελάνης είναι τα καλύτερα αλλά και τα ακριβότερα. Κατά μέσο όρο χρειάζομαι ένα την εβδομάδα, δηλαδή κόστος περί τα 2€. Μια πένα όμως, με την ίδια ποιότητα γραφής, την αγοράζεις μια φορά και απλά τη γεμίζεις με κόστος  1€ οι 5 αμπούλες (υπάρχουν και φτηνότερα και μάλιστα από μπουκάλι το μελάνι είναι ακόμα οικονομικότερο). Συνεπώς συμφέρει σε βάθος χρόνου. Επιπλέον, σου δίνει αυτή την αίσθηση φροντίδας και ιεροτελεστίας, όμοια με αυτή του πικάπ. Είναι κάτι προσωπικό.

Πένες βρίσκεις με 1.5€ αρκετά καλές για καθημερινή χρήση. Βέβαια το σπορ μπορεί να γίνει πολύ ακριβό όπως και οποιοδήποτε χόμπι εξάλλου

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιείτε πένα μόνο για λόγους χόμπι και κάνετε κυρίως συλλογή ή χρησιμοποιείτε και στην καθημερινότητα;

Στην 2η περίπτωση, έχει κάποιο πλεονέκτημα η πένα απ τις πιο συνηθισμένες μεθόδους γραφής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, funbreaker είπε

Χρησιμοποιείτε πένα μόνο για λόγους χόμπι και κάνετε κυρίως συλλογή ή χρησιμοποιείτε και στην καθημερινότητα;

Στην 2η περίπτωση, έχει κάποιο πλεονέκτημα η πένα απ τις πιο συνηθισμένες μεθόδους γραφής;

Χρησιμοποιώ μόνο πένες πλέον. Το πλεονέκτημα που βρίσκω είναι η καλύτερη αίσθηση γραφής σε σχέση με τα κλασσικά στιλό. Δε χρειάζεται να βάζεις πίεση και αυτό είναι τελικά πιο ξεκούραστο για το χέρι. Πέρα από αυτό, κάνω και μια μικρή συλλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/1/2019 στις 12:12 ΜΜ, funbreaker είπε

Χρησιμοποιείτε πένα μόνο για λόγους χόμπι και κάνετε κυρίως συλλογή ή χρησιμοποιείτε και στην καθημερινότητα;

Στην 2η περίπτωση, έχει κάποιο πλεονέκτημα η πένα απ τις πιο συνηθισμένες μεθόδους γραφής;

Κοίταξε, είναι από τα αυτά που κάνει κάποιος επειδή του αρέσει. Γιατί καπνίζει κάποιος, γιατί πίνει, κάπως έτσι...

Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που το βλέπουν από άποψη κόστους οφέλους κλπ.

Γενικά όμως είναι ωραίο χόμπι με μεγάλο εύρος τιμών, από 1,5€ το κομμάτι μέχρι +μερικά μηδενικά :-)

Γράφεις και ωραία όμως...

Εντάξει πιθανόν να μην παίζει άνετα όταν κρατάς σημειώσεις όρθιος, ή όταν είσαι σε αεροπλάνο και είσαι στα 10.000 πόδια μπορεί να φύγει το μελάνι στην τσάντα οπότε έγινε μπάχαλο...

Επίσης δεν δουλεύει στο διάστημα, πχ στον ISS  :-)

Το σπουδαιότερο είναι όταν σε ρωτάνε: "καλά τι της βρίσκεις..." ... :-) 

 

 

  

 

 

 

Επεξ/σία από naftis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, naftis είπε

Εντάξει πιθανόν να μην παίζει άνετα όταν κρατάς σημειώσεις όρθιος, ή όταν είσαι σε αεροπλάνο και είσαι στα 10.000 πόδια μπορεί να φύγει το μελάνι στην τσάντα οπότε έγινε μπάχαλο...

Επίσης δεν δουλεύει στο διάστημα, πχ στον ISS  :-)

Το σπουδαιότερο είναι όταν σε ρωτάνε: "καλά τι της βρίσκεις..." ... :-) 

Ακριβώς. Μια φορα σε πτήση, ανοίγω τη πένα και ήταν χάλια από τα μελάνια που χαν χυθεί. Οπότε τώρα, όταν βλέπω μελάνι να έχει χυθεί, καταλαβαίνω ότι υπάρχει μια πτώση πίεσης στην ατμόσφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Να κάνω μια ερώτηση. Είδα την Jinhao 878 και έχω την απορία παίρνει cartidge ή όχι; Γενικά πως γεμίζει;

Νομίζω (γιατί και γω την περιμένω) παιρνει κλασσική αμπούλα. Γενικά οι περισσότερες Jinhao παίρνουν κλασσικές αμπούλες

Επεξ/σία από kitharas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kitharas said:

Νομίζω (γιατί και γω την περιμένω) παιρνει κλασσική αμπούλα. Γενικά οι περισσότερες Jinhao παίρνουν κλασσικές αμπούλες

Με έβαλες σε έξοδα. Χτύπησα ένα κιτάκι έτσι για την εμπειρία αφού έτσι και αλλιώς τόσο κοστίζουν περίπου και οι Pilot G1 που χρησιμοποιώ. Αν βγει ωραίο θα πάρω καμιά ακόμα.

Υ.Γ: Δεν πρόσεξα διαφορά ανάμεσα σε 599 και 878 πάντως.

https://www.ebay.com/itm/Jinhao-599-Transparent-black-5pcs-ink-Blue-and-2pcs-Medium-fine-nib-Fountain-Pen/372131607876?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=641005182922&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, VonLoutsos είπε

Με έβαλες σε έξοδα. Χτύπησα ένα κιτάκι έτσι για την εμπειρία αφού έτσι και αλλιώς τόσο κοστίζουν περίπου και οι Pilot G1 που χρησιμοποιώ. Αν βγει ωραίο θα πάρω καμιά ακόμα.

Υ.Γ: Δεν πρόσεξα διαφορά ανάμεσα σε 599 και 878 πάντως.

https://www.ebay.com/itm/Jinhao-599-Transparent-black-5pcs-ink-Blue-and-2pcs-Medium-fine-nib-Fountain-Pen/372131607876?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=641005182922&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Αυτή τη στιγμή γράφω με 599. Νομίζω ότι η διαφορά της είναι απλά το μαυρο ματ σώμα.

Επίσης η μύτη που δεν είναι χωνευτή αλλάζει. Την έχω κάνει από F σε EF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει αδιάβροχο μελάνι για πένες;

Αν στάξει μια σταγόνα νερό στο χαρτί που έχω γράψει με πένα βλέπεις να απλώνει το μελάνι και καταστρέφονται όλα (γίνεται μια κηλίδα που απλώνει) . Αν γράψεις με στυλό και να βραχεί το μελάνι, δεν απλώνει με τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...