Προς το περιεχόμενο

SILVERCREST Θερμαινόμενο υπόστρωμα απο τα lidl 14.99 [ΤΕΛΟΣ]


Captain Nemo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οπωσδήποτε οι ιμάντες είναι απαραίτητοι γιατί πολλά υποστρώματα έχουν μια τάση να γλιστράνε, να φεύγουν από τη θέση τους και να διπλώνουν

παρ'ολα αυτά ακόμα και σε τέσσερα μοντέλα πανάκριβα Beurer υποστρώματα που έχω υπόψη, ιμάντες δεν έχουν

το κυριότερο είναι η πολύ θετική δικλείδα ασφαλείας με το διπλό χρονοδιακόπτη που αναφέρθηκε παραπάνω, τον οποίο έχει το Silvercrest και δεν τον έχουν τα φτηνιάρικα κινεζοειδή του εικοσάευρου, τον οποίο και θεωρώ σημαντικότερο από τους ιμάντες (έχουν αναφερθεί περιπτώσεις από μικροατυχήματα μέχρι πυρκαγιές, λόγω παρατεταμένης υπερθέρμανσης του υποστρώματος)

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

44 λεπτά πριν, vgiozo είπε

Είχα πάρει ένα πριν 1-2 χρόνια και το είχα επιστρέψει...αλλάζουν μικρο-προδιαγραφές και χαρακτηριστικά βέβαια, οπότε μπορεί να μην ισχύει για το συγκεκριμένο.

Δεν είχε ιμάντες για σταθεροποίηση, ενώ δεν κανει να διπλώσει, οπότε υπήρχε κίνδυνος, επίσης δεν ζέσταινε παρά πολύ αργά στη ψηλή κλίμακα.

Επειδή τυχαίνει να έχω στο μονό κρεβάτι τέτοιου είδους υπόστρωμα, αυτό που έκανα είναι απλά να το βάλω κάτω από το προστατευτικό κάλυμμα του στρώματος το οποίο έχει 4 λάστιχα στις γωνίες του για να κρατιέται σταθερό. Έτσι το θερμανόμενο υπόστρωμα δεν κουνάει ρούπι από εκεί. Το μόνο αρνητικό είναι ότι επειδή είναι κάτω από αυτό το προστατευτικό, αργεί να ζεστάνει την περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα πριν μερικούς μήνες για την μητέρα μου.  Μετά από μερικές εβδομάδες κατάφερε και έσπασε το χειριστήριο.  Πήρα τηλέφωνο το σέρβις και σε 4 μέρες μου είχαν στείλει καινούργιο σφραγισμένο υπόστρωμα  με courrier.  Το μόνο που ζήτησαν είναι μια φωτογραφία της απόδειξης και να κρατήσω το παλιό για λίγο καιρό μήπως το ζητήσουν πίσω. Που δεν το έκαναν.

Σήμερα πήρα 3.  Τώρα έχουμε όλοι στην οικογένεια.

Στα ίδια περίπου χρήματα είχε βγάλει το διπλό το AB.  Το πήρα και το επέστρεψα γιατί ήταν μικρό για το διπλό κρεβάτι μου.  Ήταν αδύνατον να χρησιμοποιηθεί γιατί ο συνδετήρας του καλωδίου ήταν 2+ πόντους παχύς και έβγαινε κάπου στην ωμοπλάτη.  Πολύ χειρότερη ποιότητα από του lidl και κοροϊδία διπλό.  Αυτό είχε ιμάντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, matrixxx είπε

Aπο τις φωτο, φαινεται να εχεις δικιο! Πρωτη φορα βλεπω υποστρωμα θερμαινομενο χωρις ιμαντες!

Χρησιμοτατο σχολιο!

Πολλα δεν εχουν, εδωσα 50ε για ενα Imetec σε προσφορα διπλο που δεν εχει. Επισης ενα Daewoo παλι σε προσφορα στα 20ε που πηρα δεν εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διπλά που έχετε τι διαστάσεις έχουν;

Το κρεβάτι μου είναι 170x200 και αυτά που έχω πετύχει είναι πολύ μικρότερα με αποτέλεσμα το φις να πέφτει σε ενοχλητικό σημείο.

Επίσης πως πλένονται αυτά και δεν χαλάνε; Εδώ γράφουν να μην τα διπλώνεις-  αν τα βάλω στο πλυντήριο θα γίνουν κουβάρι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 24/1/2019 στις 6:16 ΜΜ, Salvation81 είπε

Πολλα δεν εχουν, εδωσα 50ε για ενα Imetec σε προσφορα διπλο που δεν εχει. Επισης ενα Daewoo παλι σε προσφορα στα 20ε που πηρα δεν εχει.

Αστοχες αγορες;

Ολα οσα ειχα στην λιστα μου οταν ηθελα να αγορασω, πριν 2 χρονια δηλαδη, ειχαν. Εχω 2 χρονια (3ος χρονος λειτουργιας) λοιπον του ΑΒ, καπου 15€ το διπλο που ειναι μια χαρα σε υπερδιπλο κρεββατι (king νομιζω μαλιστα, δεν χρειαζεται να καλυψεις ολο το στρωμα πχ κεφαλι οχι) σε αντιθεση με οσα λεει ο papars και 10€ το μονο. Με ιμαντες ολα, 3 θεσεις 60W, 50W, 20W μετρημενα με Power meter. Τα ειχε με 50-60%, αρχικες καπου 35 και 25 αντιστοιχα αν θυμαμαι καλα και τα εχει ξαναβαλει τοσο.

Add: Papars, δεν βαζεις τα σημεια εξοδου του καλωδιου πανω, αλλα κατω. Ετσι τα εχω εγω τουλαχιστον και ποτε δεν ενοχλησε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Add: Papars, δεν βαζεις τα σημεια εξοδου του καλωδιου πανω, αλλα κατω. Ετσι τα εχω εγω τουλαχιστον και ποτε δεν ενοχλησε.

Πρώτη φορά πήρα και το έβαλα ώστε να φτάνει το καλώδιο.  Αυτό του ΑΒ σωστά το τοποθέτησα γιατί είχε γωνιακούς ιμάντες οπότε δεν ήταν δυνατόν να μπει ανάποδα.  Αν το έβαζα κάτω, δεν θα έφτανε το καλώδιο και ο συνδετήρας θα χτύπαγε σε αστράγαλο σίγουρα.  Φίλος που το έχει σε μονό έχει κρεμάσει το φις στο πλάι και δεν ενοχλεί.

Αυτό του Lidl έχει πολύ λεπτότερο συνδετήρα από του ΑΒ.

Με την σημερινή προσφορά πήρα 2, οπότε θα βάλω στο διπλό κρεβάτι ένα για το κάθε μέλος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 minutes ago, papars said:

Τα διπλά που έχετε τι διαστάσεις έχουν;

Το κρεβάτι μου είναι 170x200 και αυτά που έχω πετύχει είναι πολύ μικρότερα με αποτέλεσμα το φις να πέφτει σε ενοχλητικό σημείο.

Επίσης πως πλένονται αυτά και δεν χαλάνε; Εδώ γράφουν να μην τα διπλώνεις-  αν τα βάλω στο πλυντήριο θα γίνουν κουβάρι ...

είναι σχετικό το ότι πλένονται,

αυτό που λένε ουσιαστικά είναι ότι μπορείς να τα «πλύνεις» στα ευαίσθητα αλλά με κίνδυνο να τα χαλάσεις και όσο θα πλένονται τόσο θα φθείρονται, 

οπότε σου λένε ότι καλού κακού σε όλη τη διάρκεια ζωής να μην τα πλύνεις πάνω από x φορές...

με την έννοια αυτή, γενικότερα τα υποστρώματα φθείρονται όσο τσαλακώνονται ή διπλώνονται/ξεδιπλώνονται

.

στα υπόλοιπα που λες έχεις δίκιο, τα διπλά δεν καλύπτουν επαρκώς το διπλό κρεββάτι 

και σημασία έχει επίσης πως στο κεφαλάρι θα τοποθετήσεις την πλευρά στα άκρα της οποίας εξέχουν τα χειριστήρια δεξιά-αριστερά , οπότε πρέπει να εξακριβώσεις ποιό μήκος στις διαστάσεις του υποστρώματος αντιστοιχεί στο μήκος του κρεβατιού για να κάνεις το σωστό υπολογισμό της επιφάνειας κάλυψης

.κι ένα άλλο είναι το επαρκές μήκος του καλωδίου ανάμεσα στο υπόστρωμα και στο χειριστήριο

.

τέλος η προσωπική μου άποψη, στο υπόστρωμα πάνω από όλα η ασφάλεια περισσότερο ίσως από κάθε άλλη συσκευή, κάθεσαι πάνω του, ζεις και κοιμάσαι όσο λειτουργεί σε έναν σωρό από εύφλεκτα υλικά,

αυτή τη φτηνοσαβούρα που κυκλοφορεί σε κινεζοβουλγάρικα, τη φοβάμαι πολύ και θα προτιμούσα να μην έχω καθόλου υπόστρωμα από το να ρισκάρω με τον ηλεκτρισμό και τη φωτιά την ώρα που κοιμόμαστε ή είμαστε στο σπίτι

θέλω να πιστεύω ότι στην ιδιωτική ετικέτα του lidl - για διάφορους λόγους - τηρούνται πολύ περισσότερο οι στοιχειώδεις κανόνες ηλεκτρολογικής ασφάλειας από τα ανώνυμα ανευθυνοϋπεύθυνων εισαγωγικών των άλλων μαγαζιών/sm, 

οπότε ακόμα κι αν δεν έχουν ...ιμάντες, για μένα είναι άπειρες φορές προτιμότερα τα υποστρώματα του lild σε αυτή την κατηγορία τιμής από ο,τιδήποτε ανώνυμο φασόν αγνώστου προέλευσης και αρμοδιότητας κατά το νόμο...

.

υγ: η δημιουργία πεδίου ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας για όσους έχουν ενδεχόμενα θέματα, είναι υπαρκτή και υπολογίσιμη

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εδώ και 1+ χρόνο ένα υπόστρωμα - αγορά από Κρητικός -  κοντά 10 ευρώ και είναι μια χαρά. Με ιμάντες για να είναι σταθερό και 3 σκάλες. Δεν έχει χρειαστεί να το βάλω για πλύσιμο ποτέ και ούτε πρόκειται διότι δεν θέλω να γίνει καμιά στραβή. Εξάλλου δεν έχω άμεση επαφή, διότι από πάνω του έχω βάλει ένα σεντόνι και μια κουβέρτα fleece. Αυτό του Lidl έχει καλύτερα specs, πιστεύω για 15 είναι καλή αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά δεν είναι μόνο η τιμή που τώρα το έχουν και με έκπτωση

και μόνο η ασφάλεια που προσφέρουν οι αυτοματισμοί με το διπλό χρονοδιακόπτη στο υπόστρωμα του lidl

για να μην πω και για την ιδιωτική ετικέτα και το σέρβις του lidl

αρκούν για να το κατατάξουν κλάσεις πιο πάνω από το κάθε ανεύθυνο προϊόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, matrixxx said:

Με ολο το σεβασμο, το τερματισες. :D

Χωρις να μπω σε λεπτομερειες, μιας και δεν εχει νοημα.

καλά εσύ χώρεσες την ειρωνεία και το σεβασμό σε ένα σχόλιο,

καλά κάνεις στο ότι δε μπαίνεις σε λεπτομέρειες 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2019 στις 6:36 ΜΜ, matrixxx είπε

Αστοχες αγορες;

 

Αν τα βαλεις σωστα και ειναι βαριες κουβερτες δεν κουνιουνται ευκολα, η Imetec πχ που ειναι σαν μαλλινη κουβερτα δεν κουνιεται, η Daewoo ομως ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...