Προς το περιεχόμενο

Μικροσκοπικα εντομα μου χουν φαει την ψυχη (Φωτο)


NiaUu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Sibyl είπε

Ωραία θα περάσουμε και σήμερα!

΄Εχω ανατριχιάσει σύγκορμη!😨

Σκέφτομαι σοβαρά να φύγω 2-3 ώρες νωρίτερα από το Γραφείο για να κάνω εξονυχιστικό έλεγχο στις ντουλάπες μου.

Τι μου κάνατε άτιμα πλάσματα!

 

Συνιστω να παρεις ενα μικροσκοπιο και να ελεγξεις το στρωμα σου. Θα ανατριχιασεις περισσοτερο οταν δεις τα χιλιαδες ακαρεα που σε περιμενουν να ξαπλωσεις😃

bug1.jpg

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Συνιστω να παρεις ενα μικροσκοπιο και να ελεγξεις το στρωμα σου. Θα ανατριχιασεις περισσοτερο οταν δεις τα χιλιαδες ακαρεα που σε περιμενουν να ξαπλωσεις😃

Μου φαίνεται ότι δεν είσαι καθόλου καλός άνθρωπος εσύ!🤣🤣🤣

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Sibyl είπε

Ωραία θα περάσουμε και σήμερα!

΄Εχω ανατριχιάσει σύγκορμη!😨

Σκέφτομαι σοβαρά να φύγω 2-3 ώρες νωρίτερα από το Γραφείο για να κάνω εξονυχιστικό έλεγχο στις ντουλάπες μου.

Τι μου κάνατε άτιμα πλάσματα!

 

Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα εχεις, αλλά αμα εχεις ειναι πολυ πιθανον να μην τα εχεις παρει χαμπαρι. Ξεκινα απο επιφανειες κι αντικειμενα που δεν αεριζονται και δεν τα βλεπει ο ηλιος συχνα. Παρε φακο (του κινητου χρησιμοποιω εγω για να ελεγχω) και βαλε το φως οχι πανω, δηλαδη καθετα στην επιφανεια, οπως κανουμε συνηθως αλλά παραλληλα με αυτην. Τοτε θα αρχισεις να βλεπεις μικροσκοπικους κοκκους σκονης/χνουδια κλπ.. Συγκεντρωσου σε ενα απο αυτα καθε φορα για περιπου 3-5 δευτερολεπτα. Αν δεν το κανεις αυτο δε θα παρεις χαμπαρι τα ακαρεα αυτα ακομα κι αν τα χεις. Δεν εχεις ιδεα ποσες φορες τα περασα για σκονιτσα σε μαυρες επιφανειες που ειναι πιο ευκολα ορατα.. Αυτο συμβαινει γιατι ειναι τοσο μικροσκοπικα που αν δεν συγκεντρωθεις πανω τους για λιγο, δεν καταλαβαινεις οτι κινουνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, NiaUu είπε

Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα εχεις, αλλά αμα εχεις ειναι πολυ πιθανον να μην τα εχεις παρει χαμπαρι. Ξεκινα απο επιφανειες κι αντικειμενα που δεν αεριζονται και δεν τα βλεπει ο ηλιος συχνα. Παρε φακο (του κινητου χρησιμοποιω εγω για να ελεγχω) και βαλε το φως οχι πανω, δηλαδη καθετα στην επιφανεια, οπως κανουμε συνηθως αλλά παραλληλα με αυτην. Τοτε θα αρχισεις να βλεπεις μικροσκοπικους κοκκους σκονης/χνουδια κλπ.. Συγκεντρωσου σε ενα απο αυτα καθε φορα για περιπου 3-5 δευτερολεπτα. Αν δεν το κανεις αυτο δε θα παρεις χαμπαρι τα ακαρεα αυτα ακομα κι αν τα χεις. Δεν εχεις ιδεα ποσες φορες τα περασα για σκονιτσα σε μαυρες επιφανειες που ειναι πιο ευκολα ορατα.. Αυτο συμβαινει γιατι ειναι τοσο μικροσκοπικα που αν δεν συγκεντρωθεις πανω τους για λιγο, δεν καταλαβαινεις οτι κινουνται.

Κοίτα, τα εξωτερικά φύλλα των ντουλαπών είναι από ξύλο και μέσα είναι επενδυμένα με άσπρη μελαμίνη.

Κοίταξα πολύ προσεκτικά αλλά δεν είδα τίποτα.

Αυτό που φοβάμαι είναι στο κάτω μέρος που όλο και κάτι στιβάζουμε (τσάντες, πιστολάκι για μαλλιά, κουτί με κλωστές και βελόνες, χάρτινες τσάντες δώρων κτλ) και είναι πράγματα που δεν χρησιμοποιούνται συχνά οπότε δεν ξέρω τι μπορεί να κρύβεται από κάτω.

Αλλά δεν έχω το κουράγιο να κάνω σήμερα αυτή τη δουλειά.

Το Σ/Κ όμως ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!

Φωτιές μου άναψες!😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sibyl είπε

Κοίτα, τα εξωτερικά φύλλα των ντουλαπών είναι από ξύλο και μέσα είναι επενδυμένα με άσπρη μελαμίνη.

Κοίταξα πολύ προσεκτικά αλλά δεν είδα τίποτα.

Αυτό που φοβάμαι είναι στο κάτω μέρος που όλο και κάτι στιβάζουμε (τσάντες, πιστολάκι για μαλλιά, κουτί με κλωστές και βελόνες, χάρτινες τσάντες δώρων κτλ) και είναι πράγματα που δεν χρησιμοποιούνται συχνά οπότε δεν ξέρω τι μπορεί να κρύβεται από κάτω.

Αλλά δεν έχω το κουράγιο να κάνω σήμερα αυτή τη δουλειά.

Το Σ/Κ όμως ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!

Φωτιές μου άναψες!😄

αντε και καλη τυχη! 

ευχομαι να μη βρεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
Στις 23/1/2019 στις 8:53 ΜΜ, Xristaras12 είπε

πρέπει να είναι ακάρεα μούχλας

https://www.google.gr/search?source=hp&ei=ULdIXIe7N8npsQHZ-r-4Bg&q=mould+mites&btnK=Αναζήτηση+Google&oq=mould+mites&gs_l=psy-ab.3..0l4j0i22i30l6.464.2801..2953...0.0..1.572.2039.0j9j1j5-1......0....1..gws-wiz.....0..0i131j0i10.AidFgOwXp1c

Το καλοκαίρι εξαφανίζονται επειδή δεν υπάρχει μεγάλη υγρασία και κρύο και δεν είναι ευνοϊκό περιβάλλον. Δυστυχώς ΔΕΝ θα τα ξεφορτωθείς 

Τα χριστουγεννα βλεπω μικρα τετοια τερατακια πανω στο φορεμα μου, επαθα κριση οταν συνειδητοποιησα οτι ειχαν εξαπλωθει σχεδον σε ολα τα ρουχα μου! Απολυτη φρικη!Χαρη στην συζητηση σας, θελω να πιστευω οτι βρηκα ακρη...πουθενα αλλου στο γκουγκλ  οσο και να ψαχνα δεν βρηκα τπτ ,φιλοι ,γνωστοι με λεγαν υπερβολικη και οτι βλεπω φαντασματα ή ελα μωρε πωσ κανεις ετσι...αφου διαβασα τη συζητηση εδω προχωρησα σε  αποπαρασιτωση απο εταιρεια ( αυτοο μου λεγαν οτι δεν ειχαν ξαναδει τπτ τετοιο)αλλα και παλι βρηκα καποια ζωντανα , ψαχνοντασ ειδα οτι φταιει πως η ντουλαπα ειχε υγρασια σε μη ορατο σημειο.τη βαψαμε ελπιζω απο την υγρασια να απαλλαγηκαμε ομως  τα ρουχα βγαζοντασ τα στον ηλιο αυτα τα τερατακια γινονται σα σκονη,ευτυχως καποιος το ανεφερε εδω,μετα πλυσιμο σε δυνατη θερμοκρασια και μεσα στη ντουλαπα ,πολυ ταλαιπωρια ,ελπιζω να απαλλαχτηκα... .ευχαριστω παρα παρα πολυ για τις πληροφοριες γτ κοντεψα να παθω εγκεφαλικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ρωτήσω, θεωρείτε ότι είναι πιθανό να μεταφερθούν σε ξένα σπίτια που δεν τα έχουν κατά τη μεταφορα αντικειμένων σε αυτό το σπίτι κτλ. Με ανησυχεί πάρα πολύ αυτό το ενδεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τότε κανείς που τα έχει ξεφορτωθεί μόνιμα? Χωρίς να βγαίνει κανένα τον χειμώνα κτλ. Να είναι σίγουρος ότι τα αντικείμενα του δεν είναι μολυσμένα με ακάρεα ή τα αβγά τους; Η σκέψη ότι θα πρέπει όλη μου τη ζωή να καθαρίζω εξονυχιστικά κ να ψεκάζω κάθε αντικείμενο που θέλω να μεταφέρω, και ότι μάλλον θα με ακολουθούν σε κάθε σπίτι που θα αλλάζω είναι κάτι που δεν μπορώ να διαχειριστώ. Θέλω κάποια στιγμή να τελειώσει αυτό το πρόβλημα, ειδικά αν αλλάξω κ κατοικία.

Επίσης τα δικά μου δεν επηρεάζονται πολύ από το dobol. Ενδέχεται να έχουν αναπτύξει αντίσταση σε αυτό, καθώς είναι κάτι που συμβαίνει γενικώς. 

Θα ήθελα να υπάρχει μια μόνιμη και επαγγελματική λύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, simfi είπε

Υπάρχει τότε κανείς που τα έχει ξεφορτωθεί μόνιμα? Χωρίς να βγαίνει κανένα τον χειμώνα κτλ. Να είναι σίγουρος ότι τα αντικείμενα του δεν είναι μολυσμένα με ακάρεα ή τα αβγά τους; Η σκέψη ότι θα πρέπει όλη μου τη ζωή να καθαρίζω εξονυχιστικά κ να ψεκάζω κάθε αντικείμενο που θέλω να μεταφέρω, και ότι μάλλον θα με ακολουθούν σε κάθε σπίτι που θα αλλάζω είναι κάτι που δεν μπορώ να διαχειριστώ. Θέλω κάποια στιγμή να τελειώσει αυτό το πρόβλημα, ειδικά αν αλλάξω κ κατοικία.

Επίσης τα δικά μου δεν επηρεάζονται πολύ από το dobol. Ενδέχεται να έχουν αναπτύξει αντίσταση σε αυτό, καθώς είναι κάτι που συμβαίνει γενικώς. 

Θα ήθελα να υπάρχει μια μόνιμη και επαγγελματική λύση...

Eπειδη ολοι εχουμε ακαρεα στα σπιτια μας (ενα στρωμα υπολογιζεται οτι εχει εως 1,000,000 τετοια) αλλα καποιοι λετε οτι μπορειτε να τα δειτε κιολας, συμπεραινω οτι διαθετετε υπερφυσικες δυναμεις οπως καποιοι σουπερ ηρωες 👀

superpippo-classic.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, rus είπε

Eπειδη ολοι εχουμε ακαρεα στα σπιτια μας (ενα στρωμα υπολογιζεται οτι εχει εως 1,000,000 τετοια) αλλα καποιοι λετε οτι μπορειτε να τα δειτε κιολας, συμπεραινω οτι διαθετετε υπερφυσικες δυναμεις οπως καποιοι σουπερ ηρωες 👀

superpippo-classic.jpg

Δεν είναι τα ίδια δυστυχώς. Έχω ψάξει και σε άλλα σπίτια και δεν έχουν τέτοια. Και τα συγκεκριμένα όσοι τα έχουν κ ειδικά καιρό καταλαβαίνουν πόσο άσχημο είναι ψυχολογικά γιατί πάνε στα πιο τυχαία μέρη και εξαπλώνονται παντού, ότι και να σηκώσω μπορεί να είναι μολυσμένο ακόμα και αν τα έχω περιορίσει πολύ. Πρέπει διαρκώς να ψάχνω συνειδητά και δεν είναι όπως ένα μυρμήγκι που απλά θα το δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, simfi είπε

Υπάρχει τότε κανείς που τα έχει ξεφορτωθεί μόνιμα? Χωρίς να βγαίνει κανένα τον χειμώνα κτλ. Να είναι σίγουρος ότι τα αντικείμενα του δεν είναι μολυσμένα με ακάρεα ή τα αβγά τους; Η σκέψη ότι θα πρέπει όλη μου τη ζωή να καθαρίζω εξονυχιστικά κ να ψεκάζω κάθε αντικείμενο που θέλω να μεταφέρω, και ότι μάλλον θα με ακολουθούν σε κάθε σπίτι που θα αλλάζω είναι κάτι που δεν μπορώ να διαχειριστώ. Θέλω κάποια στιγμή να τελειώσει αυτό το πρόβλημα, ειδικά αν αλλάξω κ κατοικία.

Επίσης τα δικά μου δεν επηρεάζονται πολύ από το dobol. Ενδέχεται να έχουν αναπτύξει αντίσταση σε αυτό, καθώς είναι κάτι που συμβαίνει γενικώς. 

Θα ήθελα να υπάρχει μια μόνιμη και επαγγελματική λύση...

εγω προσωπικά καθάρισα με εταιρία απολύμανσης αφού ψέκασε 3 φορές το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2022 στις 8:21 ΜΜ, NiaUu είπε

αντε και καλη τυχη! 

ευχομαι να μη βρεις

Καλημέρα και από εμένα,  Καλή χρονιά.  Βρήκαμε και εμεις στο σπίτι από αυτά τα διαβολεμένη. Εχω διαβάσει τα σχόλια σας και έχω ήδη παραγγείλει το dobol. Πήρα και κάποιες εταιρείες απολύμανσης αλλά λέει ο ένας αλλά ο άλλος.  Μια ερώτηση θέλω να κάνω μόνο . Με αυτό το φάρμακο ψεκάζω πάτωμα σοβατεπι τοίχο,  και γυρω γύρω από τα έπιπλα , έτσι μου είπαν.  Εσύ ψεκασες πάνω στις επιφάνειες? Πχ στο επιπλο τηλεόρασης ? Κομοδινο ? Κλπ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν περάσει σχεδόν πάνω από επτά χρόνια πού μετακόμισα από το σπίτι που το πρόβλημα ήταν τεράστιο βγαίναν ακόμα από το τηλεκοντρόλ. από τότε έχω μετακομίσει δύο φορές και σήμερα πάλι βρήκα μερικά 🤦‍♀️ και στο προηγούμενο σπίτι έβρισκα μερικά. Τώρα δεν ξέρω... αν αυτά υπάρχουν παντού και απλώς τώρα που ξέρουμε ότι υπάρχουν τα βλέπουμε. έχω ψάξει και στα σπίτια γνωστόν. σε δύο σπίτια έχω βρει μερικά σε ένα σπίτι που υπάρχει θέρμανση δεν έχω δει κανένα. πολύ φοβάμαι πώς αυτή που την έχουμε πατήσει σε κάποιο σπίτι που είχε πάρα πολλά τώρα για μία ζωή κάθε χειμώνα θα κάνουμε το ghostbusters και θα είμαστε με το φακό στο χέρι 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...