Προς το περιεχόμενο

SILVERCREST Θερμαινόμενο υπόστρωμα απο τα lidl 14.99 [ΤΕΛΟΣ]


Captain Nemo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Salvation81 said:

Εμ ενιαια ειναι τα διπλα, 1 κουβερτα με αντιστασεις και 2 κοντρολ 1 σε καθε πλευρα.

και σχολιάζω στο φίλο παραπάνω που αναφέρει ότι 2 μονά είναι καλύτερα από 1 διπλό επειδή 2 μονά θα έχουν 2 χειριστήρια

μα 2 χειριστήρια έχει και το διπλό άρα δεν τίθεται θέμα διαφοράς καλύτερου και χειρότερου

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, KoreanW είπε

Όταν λένε για διπλό, εννοούν διπλό με δύο χειριστήρια ένα για κάθε πλευρά. Όχι «ενιαίο».

ναι εντάξει, άλλο λέω όμως.

Και αν σε διπλό κρεβάτι πάρεις δύο τέτοια ποιο το πρόβλημα; Τα τοποθετείς δίπλα δίπλα (σε 1.60 κρεβάτι βγαίνουν ακριβώς σε 1.40 θα υπάρχει επικάλυψη). 

Το "ατού" της συγκεκριμένης λύσης είναι το με πολλές "βαθμίδες"+"χρονόμετρο" χειριστήριο.. Δεν ξέρω αν σε εξαρχής διπλό υπόστρωμα (160 πλάτους) υπάρχει κάτι με τόσες ρυθμίσεις σε 2Χ15=30€ τιμή.. Επιπλέον τα δύο μονά πάντα μπορούν να αλλάξουν χρήση και να πάνε σε μονά κρεβάτια (άμα χωρίσεις :P πχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα δύο μονά δίνουν μεγαλύτερη ευελιξία σε ένα μεγάλο διπλό κρεβάτι, ειδάλλως στριμώχνεις το υπόστρωμα στο κέντρο του κρεβατιού και χάνεις σε επιφάνεια.

Σαν διάσταση τα δύο μονά καλύπτουν μεγαλύτερη επιφάνεια από ένα διπλό.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 ώρες πριν, keysmith είπε

Το έχω το υπόστρώμα εδώ και 3 χρόνια. 

ευτυχώς έχει πολλές σκάλες/κλίμακες. Και στο 1 για μένα είναι πολύ ζεστό. Αν δεν έχει πολύ κρύο το δωμάτιο να το αντισταθμίσει και στο 1 με ζεσταίνει αρκετά (ειδικά αν έχει διπλό πάπλωμα από πάνω). Οι σκάλες 4-5-6 μετά από κάποια (λίγη) ώρα μεταπίπτουν στην ένταση της 3 (για λόγους ασφαλείας).

Αν η 1 ειναι πολυ ζεστή, τοτε τι να τις κανεις τις πολλες κλιμακες; Θα επρεπε η 1 να ειναι οριακα ενεργη θεση. Αν ειναι ετσι, τοτε οι 6 κλιμακες ειναι παιχνιδι και ανουσιες, το ιδιο θα ηταν αν ειχε 2-3. Στη σελιδα λεει οτι η 5 και 6 πανε στην 4, εσυ το λες διαφορετικα ισως επειδη εχεις παλιοτερο μοντελο;

Αν μετρουσε καποιος με power meter τα Watts καθε θεσης απο τις 6, θα ειχαμε μια σωστη εικονα για το ποσο ζεσταινει σε καθε θεση. Γιατι τα υπολοιπα ειναι υποκειμενικες αντιληψεις του καθενος. Κατι που ειναι πολυ για τον Α μπορει να ειναι λιγο για τον Β.

8 ώρες πριν, keysmith είπε

 

Όταν περάσει ο χρόνος αναβοσβήνει (το λεντ είναι έντονο, φαίνεται τη νύχτα) και για να το ξαναορίσεις πρέπει να το πας στο 0 και ξανά στη σκάλα (επίπεδο) που θέλεις

Αν οπως το εχεις το βγαλεις απο την πριζα και το ξαναβαλεις, ξεκινα απο την αρχη το "προγραμμα" ή πρεπει πραγματι οπως ειπες να το πας στο μηδεν; Για μενα ειναι πολυ σημαντικο, αφου εχω το επιστρωμα πανω σε πριζα-χρονοδιακοπτη sonoff που ανοιγει συγκεκριμενη ωρα το βραδυ και κλεινει μετα απο καποιο χρονο αυτοματα.

15 ώρες πριν, messacc είπε

 

Συμφωνώ με την υψηλή θερμοκρασία (για τα κοριτσάκια βέβαια ίσως να είναι ότι καλύτερο) αλλά και αυτή ρυθμίζεται.

Τα προβληματα για τα οποια μιλησα δεν αφορουν μονο τα "αγορακια" (καμια σχεση με το "να βρασει το ντουετο" που ειπε καποιος παραπληροφορωντας - 1-2 βαθμοι πανω απο την ηδη χαμηλοτερη θερμοκρασια τους απο του σωματος κατα 3.3 βαθμους, μπορουν να κανουν τη ζημια, θυμιζω οσα εχουν ειπωθει ακομα και για κολλητα τζιν που απλα τα φερνουν κοντα στο σωμα ανεβαζοντας λιγο την θερμοκρασια τους) . Αφορα και τα κοριτσακια συμφωνα με αποψεις που εμαθα πριν κανενα 3μηνο! Καντε αναζητηση, δεν θα το αναλυσουμε μεσα σε αυτο το θεμα αφου ειναι κατι που αφορα ολα τα σχετικα προιοντα και οχι μονο αυτο του θεματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, keysmith είπε

ναι εντάξει, άλλο λέω όμως.

Και αν σε διπλό κρεβάτι πάρεις δύο τέτοια ποιο το πρόβλημα; Τα τοποθετείς δίπλα δίπλα (σε 1.60 κρεβάτι βγαίνουν ακριβώς σε 1.40 θα υπάρχει επικάλυψη). 

Το "ατού" της συγκεκριμένης λύσης είναι το με πολλές "βαθμίδες"+"χρονόμετρο" χειριστήριο.. Δεν ξέρω αν σε εξαρχής διπλό υπόστρωμα (160 πλάτους) υπάρχει κάτι με τόσες ρυθμίσεις σε 2Χ15=30€ τιμή.. Επιπλέον τα δύο μονά πάντα μπορούν να αλλάξουν χρήση και να πάνε σε μονά κρεβάτια (άμα χωρίσεις :P πχ)

Εχω βάλει στο παρελθον 2 σε κρεβάτι 160 και το αποτέλεσμα ήταν μιά χαρά.  Πλεονέκτημα είναι οτι αν χαλάσει το 1 αλλάζεις 1 μονό

3 ώρες πριν, matrixxx είπε

Τα προβληματα για τα οποια μιλησα δεν αφορουν μονο τα "αγορακια" (καμια σχεση με το "να βρασει το ντουετο" που ειπε καποιος παραπληροφορωντας - 1-2 βαθμοι πανω απο την ηδη χαμηλοτερη θερμοκρασια τους απο του σωματος κατα 3.3 βαθμους, μπορουν να κανουν τη ζημια, θυμιζω οσα εχουν ειπωθει ακομα και για κολλητα τζιν που απλα τα φερνουν κοντα στο σωμα ανεβαζοντας λιγο την θερμοκρασια τους) . Αφορα και τα κοριτσακια συμφωνα με αποψεις που εμαθα πριν κανενα 3μηνο! Καντε αναζητηση, δεν θα το αναλυσουμε μεσα σε αυτο το θεμα αφου ειναι κατι που αφορα ολα τα σχετικα προιοντα και οχι μονο αυτο του θεματος.

Αναφερόμουν στο οτι γενικά τα κοριτσάκια θέλουν πιο ζέστη από τα αγοράκια, όχι σε λόγους υγείας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, matrixxx είπε

Αν η 1 ειναι πολυ ζεστή, τοτε τι να τις κανεις τις πολλες κλιμακες; Θα επρεπε η 1 να ειναι οριακα ενεργη θεση. Αν ειναι ετσι, τοτε οι 6 κλιμακες ειναι παιχνιδι και ανουσιες, το ιδιο θα ηταν αν ειχε 2-3. Στη σελιδα λεει οτι η 5 και 6 πανε στην 4, εσυ το λες διαφορετικα ισως επειδη εχεις παλιοτερο μοντελο;

Αν μετρουσε καποιος με power meter τα Watts καθε θεσης απο τις 6, θα ειχαμε μια σωστη εικονα για το ποσο ζεσταινει σε καθε θεση. Γιατι τα υπολοιπα ειναι υποκειμενικες αντιληψεις του καθενος. Κατι που ειναι πολυ για τον Α μπορει να ειναι λιγο για τον Β.

Αν οπως το εχεις το βγαλεις απο την πριζα και το ξαναβαλεις, ξεκινα απο την αρχη το "προγραμμα" ή πρεπει πραγματι οπως ειπες να το πας στο μηδεν; Για μενα ειναι πολυ σημαντικο, αφου εχω το επιστρωμα πανω σε πριζα-χρονοδιακοπτη sonoff που ανοιγει συγκεκριμενη ωρα το βραδυ και κλεινει μετα απο καποιο χρονο αυτοματα.

Τα προβληματα για τα οποια μιλησα δεν αφορουν μονο τα "αγορακια" (καμια σχεση με το "να βρασει το ντουετο" που ειπε καποιος παραπληροφορωντας - 1-2 βαθμοι πανω απο την ηδη χαμηλοτερη θερμοκρασια τους απο του σωματος κατα 3.3 βαθμους, μπορουν να κανουν τη ζημια, θυμιζω οσα εχουν ειπωθει ακομα και για κολλητα τζιν που απλα τα φερνουν κοντα στο σωμα ανεβαζοντας λιγο την θερμοκρασια τους) . Αφορα και τα κοριτσακια συμφωνα με αποψεις που εμαθα πριν κανενα 3μηνο! Καντε αναζητηση, δεν θα το αναλυσουμε μεσα σε αυτο το θεμα αφου ειναι κατι που αφορα ολα τα σχετικα προιοντα και οχι μονο αυτο του θεματος.

Εγω παλι το εχω συζητησει με πολλους γιατρους και ολοι ειπαν πως το θεμα ειναι να μην βρασει το διδυμο. Αληθεια οταν το καλοκαιρι παει 39-40 βαθμους τι κανουμε για να μην ειναι ζεστα; Εχουμε εναν ανεμιστηρα αναμεσα στα ποδια; Γιατι οι 3.3 βαθμοι που αναφερες πιανονται Ανετα το καλοκαιρι.

Περα απο αυτο και οι φακιες προκαλουν στειρωση βαση διαφορων μελετων, αν αρχισουμε να φοβομαστε τα παντα τοτε βραστα.

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στου κουφου την πορτα...

Παλι δεν εχει νοημα να πουμε τιποτα.

Καλο Πασχα και καλη ανάρρωση τα καλοκαιρια που εχεις 39-40 πυρετο μονιμα οπως μας γραφεις. :huh:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Εγω παλι το εχω συζητησει με πολλους γιατρους και ολοι ειπαν πως το θεμα ειναι να μην βρασει το διδυμο. Αληθεια οταν το καλοκαιρι παει 39-40 βαθμους τι κανουμε για να μην ειναι ζεστα; Εχουμε εναν ανεμιστηρα αναμεσα στα ποδια; Γιατι οι 3.3 βαθμοι που αναφερες πιανονται Ανετα το καλοκαιρι.

γιαυτό όταν πάω στο μπαρ παραγγέλνω δύο μπύρες, την μια την πίνω και την άλλη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω δοκιμάσει 4-5 διαφορετικά θερμαινόμενα υποστρώματα. Από ΑΒ μέχρι Praκtiker και Carrefour παλαιότερα.
Πάντα επέστρεφα σε αυτο του Lidl. Για όλους τους λόγους που ανέφεραν τα παιδιά.
Εγώ έχω πάρει δύο μονά για διπλό κρεβάτι και για να μην γλιστράνε / φεύγουν τα έχω βάλει κατευθείαν πάνω στο στρώμα και από πάνω τα κρατάνε 2 λεπτά (και πολύ φθηνά) κατωσέντονα που έχουν λάστιχο.
Πριν από 2 χρόνια περίπου μια παρτίδα είχε ένα ελάττωμα και εκεί ξενέρωσα λίγο (τότε πήρα το 2ο): Ο διακόπτης κινείται μόνος του από τη θέση 0 στη θέση 1, δηλαδή δεν κάθεται / κουμπώνει στο 0 όπως θα έπρεπε, οποτε μπαίνει σε λειτουργία από μόνο του. Μικρο το κακό, καθότι αν έχεις τον πλαινό (της χρονικής διάρκειας) στο 1, σε μια ώρα σβήνει μόνο του - αλλά μένει το μπλε λεντάκι να σου σπάει τα νευρα με το αναβόσβησμα. 

Επεξ/σία από stark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μια ερώτηση, πήρα το υπόστρωμα από τα Λιντλ, είναι το πρώτο που παίρνω, το έχω στο τέρμα την θέρμανση στην τελευταία σκάλα και απλά μου παρέχει μια μικρή θέρμανση όχι καμία τρελή ιδιαίτερη όπως μου είχαν αναφέρει άτομα ότι με δικό τους υπόστρωμα στο τέρμα δεν μπορούν γίνονται μούσκεμα ιδρώνουν κτλπ, υπάρχει περίπτωση να είναι προβληματικό ή στο τέρμα αυτό που παρέχει είναι μια μικρή ζεστασιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2019 στις 9:13 ΠΜ, matrixxx είπε

Αν η 1 ειναι πολυ ζεστή, τοτε τι να τις κανεις τις πολλες κλιμακες; Θα επρεπε η 1 να ειναι οριακα ενεργη θεση. Αν ειναι ετσι, τοτε οι 6 κλιμακες ειναι παιχνιδι και ανουσιες, το ιδιο θα ηταν αν ειχε 2-3. Στη σελιδα λεει οτι η 5 και 6 πανε στην 4, εσυ το λες διαφορετικα ισως επειδη εχεις παλιοτερο μοντελο;

Αν μετρουσε καποιος με power meter τα Watts καθε θεσης απο τις 6, θα ειχαμε μια σωστη εικονα για το ποσο ζεσταινει σε καθε θεση. Γιατι τα υπολοιπα ειναι υποκειμενικες αντιληψεις του καθενος. Κατι που ειναι πολυ για τον Α μπορει να ειναι λιγο για τον Β.

Αν οπως το εχεις το βγαλεις απο την πριζα και το ξαναβαλεις, ξεκινα απο την αρχη το "προγραμμα" ή πρεπει πραγματι οπως ειπες να το πας στο μηδεν; Για μενα ειναι πολυ σημαντικο, αφου εχω το επιστρωμα πανω σε πριζα-χρονοδιακοπτη sonoff που ανοιγει συγκεκριμενη ωρα το βραδυ και κλεινει μετα απο καποιο χρονο αυτοματα.

Τα προβληματα για τα οποια μιλησα δεν αφορουν μονο τα "αγορακια" (καμια σχεση με το "να βρασει το ντουετο" που ειπε καποιος παραπληροφορωντας - 1-2 βαθμοι πανω απο την ηδη χαμηλοτερη θερμοκρασια τους απο του σωματος κατα 3.3 βαθμους, μπορουν να κανουν τη ζημια, θυμιζω οσα εχουν ειπωθει ακομα και για κολλητα τζιν που απλα τα φερνουν κοντα στο σωμα ανεβαζοντας λιγο την θερμοκρασια τους) . Αφορα και τα κοριτσακια συμφωνα με αποψεις που εμαθα πριν κανενα 3μηνο! Καντε αναζητηση, δεν θα το αναλυσουμε μεσα σε αυτο το θεμα αφου ειναι κατι που αφορα ολα τα σχετικα προιοντα και οχι μονο αυτο του θεματος.

Κοίτα.. Εγώ και το 1 το βρίσκω αρκετά ζεστό για τα γούστα μου και θα ήθελα ακόμα μία μικρή σκάλα. Η ζέστη αυτή θα εμφανιστεί κυρίως εφόσον το έχεις αρκετές ώρες (πχ 6) και όχι τις πρώτες που το στρώμα είναι κρύο και απορροφά την θερμότητα. Το πόσο ζεστό το νοιώθεις όμως εξαρτάται όχι μόνο από το ίδιο το στρώμα (ισχύς του σε μία σκάλα) αλλά από την "μόνωση" που έχεις από πάνω. Δλδ αν αυτό παράγει κάποια ζέστη και εσύ από πάνω και κάτω έχεις καλή μόνωση (πχ εγώ έχω 2 παπλώματα στα κρύα) θα πει ότι θα ζεστάνει πολύ (δεν επάγεται η θερμότητα οπότε και στη σκάλα 1 θα συσσωρευτεί). Αν στην ίδια σκάλα έχει μία κουβέρτα πάνω τα πράγματα είναι καλύτερα (θα ψύχεται ο χώρος του σώματος περισσότερο καθώς με μία κουβέρτα έχεις μεγαλύτερη απώλεια θερμότητας). 

Για όποιον δεν είχε τέτοιο να πούμε πως αν δεν το σκεπάσεις από πάνω δε ζεσταίνει σχεδόν καθόλου σε καμία σκάλα καθώς η θερμότητα χάνεται (φεύγει στο κρύο δωμάτιο). Πρέπει να το σκεπάσεις με πάπλωμα για να δημιουργηθεί θερμότητα στο χώρο μεταξύ αυτού και να μπεις μετά να ξαπλώσεις το βρεις ζεστό. Δεν έχουν θερμοστάτη αυτά μόλις πιάσουν πχ 30 βαθμούς να σταματήσουν.. Αυτά παράγουν σταθερή θερμότητα και η άνεση εξαρτάται από α) το πόσο κρύο έχει το δωμάτιο, β) το στρώμα από κάτω τι κρύο φέρνει και γ) πόσα/τι παπλώματα έχεις από πάνω..  συν (μπονους) τι αντίληψη έχεις εσύ για το "άνετο"..

Άλλα στρώματα με λιγότερες σκάλες (μάλλον) η 1η τους έχει πιο πολλά watt σε σχέση με την 1 αυτού του στρώματος (κάπου είχα δει πίνακες σε specs σε άλλα στρώματα καθώς λένε κάποια πόσα watt είναι κάθε σκάλα και έχω δει ότι αυτά με λίγες σκάλες η πρώτη μάλλον είναι πιο δυνατή).  δεν έχω για αυτό πίνακα.. (πρέπει να μετρήσω). Εγώ πάντως θα ήθελα και μία ακόμα πιο μικρή σκάλα και για αυτό. Όπως είπα, και θυμάμαι που το διάβασα στο εγχειρίδιό του, αναφέρει ότι οι σκάλες 4-5-6 μετά από κάποια ώρα (νομίζω 1 ώρα) μεταπίπτουν στην 3 σε ισχύ για λόγους ασφαλείας (μη γίνει καμιά υπερθέρμανση). Επίσης έχω την εντύπωση πως όποια σκάλα και να έχεις τα πρώτα λεπτά λειτουργίας λειτουργεί με πιο μεγάλη (μέγιστη?) ισχύ για ταχύτερη θέρμανση αλλά δεν είμαι και σίγουρος..

Έχω inline power meter αλλά δεν έχω (κουμπιά) μπαταρίες να το ενεργοποιήσω (είναι άδειες αυτές που έχει 😥 και είναι και περίεργες) τώρα που μιλάμε και έτσι δεν μπορώ να σου παρέχω την πληροφορία που θέλεις άμεσα. Προφανώς η μέτρηση θα περιέχει τις απώλειες του μετασχηματιστή.. Δλδ αν μετράει 20watt στη σκάλα 1 μπορεί τα 15 να φτάνουν στην αντίσταση.. (τυχαία τα νούμερα). 

Αυτό που ανέφερα για τη σκάλα 0 για να γίνει restart αναφέρεται όταν δεν το βγάζεις από την πρίζα (σε εμένα δεν είναι βολικό να βγάλω μπρίζα ενώ ο διακόπτης είναι πιο κοντά μου). Αν όμως το βγάλεις από την πρίζα και το ξαναβάλεις ή είναι σε χρονοδιακόπτη (τον οποίο μπράβο σου αν ανέχεσαι και κοιμάσαι με το ΖΖΖζζζζζ που κάνει εκτός αν είναι ψηφιακός) ναι γίνεται πάλι reset και ξανα-αρχίζει στη σκάλα που το έχεις και για το χρόνο που το έχεις (δεν τα ξαναορίζεις, σου κάνει δλδ).

Σημείωση: Απλά αν το κάνεις on/off εσύ από την πρίζα ή το πας στο 0 για να σβήσει/reset δε θέλει αμέσως από off ξανά στο on σε κάποια σκάλα. Θέλει να μετρήσεις λίγο μέσα σου (να περιμένεις) και μετά να το ξανα-ανάψεις (αν το βάλεις βγάλεις γρήγορα μένει στην παλιά κατάσταση δλδ αναβοσβήνει το λαμπάκι ότι το παλιό πρόγραμμα τελείωσε). 

Ελπίζω να βοήθησα.

Υ.Γ. αυτό με την θερμοκρασία και εμένα με απασχολεί και για αυτό πρακτικά δεν το χρησιμοποιώ πολύ (μόνο στο πολύ κρύο) και συχνά το έχω στη σκάλα 1 μόνο και βέβαια αποφεύγω να κοιμάμαι μπρούμυτα :) Για να μιλήσουμε όμως σοβαρά το θεωρώ υπερβολικό καθώς τότε το καλοκαίρι δε θα υπήρχαν γονιμοποιήσεις στην Ελλάδα και σε 2-3 καύσωνες θα παθαίναμε μόνιμη ζημιά. Πόσο μάλλον στην Σαχάρα και λοιπές ερήμους οι Άραβες καμηλιέρηδες θα είχαν εξαφανιστεί ως είδος.. :P 

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδη θα περνουσα απο λιντλ χθες για αλλη δουλεια, ειπα με το που ανοιξε το θεμα, μπας και παρω ενα μηπως ειναι λιγο καλυτερο σε κατι απο αυτα που εχω. Ετσι ρωτησα για να μαζευα καμια πληροφορια για το προιον. Δεν κοιταξα χθες απογευμα καν αν ειχε αφου δεν ειχα τις πληροφοριες. Τωρα ειναι αργα, απο Δευτερα δεν θα υπαρχουν αφου ακομα και αν εχουν μεινει τα μαζευουν για να βγαλουν τις επομενες προσφορες στα καλαθια. Παντως, ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και τον χρονο.

Στο διπλο, εχω κανει και πατεντα (οχι του λιντλ θυμιζω) και τα εχω συνδεσει σε σειρα, οποτε με αυτον τον τροπο εχω πολυ χαμηλη σκαλα, πιθανοτατα χαμηλοτερη και απο το 1 του θεματος που λες οτι θα ηθελες χαμηλοτερη και εσυ.

Για οσα λες στο τελος, μην μπερδευουμε την θερμοκρασια περιβαλλοντος με την θερμοκρασια σωματος και σημειου, το ειπα και πριν, δεν εχεις πυρετο οταν εχει καυσωνα. Αν ομως εισαι (μπρουμυτα ειδικα) στο κρεβατι, δεν εισαι σε καυσωνα, εισαι σε επαρκως μονωμενο συστημα σε αμεση επαφη μαλιστα με την πηγη και αποκτας πολυ περισσοτερη θερμοτητα του συστηματος πανω σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Ηλίας_1988 said:

Καλησπέρα μια ερώτηση, πήρα το υπόστρωμα από τα Λιντλ, είναι το πρώτο που παίρνω, το έχω στο τέρμα την θέρμανση στην τελευταία σκάλα και απλά μου παρέχει μια μικρή θέρμανση όχι καμία τρελή ιδιαίτερη όπως μου είχαν αναφέρει άτομα ότι με δικό τους υπόστρωμα στο τέρμα δεν μπορούν γίνονται μούσκεμα ιδρώνουν κτλπ, υπάρχει περίπτωση να είναι προβληματικό ή στο τέρμα αυτό που παρέχει είναι μια μικρή ζεστασιά?

τα υποστρώματα δεν έχουν την έννοια του καυτού, φαντάζομαι και για λόγους ασφαλείας

η θερμότητα που παράγουν είναι ελάχιστη και ζεσταίνουν σωρευτικά, οπότε χρησιμοποιούνται με σκέπασμα και τότε είναι που αντιλαμβάνεσαι τη θέρμανση μετά από ώρα

στο τέρμα κι εφ'όσον το κρεββάτι καλύπτεται με σκέπασμα συνεχώς, πράγματι η θερμότητα που σωρεύεται μπορεί να γίνει ανυπόφορη από κάποια στιγμή και μετά

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχοντας 7 - 8 από διάφορους - οι μισές σκουπίδια -τελικά τώρα χρησιμοποιώ μια κουβέρτα fleece με 5 θέσεις θέρμανσης και καλό χρονοδιακόπτη οπότε δε χάσαμε και τίποτα φοβερό σε προσφορά .  Μοιάζει με αυτή ; https://www.e-shop.gr/ilektriko-ypostroma-60w-mono-aeg-wub-5647-p-HAP.001353 . Σε διπλή life έχω κάνει αυτό που λέει ο Matrix και έτσι έχεις κάτω από 1 σκάλα .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παντως με του Lidl που έχω, το βαζω τέρμα κανενα 15λεπτο πριν την πέσω, και μέχρι να ετοιμαστώ, να πλύνω δόντια κλπ, έχει φύγει η υγρασία από κρεβάτι - πάπλωμα, κλπ, και μετά στον ύπνο μου το κατεβάζω / έχω στο 3 σε βαριά κρύα και στο 1 ή 2 όλο τον υπόλοιπο καιρό. Από όσα έχω δοκιμάσει, αυτό του Lidl ζεσταινόταν πιο γρήγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...